Eliza

12.08.2019
10.10.2019

Eliza je vizuálna novela, ktorá sa zameriava na program využívajúci umelú inteligenciu. Vývojárka Evelyn sa svojho času zaoberala virtuálnou poradenskou aplikáciou zvanou Eliza. Nečakane však opustila svoju technologickú kariéru a po troch rokoch záhadnej absencie, počas ktorej nebolo o nej počuť, sa vracia do Seattlu. Jej práca po návrate je však diametrálne odlišná od jej pôvodnej. Prepožičiava svoju tvár aplikácii Eliza a číta pacientom scenáre, ktoré jej v reálnom čase predkladá AI. V tom čo povie, tak nemá žiadnu autonómiu. Je vôbec Eliza technologickým zázrakom, prinášajúcim terapiu ľudom, ktorí by si to inak nemohli dovoliť? Alebo je len neplnohodnotnou náhradou a ďalším šíriteľom kontroly technologických spoločností nad životmi ľudí a ich ľudskosti?
Evelyn sa ocitá v centre diania s týmito, navzájom si odporujúcimi, otázkami, aby prostredníctvom ľudí Seattlu našla pravdu a svoje odpovede.

Eliza používa klasické herné mechaniky vizuálnych noviel a vyobrazenie formou ručne vytvorených herných obrazoviek. Na odreagovanie slúži minihra Kabufuda Solitaire. Jedná so variáciu na Solitaire, hranú s japonskými kartami Kabufuda.

Herní výzva 2023 - 8. Pero mocnější meče

Vizuální román Eliza nám dá nahlédnout do Seattlu v roli mladé ženy Evelyn. Ta se po tříleté pauze vrací do firmy, kterou pomohla založit a která se nyní specializuje na využití umělé inteligence v psychologickém poradenství. Nechává se zaměstnat jako jedna z těchto poradkyň, která pouze poslouchá klienty a předčítá odpovědi vygenerované umělou inteligencí. A samozřejmě všechno není tak černobílé, jak se zdá.

Nechci tu moc spoilovat, ale příběh je vcelku zajímavý a ke konci mi přišlo, že se i docela větví a nabízí několik možných zakončení. Hra je rozdělena na kapitoly, které symbolizují jednotlivé dny Evelynina života a to jak pracovního, tak soukromého.

Graficky se jedná o klad i zápor v jednom. Grafika je totiž opravdu hezká, ale je až sprostě statická. Pozadí je pouze namalovaný obrázek a v popředí jsou většinou dvě komunikující postavy, rovněž bez jediného pohybu. Hra je tedy převážně o čtení textů, což je občas trochu nuda. Chválím ale povedený dabing.

Eliza je tedy vcelku zajímavá hra. Má povedený příběh, ale hratelnost občas pokulhává. Jako bonus je tu ještě zvláštní variace na Solitaire a dohrát ji na poslední (čtvrtou) obtížnost už chtělo hodně pokusů. Jediný achievement ve hře za to ale stál... :-)

Pro: Příběh; dabing; minihra v telefonu.

Proti: Statická grafika; občas trochu pomalejší tempo.