Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Nejlepší Adventury, FPS, Simulátory a Strategie uživatelů DH

Stručný pohled na nejoblíbenější adventury, FPS, simulátory a strategie uživatelů DH na základě hlasování v žánrových diskuzích.

Na konci letošního dubna narazil zdejší uživatel Richmond při pročítání fóra RPG Codex na anketu o nejlepší RPG všech dob. Ta měla trochu netradiční pravidla hlasování, kdy má každý uživatel k dispozici pětadvacet bodů a maximum pro jednu hru je pět bodů, přičemž se udělují pouze celá čísla, žádné desetiny. Minimální počet her, pro který je možné hlasovat, je tedy pět a maximum činí pětadvacet titulů.

Napsal tedy do zdejší RPG diskuze, jestli by se náhodou podobná anketa neuchytila také zde. Uchytila (vyhodnocení RPG ankety najdete v samostatném článku od Richmonda, který vyjde brzy). A ne jen u RPG, postupně se totiž rozšířila jako epidemie i do dalších žánrových diskuzí od akčních, kde se hlasování omezilo jen na podžánr FPS, přes strategie a adventury až po simulátory. Sám jsem zkoušel rozjet tuto anketu také ve "Všeobecně o hrách", kde jsem hlasoval ještě pro sportovní a logické hry, ale bezúspěšně.

Smyslem tohoto článku ale není prázdné tlachání o tom, co bylo, ale zveřejnění výsledků ankety v rámci jednotlivých žánrů a proto před samotnými výsledky ještě uvedu několik pravidel, kterými jsem se při sčítání hlasů řídil.

1. Pokud má hra více dílů a není výslovně uvedeno, pro který se hlasuje, tak je hlas automaticky přidělen dílu prvnímu.
2. Pokud hra nemá žánr, v jehož rámci se hlasuje, na DH uveden ani jako sekundární, byla z hlasování automaticky vyloučena (především u FPS).
3. Epizodické hry jsou počítány dohromady (týká se pouze adventur), ale rozšíření jsou vedena zvlášť.
4. Pokud obdržely některé hry v celkovém součtu stejně bodů, rozhoduje o lepším umístění počet hlasujících, pokud je shodná i tato hodnota, hry dané místo sdílí a jsou řazeny abecedně.
5. Z herních sérií jsou zahrnuty pouze ty, u nichž se hlasovalo alespoň pro dva tituly, které do dané série patří (počítají se i rozšíření).

Adventury

Celkem hlasovalo 19 uživatelů pro 103 her a 13 sérií.

O prvním místě zde rozhodoval každý bodík a před hlasováním Tulareana, který se opozdil, ale nakonec jsem jeho hlasy započítal, vedl Posel smrti. K radosti místních však český výtvor odsunul na stříbrný stupínek Broken Sword: The Shadow of the Templars a třetí skončil jen kvůli menšímu počtu hlasujících Gabriel Knight: Sins of the Fathers.

Žebříček adventurAdventurní série

Série suverénně ovládl Gabriel Knight, který nenašel konkurenci ani v Quest for Glory ani v Broken Swordu.FPS


Celkem hlasovalo 26 uživatelů pro 83 her a 19 sérií.

U stříleček z první osoby vedl daleko vyrovnanější boj první Doom, který nakonec prohrál o pět bodů s Half-Life 2. Třetí místo obsadilo pokračování titulu na druhém místě Doom II: Hell on Earth.

Žebříček FPSFPS série

Doom sice nevyhrál v hlasování pro jednotlivé tituly, ale jako série jednoznačně zvítězil právě před sérií Half-Life. Třetí místo obsadila znovu obnovená série Wolfenstein.Simulátory


Celkem hlasovalo 11 uživatelů, pro 67 her a 9 sérií.

Kdo by neznal sérii Need for Speed. Jde asi o nejznámější závodní hry vůbec, a nejspíše proto skončilo na prvním místě Need for Speed: Porsche 2000 a na druhém vůbec první díl The Need for Speed. O třetí místo se dělí FlatOut 2 s Micro Machines 2: Turbo Tournament.

