Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentáře

Spec Ops: The Line

 • PC 70
Podle zdejších hodnocení a komentářů i podle různých recenzí jsem očekával nevšední a vysoce kvalitní počin ne nepodobný filmu "Apocalypse Now", ze které se hra inspirovala, stejně tak jako z díla "Srdce temnoty" od Josepha Conrada, z kterého se zase inspiroval F. F. Coppola u své "Apokalypsy". Zatímco film u mě zabodoval, tak knížka mě trochu zklamala a stejně tak tomu je i u herního zpracování.

Hře sice dávám pěkných 70 procent (protože jsem s ní ve výsledku vcelku spokojen), ale nalejme si čistého vína. Nebýt příběhu, který nám tvůrci naservírovali a který drží celou hru pohromadě, jednalo by se o tuctovou, ničím nevybočující střílečku typu CoD či MoH. A ani zajímavé prostředí válkou zničené Dubaje spolu s nadprůměrným soundtrackem by to nezachránilo. Vše ostatní je jaksi více méně průměrné, hlavně tedy gameplay, jehož zápory jsem vyjmenoval v závěru komentáře. Hra má sice také samozřejmě spoustu světlých stránek, ale o těch se už zmiňovat v komentáři nehodlám, poněvadž předchozí uživatelé to u svých komentáře učinili až vyčerpávajícím způsobem.

Na závěr bych tvůrce Spec Ops: The line rád pochválil, že se rozhodli jít trochu jiným směrem než tvůrci jiných stříleček bez ohledu na to, zda se jim to podařilo více či méně úspěšně. Musím také říct, že celá hra mi ještě nějakou chvíli v hlavě zůstane a doufám, že někdy v budoucnu se někdo jiný pokusí o vytvoření čehosi podobného a ještě lépe dotaženého do konce.

Pro: morální aspekt celé hry, příběh (i když místy jsem se v něm ztrácel), soundtrack, některé wow momenty, zpracování válkou zničené Dubaje, trochu té taktiky, slušná optimalizace, surfovací prkna ve hře jako odkaz na film Apocalypse Now

Proti: krycí systém, ovládání, konzolovitost, AI nepřátel, zvuky zbraní a výbuchů granátů, občas kamera, zpočátku pomalejší tempo hry, zbytečně moc nepřátel a jejich rambo kosení ve stylu Call of Duty, nebýt nadprůměrného příběhu, hru bych nejspíš ani nedohrál

+18 +19 −1

Call of Duty: World at War

 • PC 90
U žádné jiné střílečky z druhé světové války na mě tak silně nedolehla tíživá a temná atmosféra války, násilí, brutality, ukrutnosti, syrovosti a především zbytečnosti, jako právě u World at War. Už jen samotné menu a hudba, která při něm hraje, vás úplně pohltí a dává vám vědět, co vás čeká za herní zážitek. A já jsem velice vděčný, že jsem díky této hře mohl alespoň vzdáleně a virtuálně prožít peklo zvané válka...

Pro: jeden z nejsilnějších herních prožitků

+7 +11 −4

Battlefield: Bad Company 2 - Vietnam

 • PC 95
Pro mě jednoznačně jeden z nejlepších multiplayerových datadisků co kdy vyšel a který by klidně vydal na samostatnou hru. Ačkoliv mě původní počin Bad Company 2 příliš nezaujal, a to jak částí singleplayerovou tak překvapivě i to multiplayerovou, tomuhle jsem zcela propadl. Asi to bude dáno tím, že mám obecně rád tématiku války ve Vietnamu a kvalitních her, co na tohle téma v minulosti vyšlo, by šlo spočítat na prstech jedné ruky.

Asi bych měl ještě na úvod zmínit, že tohle není první hra zaobírající se vietnamským konfliktem, kterou tohle studio vytvořilo. V roce 2004 vyšel titul Battlefield: Vietnam, který rovněž patří k těm kvalitnějším hrám a i z celé série Battlefield se nepochybně řadí k tomu nejlepšímu. A tento - dalo by se říci remake - mu ostudu určitě nedělá, spíše naopak.

Datadisk sice nabízí pouhých 5 map (přičemž nejdříve byly jen čtyři a tu pátou - Operaci Hastings - která se nachází i ve hře z roku 2004, přidali až o něco později), přesto zabaví na spousty hodin. Mapy jsou velmi pěkné, do detailu propracované a především rozmanité. Jsou zaměřené spíše na kontaktní boj a každá z nich má svoje kouzlo a jedinečnou atmosféru. Budete zde bojovat v džungli a rozvalinách starého chrámu, na hořícím kopci, kde je vše vypálené napalmem, v rýžových polích, na vodě i ve vzduchu. Zkrátka každý si zde něco najde.

Hra obsahuje několik herních modů, pro hráče předchozích dílů Battlefieldu již dobře známe. Jedná se Conquest, Rush, Squad Deathmatch a Squad Rush. Možná stojí i za zmínku, že byl i plánovaný kooperativní mód Onslaught, kde byste spolu s několika dalšími hráči bojovali proti botům, ale nakonec z toho bohužel sešlo.

Co se týče arsenálu zbraní, k tomu nemám žádné námitky. Zvlášť potěší možnost použít ve hře plamenomet, a to jak u pěchoty, tak i u tanků. Stejně tak nemám žádné námitky k vojenské technice. Jsou zde tanky, jeepy a nechybí zde ani říční hlídkové čluny PBR a především vrtulník Huey, který k válce ve Vietnamu neodmyslitelně patří.

