Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

UFO: Enemy Unknown

X-COM: UFO Defense

březen 1994
1994
25.10.1995
91
271 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Za hrou UFO: Enemy Unknown stáli bratia Gollopovci, ktorí majú na svedomí také hry hernej histórie, akými sú Rebelstar, či Lasesquad. V hre sa im podarilo skĺbiť prvky ťahovej bojovej stratégie, spolu s budovateľsko-ekonomickými prvkami do jedného funkčného celku.

Hráč dostáva pod kontrolu správu X-COMu a jeho úlohou je ochraňovať zem pred systematickými útokmi mimozemšťanov a zároveň zistiť miesto hlavnej základne a nadobro neutralizovať mimozemskú hrozbu. K tomu mu slúži široká paleta zbraní a množstvo vojakov, ktorý sa verbujú po celom svete. Samozrejme nie je to len tak, hospodárenie a úspechy X-COMu pozorne sleduje každá vláda, ktorá sa podieľa na financovaní projektu. A tak ak ste úspešný, vlády sú šťastné a navyšujú vám kapitál. Naopak ak spokojné nie sú, peniaze ubúdajú a najhoršie čo sa môže stať je, že nakoniec usúdia, že bude predsa len lepšie uzavrieť pakt z mimozemšťanmi. V tom prípade prichádzate o financovanie daným štátom.

Hra sa tak skladá z dvoch častí - ekonomickej, kde na glóbuse sveta prebieha nielen výskum a výroba nových technológií, ale i manažment vašich základní. Druhá taktická, kde k slovu prichádzajú zbrane a vaše taktické myslenie.

Hra je prvním dílem z úspěšné série X-COM.


Poslední diskuzní příspěvek

ty videa můžu doporučit
já třeba díky nim pochopil potenciál kouřových a světelných granátů... :D

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 100
Nejsem jeden z těch, co by si pamatoval, jak se hra šířila na disketách. Je to sotva pár let, co jsem UFO rozehrál. Předtím jsou dost často hrál UFO: Aftermath. Jak je teda možné, že mě tahle hra stará 20 let stále baví více než její pozdější napodobeniny?

Tak v první řadě je EU dost jednoduchá hra. Pravidla jsou jasná a srozumitelná, veškeré herní mechanismy není potřeba nějak sáhodlouze objevovat a snažit se pochopit. Vše je celkem dost přehledné, přístupné a relativně nenáročné na ovládání.
Výzkum, vybavování vojáků, výroba a nákup předmětu, stavění budov, to vše je jednoduché a přitom nabízí mnoho a mnoho strategických a taktických možností.
Výstavba základen je jednoduchá, ale lze vybudovat řadu různě orientovaných základen, kde každá bude něčím vyjímečná.

I boj je jednoduchý. Vojáci se prostě pohybují, střílí po nepřátelích a používají předměty co mají u sebe. Přesto ve hře nastávají všemožné situace, které je možno řešit mnoha taktickými způsoby
Zbraní ani výzbroje obecně není nijak závratně mnoho, ale v boji pak záleží na všem. I jeden granát může zcela rozhodnout situaci.
Nepřátel je dost druhů a jsou dostatečně různorodí, aby vás táhli celou hru. Jejich pitvy navíc odhalí některé zajímavé detaily.
Přes grafickou zastaralost dokáže hra svým výtvarným zpracováním a jednoduchou hudbou vytvořit atmosféru neustálého ohrožení od neznámého nepřítele. Nepřítele, který přišel z vesmíru, který je nelítostný, zlý a odporný.

A chce to pak hodně taktiky i strategie aby to člověk na nejtěžší obtížnost dotáhl proti těmhle odporným emzákům až do konce.

Pro: jednoduchost, různorodost, mnoho možností, boje, managment, atmosféra

Proti: zastaralá technická stránka hry

+35
  • PC --
UFO je tam, kde to začalo a vlastně i bohužel skončilo. Důvod je jednoduchý: 90 léta a v televizi dominuje X-Files na nově a po na dvou disketách v arj přiletí UFO, nabootujete svoji nadupanou 486 66Mhz v přepočtu na dnešní mzdy byvoko za třičvtrtě míče (v té době cena 2+1 na Vonohradech) a máte a jeden z nejsilnějších zážitků života může začít, protože Unknown v názvu znamená neznámé.

