The Plan

10.02.2013

freeware

The Plan je krátká freeware hra s podmanivým zvukovým podkladem, ve které se hráč ujme mouchy, s kterou se pohybuje po herním prostředí, což je v tomto případě les. Smyslem hry je doletět s mouchou na určené místo, které se nachází nad nejvyššími korunami stromů. Následně pak hra končí.

Jedná se především o experimentální počin, kdy je kladen důraz na atmosféru a na samotný fakt, že ovládáte mouchu, takže tomu i odpovídá délka samotné hry, která je jen velmi krátká, v podstatě jen pár minut.

Čistá hratelnost! Žádný návod, žádné instrukce. Jen moucha uprostřed obrazovky a je na vás jak se s tím poperete. Je jen na vás, jestli v sobě stále máte tu touhu objevovat, co za hru jste to nainstalovali (dřív bych napsal co vám to kamarád na disketě donesl), pak nic nečtěte a hru si vyzkoušejte.

Přesah tu najít jde, ale je otázkou, zda je potřeba jej hledat. Prostě akceptujte věci takové, jaké jsou a zkuste se třeba chvíli jen tak vznášet a užívat si atmosféru.

Pro: Nehrozí, že vás bude nudit ...

Proti: ... hlavně díky krátké hrací době.

Chtěli jste někdy ovládat ve hře mouchu či jiný podobný hmyz? Nyní máte příležitost a díky velmi krátké herní době vám to zabere opravdu jen pár minutek a dostanete vcelku nevšední a originální zážitek, podbarvený příjemnou hudbou a zajímavým herním prostředím.
Zamrzí snad jen samotná délka příběhu vaší mouchy, i když je možná pravda, že být hra o něco delší, nejspíš by to nebyl takový intenzivní zážitek.
Napsat víc ke hře takového rozsahu, jako je toto, snad ani nelze, a proto bych doporučil hru rovnou vyzkoušet.
Poznámka na závěr: Hlavně se nedívejte na gameplay video nebo přijdete o celý herní zážitek!
The Plan je zajímavý pokus o zamyšlení a musim říct, že u mě se to celkem povedlo. Tahle hříčka trvá sice jen pár minut, ale dovedla mě k tomu trochu popřemýšlet o různých věcech, ať už o tom jaký smysl vlastně má naše cesta, nebo jen o tom jak krátký může být život některých jiných druhů. Zkrátka, lze si tady najít několik důvodů, proč si tuhle "hru" zapamatovat.

Co se povedlo je hudební podkres, grafika je taky v pohodě, najdou se tady i malé překážky ať už vítr, listy nebo pavučina naštěstí bez pana domácího :) Jen ta cesta by možná mohla být trochu delší s více momenty, ale vlastně i ta krátkost má svůj smysl.

Je tady i možnost si hru zahrát znovu v trochu pozměněné podobě, ale v podstatě se jedná o stále stejnou cestu. Ještě bych zmínil, že při opětovném pokusu o hraní mi hra dvakrát spadla.... možná mi už chtěla dát najevo, že je to jen taková jednohubka :)
Ten pocit, když vidíte hru z roku 2013 co má na steamu pořád hodnocení přes 90% a tady na DBH pouze kolem 50%. Tak si říkáte "co to sakra...". Každopádně je free, má pár MB, tak si jí nainstalujete a pustíte ... a pár minut poletujete jako moucha.

Ve zkratce, je to audiovizuální jednohubka a víc v tom nehledejte. Nemá to žádný gameplay, příběh a dohrajete to během pár minut. Jak psali vývojáři, je to vedlejší projekt k další jejich hře Among the Sleep a toť vše. Kdo čeká víc, zklame ho to, kdo si chce na chvíli odpočinout od všedního světa, možná ho to nakonec i potěší a uvidí v tom něco víc :)
Hra nulové obtížnosti. Čistá herní doba asi 3 minuty. Zase spíš takový interaktivní video. Ale jelikož se jedná o freeware, tak mi doba stažení vzhledem k zážitku přišla odpovídající. Profesionální hudba, kvůli které to stálo za to.

55%

Pro: HUDBA, umělecká prezentace

Proti: Téměř nulová délka, nulová obtížnost