UFO: Enemy Unknown

Pokud je i z vám ze strašlivého nevkusu XCOM: Chimera Squad, je tu parádní řešení.

X-Com Files je parádní mód, který hodně akcentuje ten to počáteční snoubení se stylem Akt-X. Přidává tunu nových zbraní, posouvá začátek hry mnohem dříve (máte jen 4 agenty v obleku a automobil!), spoustu nových nepřátel, prostředí, sektáře jako nové nepřátelé, paranormální jevy atd.
@Charllize (23.10.2019 20:39): My meli urco ze zacatku nejakou velkou CB a barevnou tak nekdy kolem 87. Ale nevim to presne, neb jsem byl jeste fakt malej a pamatuju si max nejake zablesky :D

No a prababrdle na venkove, ta to neresila a mele tam cb snad az do mejch 15... ji to bylo jedno, protoze na tv skoro nekoukala :) A privezt si tam svoji tv, k tomu dablovu dilu Amize... to uz by mi neproslo... :D

"Tak jeste si chvilku zastrkej s tim klacikem, a jdi uz spat".... :D
@Zx Atari (23.10.2019 20:30): My meli prvni barevnou televizi v roce 78 tusim. Koupil ji otec kvuli MS sveta ve fotbale v Argentine. 70ti kilovej ruskej Rubin co se zapinal vypinacem ktery vypadal jako spinac hlavniho vedeni v elektrarne.Ale samo malou cernobilou jsme meli taky, jenze tenkrat jsem nehral. Bylo na to jeste moc brzo. Ale ty barevny televize se s nama pak uz tahly porad :)
@Charllize (23.10.2019 20:23): No na Spectru to byl standart :) Gumaka jsem mel pichnuteho do Merkuru. A za odmenu, jsem si ho mohl nekdy pichnout do Grundigu, co otec dovez ze sluzebky od skopcaku :) Jenze ten stal v obyvaku a to se jaksi neslucovalo s paranskym doupetem, takze jsem stejne radsi jel na Merkuru, hezky u sebe v pokoji :) Nakonec jsem mel toho Grundiga k Amize pres scart, kdyz se poridila s velkou slavou, prvni velka Sony :D
@Zx Atari (23.10.2019 20:17):
CD32 je 2x vykonnejsi stroj nez 600, tak si asi dokazes predstavit jak to svihalo u me :)
Strejc to uz mel v pohode na 1200 s nejakou turbokartou a hafo pameti :)

Podobne to bylo i u Civilizace, kde ke konci hry byl tah compu na malej obidek. Tam jsem to jeste vysperkoval, kdyz jsem to hral o prazdninach na CB TV u babrdle :D To byl superhardcore mod :D
@Zx Atari (23.10.2019 19:01): Slo o pamet na ukladani pozice, ne tu sytemovou. Na ulozene pozice to melo tusim 512kb nejaky flash pameti a proste tu hru museli udelat tak aby se tam ten save vesel.
Amiga CD32 byla vzasade zakladni A1200, ale ty prostoje mezi tahy byly taky dost dlouhy. navic to bezelo tak 15-20 fps maximalne a kdyz kamera sledovala zbloudilou strelu ktera letela pres celou mapu tak v narocnejsich oblastech bylo uplne videt jak se prekresluje a pohybuje skokove.
Nejvetsi opruz bylo to ze neslo ukladat pri misich a kdyz to clovek nedal tak musel od zacatku. Takze se pri jedne partii nez se clovek dostal na Cydonii mohlo jednat i o 100+ hodin hrani :)