Žádný z nástupců nedásáhl pro mě na první díl. Kromě očividně záměrně frustrujícího Terror From the Deep, který dohrát je opravdová výzva na nejnižší obtížnost i pro někoho, kdo si dává celkem běžne Enemy Unknown za jeden večer a několik in-game měsíců, ale ten byl typyckým druhým dílem, více toho samého, tentokrát bohužel v ichtylním barevném spektru.

Zajímala by mě reakce mladších hráčů jestli je ten efekt stejný, nebo je to jenom nostalgie, protože svoboda a tajemnost tohoto skvostu může může mít appeal i dnes. Žádný z nástupců ať už od altaru nebo těch opensource až po moderní mě nezaujal. Raději pustím DOSbox a zahraju si tohle; po tisícáte první.

V době vydání to ale byla bomba. Teda po tom, co jste si upravili confg.sys na zvětšení EMS paměti DOSu, aby se vám v rozhlehlejších lokacích načetli všechny textury a hra nepadala. Bomba protože nikdo nečekal takto komplexní hru zabalenou do béčkového hávu zabíjení ještě béčkovějších vetřelců, kteří se snaži obsadit matičku Zemi.

Nejlepší byla ta tajemnost

Hra má všechno a nic. Diplomacie se státy je řešena spíše strategicky pomocí umístění základen, výzkum tajemných cizáků vede do stovky zbytečných cest a slepých uliček, či pouhého odemykání lore. Skoro by se dalo říct, že se jedná o první preshadow achievementů. A opravdu máte pocit, že bádáte, protože investujete neuvěřitelné množství zdrojů do výzkumu různých zařízení z cizáckých lodí a pitev nejrůznější havěti a hledáte cestičku, jak se vypořádat s útokem na Zemi jako celkem.

Hra se dělí na dvě základní činnosti - strategickou, kdy při pohledu na globus Země umisťujete základny, posíláte letadla a stavíte radary a taktickou, kde se odekrává boj zocelených mužu a žen proti kreaturám z vesmíru. A obě jsou akční a zábavné.

Co mi na hře chybí, nebo je mi spíš líto je nedostatečná využitelnost základního vybavení, kde kromě rotačního kulometu s explozivním střelivem ( a na to musíte mít vojáka s vysokou silou) a raketometu je celý úvodní tier k ničemu. Laserová pistole v jedné ruce a elektrický obušek v druhé ruce jistí úspěch a hladký průběh kampaně. Uvítal bych kdyby aspoň v nejvyšší obtížnosti byl začítek delší a muselo se bojovat více než jedna bitva se znevýhodňujícím vybavením.

Dále je potřeba si uvědomit, že se jedná o starou hru a pokud si budete opravdu hrát stylem sim-city a stavět a vymýšlet všechno zatímco budete po plných hrstech sestřelovat nepřátelské bitevní lodě, tak se stane, že máte vojáka generála, kterému přeteče buffer a po 255 přesnost střelby přichází 0 přesnost střelby a což můžete reagovat, že odešel do důchodu, nebo si stahnout trainer a statistiky mu snížit.

Podle mě je must-play hra pro všechny fanoušky her jako celku, nejen protože je to legenda, ale grafika je pořád snesitelná a herní mechanismy překvapivě komplexní a v souladu se současností, ale zároveň neomezující. Například vlastností jednotlivých vojáků jsem si začal všímat až dost pozdě, takže svou tajnou korporaci pro boj s vermírným nebezpečím můžete řídit i jen na vyšší úrovni.
+27
  • PC 100
Hra mého mládí. Na této hře jsme s kamarádem strávili dobré 2 roky života. Mám jeden nezapomenutelný zážitek, kdy jsme měli sestřelené snad 450 ufo a pořád jsme se nemohli pohnout dále, nevěděli, co a jak máme udělat. Pořád dokola jsme sestřelovali, zajímali, vše již bylo vyzkoumáno a pak přišel kamarád, řekl, že hru hraje pár dnů a už letí do nějaké Cydonie. Cože??, jaká Cydonie? Co to je, ptali jsme se. On na to jen, že prostě musíme sestřelit nějaké ufo, vyzkoumat věci a jsme tam a prej, jestli máme Ďábelský odstřelovač. My zase, co to je sakra??. No takový raketomet, který střílí do zatáčky. Prostě jsme v té konkrétní rozehrané hře měli zřejmě nějaký bug, protože, když jsme rozehráli novou, tak zhruba u 100 sestřeleného ufa jsme letěli do Cydonie. Pamatuji si, jak kdyby tomu bylo dnes, když jsem byl přesvědčený, že mi kecá a že nic takového ve hře není :-).

