Don't Starve

28.05.2015 WiiU
23.06.2015 PS3
26.08.2015 XOne
12.04.2018 Switch
, (PS4 verze, Vita verze, XOne verze, WiiU verze), (PS3 verze)
Ocitáte se v neznámém prostředí na pustém ostrově s prázdnýma rukama, máte hlad, blíží se noc a nikdo vám nepomůže. Takhle přesně začíná Don't Starve. Nedostane se vám žádné nápovědy, na vše si musíte přijít sami. A první tvrdou lekcí, která na vás čeká, je, že noc zabíjí! V noci totiž vylézají z úkrytů malá černá stvoření, která by si na vás velice ráda pochutnala. Co takhle ale udělat ohniště, než se setmí. To by přece mohlo zvýšit šance na přežití noci. A co takhle se hned zrána vydat na průzkum ostrova a zkusit si vyrobit nějaké nástroje, později třeba i zbraně nebo brnění, ať se můžete lépe bránit. Opět vám ale začíná kručet v břiše. A to není dobře, protože správně tušíte, že hlad zabíjí! Víte už, že mrkev vás příliš nezasytí. Co takhle zkusit ulovit toho králíka, co se tak neopatrně vzdálil od své nory. Jak ale na to. Je rychlý, už několikrát vám proklouznul. Nedala by se využít ta mrkev, co zbyla v batohu? Tu mají přece králíci rádi. Co takhle je nalákat do nějaké pasti..

Již jste na ostrově pár dní, cítíte se bezpečněji, obstarali jste dostatečné zásoby jídla, vyrobili jste si meč a zničili jste všechny brlohy černých potvor. Bohužel se také dozvídáte, že se nenacházíte na jediném ostrově, ale rovnou v celém souostroví. Sousední ostrovy jsou mnohem méně mírumilovné, jenže potřebujete další suroviny, proto se vydáváte na nebezpečný průzkum. Jaká překvapení vás tam čekají? Přežijete další noc? Nevyhladovíte?

Pokud umřete, musíte začít znovu od píky. Alespoň jste však dle toho, jak dlouho se vám podařilo přežít, odměněni body, za které se postupně odemykají další postavy, z kterých si můžete na začátku vybrat. Každá má nějakou svou speciální vlastnost, která může usnadnit život.

Don't Starve v mnohém vychází z principů úspěšného Minecraftu. Staví na survival zážitku, na nutnosti vážit své kroky, kalkulovat rizika a mít stále na paměti potřebu jídla a hrozbu noci. To vše v neotřelém vizuálu, který jako by vypadl z dílny Tima Burtona.

Hra na konzole vyšla pod názvem Don't Starve: Giant Edition, neboť automaticky obsahuje DLC Reign of Giants.

Skvělá hra, nemám jí co vytknout, zábavy je do sytosti, časy mého opětovného hraní RPG her jménem Gothic stále v nedohlednu. Jestli máte také rádi (singleplayer) hry z první poloviny devadesátých let (spíše až zpět do let osmdesátých) po hratelnostní stránce a dnešní pohodlné uživatelsky příjemné ovládání (+jemnou grafiku), tak většina současných indie her vás myslim obojím na příliš dlouho neudrží (a to třeba proto, že se pouze omezeně přidržuje nějakého překonaného konceptu, vyjímkou bylo pro mne FTL). Za to tenhle mix v Don´t Starve je chytře zpracovaný a tvůrci předvedli dokonalou schopnost uchopení survive tématu! Chytlavé a dost obtížné. Terraria? Velmi mi to připomnělo znatelněji béčkové Stranded, ale to znovuhratelnostně trpělo - asi zbytečnost 3D (jako méně stylového, přehledného než tady zvolené 2D neochuzené o ty pravé animace).
V D.S. vás nečeká mohutný příběh, dialogy, žádné RPG vybíjení všeho živého v dohledu a levelování nebo quest fantazírování, ani logicko příběhové adventurní rébusy. Žádné pumpování prostředků do nekonečných armád v RTS, žádná jednorázová 5 hodinová střílečka, ale jen nekonečný zálesácký domorodý boj o holý život a případné učení se receptům (jak osvěžující).

