The Plan

akce > arkáda *
freeware
10.02.2013 PC
Krillbite Studio
The Plan je krátká freeware hra s podmanivým zvukovým podkladem, ve které se hráč ujme mouchy, s kterou se pohybuje po herním prostředí, což je v tomto případě les. Smyslem hry je doletět s mouchou na určené místo, které se nachází nad nejvyššími korunami stromů. Následně pak hra končí.

Jedná se především o experimentální počin, kdy je kladen důraz na atmosféru a na samotný fakt, že ovládáte mouchu, takže tomu i odpovídá délka samotné hry, která je jen velmi krátká, v podstatě jen pár minut.

Kwoky: vždyt ta [spoiler] je na tom to nejlepší! :-) bylo to překvapivé a reálné. Každý čeká [spoiler] a ona [spoiler] :-)

Čistá hratelnost! Žádný návod, žádné instrukce. Jen moucha uprostřed obrazovky a je na vás jak se s tím poperete. Je jen na vás, jestli v sobě stále máte tu touhu objevovat, co za hru jste to nainstalovali (dřív bych napsal co vám to kamarád na disketě donesl), pak nic nečtěte a hru si vyzkoušejte.

Přesah tu najít jde, ale je otázkou, zda je potřeba jej hledat. Prostě akceptujte věci takové, jaké jsou a zkuste se třeba chvíli jen tak vznášet a užívat si atmosféru.

Pro: Nehrozí, že vás bude nudit ...

Proti: ... hlavně díky krátké hrací době.

Chtěli jste někdy ovládat ve hře mouchu či jiný podobný hmyz? Nyní máte příležitost a díky velmi krátké herní době vám to zabere opravdu jen pár minutek a dostanete vcelku nevšední a originální zážitek, podbarvený příjemnou hudbou a zajímavým herním prostředím.
Zamrzí snad jen samotná délka příběhu vaší mouchy, i když je možná pravda, že být hra o něco delší, nejspíš by to nebyl takový intenzivní zážitek.
Napsat víc ke hře takového rozsahu, jako je toto, snad ani nelze, a proto bych doporučil hru rovnou vyzkoušet.
Poznámka na závěr: Hlavně se nedívejte na gameplay video nebo přijdete o celý herní zážitek!
Bzzzzz bzzzz bzzzzzz bzzzzzz...

Jsem moucha a ráda lítám. Dneska jsem se rozhodla, že poletím doleva. Chtěla jsem najít nějaké hovínko k obědu, ale je tu jen listí. Je mi smutno, protože jsem tu sama.

Bzzzzz bzzzz bzzzzzz...

Zkoušela jsem přistát na listu, ale nešlo mi to. Tak ať si trhne nohou, já se s ním chtěla kámošit.

Fííííííííúúúúúúúúú...

Dopr... kur... Foukl vítr a mám rozdrbanou trvalou. Co si o mě Bzuk pomyslí, až mě takhle uvidí? Snad se stihnu upravit, než ho potkám.

Bzzzzzzzzzzzzzz bzzzzz bzzzzzzz...

No a teď jsem se ještě chytla do pavučiny! Kruci, co to se mnou dneska je? Teď mě ještě sežere pavouk a bude to...

Hm... nikdo nejde, tak to mám asi štěstí. Zkusím se z toho vymotat. Hééééj, rup! Hééééj, rup! Hééééééej RUP! A jsem venku. Uf.

Tam nahoře něco hezky září. Poletím se tam podívat.

Bzzzzz bzzzz bzzzzzz... PLOP!

Malá milá záležitost se skvělou hudbou, pár nápady a několika drobnými nedostatky. I když chápu, že jde o pokus, nemůžu se ubránit pocitu, že z toho šlo vytřískat trochu víc.

Pro: Hezky se na to dívá, hezky se to poslouchá / (Pro mě) nečekaný závěr

Proti: Některé drobnosti šly udělat trochu líp - chtělo by to více interakce s prostředím

The Plan je zajímavý pokus o zamyšlení a musim říct, že u mě se to celkem povedlo. Tahle hříčka trvá sice jen pár minut, ale dovedla mě k tomu trochu popřemýšlet o různých věcech, ať už o tom jaký smysl vlastně má naše cesta, nebo jen o tom jak krátký může být život některých jiných druhů. Zkrátka, lze si tady najít několik důvodů, proč si tuhle "hru" zapamatovat.

Co se povedlo je hudební podkres, grafika je taky v pohodě, najdou se tady i malé překážky ať už vítr, listy nebo pavučina naštěstí bez pana domácího :) Jen ta cesta by možná mohla být trochu delší s více momenty, ale vlastně i ta krátkost má svůj smysl.

Je tady i možnost si hru zahrát znovu v trochu pozměněné podobě, ale v podstatě se jedná o stále stejnou cestu. Ještě bych zmínil, že při opětovném pokusu o hraní mi hra dvakrát spadla.... možná mi už chtěla dát najevo, že je to jen taková jednohubka :)
Ten pocit, když vidíte hru z roku 2013 co má na steamu pořád hodnocení přes 90% a tady na DBH pouze kolem 50%. Tak si říkáte "co to sakra...". Každopádně je free, má pár MB, tak si jí nainstalujete a pustíte ... a pár minut poletujete jako moucha.

Ve zkratce, je to audiovizuální jednohubka a víc v tom nehledejte. Nemá to žádný gameplay, příběh a dohrajete to během pár minut. Jak psali vývojáři, je to vedlejší projekt k další jejich hře Among the Sleep a toť vše. Kdo čeká víc, zklame ho to, kdo si chce na chvíli odpočinout od všedního světa, možná ho to nakonec i potěší a uvidí v tom něco víc :)