Vše pak dokresluje parádní hudba šedesátých a sedmdesátých let, která hraje při načítání jednotlivých map a rovněž také ve vozidlech americké armády a vytváří tak tu pravou, jedinečnou a pohlcující atmosféru vietnamské války.

Na závěr musím říct, že mám z hraní tohoto datadisku spousty nezapomenutelných zážitků (zvlášť v rámi herního módu Rush), rád se k ní čas od času vracím a doporučuji ji všem, kteří mají už plné zuby moderních konfliktů nebo druhé světové války. Možná je trochu škoda, že map není ve hře tak o dvě či tři více a že se datadisk už příliš nehraje. Proto pevně doufám, že pro nás Dice za pár let připraví opět nějaký podobný a zábavný datadisk z války ve Vietnamu.
+10

Serious Sam: The Second Encounter

 • PC 60
U her obecně platí, že coop bývá několikrát zábavnější než klasický singleplayer. Zvlášť coop hraný přes LAN, kdy je několik upocených lidí zavřených v jedné potemnělé, špatně větrané místnosti a hrou jsou tak pohlceni, že v onu chvíli pro ně realita existuje jen v počítačových obrazovkách.

Když tvrdím úplně pohlceni, myslím tím zcela. U tohoto kousku, troufám si tvrdit klasikou ve svém žánru od chorvatských vývojářů, jsem to ještě spolu s několika dalšími lidmi zažil a to, co jsem tvrdil na začátku, tedy že coop bývá zábavnější než singleplayer, tak zde to platí dvojnásobně.

Samotné hře a hraní nemám v podstatě co vytknout. Lokace jsou skutečně zajímavé a pestré a řekněte, kdy jindy se vám poštěstí potulovat se po krajině se stavbami připomínající vám ty, které kdysi dávno postavili Mayové či Aztékové, a později se i do těchto staveb podívat, a čelit v nich různým nástrahám. Přitom už od první minuty hraní kosíte jedno podivné monstrum za druhým plejádou zbraní všeho druhu a různého kalibru. Musím říct, že už od zapnutí hry z toho všeho dobrodružství sálalo na kilometry daleko a krev po vašem řádění tekla po hektolitrech.

A přesto dávám hře takové hodnocení. No, je to kvůli jedné věci, a to té, které se říká stereotyp. Snad u žádné jiné hry se stereotyp nedostaví tak brzy a tak intenzivně, že ani coop a tlupa mých upocených spoluhráčů vedle mě to nezachrání a po několika hodinách se rozhodnete, že ten stereotyp radši ukončíte a hru vypnete a už se k ní nikdy nevrátíte.

Na společné hrání Serious Sama vám zůstanou jen vzpomínky a fajn pocit (spíš možná vděk?), že jste při hraní, které by šlo nazvat no brain zběsilou jízdou, nedostali epileptický záchvat, protože jste neposlechli varování, že byste si během hraní měli dát občas i nějakou tu pauzu.

(Ech, tedy pauzu jsme si sice po několika hodinách udělali, ale to už je jiný příběh...)

Pro: Fajn hra a po určitou dobu příjemné odreagování a zábava.

Proti: Po pár hodinách však přichází příšerný stereotyp, který vás donutí hru a vypnout a už se k ní nikdy nevrátit.

+10

Stranded 2

 • PC 75
Pokud jste někdy toužili stát se alespoň na chvíli trosečníkem na opuštěném ostrově, v této hře máte jedinečnou příležitost. Jedná se o dost povedený kousek (navíc freeware), jehož obsahem není nic jiného, než snaha na takovém ostrově přežít.

S tím jsou samozřejmě spojené činnosti jako je shánění jídla (ať už se jedná o jeho sběr či později pomocí ručně vyrobených zbraní i lov), sbírání různých surovin a věcí, vytváření široké palety nástrojů, zbraní a pastí, stavění obydlí a dalších staveb, a samozřejmě snaha dostat se z ostrova pryč. Hře především dodává na dynamičnosti to, že si musíte hlídat ukazatele života, hladu, žízně a únavy, jinak vám hrozí smrt.

Kromě povedené kampaně s příběhem hra obsahuje i režim volné hry a především umožňuje do hry přidávat různé fanouškovské módy a mapy, které často původní hru výrazně obohacují. Tuším, že byl dokonce vytvořen i multiplayer mód, ale nezkoušel jsem ho, takže nevím, zda funguje a jak moc je zdařilý.

Hra dost připomíná např. takové Don't Starve, ale zde se jedná o více méně amatérský počin a navíc z pohledu vlastních očí, což značně přidává na realitě a intenzivnějším herním zážitku.

Na závěr musím říct, že Stranded 2 je dost návyková hra a především na to, že se jedná o freeware, je velice zdařilá a propracovaná. Dokázal bych si představit, že by nějaké větší herní studio vytvořil cosi podobného, ale v lepším grafickém kabátu a ještě o něco propracovanější a zábavnější. Za sebe určitě doporučuji alespoň k vyzkoušení.
+10

Wanted Guns

 • PC 70
Wanted Guns jsem dohrál dvakrát a musím zkonstatovat, že mě hra dost bavila, přestože se jedná o celkem průměrný počin ve všech ohledech - přes grafiku, příběh i hratelnost. Něco mě však muselo upoutat, jinak bych ji nedohrál hned dvakrát, přičemž uvažuji i o třetím rozehrání.