Pamětihodné momenty ze hry? Na začátku máte chlapíka Wilsona, zapomeňte, že si první dva dny budete stavět nějaké obydlí, stan, než se rozkoukáte máte hlad a je večer.
S Wilsonem jsem se jako se svou první postavou vydal na králíky a krocany apod.
Nemaje ale grif ostříleného veterána, můj přístup brzy narazil. Například i jen hloupě zvoleným způsobem lovení králíka jste v mínusu. Králík je samá kost a kůže. Vyhladovělý Wilson si už na poslední chvíli fakt nestíhá najít aspoň ještě keř bobulí,
protože jako na potvoru vše sesbírané nebo ožrané. Navíc jeden pohled a vidim, že neni v inventáři dost dřeva. A ke všemu zimou umrznete, to když se do vás dřív nepustí třeba zástup kanců nebo jaké to příšery.
Ale dobrá, pořád jsem byl proti systematickému myšlení krůček dopředu a chtěl jsem jen nenáročnou zábavu. Navečer nového startu hry následovalo rychlé založení táboráku u malebného lesíka s potřebným dostatkem polen ...ale také co čert nechtěl o půlnoci nechtěným "lechtáním" místní populací pavouků, které skončilo mým
ožebračením o polovinu zásob a zbídačeným počtem HP.
Proto později s druhou adeptkou Willow jsem volil už systematické (náročné) zabydlování konkrétního pečlivě vybraného místa. Rekordní přežití 14 dní bylo dosaženo hravě. Sláva! A když si vzpomenete, jak jste dříve neúsporně nakládali s věcmi, de facto míjeli pravé zlaté doly opodál....
Vše klapalo, až toho následujícího osudného večera, kdy mne snášená pyrománie mé nervózní nové svěřenkyně dovedla až k nepříčetnosti, zoufalá Save pozice.....
Přemýšlel jsem totiž co dál a tradičně se probíral dlouhým seznamem všemožného sestavitelného náčiní ke snadnější existenci, na co mám asi tak být specialista....
Oheň pěkně hořel, batoh naditý jídlem, v rukou oštěp na obranu, co víc si přát.
Ano, měl jsem dokonce poblíž sebe i drahej (přitroublej) bleskosvod (za 4 hroudy zlata).
Ale co platno, začátečnicky mi uhasl oheň, v takových chvílích panikařím.
Vím, že tmu postavy nemají rády. Willow se nedočkala pohotové pochodně a tak si pod sebou příčinlivě (mentálně) zapálila plamínek.
Kruci sveřepě a všežravě jí začal pohlcovat nejdříve na severu vysazený dorostlý les, na východě keře bobulí, trávu, roští. Nevim co nelehlo popelem..
Save pozici jsem i bez herní smrti opustil. Willow, kde jsem k tobě přišel!

Velmi vtipná je možnost, že natvrdo zešílíte (po muchomůrce, ze tmy,...). Grafické efekty jsou v ní na 2D mimořádně vkusné. Vidíte to co nemáte, to co není, ale přitom to setsakra jistě existuje. I pouzí neviní králíci přestanou být tím za co je máme (a přitom je to vkomponováno tak nenásilně, jako místní bumerang, objev takovýchto reálií potěší, nechybí ani možnost naklonit si vybrané místní tvory na svou stranu... a o to mi vlastně jde, aby se na monitoru odehrávalo zjednodušeně a rychle široké spektrum nečekaných událostí, které vás zaskočí, ale respektují váš vývoj, ne se jaksi babrat hodiny ve společenské hře Fable, co více tam možná vysokorozpočtově včleněno snaživě reálněji o to míň hratelněji).
V okamžiku kdy byla má psychika u nuly jsem byl samozřejmě i nadále nucen
se o sebe postarat: jídlo, dřevo, atd. asi to nebyla náhoda - aniž bych spoileroval - že věřte nebo ne jsem uzřel s mými činy nesouhlasící velmi konkrétní naturalistické zlé pohádkové oživlé bytosti, předtím než jsem skončil pod drnem. Ono servítky si s vámi nebere dokonce ani duch vaší vlastní sestry.

Hrou jsem ještě neprošel skrz naskrz. Ale jestli náhodou taky hrajete současné hry minimálně a sáhnete zde hlavně po "starém" zlatém 2D sprite-like (shader) zpracování, potom doporučuji nejen ji, ale zahrát si i například takový tower defense titul Harvest: Massive encounter.