Co se týká hry samotné, tak určitě bych pochválil hratelnost, moc se mi líbilo, jak byla hra propracovaná (výzkum, výroba, mise, základna, sestřelování ufo, atd...), na tu dobu mi přijde vyloženě kultovní. Grafika krásná a zvukové efekty také výborné. Trochu mě mrzela hudba, jelikož mi přijde, že uživatelé Amigy, na tom byli přeci jen o něco lépe, hudba byla taková elastičtější, zřejmě dáno možnostmi tehdejších soundblasterů. Mimochodem vynikající potemnělá hudba u geospace, která se do hry výborně hodí hlavně kompozičně. Přijde mi, že dnes už je to dost takové hi-tech, ale kompozice a takové ta správná trefa do prostředí hry už vzala za své.

Ještě si pamatuji, jak jsme si k této hře dělali i vlastní návod, včetně všech překladů anglické verze. Několikrát jsme se ke hře ještě v průběhu dalších let vrátili.

Pro: Hratelnost, nápad, originalita, atmosféra, prostě kultovní hra

Proti: Nic mě nenapadá :-)

+25
  • PC 85
Mimozemšťania sú už dlho veľkým fenoménom po celom svete, hlavne medzi záhadológmi a rôznymi konšpiračnými teoretikmi. Ich popularita je sčasti zrejme spôsobená bujnou ľudskou fantáziou a aj všeobecným povedomím o rôznych záhadných úkazoch po celom svete, kde si ľudia začali niekedy počas 2. svetovej vojny začali zrazu vymýšľať ich nové "vysvetlenia". Tie boli zrejme spôsobené tým, že približne v tomto období začali ľudia pozorovať prvé Ufá (a zaujímavé je, že pred tým sa vôbec nespomínali). Ich obľúbenosť je dokonca až tak veľká, že dala vzniknúť rôznym nezmyselným teóriám, ako napríklad, že to oni postavili egyptské a juhoamerické pyramídy, alebo že americká vláda má s nimi spojenie. Preto môže využívať časť ich technológií a na oplátku im dovoľuje unášať ľudí, zvieratá, a robiť na nich pokusy. Tieto všetky teórie však vychádzajú z presvedčenia, že vlastne ľudia a mimozemšťania boli (a vlastne stále sú) spojenci.

Avšak vo videohrách a vo filmoch sú mimozemšťania takmer vždy vykresľovaní ako agresívny nepriateľ. A práve z tohto vychádza jedna z prvých klasických turn-based stratégií, UFO Enemy Unknown, ktorá je toho najklasickejším znázornením. Proste mimozemšťania zaútočili na Zem a snažia sa ju dobyť. Samozrejme, ľudia nejdú ako dobytok na porážku, ale postavia sa na odpor. Tak vznikne špeciálna jednotka X-Com, ktorú financujú vlády po celom svete a ktorá má za úlohu sa definitívne vysporiadať s mimozemskou hrozbou. Príbeh je klasika a rozhodne nie je hlavným ťahúňom hry. To, čo tuto hru povyšuje nad bežný priemer, je zábavný, pomerne jednoduchý, ale hlavne funkčný systém všetkého, čo obsahuje. Od stavby základne, cez vylepšovanie vojakov, až po vydarené, kolové súboje. Prednosťou sú neobmedzené možnosti vývoja výzbroje, technológií, takže neustále máte pocit, ako v RPG, že ste sa o svoj vývoj zaslúžili sami. Proste snaha sa tu cení a záhaľka trestá. Keď dlho nič nevytvoríte, žiadne UFO nezničíte, tak sa situácia začne obracať proti vám. Vlády sa dokonca začínajú spájať s mimozemšťanmi a samotný emzáci začnú byť drzejší.

