Racer

simulátor > závodní simulátor *
freeware
2002 PC
Racer je česká závodní freeware hra od týmu Hippo Games. V hlavním menu hry je na výběr mezi hrou pro jednoho a pro dva hráče ve split-screenu, přítomny jsou módy trénink, vyřazovačka a pohár. Ve hře pro jednoho je navíc mód kariéra. Ta je rozdělena na 4 třídy (A, B, C, D), přičemž každá nabízí 8 šampionátů s různým počtem závodů. Ve všech třídách je k dispozici několik vozů a to 4 v D třídě (např. Fiat Brava, Opel Vectra), 6 v C třídě (Audi TT, BMW Z3, Mercedes SLK), 8 v B třídě (Porshe 911, Dodge Viper, Jaguar XKR, Ferrari F355) a 7 v A třídě (Lamborghini Diablo, Ferrari F50, BMW Z3 M-HP, McLaren F1).

Před absolvováním závodů je třeba zaplatit startovné, jehož výše závisí na úrovni (amatér, poloprofi, profi) závodu a které se v případě dobrého výsledku několikanásobně vrátí. Peníze vydělané v závodech neslouží pouze ke koupi nových vozů, ale i k jejich vylepšování, např. nový motor zlepší zrychlení a maximální rychlost, výměna pneumatik zlepší ovladatelnost, vylepšení brzd zkrátí brzdnou dráhu atd.

Jediným nedostatkem hry je menší počet tratí - konkrétně 8, v denním a nočním provedení. Menší počet tratě ovšem nahrazují velkou rozmanitostí. Závodí se např. v české vesničce, na pouštním okruhu, na ostrově nebo na zimních okruzích.

Jednu chvíli jsem tohle hrál a po stránce hratelnosti nemá hra moc co nabídnout. Pomocí šipek se držíte na trati a pokud možno v časem rozpoznané ideální stopě. Na tratích je občas nějaká zkratka, ale po chvíli ježdění nemá hra čím překvapit, neb jízdní vlastnosti aut jsou kvalitou jen o něco nad základem. I když musím přiznat, že rozdíl v nich mezi nejvyšší a nejnižší třídou aut je znatelný. Kariéra a vylepšování auta jsou vůbec asi hlavním důvodem, proč pokračovat ve hře.
A možná ještě hudba. Název kapely byl tuším Robin a Antibiotika. Ty asi dvě skladby byly poměrně chytlavé (a ujeté) a na nemalou dobu dřepěly v mém hlavním playlistu. Taky Grafická stránka věci je na freewarovku velmi slušná.

Fandům závodů a/nebo freeware her lze na vyzkoušení doporučit, ale hratelností se s podobnými závody z profesionálnějších kruhů nemůže rovnat.

Pro: hudba, solidně zpracované a fungující

Proti: závody jako takové nejsou zrovna vodvaz

Pro většinu zřejmě chvilková záležitost. Přiznám se, že jsem to hrál dlouho, ani nevím proč. Dost mě to chytlo, přes to, že je to dost jednoduchá hra a předčí jí skoro každá závodní hra. Možná to bylo kvůli hudbě, mulitplayeru a možnosti hry - kariéra, kdy pořád vylepšujete svoje auto a účastníte se lepších a lepších závodů a pohárů, ale stejně jsem tuto hříčku nedohrál, protože je to pak dost hardcore a hra omrzí díky stejným mapám, že už je pak znáte úplně zpaměti.

Pro: multiplayer, široká nabídka aut, chytlavost, tuning auta

Proti: stereotypní, postupem času čím dál větší hardcore, neustále se opakujících několik map