Rozumím zdejším průměrným hodnocením, které se pohybují převážně kolem čtyřiceti procent. Příběh hry je plný klasických westernových klišé, grafika je dost podprůměrná a hra ani nic nového do žánru nepřináší. Snad jen bylo zajímavé, že v průběhu hry se občas střídaly pasáže mezi hraním z pohledu třetí osoby, které převažovaly, s pohledem první osoby.

Kladu si však otázku čím mě tento herní počin upoutal více než ostatní? Hra opravdu ničím extra nevyniká, tak proč?

Asi zklamu vás, kteří očekávali nějakou pointu, avšak ani já sám neznám přesnou odpověď na tuto otázku. Nejspíš byla hra ve všech ohledech tak průměrná, že svoji průměrností splnila účel a zabavila mě. Nebo jsem snad nehrál dostatek her z westernového prostředí, tak nemám hru s čím porovnat? Kdo ví, každopádně musím vyzkoušet třeba takové Desperados, to je podle hodnocení jiná liga a je možné, že po dohrání jmenované hry hodnocení u Wanted Guns snížím...
+15

Minigame Madness 2 Gold

 • PC 70
Tak tady je další důkaz, že i jednoduchá hříčka dokáže poměrně dobře zabavit, hlavně díky povedenému multiplayeru až pro čtyři hráče (samozřejmě na jenom PC) a vynikající hratelnosti. Na výběr máte osm různých miniher, avšak každá přináší jinou výzvu. Hra nijak nezestárla a dá se hrát klidně i teď, deset let po vydání. Pokud ji budete hrát sami, jako singleplayer, uberte z mého hodnocení tak 10-20 procent, protože tolik zábavné to už nebude, jako kdybyste ji hráli ve 2-4 hráčích, jako jsem měl možnost třeba já. A právě díky této skutečnosti a díky tomu, že jsem u toho v minulosti prožil nemálo času a zažil kopec legrace, dávám ji takovéto pěkné hodnocení, protože si to opravdu zaslouží a na nějakou přehnanou objektivnost kašlu. Nejsem žádný recenzent.

Pro: multiplayer, chytlavost, počet miniher, velikost samotné hry

Proti: po čase možná trochu stereotyp, hru lze hrát jen v okně a v malém rozlišení, nutnost instalovat, možná trochu umělá inteligence nepřátel

+6

Hrady

 • PC 80
Pro mě jednoznačně jedna z těch nadprůměrných freeware her, co kdy spatřily světlo světa a které jsem měl možnost hrát. Ačkoliv hra neoplývá příliš složitými herními mechanismy, je velice chytlavá a díky tomu jsem ji dohrál už několikrát.

Cílem hry je dobýt hrad nepřítele a bránit ten vlastní před zničením. Trochu to připomíná například takové Mravence, ale na rozdíl od jmenované hry zde nehraje štěstí takovou roli a i obtížnost je na vyšší úrovní, hlavně v posledních kolech.

Hra má samozřejmě také své mouchy, ale díky zábavnosti se nad nimi dají přimhouřit oči. Co se týče herní doby, řekl bych, že je tak akorát. Ani příliš krátká a ani únavně zdlouhavá.

Na závěr bych určitě Hrady doporučil vyzkoušet. Jsou zadarmo a věřím, že vás to chytne tak jako mě a na konci budete litovat, že už to vše končí. Naštěstí je tu několik nabízených obtížností, takže výzva pro další hraní tu určitě je. Navíc i ta nejlehčí obtížnost v posledních misích dává docela zabrat.
+11

The Plan

 • PC 65
Chtěli jste někdy ovládat ve hře mouchu či jiný podobný hmyz? Nyní máte příležitost a díky velmi krátké herní době vám to zabere opravdu jen pár minutek a dostanete vcelku nevšední a originální zážitek, podbarvený příjemnou hudbou a zajímavým herním prostředím.
Zamrzí snad jen samotná délka příběhu vaší mouchy, i když je možná pravda, že být hra o něco delší, nejspíš by to nebyl takový intenzivní zážitek.
Napsat víc ke hře takového rozsahu, jako je toto, snad ani nelze, a proto bych doporučil hru rovnou vyzkoušet.
Poznámka na závěr: Hlavně se nedívejte na gameplay video nebo přijdete o celý herní zážitek!
+20

Worms Realtime

 • PC 75
Tak na tuhle variaci klasických Wormsů strašně rád vzpomínám. Ty zážitky, když jsme ve čtyřech na jednom počítači proti sobě drtili tuhle pecku až jsme z toho měli křeče v rukou, na ty nikdy nezapomenu. Ve hře bylo opravdu velké množství různých zbraní (ať už od klasických samopalů či brokovnice až po zbraně typu banana bomb, napalm či nukleární bomba). Za zmínku stojí také to, že byla možnost vystřelovat se svým červíkem lano a hrát si tak na spider-mana. Hru skvěle doprovázely různé hlášky v češtině a možnost vložit do hry vlastní hudbu bylo rovněž velkým přínosem. Jo, a asi nikdy nezapomenu na možnost vybrat si u své postavy povolání šohaj či papež. Takovou možnost jsem už nikdy v žádné jiné hře nedostal.
+9

Mravenci

 • PC 75
Nemáte moc času nebo se vám nechce rozehrávat něco většího a přece si chcete na počítači něco zábavného zahrát? Máte už plné zuby hledání min či hraní solitaire? Mravenci jsou pro vás ta správná volba! Jedná se vskutku o povedenou karetní hříčku na ne příliš složitých principech, u které více než kdy jindy platí pořekadlo - v jednoduchosti je síla. Pokud nemáte vedle sebe žádnou lidskou bytost ochotnou si s vámi zahrát, zahrajte si proti počítači. Pakliže vedle vás někdo takový je a Mravence má rád, dejte si souboj s ním. O zábavu máte postaráno v obou dvou případech a k Mravencům se budete rádi vracet, tak jako já. :-)