Páčila sa mi aj základná myšlienka, ktorá vychádza z toho, že silnému nepriateľovi sa treba postaviť nie priamo, ale používaním konceptu tzv. hybridnej vojny, teda využitím malých, diverzných skupín, ktoré aj v skutočnosti dokážu dosiahnuť oveľa viacej než veľká armáda. Taký Igor Strelkov na východnej Ukrajine by to iste tiež potvrdil...:)

V tomto smere UFO exceluje a tu sa mu toho moc vytknúť nedá, avšak....

...Po čase prichádza zákerný stereotyp. Čo som čítal tunajšie komentáre, tak skoro nikoho "nezasiahol", avšak ja som ho už po čase začal pomaly pociťovať. Po čase ma už to neustále zostreľovanie lietajúcich lodí začalo nudiť. Avšak našťastie sa to dostavilo až na konci.

Vizuálne spracovanie je dostačujúce aj v dnešnej dobe a pomerne rýchlo som si na neho zvykol. Rozmanitosť prostredia je slušná, avšak mohla byť aj o niečo väčšia, hre by to rozhodne neuškodilo.

Suma sumárum, UFO Enemy Unknown je veľmi dobrá ťahová stratégia aj v dnešnej dobe a stále má čo ponúknuť. Pokiaľ je hráč fanúšikom ťahových stratégií a nevadí mu staršia grafika, tak nie je nad čím váhať.
P.S: Druhý diel TFTD hrať nebudem, pretože, čo som sa dočítal, tak okrem náročnosti oproti EU toho moc neprináša. Preto idem radšej hrať Jagged Alliance 2 :)

Pro: Systém, súboje, možnosti, veľa nepriateľských druhov a atmosféra

Proti: Po čase stereotyp, mohla byť väčšia rozmanitosť prostredia

+25
  • PC 95
"Ještě jednu misi a jdu spát!"
Tuto dnes již legendární větu vyslovil někdy v noci každý z nás. Já ji začal používat v souvislosti s tímto herním klenotem. Dodnes mě udivuje, o jakou komplexní hru tehdy šlo. Objevila se v době, kdy byl o fenomén UFO velký zájem. Seriál "Akta X" už běžel druhým rokem, Michael Hessemann uvedl dvoudílnou knihu "Tajná věc UFO", nakladatelství Press Burg vydalo knihu s názvem "Nevysvětlené záhady", kde se tomuto tématu věnovalo hodně prostoru a Česká televize otáčela kultovní seriál "V jako vítězství".

Sotva se do hry ponoříte, pochopíte, že nejde o žádný simulátor létání na jízdních kolech nebo skládání líbivých tónů vhodných pro komunikaci, tady spíš zúročíte to, co jste nakoukali ve filmech jako Vetřelec a Věc.

Uživatelské prostředí je navrženo skvěle a ovládání hry vám velmi rychle přejde do krve. Díky perfektně zpracované Ufopedii nepotřebujete žádné tutoriály.

Létající talíře můžete dostihnout a zaútočit na ně s více než jednou stíhačkou. Mimozemské lodě nemusíte vždy sestřelit, ale je taky možné počkat a poslat speciální jednotku k cizákům, až když přistanou.

V tahové části hry mile překvapí měnící se prostředí (tundra, poušť, džungle, město, venkov, les) s několika patrovými úrovněmi, která jsou jednak na svou dobu velmi detailně graficky zpracována a druhak kompletně zničitelná (neuvěřitelné na svou dobu), krom toho se jednotlivé mise odehrávají ve dne i v noci. Třebaže se náplň jednotlivých misí liší (zajistit sestřelené ufo, minimalizovat ztráty civilistů v případě mimozemského teroru, prozkoumat a zničit cizáckou základnu, ubránit svou vlastní bázi), vždycky jde v podstatě o totéž - zabít nebo zajmout všechny vetřelce a přežít alespoň s jedním vojákem z týmu. Akční část není minimálně zpočátku vůbec jednoduchá kvůli nedostatečné ochraně vojáků a slabým zbraním. Navíc jsou určité druhy mimozemšťanů schopny na dálku ovládat a přeměňovat na emzáky vaše jednotky, což leckdy vede k frustrujícím situacím. Velkou roli v boji hraje stres, díky kterému mohou nervově slabší vojáci zpanikařit (berserk útok, odhození zbraně a následný útěk nebo freezenutí). Ranění vojáci můžou vykrvácet, omdlít, dokonce uhořet. Doporučuji alespoň dva vojáky v týmu vybavit medi-kity, jinak budete velmi často klikat na tlačítko load. Je třeba počítat i s tím, že zranění vojáci potřebují mezi jednotlivými misemi čas na rekonvalescenci (když teď na to zpětně koukám, jsem docela rád, že tvůrce nenapadlo řešit navíc potřebu spánku, jídla a pití, sexu a léčby PTSS :D). Jednotlivé vojáky si můžete přejmenovat, vybrat si, které jednotky budete posílat do akce a které zůstanou v základně na její obranu, dokonce cvičit konkrétní vybrané vojáky speciálním tréninkem (PSI), díky kterému budete moci později ovládat mimozemské vetřelce. Vojenské jednotky můžete rovněž doprovázet i těžkou technikou (tanky, vznášedla).