Ale i tak mam na to jen dobry vzpominky a kdyz nezapomenu vetsinou UFO uvadim v tech zbytecnych TOP 10 co clovek obcas nekam pise:)
@Charllize (23.10.2019 17:51): Ja to hral na A 600... a to byl teprve ocistec. Ukladat slo myslim i v combatu. Ale ignoroval jsem velka ufa, protoze to byla mise na celej den... emzaku hafo a tah trval tak dlouho, ze jsem proste nemel sil to odcekat... dohral jsem to az na pc :D Na hole Amize to bylo proste neusnosny. Tobe to tam muselo svihat rychlosti svetla :) Mel jsem myslim 2 mega ram, a tenhle problem s ukladanim si taky nepamatuju. I kdyz ja u toho mel i obri 20 megovej hdd, tak mozna proto :D
@ugraugra (23.10.2019 17:41): Ja kdysi hral Amiga cd32 verzi. Opakovane, asi dva roky. Zajimava byla v tom ze diky nedostatku pameti hrac mohl mit jen tri zakladny, ukladat slo jen na geoscapu a vojaci po znovunahrani hry ztratily veskere statistiky zpet na default. Pozdeji jsem hral pc verzi a byl to takovej easy mode i na nejvyssi obtiznost ( ok, trošku zvelicuju). Ale super hra.
Hodně se těším na UFO extraterestrials 2, jednička byla klasice nejvíc podobná že vsech klonů. Jestli to někdy dokončí.
Konečně jsem to poprvé dohrál. Geniální hra.

I když jsem většinou proti různým remakům a modifikacím a preferuji originální zážitek, tak v tomto případě silně doporučuju zmíněný OpenXcom - pro mě nejdůležitější změny jsou quicksave/quickload, klávesové zkratky, opravy bugů a různé maličkosti typu tooltipy buttonů (čili člověk nemusí studovat manuál).
tvl, hral jsem do 3am xcom .. tahle hra fakt nema chybu .. openxcom uz normalne podporuje rozliseni a chova se to jako moderni hra, takze clovek ma pocit, ze smazi neco z tyhle doby s pixelovou grafikou
@Longin (15.10.2018 22:03): i v dokumentaci pro openxcom je napsano, ze ten ironman nedoporucujou a pokud jo, tak zalohovat savegames (takze to je vlastne takovej pseudo-iron-man), nicmene ja to jako ironmana hraju a pokorit se to da ... death ratio mam celkem velky :P, cca 25-33% (tzn v prepocitani na MDs (mission days) - eg, soldier/per mission - tzn 10 misi, kdy v kazde nasadim 10 vojaku == 100MDs) .. takze nez mam lepsi vybaveni, tak mivam typicky 50+ KIAs
Pokořil jsem to někdo v módu Ironman (OpenXcom)? :D
Poté, co jsem dočetl brak "Budu tančit na vašich hrobech" (autor je původně Čech pod pseudonymem btw), jsem se musel do toho pustit. :D
hmmm ... ja mam openxcom v repozitarich ... ale preste teda nechapu, co to je ... to je jako predelanej celej xcom s pouzitim puvodniho artworku ?
@ntz (23.08.2018 09:56): UFO uz dnes hrat len cez OpenXcom, ten totiz opravuje aj bugy, ktore neboli dodnes opravene. Ako je ten s resetovanim obtiaznosti na najlahsiu po loadingu hry. Plus ma dalsie vyhody v uzivatelskom komforte.
tak jsem si v dosboxu rozesmazil stary dobry ufo ... je to husty, ta hra je tezka i na obtiznost 2/5 .. jen tak recnicka otazka, ne ze bych to potreboval, ale zajimalo by me, jak se do takhle stary hry dostane cestina .. prece jenom, zasmazit si neco v rodnem jazyce je fajn
Jdou i ve dvojce dávat jména vojákům? Vzhledem k diskuzi níže by byl Zoidberg Hunter jasný... :)
@7c (07.08.2017 23:56): Vlastnich nebo cizackych? Do vlastnich jsem postavil obranu, abych temto misim zabranil a v cizackych stacilo sejmout ten jejich vercajk v te cimre dole uprostred a zdrhnout.