+14 +15 −1

Fruit Ninja

 • PC 40
Klasika z chytrých telefonů a tabletů. Na PC je to ovšem docela nuda a postrádá to svoje kouzlo. Navíc u toho dlouho nevydržíte. Sice je zde na výběr několik módu, ale v podstatě se jedná skoro o to samé. Hra je dobrá tak maximálně na odreagování či chvilkové vyblbnutí. Víc v tom rozhodně nehledejte.
+12

Proteus

 • PC 50
No k této hře, spíš by se hodilo označení krátký interaktivní film, se toho moc napsat nedá. V podstatě prozkoumáváte ostrov v pixel artovém provedení, na kterém se střídá den s nocí a všechna roční období od jara až do zimy. Podle ročního období se samozřejmě ostrov proměňuje do různých barevných variací a po absolvování jara, léta, podzimu i zimy a celkové herní době kolem 45 minut hra náhle končí, zčerná vám obrazovka a konec, nic... dostáváte se zpátky do hlavního menu a máte možnost si zahrát hru znova.

Ale nad tím jsem nepřemýšlel ani setinu sekundy. Těch 45 minut herní doby mi bohatě stačilo a na rovinu říkám, že ji klidně mohli zkrátit na půl hodiny. Samotný ostrov, který působí značně pustě a nezajímavě, projdete za pár minut, prozkoumáte co se dá, narazíte na opuštěnou chajdu a pár zvířátek, a pak už se začínáte trochu nudit. Naštěstí během hry hraje neustále nějaký zvukový podklad, hudbou bych to příliš nenazýval, který místy graduje, a sem tam se i dočkáte nějakého grafického efektu, který hraní značně oživí a díky tomu při hraní neusnete, což tvůrcům dobrou vizitku určitě nedělá.

Jako forma relaxu je Proteus určitě fajn, zpočátku jsem byl z hraní docela nadšený, ale po pár minutách mi začalo docházet, že to dlouho nevydrží a nemýlil jsem se. Vážně pochybuji, že se k hraní ještě někdy vrátím. Navíc je také nutné zmínit, že hra není úplně pro každého. Když to porovnám například s hrou Dear Esther, z které se Proteus nepochybně trochu inspiroval, tak Proteus pokulhává ve všech ohledech. Dear Esther je prostě o několik tříd výš, ať už co se týče grafického provedení, tak i všeho ostatního, včetně umělecké stránky. Navíc v Proteusovi není žádný příběh či něco, co by vás táhlo dál v hraní. Autoři se zřejmě snažili o umělecký počin či vytvořit prostě něco trochu odlišného od všeho ostatního, co u her známe, nabídnout hráči trochu něco jiného, avšak velkou díru do světa rozhodně neudělali.
+10

Silencio

 • PC 50
Tak po necelé půl hodince mám první díl plánované trilogie zdárně za sebou a jsem docela mile překvapen. Přesně takový styl her mám rád, a proto mi nevadilo ono "amatérské" (potažmo free) zpracování (hra je vytvořena v Game Makeru) a dokázal jsem se přenést i přes grafickou stránku hry. Musím říct, že ze začátku mě grafické zpracování dost vadilo, ale po čase jsem si na něj docela zvykl. Bohužel to s sebou přineslo pixel hunting, takže, ač nerad, byl jsem nutný sáhnout po návodu. Velké plus hry je určitě příběh (u něhož se autor inspiroval několika jinými adventuramy) a zvuková stránka hry, kde si autor propůjčil zvuky rovněž z jiných her... Při hrání narazíte jen na jedno puzzle (hádanku), ale ta nestojí ani za řeč. Celkově vzato, jedná se vcelku o hratelný kousek, který bych doporučil milovníkům temných adventur. Bohužel, jak to tak vypadá, slibované pokračování zatím není (měly by být dokonce dvoje), a obávám se, že už asi ani nevznikne, ale není všem dnům konec a třeba se dočkáme nějakého překvapení, stejného jako na konci hry!

Pro: příběh, atmosféra, zvuková stránka hry

Proti: pixel hunting, grafický styl, konec hry, protože slibovaného druhého dílu jsme se zatím nedočkali

+7

Battlefield 1942

 • PC 90
Po spoustě odehraných hodin jsem se rozhodl přispět svou malou troškou do mlýna a sesmolit pokud možnost alespoň trochu zajímavý a přínosný komentář, kde bych rád sepsal svých pár postřehů a samozřejmě nějaká ta fakta.

Nebudeme si nalhávat, tohle je hlavně multiplayerová záležitost a troufám si říct, že ta se povedla na jedničku. I po tolika letech od vydání má tahle hra rozhodně co nabídnout a jen tak neomrzí. Hlavně díky tomu, že v rámci oslav 10 let od jejího vydání ji EA nedávno uvolnila, takže kdokoliv kdo má Origin, si ji může zdarma zahrát, takže se nejedná o mrtvou záležitost a serverů, na kterých se dá hrát, je poměrně dost.