Co se týče základny, máte možnost jich založit více (v pozdější části hry to považuji dokonce za nutnost) a můžete mezi nimi přesouvat techniku, materiál a vojáky. Zajímavostí je, že při misi, kdy základnu bráníte proti vetřelcům, její izometrický vzhled odpovídá tomu, jak jste ji předtím z ptačí perspektivy vybudovali (ještě že nikoho nenapadlo implementovat do hry opravu škod zařízení po boji, přišel bych na buben).

UFO je téměř dokonalá hra, ale podle mě bez chyb rozhodně není. Asi jediné, co mě hodně vytáčelo, bylo vybavení jednotek před misí (automatické přiřazování zbraní a munice je většinou na pěst). Škoda, že se konkrétním vojákům nemohlo vyzbrojení uložit do paměti. Takhle jsem vždycky dostal vojáka, který měl v levé i pravé ruce tutéž zbraň, nesl tři bedny granátů a táhl za sebou muniční vagón, další voják v řadě šel oproti tomu do akce s pěstmi. Dále mi přišel trochu divný způsob udělování hodností jednotlivým vojákům za jejich přínos v misích. Kolikrát se mi stávalo, že jsem vykosil s jedním Rambem celou mapu a povýšen byl proti očekávání jakýsi frajtr, který za celou misi jen omylem upustil dýmovnici. UFO obsahuje minimum bugů (ale nikterak závážných), např. několikrát se neozbrazí výsledek výzkumu, což vás může trochu zmást, zejména když hrajete poprvé. Také se mi stávalo, že když jsem z probíhajícího výzkumu stáhl všechny vědce a přesunul je na jiný projekt a později původní projekt vyzkoumal, stále mi zůstával v inventáři jako položka k prozkoumání. Pamatuju si verzi, kde se v cizácké bázi při posunu obrazu rozsypala grafika a při vyzbrojování jednotek před misí, kdy bráníte vaši základnu, jste mohli vojákům naložit Elerium-115. Tenkrát jsem jim to tankoval chudákům i do holínek. Nutno podotknout, že v novějších verzích hry jsem se s těmito problémy setkával už jen čistě sporadicky.

UFO je rozhodně jedna z nejlepších her co jsem kdy v životě hrál, strávil jsem u ní moc a moc hodin a rád se k ní i přes její stáří po určité době vracím. Když se podívám v databázi na aktuální žebříček nejlepších her všech dob, vidím UFO v první desítce. Dál není třeba cokoliv psát.

pro: po všech stránkách neskutečně propracovaná hra - hratelnost jako svině, originalita, místy silně atmosferická záležitost, grafika, skvělé ztvárnění několika druhů ufounů, rozmanitá prostředí a jejich destrukce, soundtrack a zvuky, jednoduché ale funkční a zábavné mechanismy ekonomiky, výzkumu a výroby, tahová akční část, délka hry, replayabilita, návykovost (to si můžete dát i do záporů)

proti: proti, proti...sakra co sem napsat? Možná občasné bugy (někdy se nezobrazí výsledek výzkumu), ale nic zásadního co by hodně vadilo, automatické vybavení jednotek před misí, systém povyšování vojáků, otevírání dveří vyřešil lépe druhý díl, žrout času

Pro: viz. komentář

Proti: viz. komentář

+21