Full Throttle Remastered

Double Fine Productions •  Shiny Shoe •  LucasArts (původní verze)
18.04.2017
19.07.2017
29.10.2020
kompatibilní

Full Throttle Remastered je remasterovanou verziou legendárnej adventúry Full Throttle z roku 1995 od štúdia LucasArts. Zápletka sa točí okolo Bena, šéfa motorkárskeho gangu Polecats, ktorý je zatiahnutý do nekalých plánov viceprezidenta spoločnosti Corley Motors, Adriana Ripburgera. Full Throtle bol vôbec prvým samostatným projektom Tima Schafera, ktorý sa k nemu znova vrátil po dvadsiatich dvoch rokoch.

Zápletka aj jadro hrateľnosti, kde klasické adventúrčenie doplňali aj akčné sekvencie, sa pochopiteľne nedočkali zmien a tie sa týkajú prevažne technickej stránky. Remaster sa môže opierať o úplne novú ručnú kresbu s podporou 4K rozlíšenia, vyčistená bola aj hudba a audio. Pokiaľ si však chcete zahrať túto klasiku v pôvodnom šate, kedykoľvek si môžete prepínať medzi oboma verziami. Samozrejmosťou je bezproblémový chod na nových zariadeniach a nová edícia zahŕňa aj concept arty a komentár od pôvodných tvorcov.

Herní výzva 2021 - 3. Remaster

Originál jsem nikdy nehrál a znal ho pouze z mnohokrát prolistovaných Score jako "tu adventuru s motorkářem na obalu". Remaster však kdysi rozdávali na GOGu zdarma a navíc se mi hodil do výzvy, takže na něj konečně také přišla řada.

Co jsem tak četl, tak stejně jako např. u Day of the Tentacle: Remastered i tentokrát je hra prakticky stejná 1:1 a vylepšil se pouze audiovizuál. Jak moc si lze kdykoliv ověřit stiskem F1, který hru okamžitě přepne do původní podoby a naopak. Často jsem se tak kochal hezky nakreslenými scenériemi, abych po přepnutí viděl, jak to vypadalo tenkrát a jak moc si grafici mákli. Moc hezká fíčura, mákli si opravdu znamenitě.

Hratelnostně je to opět klasická point and click adventura s nijak originálním příběhem ve vcelku originálním prostředí motorkářských gangů. Občas je postup jasný jako facka, občas bych rozkousal klávesnici, ale celkově se jedná o celkem jednoduchý titul. Pohodovou hratelnost občas naruší akční pasáž (shazování jiných motorkářů z motorek nebo destrukční derby), které mi ale vůbec nesedly, měly hloupé ovládání a nebavily mě. Naštěstí to bylo vždy jen na chvíli.

Celkově se to hrálo pěkně, bohužel je to ale celé neuvěřitelně krátké a neumím si představit, že bych za to tenkrát vysolil plnou palbu. Zadarmo si ale nestěžuju a doporučuju dál. Na zpříjemnění jednoho dvou nudných večerů ideální...

Pro: Povedený audiovizuál; možnost přepnout do originálního zobrazení; neokoukaný námět.

Proti: Akční pasáže; neuvěřitelně krátké; občas pixelhuntig.

"Holky a mašiny..."

Full Throttle Remastered jsem dohrál v rámci Herní výzvy, do které jsem si ho vybral především z nostalgie. Hra vypráví příběh motorkáře Bena, který si žije spokojeně svůj život, se svým gangem brázdí poušť a vymetá bary. A právě v jednom baru se setkává s Malcolmem Corleym - majitelem a ředitelem společnosti Corley Motors a posledním výrobcem motorek v americe a jeho zákeřným společníkem Adrianem Ripburgerem, který se chce ujmout Corley Motors, aby mohl uskutečnit svůj zvrácený podnikatelský plán - ukončení výroby motorek a zavedení výroby minivanů pro celou rodinu. - Bleh! Fuj! - Když ale zjistí, že se ho Corely chystá vyhodit z kola ven, rozhodne se pro starou dobrou vraždu a vinu hodit na Bena a jeho gang. Ten se tak musí vydat na cestu a nakopat tomu šmejdovi jeho tlustej zadek. Tolik k příběhu.

Z hlediska ovládání se jedná o klasickou point & click adventuru, kde hráč klikne na aktivní předmět / místo, zobrazí se nabídka příkazů v podobě znaku motorkářského gangu, ze které je možné vybrat jednu ze čtyř činností. Jak hráč postupuje příběhem a přesouvá se do dalších lokací, potkává další postavičky, kterých však není mnoho. Ale co byste čekali od jihoamerického zapadákova? :-D To vše podkreslené pěknou hudbou od kapely Gone Jackals, která se postarala o úvodní skladbu Legacy.

A tady se bohužel dostáváme k záporům hry. Samotný příběh, lokace, grafika, zpracování... To vše je pěkné a zajímavé, ale o pozadí světa se nedozvíme nic. Příběh samotný je dosti krátký a vedlejších postav také mnoho není. Ty jsou však nadabovány známými profesionály (Mark Hammil, Kath Soucie, Tress MacNeile, Steve Blum). Co mě ale hlodalo nejvíc, byl pocit nedodělanosti. Vážně, jak už jsem psal výše - kliknete na předmět, vyberete jednu ze čtyř možností a pokud vyberete "blbost", Ben to většinou vtipně okomentuje, případně při prozkoumání popíše danou věc. Od poloviny hry však veškeré Benovy komentáře chybí a hlavní postava tak na cokoliv reaguje jen mručením ve stylu "Hmmm..." / "Hmpf..." Na mě to působí tak, že během vývoje někdo rozhodnul o předčasném ukončení a přesunutí lidí na jiný projekt. Hru samotnou tak natahují dvě minihry (ve kterých se posunuje příběh) v podobě souboje na motorkách a demoličního derby - obě jsem si užil. :-)

Jako fanoušek LucasArts dávám z nostalgie 70%, ale chápu, že v době vydání vzbudila hra zklamání a cena 1 599 CZK byla nehorázná pálka. V dnešní době je Full Throttle často ve slevě na GOGu a za tu cenu je to příjemná jednohubka, která o víkendu zabaví a pobaví, ale i tak měla hra navíc.

Pro: Grafika, humor, hudba.

Proti: Krátké, nevyužitý potenciál.

Nemám rád motorky (a ani motorkářské filmy), takže důvodů, proč hrát Volltrottel (pardon, Full Throttle) jsem příliš neměl. Naprosto nemám problém s délkou titulu, hra mě vyložene dožrala jen jednou (destruction derby a ještě rád jsem využil možnosti, tuto sekvenci přeskočit LShift+V. Bitky v kaňonu jsem sice musel několikrát opakovat, především sekvenci se slepejši, ale na to, jak podobné akční vložky nenávidím, to ještě šlo docela dobře.

Dabing (hlavních postav) je fajn, hudba většinou taky. Remasterovaná grafika je k světu, ale ani původní verze není k zahození. Králíci pobavili :P