Nicmene 1 schovanej emzak mohl byt vopruz, WTZ. I tak mam TftD radsi, nez EU.
@mazar1234 (07.08.2017 22:31): Jj, to bylo hodne neprijemny. Muj hlavni general diky tomu ani nebyl schopen poradne vylezt z lode. I tak to ale nebyl problem a misi na Mars jsem nejak haluzove dohral za par minut. Na povrchu me to vyprsklo pobliz vytahu a v druhem patre se 2 mi vojaci objevili kousek od vrchniho mozku, kam jsem nabehl asi ve 4. tahu, coz jsem fakt necekal. Hru jsem dohral driv, nez se vubec objevili nejsilnejsi cizaci.

Joo Terror from the Deep, to bylo jiny kafe...
@mazar1234 (07.08.2017 21:41): Pak už v závěru, když jsem měl mraky nábojů do těžké plasmy, tak jsem ty používal. Jsou to přece jen daleko účinnější zbraně. Ale rád jsem si později na ty těžší obtížnosti (když už jsem hrál verze, kde šly hrát) vyzkoušel různé granáty, raketomety atp. Ale lezlo to do prachů, neb ti za zničený majetek dost strhávali.
@mazar1234 (07.08.2017 15:44): Jo. Tuhle verzi jsem tuším dohrál těch pár let zpět. Ale Cydonii jsem dobyl asi po třech měsících. Sice bez psi výcviku, ale to emzákům už moc nepomohlo. Tam už můžeš své vojáky "pálit" co hrdlo ráčí. Ale spíše bych doporučoval nastavit si v téhle verzi výše obtížnost. Páč všichni víme, že stačí vynalézt osobní zbroj a laserové pušky (tuším na osobní zbroj jsou třeba předtím jen cizácké slitiny a na pušku laserové zbraně, pak laserová pistole a třetí puška) a jsme za vodou.
Tahle debata jednoho naláká - máte zkušenosti s mody/konverzemi? Nějaká doporučení?
@ad142 (07.08.2017 10:07): To je docela masakr. Ale holt si měl už možná nějakou těžší verzi. Ty, které jsme hráli my, se totiž po první misi přepnuly na "easy". Nehledě na zvolenou počáteční obtížnost.
@mazar1234 (06.08.2017 21:44): 80% prekladu UFO (ak hra openxcom) mam na svedomi ja, a zas v tomto viem co robim ;) Na druhej strane, ten zvysok som moc nekontroloval, takze ak tam nieco je, co som este neprekladal ja... well :)

@ad142 (06.08.2017 20:57): Teraz uvazujem ci v tom preklade nespravit reviziu a neprelozit velitela na komandera. Aby v tom nebol bordel. Hmmm.

EDIT: OK, takze to nebola moja chyba :) Pretoze v TFTD je to dobre a to som cele prekladal ja. Opravene a v nejakej najblizsej verzii openxcom by to malo byt uz OK (uz sa nepamatam ako casto sa updatuju tie jazykove subory).
@ad142 (06.08.2017 20:57): Pak v podzemí Cydonie musíš na ten mozek vystřelit. Stačí, když mu ukrojíš jeden čtvereček. Je to trochu spoil, ale občas se na tom prý někdo zasekne. :)
Vďaka všetkým za rady! Už sa mi podarilo zajať Sectoid Commandera, ktorý bol schovaný na jednej veľmi veľkej a dobre stráženej lodi. Už som aj urobil výskum Cydonia, alebo smrť a práve som sa na nej vylodil! Pri tých predchádzajúcich lodiach so bol buď slepý, alebo neviem :o

@mazar1234 (06.08.2017 20:04): Nie, hrám so slovenčinou :)