Žebříček simulátorůSimulátorové série

O vítězství Need for Speed v sériích nebylo téměř od začátku hlasování pochyb, ale druhé místo překvapivě urvala série simulátorů závodů Formule 1 Grand Prix od MicroProse. Třetí skončila díky většinou pětibodovým hlasům TrackMania.Strategie


Celkem hlasovalo 23 uživatelů pro 118 her a 25 sérií.

Ve strategiích došlo k očekávanému vítězství Heroes of Might and Magic III: The Restoration of Erathia, ale že to bude o dvacet bodů před Age of Empires II: The Age of Kings, to snad nemohl čekat ani ten největší fanoušek HoMaM III. Třetí místo si zabrala nejvýše postavená strategie na databázi s reprezentativním hodnocením UFO: Enemy Unknown neboli X-COM: UFO Defense.

Žebříček strategiíStrategické série

Série byly v podání Heroes of Might and Magic také jednoznačnou záležitostí, ale o druhé a třetí místo byl tuhý boj. Nakonec i díky započítání jednoho dílu Colonization získala stříbro Civilization a třetí skončila série Age of Empires.A to je vše, přátelé. Děkuji Richmondovi za spuštění hlasování, každému účastníkovi ankety za hlasy, ale i těm, co se ankety neúčastnili a vytvořili během ní v jednotlivých žánrových diskuzích skvělou atmosféru.

Teď už nezbývá nic jiného, než se těšit na Richmondův článek, zaměřující se na RPG, který bude podle dostupných informací prošpikován statistikami skrz na skrz a jistě dá zapomenout na tento můj stručný přehled. I proto jsem loboval za to, aby byl můj článek zveřejněn dříve... :-)

A ještě jedna perlička na závěr. Jedná se o jednu z mála anket, kterou nemohla v žádné kategorii vyhrát Mafia: The City of Lost Heaven, a přesto pro ni dva uživatelé hlasovali. Hlasy jsou ale samozřejmě neplatné.

Kompletní výsledky najdete tady:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1 ... IWTxEEnYA/edit#gid=0

Jumas

Chcete, aby byl na DH blogu uveřejněn i váš článek? Pošlete nám ho na e-mail clanky@databaze-her.cz.


Diskuze ke článku

< >
@Rapier (09.05.2019 11:33): Už takhle jsem tím sčítáním strávil dost času, natož abych ještě rozděloval podžánry. Hlasujících mnoho nebylo, takže by ty žebříčky byly dost prázdné, respektive by se do desítky či dvacítky dostaly i tituly, pro které hlasoval jen jeden člověk, podobně jako tomu je u simulátorů. A nic proti, ale dělit zrovna simulátory? Sám vidíš, kolik je hlasujících a pro co hlasují, Letecké, tankové a námořní simulátory zde moc podpory nemají, ale mohl jsem samozřejmě nechat hlasovat jen pro závodní hry, to by smysl dávalo.

@Jab (09.05.2019 12:57): Díky za palec :)
@Fritol (08.05.2019 22:03): Někteří Ti už odpověděli. V první řadě šlo o zábavu (chápu ale, že někoho sestavování svéh žebříčku nebaví, i když to není klasické napiš prvních 10). Ve druhé řadě v případě většího počtu hlasů to má určitou vypovídající hodnotu (pravda asi jen u rpg a fps). Speciálně pak porovnání s žebříčkem na DH (což by mělo být v tom článku o rpg). Zde hlasovali přeci jen uživatelé, kteřé chodí do těch žánrových diskusí (bohužel jak jsem se dozvěděl i někteří odborníci na rpg se této sekci vyhýbají, což je bohužel škoda, protože obzvláště jejich tipy jsem postrádal). Třeba ale se někdo zručný toho chopí u bude někdy za pár let obdobná anketka i třeba přes notifikaci poštou. Pokud se ale celkem sešlo ví jak 35 hlasovacích lístků (u rpg), tak je opravdu těžké to pak oznamovat někde v diskusi, protože to bych musel rozsekat na tak 3-5 velkých příspěvků a už vidím, jak to pak někdo bude hledat zapadlé po následné jistě kontroverzní diskusi :)) A druhá věc je, že už tak mi přijde, že tu je článků pramálo (na blogu myslím), takže jestli se tam objeví 2 které pokryjí živelnou anketu, tak se snad zas toho tolik nestane.