Pro: konfigurovatelnost základů světa

Proti: co mají tvůrci s těma pavučinama???

Sú dva typy ľudí, čo hrajú hry. Takí čo si pomôžu ako vedia, zháňajú si info, čítajú, zisťujú. A potom sú takí ako ja... príliš pyšní a hrdí ľudia, ktorí sa radšej budú hodiny trápiť v hre a trieskať do stola, než by si prečítali wikiu a iné nápomocné materiály. Áno, to som proste ja.

Samozrejme hneď v prvý deň som vystrela kopytá, pretože som vôbec nevedela čo mám robiť, ako sa orientovať, čo zbierať a nezbierať. Umrela som na chlad, temnotu, zbláznila som sa, umrela som od hladu, zabil ma chlpatý zver, keď som zbierala jeho hovná, zabili ma nasraté včely, žaby, psy a dokonca ma zabil strom. STROM. Proste ten strom vstal a zabil ma. Zomrela som už toľkokrát kým som zistila čo treba a čo nie, čomu sa vyhýbať, čo zbierať a nezbierať, že by som mohla napísať knihu. Predpokladám, že ešte stále neviem všetko ale naučila som sa potrebný základ, ktorý mi zaistí život na niekoľko dní.

Čo je však najlepšie na tejto hre? No práve to, že aj keď som umrela už snáď 30x, vždy si to spustím znova a znova a znova. Chybami sa človek učí a v tejto hre to platí na milión percent. Hra si ma určite získala i vzhľadom. Animácia sa mi neskutočne páči, je tak primitívna až je dokonalá a pôsobí to naozaj úžasne. Takisto i hudba je super mne veľmi sadla no a potom je tu taká vec, že, hm, dabing? Nedá sa to moc nazvať dabingom ale proste to nezmyselné bľabotanie postáv sa mi páči a baví ma to viac ako niektoré diálogy z hier.

Nie som žiaden Bear Grylls ale mám tu zopár rád, ktoré sa vám možno zídu.
Na začiatok zbierajte trávu, vetvičky a kamene aby ste si mohli vyrobiť sekeru, ktorú hneď použite a vyrúbte niekoľko stromov. Takisto vždy buďte pripravení na prichádzajúci večer a majte vždy potrebné suroviny na ohnisko ak by ste sa zamotali ďaleko od tábora. Zbierajte kvety aby ste si z nich vyrobili čelenku a nezbláznili ste sa. Váš mozoček sa vám poďakuje. No a čo sa mne osvedčilo je to, že základný tábor som si vždy zložila v blízkosti Worm Hole, alebo teda ak chcete, Červia diera. Je to rýchle presúvanie po mape a máte k dispozícii väčší počet surovín.

Hra sa automaticky ukladá každé ráno, pri niektorých postavách, ktoré neskôr získate, je to aj skôr, poprípade častejšie. Nové postavy získavate z nazbieraných XP bodov. Čím viac dní v predošlej hre prežijete tým viac XP bodov získate. Takisto odporúčam steam workshop, ktorý vám ponúkne kopec nových postáv ako napríklad Coraline, Shaggy zo Scooby-Doo či Invader ZIM.

Don't Starve nie je určite niekoľko hodinovou záležitosťou. Je to hra na dlho dlho dní, takže jednoznačne hru odporúčam. Možno jedine zamrzí to, že MP Together si musíte kúpiť zvlášť za plnú cenu, pritom v Together môžete hrať aj Single player, čím sa tento diel stáva v podstate zbytočným.
Znáte to, jste kreslená, pseudoviktoriánská postavička gentlemana vědce a najednou se ocitnete ve vylidněné krajině, kde vás uvěznil zlosyn v cylindru Maxwell. Cíl je jediný: přežít.