Protože jsem ve 2. světové válce, tak zde logicky najdeme dvě strany - Allied a Axis, tedy Spojence a země Osy. Podle jednotlivých oficiálních map, kterých je tuším asi kolem dvacítky, pak hrajeme za jednotlivé národy, ať už Američany, Brity, Němce nebo Japonce. Trochu mi zde chyběli Italové a bitvy na Apeninském poloostrově, ale pokud se nepletu, tak to napravuje jeden z datadisků. Samozřejmě každý národ má svoje specifické zbraně, letadla, lodě a vozidla (a taky hlášky). Všechny národy však spojuje jedna věc, a to povolání jednotlivých vojáků, a to buď Scout, Assault, Anti-tank, Medic nebo Engineer, a ty se podle toho logicky liší svoji výzbrojí. Já osobně jsem nejvíce hrál za medika, který může kromě jiných ošetřovat i sám sebe, a to se mnohdy hodí.

Jak už jsem zmiňoval, map je poměrně dost a jejich pestrost i rozlehlost hráče potěší. Dostanete se přes bojiště v Tichomoří, v Severní Africe až do Evropy, a to jak na západní, tak i na východní frontu. Osobně jsem měl nejradši tyto mapy: Omaha Beach, Stalingrad, Berlin, Aberdeen a Iwo Jima. Mapy jsou klasicky pro 64 hráčů, jak známe i z ostatních dílu série, některé i méně, ale občas se najde server i pro cca 120, a to je potom pravá válečná řežba a člověk si skutečně připadá, jak na bojišti ve druhé světové válce se vším všudy. Nejvíc je to asi poznat při vylodění na pláži Omaha, kdy to člověku připomene film Zachraňte vojína Ryana.

Co se týče herních modů, tak jich zde máme několik. Těm, kteří hráli i jiné díly série, není třeba vysvětlovat jejich princip. Nejvíce se hraje Conquest, kde má každý národ počet tzv. lístků na bojiště, které se smrtí vojáka odčítají a prohrává ta strana, která se první dostane na nulu, méně pak CTF (Capture the Flag), takže klasické kradení vlajek, Coop s booty a nejméně asi TDM (týmový deathmatch).

Koukám, že jsem napsal komentář delší, než jsem zamýšlel a nevím, jestli všichni ti, kdo ho začali číst, došli až sem. Pokud ano, tak mi nezbývá nic jiného, než hru Battlefield 1942 doporučit. Ti, co hru hráli, tak ví o čem mluvím a ti, kteří ne, tak to honem rychle napravte (navíc, jak jsem už psal, je to zadarmo). Nebudete litovat. Tahle hra se musí zažít!

Pro: rozhodně multiplayer, rozmanitost a rozlehlost map, povolání jednotlivých vojáků, možnost hrát až ve 128 hráčích, díky kroku EA hra nic nestojí

Proti: občas nějaký ten bug nebo nevyváženost map u jednotlivých národů a téměř neexistující singleplayer

+17

Plane Arcade

 • PC 80
Řekl bych, že na poli freeware leteckých simulátorů jednoznačný vítěz. Ovládání mi skvěle sedlo (hráno klasicky na klávesnici s myší, ale i na gamepadu). Obtížnost dokázala být občas hodně vysoká, ale s trochou trpělivosti to projít šlo. Misí bylo, jestli se dobře pamatuji, tak kolem dvacítky, samozřejmě ze vzrůstající obtížností a obsahem se od sebe moc nelišily. Kromě kampaně byla možnost si zahrát i volnou leteckou bitvu, čistě jen na sbírání skóre do tabulky nejlepších. Hru se mi podařilo dohrát v minulosti několikrát. Grafika mi docela sedla. Škoda že herních map nebylo moc a občas působily strašně prázdně. Rád vzpomínám na song při načítání hry, který mi ještě dodnes zní v hlavě. :-)
+14

Bus Driver

 • PC 70
Koukám, že tady hra nesklidila příliš velký úspěch. Škoda, protože tak špatná zas není a určitě má co nabídnout (mezi autobusovými simulátory určitě). Moje výhoda byla, že jsem přesně věděl, co mám od hry očekávat a to se mi také dostalo - obyčejná a nudná práce autobusáka, dodržování dopravních předpisů a jízdního řádu apod. Co byste také od řidiče autobusu chtěli?

Vcelku se mi líbilo zpracování města, změny počasí (zvlášť jedno z posledních kol, kdy sněžilo), rozmanitost autobusů a další drobnosti. Naopak se mi nelíbilo, že je ve hře úplná absence kloubových autobusů, že město často působí dost mrtvě a že jednotlivé kola jsou si podobná jako vejce vejci (koho to překvapuje, že? :-)), i když občas se tu a tam najde kolo zajímavější, jako například převést vězně z vězení do nemocnice, aniž byste museli dodržovat dopravní předpisy a pár dalších. Také poschoďoví autobus mi přišel jako zajímavé zpestření.

Určitě šlo toho na hře spoustu změnit, upravit, doladit či přidat. Třeba bodování bylo občas dost nelogické. Jo a mimochodem, ve hře jsou tramvajové koleje, ale za celou dobu hraní, což může být tak kolem 3 hodin, pokud jedete na zlatou hvězdičku, jsem žádnou neviděl.

A našlo by se toho jistě mnohem víc, ale proč být hnidopich. Stačí si ty "drobné" nedostatky odmyslet a dostanete solidní simulátor autobusu, který určitě alespoň na chvíli zabaví.
+23

Crazy Cars III

 • PC 90
Tak na tuhle hru mám spoustu krásných vzpomínek. Pro mě osobně určitě jedna z nejlepších závodních her, co jsem měl čest poznat. Nádherná atmosféra, grafika na dobu vydání vcelku oslňující a také možnost vsázení se svými protivníky, z nichž někteří vypadají například jako Al Capone či Michael Jackson - což mě dost pobavilo, dělají hru kvalitativně tak vysoko (alespoň pro mě).