@Gordon (09.05.2019 02:59): Aha, proto si posílal ty koňské tipy :) Úlet nevím, ale minimálně se vzedmula pěkná diskuse a dým bramborové natě byl vidět už zdáli!

@Kwoky (09.05.2019 08:47): viz moje odpověd Fritolovi... Nic ve zlém :)

@Rapier (09.05.2019 13:57): Separátní anketa o různé subžánry by mohla být zajímavý, skoro určitě by nedopadla stejně, jako kdybych ji udělal z toho současního hlasování, o tom jsem přesvědčený. Udělat anketu o nej dungeon, o nej rpg před falloutovské éry (jak navhovali v diskusi na rpgcodexu), nej anketu o nejmodernější rpg, o best sporty, nehlasovali jsme o plošinovkách...ale upřímně bych to neviděl jako vhodné nyní po té smršti, notabene když to nemá příliš velkou podporu
@Elemir (09.05.2019 11:45): naopak já si myslím, že by se takto do hodnocení mohly dostat dungeony jako freewarová Cardhalia nebo Legend of Grimrock, Vaporum, The Keep, apod. bylo by to zajímavé. Já třeba hrál z dungeonů jen Cardhalia a The Keep. Zbytek dungeonů znám jen z toho jak to mí kamarádi hrávali a popisovali mě co a jak, hlavně jsem takto nejvíc ze všeho sledoval Wizardry VII a Dungeon Mastera II. :)
Ty ostatní žánry jsem často nehodnotil z toho důvodu, že v nich nemám dost nahráno. A nechtěl jsem tak protěžovat těch pár her jen proto, že je znám a mám je v oblibě. Imho vzhledem k počtu hlasů nejsou výsledky moc relevantní. A třebas pořadí adventur (kde jsem většinu uvedených i hrál)... Tam mě ten žebříček vysloveně odrazuje, abych nějakou další zkoušel. Holt zmírající žánr, jehož použitelné prvky naštěstí přešly do akcí a RPG. I tak ale palec nahoru, že se toho někdo ujal. Nezajímavé to zase rozhodně také není.
K těm hlasům a smyslu této bezesporu zajímavé ankety.

Tak třeba hlasovat pro simulátory a závodní hry současně je z principu blbost, stejně jako hlasovat pro System Shock 2 v FPS, apod.

Asi by ty žebříčky byly objektivnější kdyby se hlasovalo samostatně pro:
1. závodní hry (všechny od arkádových až po simulace).

Poznámka: absence Forza Motorsport 6/7 nebo Grand Turismo 5/6 byla zcela očekávaná zde na DH, málokdo má PS2/3, a ještě méně lidí Xbox 360/One.
Písíčkáři vyrůstali na PC závodních hrách. NFS se čekalo, osobně jsem ale nečekal že vyhraje Porche, který se paradoxně překlopil na stranu simulátorů, a s původními a výbornými policejními NFS III a IV už nemá až zas tak mnoho společného.
Také bych zde čekal nějakou tu seriózní Rally hru jako RBR nebo CollinMc Rally, Death Rally jsem zrovna nemyslel. :)

2. Simulátory, kde by byla jak námořní, tak pěchotní, tak tankové, pochopitelně letecké, vrtulníkové, mechové a jiné simulátory.
Pak by asi ten žebříček vypadal trochu jinak. Nepřijde mi že např. Operation Flashpoint, Arma series, SWAT 3/4, Ghost Recon, Rainbow Six, Hidden&Dangerous, apod. měly být zařazeny do FPS/strategií.