Ze začátku se to zdá jako zcela nemožné a nevydržíte ani jeden den, protože zkrátka ještě nemáte naučené, co vám škodí a co vám prospívá, ale časem si to okoukáte a povýšíte z prostého sbírání mrkví na pěstování melounů, ze slámového brnění na pořádnou helmu, z trapného nočního postávání vedle ohně na spaní ve stanu nebo produktivní pobíhání s čelovkou. Musíte se totiž neustále starat o čtyři věci: abyste byli najezení, v teple, světle a aby vás nic nesežralo. Všechno to chce trpělivost a pevné nervy, protože zrovna ve chvíli, kdy si myslíte, že jste v bezpečí, tak na vás zaútočí eskymák s bandou psů. Stresovým situací, kdy pomalu umrzáte a zoufale hledáte dřevo na rozdělání ohně se nevyhnete, na druhou stranu je kompenzuje pocit z dobře odvedené práce, když si postavíte zombie panenku sebe sama, která vám zaručí oživení.

Prostředí je poměrně barvité: mapa hry má několik biomů (poušť, les, bažina, louka), z nichž každý vám poskytne jinak důležité suroviny. Z těch si pak můžete vyrábět další věci, které vám pomůžou přežít v měnících se podmínkách: při dešti nebo když přijde zima. V Maxwellově světe nejsou jen nepřátelská monstra jako pavouci a kyklop ptáci, ale i přátelská prasátka, kterým nevadí, že jim vykradete zahrádku (pokud nenarazíte na jejich bratrance ninja a mutanty). Jak přežíváte více a více dní, odemykají se vám další hratelné postavičky jako například prokletý dřevorubec nebo knihovnice, co má dopředu naučených několik receptů. Pak už je na vás, jestli se budete snažit rozšiřovat svůj vědecký rozhled a vynalézat čím dál vychytanější (a relativně zbytečné) předměty, stanete se farmářem, pořídíte si podlahu a králíkárnu a usadíte nebo jestli se rozhodnete prozkoumávat okolí a narazíte na bránu do jiného světa.

Pokud se rozhodnete portálem projít, údajně vás má čekat dobrodružná cesta pěti různými světy, na jejichž konci se možná dočkáte vysvobození. Co vás čeká reálně je ubíjejí frustrace, protože přežít, sesbírat části dalšího portálu a postoupit dál byť jen z prvního světa do druhého je zatraceně těžké. A když už se dostanete třeba až do pátého kola, jste krůček před cílem a zničehonic chcípnete, protože je tam celodenní tma a pasti, tak musíte začínat celé "dobrodružství" znovu. Já to nakonec dokončila jen díky upravení hry módy; člověk, který to dohrál normálně si zaslouží buď hluboký obdiv nebo hlubokou lítost, podle úhlu pohledu.

Pro: timburtonovské postavičky, design světa a jeho příležitostí, smrt na každém rohu

Proti: adventure mode je prostě až moc

Don't Starve som si zvolil do Hernej výzvy 2016 ako hru ktorej prvé písmeno je rovnaké ako v mojej prezývke. A keďže nemá príbeh, tak som si dal cieľ, že musím prežiť aspoň 30 dní.

Začínal som za Wilsona, s ktorým mi to popravde nešlo a robil som veľké chyby. Hral som za neho 2-krát a prežil som iba 9 a potom 13 dní. To som aj trochu očakával, keďže som to hral prvý krát. Neskôr sa mi odomkla ďalšia hrateľná postava - Wolfgang. Za neho sa mi už hralo lepšie a na prvý pokus som s ním prežil 26 dní. No na ďalší pokus som svoj cieľ splnil:

"Začal som na dobrom mieste, ale mojou úloho bolo nájsť čo najviac jedla. Tak som putoval krajinou, spoznával som nespoznané a hľadal vhodné miesto na usadenie. To mi trvalo niekoľko dní, no nakoniec som našiel svoje obľúbené miesto - na kraji mapy pri mori. Začal som si budovať svoje sídlo a neskôr som zistil, že potrebujem bizónie výkaly na vybudovanie záhradky. Tak som sa vydal na výpravu za výkalmi, ktorá trvala niekoľko dní. Po ceste som nachádzal ďalšie nové veci, ktoré som pred tým nikdy nenašiel. Dokonca sa mi podarilo nájsť aj Chestra - chodiaca debna a zvieratko zároveň. Nakoniec som tie výkaly našiel, ale medzi bizónmi s červeným zadkom, takže prechádzať sa medzi nimi nebolo ľahké. Po úspešnom návrate domov som sa musel začať pripravovať na zimu, ktorú nie je ľahké prežiť. Preto som išieľ na druhú expedíciu za potravou, ktorá bola veľmi úspešná. No pri návrate domov mi zomrel Chester, ktorého krutoprísne zabili pavúci, ale všimol som si to až doma, keďže bola noc a ja som mal len fakľu. Na ďalší deň som rýchlo roztrúsil po lúke pasti na zajace, aby som mal viac jedla. Na ďalší deň nastala tuhá zima. Z mora vyskočili tučniaci práve v mojom sídle a prebúrali moje slamenné steny. Noci boli dlhé a chladné, ale prežil som. V 4. zimnú noc ma prepadli Houndi - besní psi a vyhnali ma preč. Ale našťastie som vedel kam zamieriť. Celý uťahaný som dorazil k prasačiemu královi a jeho dedinke, kde som sa usídlil. Mal som pri sebe dosť jedla na prežitie a tak som len čakal kým skonči zima, ale ja som sa ako inak nudil a tak som zaútočil na pavúkov a ich hniezdo. Pomohol som si aj prasačími mužmi, ktorí pavúkov zabili a ja som len vyzbieral suroviny. 29. deň som spravil tú najstupidnejšiu vec aká ma mohla napadnúť - zaútočiť na tučniakov. Tí sa mi odvďačili smrťou. Našťastie som na začiatku opravil oživovaciu plochu. Rýchlo som utekal na miesto kde ma zabili pre suroviny. Ostávalo mi minimum života, lebo som mrzol a mne sa nepodarilo zapáliť ohnisko. Preto som opäť zomrel. Našťastie som opravil aj druhú oživovaciu plochu, keď som hľadal výkaly. Pri oživení bol 30. deň a znova som zomrel na zmrznutie. Ale svoj cieľ som splnil a výzvu považujem za splnenú."

Asi to ten príbeh má, ale musíte si ho tvoriť sami.

O tom ako sa v hre ťažia suroviny, craftujú vecí, loví nemá zmienku hovoriť. Je toho veľa, na craftenie potrebujete rôzne suroviny a niektoré z nich sa ťažko hľadajú. Škoda že som sa viac nezaujímal o stopovanie, lebo by ma zaujímalo čo nájdem. Grafika bola pekná a veľa pestrých farieb obohacovalo atmosféru pri hraní. Soundtrack bol výborný, cez deň hrala pekná melódia a v noci hrali temné tóny. Zmeny obdobia a počasia boli niekedy nečakané a keď začalo pršať, tak som hneď musel schovať oštep do inventára, aby ma netrafil blesk. Hrateľných postáv je veľa a odomikajú sa podľa toho, koľko ste prežili. A všetky začínajú na "W", ako Wilson, Willow, Wolfgang,....

Don't Starve je výborná 2D survival hra a to musím pochváliť, keďže ja moc survival hry nehrám.

Pro: Postavy, atmosféra, soundtrack, grafika, survival prvky, rozmanitosť vecí, craftenie,.....

Proti: Asi nič

Hra se vryje do paměti především grafikou, která bude asi ručně kreslená. To je pro hru obrovský plus a společně s hudbou vytváří parádní atmosféru na kterou se jen tak nezapomene.
Hlavní postava, Maxwell, má dost do sebe. Jeho účes je stylový, stejně tak jeho chůze a pohyby.
Za zmínku stojí také poměrně jednoduchá hratelnost, díky které si hru zahraje širší publikum lidí. Bohužel, časem, pokud se vám povede všeho dosáhnout a vše postavit, začne být hra stereotypní. To částečně kompenzuje možnost stahování modifikací. Ale i tak.. Mohlo by vyjít nějaké DLC a určitě by stálo za to, zkusit do hry zakomponovat i nějaký ten příběh.

Na závěr:
Jakožto milovník co-op her musím však vytknout absenci multiplayeru. Ten mi tu vážně chybí, protože hraní s kámoši by byl zas jiný zážitek :) Každopádně jsem se dočetl, že multiplayer ani nikdy nebude, což je škoda.
Na kvalitě hry to ale neubírá.

Pro: kreslená grafika, hudba, rozmanitý svět, herní prvky, MAXWELL

Proti: časem stereotypní, absence multiplayeru