Rovněž, jak píše uživatel Marty McFly, jsem znal hru pod názvem Lamborghini a divil jsem se, že když jsem spouštěl hru, tak tam byl i nápis Crazy Cars 3. Verze hry, co jsem hrál já, byla trochu novější, než ta úplně původní, protože zde byla možnost hrát i ve dvou hráčích na jednom počítači (samozřejmě se jedná o obrazovku rozdělenou na dvě stejné části), což jsem mnohokrát využil se svým bráchou nebo bratrancem.

Hra se vyznačuje dost vysokou obtížností a dlouho jsem si myslel, že ani nelze dohrát. V dětství jsem se o to pokoušel mnohokrát, ale vždycky jsem - ať už po kratší či delší době - ztroskotal. Až tyto prázdniny, kdy jsem si ze zvědavosti a z nostalgie Lamborghini znova zahrál, mě hra opět naprosto uchvátila a na první pokus jsem celou hru prošel a ani mi to tak těžké a dlouhé nepřišlo. Ono stačí znát pár dobrých triků, které vám hru neskutečně ulehčí a já jsem si je z minulosti, když jsem hru pařil o sto šest, ještě pamatoval. Ale přijít na ně chvilku trvá a je na to zapotřebí pár hodin hraní.

A můžu s čistým srdcem prohlásit, že i po tolika letech od vydání se tato hra dá v klidu hrát a je to i zábava (pevný obzor ve hře vůbec nevadí, stejně jako pár jednoduchých zvuků a melodií, co ve hře jsou). Zvlášť projíždění jednotlivých kol (ať už se jedná o kolo pouštní, zimní, městské nebo jen někde v krajině - vše samozřejmě na území USA) dokáže učarovat, stejně tak i možnost tuningu svého auta.
+10

Detektiv

 • PC 15
Abych byl upřímný, tak mně se hra v rámci možností i docela líbila a velkou měrou k tomu pomohla právě hudba, která ale není nijak originální. Namátkou mě třeba napadá upravený song od Emninema, pokud se nepletu. Jinak toho hra moc nenabízí. Příběh, jak už je psáno níže, je předvidatelný, je zde i malý pixelhunting (kvůli tomu jsem musel nahlédnout i do návodu, který je však naštěstí s hrou v jednom souboru) a hra je velmi, velmi krátká. Takže pokud máte několik minut a nevíte co s nimi, zkuste tuhle adventurku. Neurazí, ale ani příliš nezabaví.

Pro: hudba, možná trochu příběh (čekal jsem totiž něco mnohem dementnějšího)

Proti: po většinou zbytek, hlavně pixelhunting, kvůli němuž jsem musel použít návod

+12

Karlův příběh: O den poté

 • PC 15
Po dohrání prvního dílu s názvem Karlův příběh jsem se dozvěděl, že má tato adventurka pokračování. Hned jsem po něm sáhl. Přestože mě první díl téměř nezaujal, řekl jsem si, že pokračování může být o něco lepší, a nemýlil jsem se. Dialogy jsou o něco rozvětvenější, je obsáhlejší i inventář. Ale jinak se zase nic nezměnilo. Grafika je zase bídná (navíc zde najdete většinu lokací z prvního dílu) a hru projdete za pár minut a vůbec nemusíte přitom myslet. Takže pokud se chcete odreagovat a nechcete myslet, zahrajte si třeba tento "skvost"(ale nejdříve bych doporučoval první díl), který stojí také zato. :D

Pro: "hra měla zřejmě úspěch, takže vzniklo toto pokračování", menší pokrok v tvorbě hry

Proti: zase skoro všechno, od jedničky se hra téměř neliší

+8

Karlův příběh

 • PC 10
Čas od času si zahraji nějakou odpadní hru, abych se trochu rozptýlil. Nejradši sáhnu po nějaké české freeware adventuře. Protentokrát jsem si vybral Karlův příběh. Moje očekávání mě nezklamala. Hra má opravdu otřesnou grafiku, dialogy jsou vážně dementní a příběh, jako v této hře, nenajdete ani v těch nejhorší béčkových německých filmech. Přesto ale dávám tomuto kousku 10%, protože mě na pár minut zabavila a také oceňuji snahu autora vytvořit podobnou hru. A furt jsou tu ještě mnohem horší hry, než je tato...

Pro: na pár minut zabaví

Proti: všechno ostatní (příběh, dialogy, inventář, grafické zpracování)

+8

Big Rigs: Over the Road Racing

 • PC 5
Myslel jsem, že American Life je nejhorší hra, jakou jsem kdy hrál. Ale zmýlil jsem se. Zde na databázi jsem objevil tenhle paskvil, který se nazývá hrou a tvůrci chtějí ještě za ní peníze (!). Taková opovážlivost! Mysleli to s touhle hrou vážně? Kdo ví...
Jediným pozitivem těhle auťáků je alespoň to, že jsem se na jejich účet skvěle pobavil, vážně. (Proto těch 5%). Doufám, že mi to alespoň prodloužilo život, když už mě tahle hra ničím jiným neobohatila. :D

Pro: hra dokáže skutečně rozesmát

Proti: vážně úplně všechno na co si jen člověk vzpomene

+12

Tintin in Tibet

 • PC 70
Škoda, že jsem se k této povedené hře nedostal dříve, patrně bych dal o něco vyšší hodnocení. Nyní nemůžu objektivně posoudit, jak by mě hra bavila v době, když jsem byl o hodně mladší a četl jsem komiksy s Tintinem, jeho roztomilým psíkem a dalšími super postavami o sto šest a čekal rok co rok na nové album/alba, co u nás vydával Albatros a ještě vydává. Také mimochodem Tintina dávali i v televizi jako pěkný animovaný seriál.