3. Stealth hry - tady je tolik her, že řadit je do FPS není dobré. Vždyť od dob Thiefa, Spinter Cellu, Metal Gear Solidu jde prakticky o samostatný žánr. Klidně by to mohl být i Commandos, Sniper Elite a další, ve který jde o to být potichu/neviděn především.

RPG by si asi taky zasloužili samostatný žebříček pro Dungeony, otevřená a rozsáhlá RPG a možná i akční RPG alá SS2, Diablo, Deus Ex, apod. Strategie dělit na RTS, tahové a speciálně žebříček pro budovatelské.
@Fritol (08.05.2019 22:03): Tak já jsem nechtěl nechat ty hlasy ladem, když se ke sčítání nikdo neměl, ale když tě to nezajímá, tak to nečti.

@Richmond (08.05.2019 22:04): Budeš to mít určitě lepší, o to se nebojím.

@Crash (08.05.2019 22:04): Moc lidí nehlasovalo no, ale tak když už jsem to počítal. Porsche mě však potěšilo.

@Kunick (08.05.2019 22:09): Tak dohromady to je počítáno sériích. Když už někdo hlasoval pro rozšíření, tak ho chtěl upřednostnit před původní hrou.

@Zx Atari (08.05.2019 22:10):, @Garret (09.05.2019 00:13): Bral jsem žánry na DH, nic víc jsem opravdu nezkoumal.

@Tulareanus (09.05.2019 00:45): Máš štěstí, že jsem ti to započítal. Ale nakonec jsem rád, protože už vidím ty diskuze, že to prostě musí vyhrát česká hra :)
@Fritol (08.05.2019 22:03): Tak třeba už jen proto, že v tomto žebříčku se musíš rozhodnout, pro co opravdu hlasovat, nemůžeš napálit stovku všemu, co máš oblíbené. Takže bylo zajímavé sledovat, co je pro koho tím opravdovým herním nebem.
hmm tak to řazení rozšíření zvlášť je zákeřné a určitě ublížilo Civ 4, vědět tomohla mít 2 body ode mě navíc a poskočit do top10, kam po zásluze patří
Adventury
- wow samé klasiky v čele!

Simulátory
- měli jsme dát Rapierovi alespoň 50 bodů, aby to bylo profesionálnější :) Jo a kde tedy je ta nová Elite, o kterém pořád přemýšlím (a mít pořádnej stroj, tak jdu do ní)?? KDe jsou Forzy? Škoda, že hlasovalo jen 11 lidí :(

Strategie
- čekal někdo něco jiného? :)

Jumasi super!...ale děláš mi medvědí službu! Zas to supr trupr ten můj výtvor nebude :) (ale jsem zvědav, jak to Karasman zformátuje, doufám, že taky tak pěkně jako to máš Ty!)
Já teda nechci nijak znehodnocovat tvou snahu udělat článek a celkově to vaše hlasování v diskuzích, ale stejně mi to nedá. Jaký má smysl tohle dělat na databázi, kde si lze jednotlivé žánry vyfiltrovat a kouknout na podstatně směrodatnější žebříček zde, kde jednotlivé hry hodnotilo více lidí?
Závodní simulátory jsem bohužel propásl. Mám tam přes sto nepřečtených. Ale v březnu a dubnu jsem jel CRC 2005 a CRC Extreme. Ale je to tak těžký, že zatím nedohráno. A něco i sepsáno.

FPS, umístily se tři hry, pro něž jsem hlasoval. Jinak jsem úplně zapomněl na Unreal. To by asi šel pryč Serious Sam 2.
Wow prekvapilo ma, že Half-Life 2 skončil o dosť vyššie ako 1, mám rád obidve hry, ale prvá je podľa mňa trochu lepšia.
Ale som rád, že sa NOLF hry umiestnili tak vysoko.