Worms Realtime

01.07.2001

freeware

Worms Realtime je česká freeware akce podobná legendárním Worms. Jak už je patrné z názvu, boje se odehrávají v reálném čase. Hráči můžou být nejvýše 4 na jednom počítači a nakombinovat týmy lze různě, např. 2 hráči proti 2 počítačům nebo 4 hráči proti sobě.

Na výběr je velké množství zbraní (bazuka, banana bomb, uzi atd.). Hra začíná tak, že se objevíte v hlíně, sněhu, železu a dalších prostředích (podle toho jaké si vyberete), přičemž tam jsou jen malé trhlinky a vaším úkolem je prokousat se k protivníkovi a zničit ho.

„Juj, to byla mrda!“ Tyhle a další hlášky si pro nás připravila dvojice tehdy teprve středoškoláků z Brna v chytlavé freewareovce Worms Realtime. Pokud si dobře vzpomínám, tak Worms Realtime jsme s kamarády objevili chvíli po Lieru a obě hry jsme měli strašně rádi. V době, kdy v průměrné domácnosti nefungoval internet a kdy LANka byla zbožným přáním realizovaným maximálně několikrát do roka, byly hry na jednom počítači jedinou možností, jak si s kámošema přeměřovat pindíky. Herní série Mortal Kombat a Worms byly tedy pro mé dětství a ranou pubertu stěžejní. Velmi rychle jsme se spolužáky začali snít o Wormsech, které by nebyly na tahy, ale odehrávaly se v reálném čase. A světe div se, ono se to splnilo!

Worms Realtime je jednoduchá, ale perfektně funkční hříčka. Ve splitscreenu až ve 4 lidech, pár základních zbraní, žádná velká taktika, jen zábava, bláznivé hlášky, mlácení do klávesnice a v nouzi loket kámošovi do žeber... Co víc si od freewarovky přát? Jo, třeba, aby to fungovalo na modernějších verzích Windows…
Tak na tuhle variaci klasických Wormsů strašně rád vzpomínám. Ty zážitky, když jsme ve čtyřech na jednom počítači proti sobě drtili tuhle pecku až jsme z toho měli křeče v rukou, na ty nikdy nezapomenu. Ve hře bylo opravdu velké množství různých zbraní (ať už od klasických samopalů či brokovnice až po zbraně typu banana bomb, napalm či nukleární bomba). Za zmínku stojí také to, že byla možnost vystřelovat se svým červíkem lano a hrát si tak na spider-mana. Hru skvěle doprovázely různé hlášky v češtině a možnost vložit do hry vlastní hudbu bylo rovněž velkým přínosem. Jo, a asi nikdy nezapomenu na možnost vybrat si u své postavy povolání šohaj či papež. Takovou možnost jsem už nikdy v žádné jiné hře nedostal.
Freewarový Wormsy v reálném čase aneb několik nocí v urputném deatmatch klání :). České zvuky, možnost úprav prostředí a spousta zábavy.

Pro: freeware, rychlá akce, zajímavé zbraně, dobrý ninja rope, jetpack a vrtání

Proti: grafika, chybí otevřené mapy