Ale zpět ke hře. Ta je zdařila na dobu, kdy vyšla a mohla směle konkurovat podobným titulům. Nyní už nemá hra současným hráčům co nabídnout a když jsem jí hrál já, tak akorát z nostalgie a přehlížel věci, kterých by si jiný hráč všiml a vypíchl je.

Každopádně Tintin je můj nejoblíbenější komiksový hrdina a proto této hře dávám zasloužilých 70% z pohledu, jak vidím hru teď a jak jsem si její hraní plné nostalgie užíval.

Pro: stará dosová hra jak se patří, vystupuje zde komiksová postavička Tintin

Proti: s tím souvisí i těžká obtížnost, jako u většiny dosových her

+17

Sunset Runner

 • PC 60
Obyčejná a skutečně jednoduchá hříčka, kterou jsem se pobavil na pět minut. Pokud nemáte chvilku co dělat, nebo si chcete odpočinout od jiné hry, pak vám tuto hru patrně doporučím. Ale pokud od toho čekáte trochu větší zábavu, ani na to nepomyslete.

Pro: pro zkrácení volné chvíle docela zábava

Proti: po pěti minutách na vás čeká nuda, jednoduchost a okoukanost

+5

Secret Files: Tunguska

 • PC 80
Z hraní mám trochu smíšené pocity (hlavně díky závěrečnému happyendu). Ale více převládají ty kladné, přestože mi Tunguska připadá tak trochu béčková, považuji ji za zdařilou a nadprůměrnou hru, hlavně díky příběhu, který však vykrádá námět z jiných (troufám si říct lepších adventur).

Místy byla Tunguska trochu rozvláčná, ale kdyby to tak nebylo, tak hrací doba by se o dost zkrátila a to by nebylo dobře. Navíc hrou vás provází pěkné graficky ztvárněné lokace po celém světě, ozvučení prostředí je velkým kladem, jen ten dabing mohl být ještě o malinko lepší a trochu větší logika mohla ve hře být (např. nechápu, jak je možné vložit do inventáře značku apod., ale na to už jsem u adventur zvyklý :-) a pár dalších, které už tady byly přede mnou vyjmenované.

Zkrátka Secret Files: Tunguska je vcelku povedená adventura u které jsem se bavil, kterou mohu všem jen doporučit. Navíc je i přeložena do češtiny (sice bez dabingu, ale to je možná dobře, protože nevím, jak by se překladatelům po mých různých zkušenostech povedl).

Pro: pěkná grafika a lokace, atmosféra, ozvučení, videosekvence, námět a příběh (avšak kolikrát jsem už viděl podobný?)

Proti: dabing některých postav (především tedy Nina), konec mohl být o něco lepší, občas mírné nelogičnosti

+25

Racer

 • PC 80
Pro většinu zřejmě chvilková záležitost. Přiznám se, že jsem to hrál dlouho, ani nevím proč. Dost mě to chytlo, přes to, že je to dost jednoduchá hra a předčí jí skoro každá závodní hra. Možná to bylo kvůli hudbě, mulitplayeru a možnosti hry - kariéra, kdy pořád vylepšujete svoje auto a účastníte se lepších a lepších závodů a pohárů, ale stejně jsem tuto hříčku nedohrál, protože je to pak dost hardcore a hra omrzí díky stejným mapám, že už je pak znáte úplně zpaměti.

Pro: multiplayer, široká nabídka aut, chytlavost, tuning auta

Proti: stereotypní, postupem času čím dál větší hardcore, neustále se opakujících několik map

+8

Bechman

 • PC 70
Zábavná variace klasického Pac-mana vylepšená o možnost hraní dvou hráčů na jednom počítači. Pěkná grafika a všude samé Becherovky, tím nelze hra přehlédnout. Doporučuji hlavně multiplayer, jinak to není taková zábava.
Něco podobného jako toto (pro náročnější hráče) je freeware hra Capman, kde můžou hrát do konce čtyři hráči na jednom PC, hra je i podstatně delší a je tam i více zbraní, násilí, krve + editor map.

Pro: multiplayer, garfika, koncept hry, možnost střílení příšerek

Proti: obtížnost, délka

+8

Okulděje III: Věčný strach

 • PC 60
Krátká adventurka vytvořená pomocí černobílích fotek, ale musím se přiznat, že i tak jsem se musel párkrát podívat do návodu. Dohrál jsem to jedním dechem, s čímž jsem nepočítal vzhledem k tomu, že hra nemá tak poutavý děj, což se dá však k tomu, že je freeware a vytvořená pro radost, očekávat. Musím ale zkonstatovat, že jsem se při hraní celkem bavil, ale ke konci to už bylo moc zdlouhavé a přál jsem si, aby už byl konec, i když ten za moc nestojí (čekal jsem asi něco příliš úžasného a nevídaného, a to se nedostavilo).

Pro: zpracování, hudba, minihry a puzzle, dokud to nedohrajete, nepřestanete to hrát

Proti: nic moc příběh, konec šel předpokládat, občas jsem nemohl najít na obrazovce předměty kvůli černobílému zpracování, část hry, kdy po tmě musíte najít zapínač světla

+13

Bulánci

 • PC 80
Pro mě legendární hra, kterou zná snad každý. Hrál jsem jí často a rád. Vždycky to byla příjemná odreagovačka. Občas se mi však stávalo, že při hraní jsem to nervově nezvládal (to když počítač "nadržoval" ostatním hráčům a mně se nedařilo). Singleplayer nemá smysl a není to zábava, teprve hra ve více hráčích a s přáteli má své kouzlo a kdo to nepoznal, neví o co přichází. Škoda, že už se k ní vůbec nevrácím, ale myslím si, že jsem se jí nahrál dost a dost.

