Stranded 2

20.06.2007

freeware

Stranded 2 je německá freeware hra, ve které se hráč ujme role trosečníka na dalekých ostrovech. Stav trosečníka zobrazují čtyři ukazatele - zdraví, hlad, žízeň a únava. Nejdřív ze všeho si hráč musí zajistit přísun potravy (lov zvířat, chytání ryb, pěstování obilí, sbíraní hub a plodů) a tekutin (prameny, studny, nápoje). Dále je třeba si vyrobit základní nástroje a později se dá postavit celá řada budov (různé druhy obydlí, sklady, ohrady). Hrdina také disponuje hmotnostně omezeným inventářem a deníkem, kde se zapisují úkoly a důležité poznámky. Samozřejmostí je střídání dne a noci, a dynamické počasí.

V pozdějších fázích hry se trosečník dostane na další ostrovy, kde se setká s místními obyvateli, bude pomáhat pirátskému kapitánovi a také zavítá na ostrov plný krvelačných raptorů.

K dispozici je i editor ostrovů a hra je poměrně snadno modifikovatelná, takže je zábava zaručena i po dohrání hlavní kampaně.

Dneska som si spomenul, že niečo také existovalo, som podľa obrázkov došiel k názvu a zabil som s tým zas dve hodky. :D Oheň založený a sklad vybudovaný!

Pozor, prudce návykové! Není moc her, u kterých čas utíká tak rychle, že skoro neexistuje. On je to vlastně takový minecraft, akorát realističtější a graficky přijatelnější. Na první pohled sice vypadá, že nenabízí tolik možností, ale ten pocit hodně rychle přejde. Taky je tu potřeba pořád hlídat ukazatele hladu, žízně a únavy, které jsou vlastně příčinou té závislosti. :D

A kampaň je taky kapitola sama o sobě, vtipná, nápaditá, a tak originální!

P.S. Doporučuju s Massive Modem, přidá ještě více stresu a běhání voda-jídlo-postel :-)

Pro: Návykovost, grafika, spousta možností, skvělá kampaň

Proti: Nic.. jedině tak návykovost :D

Pokud jste někdy toužili stát se alespoň na chvíli trosečníkem na opuštěném ostrově, v této hře máte jedinečnou příležitost. Jedná se o dost povedený kousek (navíc freeware), jehož obsahem není nic jiného, než snaha na takovém ostrově přežít.

S tím jsou samozřejmě spojené činnosti jako je shánění jídla (ať už se jedná o jeho sběr či později pomocí ručně vyrobených zbraní i lov), sbírání různých surovin a věcí, vytváření široké palety nástrojů, zbraní a pastí, stavění obydlí a dalších staveb, a samozřejmě snaha dostat se z ostrova pryč. Hře především dodává na dynamičnosti to, že si musíte hlídat ukazatele života, hladu, žízně a únavy, jinak vám hrozí smrt.

Kromě povedené kampaně s příběhem hra obsahuje i režim volné hry a především umožňuje do hry přidávat různé fanouškovské módy a mapy, které často původní hru výrazně obohacují. Tuším, že byl dokonce vytvořen i multiplayer mód, ale nezkoušel jsem ho, takže nevím, zda funguje a jak moc je zdařilý.

Hra dost připomíná např. takové Don't Starve, ale zde se jedná o více méně amatérský počin a navíc z pohledu vlastních očí, což značně přidává na realitě a intenzivnějším herním zážitku.

Na závěr musím říct, že Stranded 2 je dost návyková hra a především na to, že se jedná o freeware, je velice zdařilá a propracovaná. Dokázal bych si představit, že by nějaké větší herní studio vytvořil cosi podobného, ale v lepším grafickém kabátu a ještě o něco propracovanější a zábavnější. Za sebe určitě doporučuji alespoň k vyzkoušení.