@MickTheMage (06.08.2017 20:11): Ha, až dneska som zistil, že je rozdiel medzi veliteľom a vodcom ;)
@ad142 (06.08.2017 18:19): Při posledním hraní jsem na toho velitele narazil na nepřátelské alien base, kterou jsem přišel vyčistit. Šlo o dobře stráženého sectoid commandera v hlavní velící místnosti :)
@ad142 (06.08.2017 18:33): Měl by tam být vždy. Musí to být opravdu velitel. Ne vůdce (či jak se jmenovali). Pokud přežije pád lodi tedy. Bývá tam btw jen jeden i ve velmi velkém Ufu. Při zvolení Mstitele budeš mít po konci výzkumu možnost letět na Cydonii.
Ako mám odletieť na tú mimozemskú planétu? Už mám full výskum, aj som postavil Avengera, predtým pozajímal nejakých ufonských veliteľov a práve teraz neviem ako mám pokročiť ďalej.

Help!
@Longin (29.04.2017 10:59): Apocalypse je vyborna, nadstavba povodneho konceptu, ktora hru dovadza do dalsich zaujimavych rozmerov, Rebelstar: Tactical Command, rovnako dost dobra hra, jeho najlepsi pocit po oboch X-COMoch bol vsak asi Tom Clancy's Ghost Recon Shadow Wars, ako uz spominal Bodkin. Jo, a potom tu bol este Laser Squad Nemesis.
@Longin (29.04.2017 10:59): Houbel. Apocalypse byl zajímavý dost, škoda jen že to dopadlo jak to dopadlo a Tom Clancy's Ghost Recon Shadow Wars je nejlepší TC hra za poslední dobu a nejlepští TBS na 3DSku...
jinak k financovani x com slouzi vyroba brneni z ufounskych slitin a jeho prodej na volnem trhu, je to casove vcelku nenarocny a cisty zisk je jeden z nejvetsich za veci co se daji rychle vyrobit
Jak procitam diskuzi, tak mam chut si to zase zahrat, a zaroven si uvedomuji, jak je ta hra neuveritelne komplexni... A to uz ma par krizku na krku:)
Já jsem si žádné souvislosti pitev se zlepšením útoku nebo poškození na daný typ ufona nevšiml (čímž ale netvrdím, že tam takový mechanismus být nemůže). Pokud si pamatuju dobře, tak z ufopedie mělo smysl pitvat Cyberdisc (ona to není pitva jako taková, ale hra ji jako "pitvu" považuje), což pak otevřelo možnosti pro výzkum nového typu HWP útočného vznášedla :)

Výzkum se vyplatí hlavně u živých cizáků, kteří mají nějakou specializaci typu Leader, Medic, Navigator apod.
Tak zase vďaka za ďalšie rady. Ale... to UFO EU. Keby emzáci ovládli Európsku úniu, to by tiež mohlo byť jedno z riešení súčasnej situácie.. Najmä, keď v hre vidím, ako ľahko sa niektoré štáty vzdávajú pod ich ochranu...:)
@90210 (30.03.2017 23:39): Ak si dobre pamatam, tak v UFO:EU pitva neodomyka nic, ale vysluchy zivych mimozemstanov ano. Ale kedze som uz davno "vanilla" UFO nehral, tak to mohlo byt aj inak. Len, to byvala prave jedna z kritik UFO, ze vlastne pitva je k nicomu a vsetko sa bud dozvies od zivych mimozemstanov alebo rovno odomykas technologie.
@ad142 (30.03.2017 21:59): Těla mimozemšťanů nemá smysl uchovávat, sám jsem si vždy nechal jeden exemplář od každého jen pro dobrý pocit a zbytek prodal. Ono má spíš smysl uchovávat technologické věci (power source / alien alloys / UFO navigation) a ty případně prodávat až tehdy, když jich člověk má nadbytek. Slitiny jsem třeba neprodával vůbec, protože k hodně věcem v manufaktuře se hodily.

Poměrně nezanedbatelný zdroj peněz je prodej nepotřebných zbraní, které nasbíráš při zabíjení protivníků, stejně tak jako jiné výstřednosti typu cizácká zábava, cizácká chirurgie a podobný věci.