Pro: Bulánci a jejich historie a básničky, multiplayer, freeware, grafika, originální nápad, hudba, editor map, má to své kouzlo, spousta legrace

Proti: málo zbraní, po čase to už není taková legrace, ovládání, malý počet oficiálních map

+25

Bombič

 • PC 75
Velice příjemná oddychovka ve stylu klasického bombermana, ale v mnohých věcech propracovanější, rozšířenější a zkrátka i zábavnější, alespoň z mého pohledu. Prý se také pracuje na pokračování, ale dost dlouhou dobu už jsem neslyšel o projektu žádné nové zprávy, tak uvidíme.

Pro: multiplayer, grafika, délka hry, spousta druhů příšerek, z přivřenýma očima i příběh

Proti: občas lezou zvuky zabitých příšer na nervy, po čase mírný stereotyp

+12

Povídka o opilém Santovi

 • PC 30
Rychlá adventurka, kterou máte tak za 5 minut dohranou. Ale pokud nemáte co dělat, je tato hra správná volba. Čekal jsem trochu humoru (soudě podle názvu), ale ten se nedostavil. Líbilo se mi grafické zpracování i hudba. Škoda jen, že hra nevyšla o Vánocích, tak jak měla. Nyní neměla tu správnou vánoční atmosféru.

Pro: roztomilá grafika, hudba

Proti: délka hry, pomalý Santa

+5

Blip & Blop: Balls of Steel

 • PC 50
Jednoduchá hra plná krve, která vás na chvíli zabaví. Ale nic víc od toho nečekejte. Chválím tak akorát nápad a možnost hraní dvou hráčů na jednom počítači, jinak se tento počin zcela ztrácí mezi ostatními podobnými hříčkami.

Pro: možnost hraní dvou hráčů na jednom PC, parodie na známé animované postavičky

Proti: délka, po chvíli nuda, až příliš krve

+7

Cossacks: European Wars

 • PC 90
U této hry jsem strávil v dětství spoustu času a byl jsem ji schopen začínat hrát den co den znovu a znovu. V té době u mě více bodovala jak trochu přeceňovaný konkurent Age of Empires II: The Conquerors Expansion a Age of Empires II: The Age of Kings, ale po čase se můj názor začal měnit a ke Cossacksu už se téměř nevracím, zato k druhé jmenované hře ano, díky povedenému multyplayeru, což se u Cossacksu říci nedá. A nejen kvůli tomu se ztrácí ve své konkurenci a nezachrání to ani nádherná grafika, stavby podle skutečně reálných budov ani možnosti velet velkému množství pěkně zpracovaných jednotek.

Pro: grafika, stavby, schopnost velet velkému množství jednotek, záleží na vaši herní strategii

Proti: multiplayer, občasné bugy, nepovedené lodní bitvy, mírný stereotyp

+10

Sid Meier's Railroads!

 • PC 80
Pro toho, kdo má rád vláčky a budovatelské strategie, je tato hra přímo stvořená. U hraní je i důležité občas zapojit mozek a vymýšlet co nejlepší strategie, abyste porazili své soupeře. Velkým pluse u hry je i multiplayer, jen škoda, že maximálně pro 4 hráče, více by se na mapu zřejmě ani nevešlo. U hry jsem se nějakou dobu dost bavil (hlavně když jsem to hrál s bráchou po LAN), jenže po nějaké době je hra silně stereotypní a nezachrání to ani pěkná ztvárněná grafika.

Pro: grafika, zvuky, multiplayer

Proti: po čase stereotypní, sem tam nějaké bugy

+6

Posel smrti

 • PC 95
Co k téhle - troufám si říct - legendě dodat? Lahůdka pro hráče adventur. Můžeme být hrdí, že něco tak povedeného vytvořili čeští vývojáři s minimálními financemi a prostředky. Palec nahoru...

Pro: Nezapomenutelný příběh a hutná atmosféra, kvalitní dabing, z českých luhů a hájů, povedená hudba a zvuky, hádanky, délka, pro mě zajímavě řešený konec

Proti: Slabší rozlišení, jinak nic

+12 +23 −11

Alter Ego

 • PC 80
Je to chvilka, co jsem tuto adventuru od českých vývojářů dohrál. Až na ten poněkud nudnější začátek jsem se vcelku bavil a líbila se mi o možnost hrát za dvě zcela odlišné postavy. Jen to překřížení mohlo být o něco lépe provedené. Bohužel mi chyběl český dabing, alespoň že ty titulky nedávno vyšly. Hra se mi vcelku líbila, ale mám několik poznámek, které už však přede mnou napsali jiní, takže není co dodat. Snad jen, že další adventura od Future games bude o něco zdařilejší, protože jejich styl her mi přirostl k srdci a na pocity při hraní Posel smrti jen tak nezapomenu. Každopádně dávám této hře dávám hezkých 80%.

Pro: Kvalitní příběh, působivá atmosféra, možnost hrát za dvě odlišné postavy, od českých vývojářů :-)

Proti: Délka, konec, absence miniher, téměř žádná hudba, chybí úplná česká lokalizace (pouze titulky)

+11