Alter Ego

24.03.2010 PC
Alter Ego je česká adventura od tvůrců Posla Smrti. Hra se odehrává na konci 19. století v Anglii v přímořském městě Plymouth. Vypráví příběh, který začíná smrtí sira Williama, jenž byl za svého života několikrát vyšetřován policií kvůli podezření z několika velice krvavých vražd. Krátce po pohřbu jeho mrtvé tělo ovšem mizí a v městě začínají záhadně umírat lidé.

Oproti všem předchozím projektům Future Games jsou v Alter Egu dvě hratelné postavy. První je detektiv Briscol, který vyšetřuje zmizení těla sira Williama a druhou je zloděj Timothy Moor, který byl ve špatnou chvíli na špatném místě. Hra mezi oběma postavami přepíná sama a hráč nemá šanci vybrat si, za jakou postavu bude hrát.

Život je hold plný zklamání...a tato hra mě v tom zpříma utvrzuje...
Už když bylo Alter Ego na podzim roku 2007 ohlášeno, zkákal jsem málem radostí, protože o genialitě berounských Future Games každý milovník adventur ví z jejich předchozích titulů. A tak nastalo dlouhé očekávání podzimu 2008 kdy měla hra původně vyjít...ale nevyšla. Přes další odklady vyšla až nyní...ale co to má znamenat...?! Takto má vypadat tři roky připravovaná adventure, o které autoři tvrdí, že je nástupcem jejich bestselleru "Posel Smrti"?! Ano, už je to tak...nový počin Future Games za moc nestojí a nesnese porovnání s ostatními adventure dnešní doby, ani s předchozími projekty Future Games. Přitom to zpočátku vůbec nevypadá špatně...pškně zpracované intro v celkem pěkné grafice, slušné namluvení (sice v Němčině...ale co...). Ale nicméně-jakmile se pustíte do hraní zjistíte, že tak jednoduchou a v různých částech nedoladěnou adventure jste již dlouho nehráli. Možná, že nikdy...dokud hrajete za Tima (to je zloděj na útěku)docela to jde, ale jakmile se hra přepne do detektiva Briscola (přepínání mezi postavami je mimochodem často dost nevhodně načasované...), tak máte velký problém se s ním (s detektivem) ztotožnit, což je u adventury dost zásadní mínus. No posuďte samy...jak se má jeden ztotožnit s postavou, které nikdo v celé hře neřekne jinak než "Detektive"...! Celá hra je velmi krátká (pět hodin-kvůly mizivé obtížnosti u ní rozhodně víc neztrávíte...), neobsahuje žádné puzzly...a je nemalým zklamáním. Ještě štěstí, že než se rozhodnete, zdali pokračovat ve hraní, jste již téměř na samém konci...

Pro: Grafika, hudba, namluvení (německá verze)

Proti: Krátké, žádné puzzly, příběh je takový...obyčejný, přepínání mezi postavamy, jednoduché, až příliš lineární

Dvě hratelné postavy - Timothy Moore jako vykutálený irský zlodějíček s odporem k jakékoli fyzické práci a detektiv Briscol, pravý anglický gentleman - povrchní a odměřený. Tedy žádné prototypy oblíbených hrdinů. Anglický dabing má sice pěkný akcent, ale hlavně Tim by snesl trochu více emocí.

Detektivní příběhy nepatří k mým oblíbeným, ale měl jsem za to, že vrah by měl být někdo, koho hráč/divák zná, aby mohl hádat a přemýšlet nad podezřelým během vypravování příběhu. Alter Ego jde vlastní cestou - na konci se objeví nová postava, která to má vše na svědomí. Tečka. Celkem podpásovka.

Velmi málo renderovaných obrazovek s nepříliš velkým množstvím úkonů a občas nelogickým postupem (opravdu jsem musel pro zapření police v archivu použít ten kus dřeva nalezený na druhé straně Plymouthu, když všude kolem se válela asi tak miliarda jiných věcí? opravdu jsem musel použít vodu z kanálu, když kousek odemě je studna?) dělá z Alter Ega spíše komorní kousek, takový DLC mezi adventurami.

Ke konci jsem měl pocit, že se autoři už nechtěli párat s dalšími obrazovkami, tak jednoduše nechali Timyho vyprávět na černém pozadí, co se právě děje. Jak laciné.
Video animace jsou krátké, nepříliš povedené a zakončení, ač pěkně depresivní, nebylo dostatečnou satisfakcí nad promrhaným časem.

Obtížnost je velmi nízká a hrací doba pětihodinová. Zklamání.
*/5
Je to chvilka, co jsem tuto adventuru od českých vývojářů dohrál. Až na ten poněkud nudnější začátek jsem se vcelku bavil a líbila se mi o možnost hrát za dvě zcela odlišné postavy. Jen to překřížení mohlo být o něco lépe provedené. Bohužel mi chyběl český dabing, alespoň že ty titulky nedávno vyšly. Hra se mi vcelku líbila, ale mám několik poznámek, které už však přede mnou napsali jiní, takže není co dodat. Snad jen, že další adventura od Future games bude o něco zdařilejší, protože jejich styl her mi přirostl k srdci a na pocity při hraní Posel smrti jen tak nezapomenu. Každopádně dávám této hře dávám hezkých 80%.

Pro: Kvalitní příběh, působivá atmosféra, možnost hrát za dvě odlišné postavy, od českých vývojářů :-)

Proti: Délka, konec, absence miniher, téměř žádná hudba, chybí úplná česká lokalizace (pouze titulky)

Alter Ego je poslední adventura od českých Future Games a z celé jejich série adventur představuje zřejmě nejslabší kousek. Na Alter Egu je jasně patrná urputná snaha tvůrců přiblížit se vrcholu jejich tvorby - Poslu smrti, jež vznikal ještě pod taktovkou Unknown Identity. Bohužel není prakticky nic v čem by Alter Ego dokázalo slavnou českou adventuru dostihnout.

Příběh je zasazen po vzoru Posla smrti do Anglie, tentokrát však na přelom 19. a 20. století. Hlavním dějištěm je přístavní město Plymouth, nikoli venkov. Hra se však opět nese v duchu tajemna a detektivního pátrání, které začíná záhadnou smrtí místního zámožného podivína, sira Williama... Něco jiného je se Poslem smrti inspirovat, něco jiného ovšem je ho vykrádat. Jestli se tvůrci snažili nástinem hlavní zápletky, kterážto se objevovala ve všech možných recenzích, hlásat - tohle je Posel smrti 2, potom dokázali mnoho hráčů pouze navnadit, aby je následně těžce zklamali. Ti zbylí hráči však zřejmě již od nástinu příběhu tušili, že Future Games jdou z kopce a křečovitý pokus o záchranu bude jen posledním hřebíčkem do rakve. Přitom hra samotná zase tak zlá není, pouze před Poslem smrti neobstojí a o to víc pak vynikají její zápory.

Máme tu hned dva hlavní hrdiny se zcela odlišnými charaktery. Zloděj a policista - dva lidé stojící na stranách zdánlivě nepřekonatelné barikády. Není to špatný nápad, kdyby však postavy byly sympatické. V počítačové hře nestačí, aby byli hrdinové uvěřitelní, ale musí si k nim hráč najít cestu, aby ho bavilo 'došťouchat' je až na samotný závěr. Takhle jsem se mohl pasovat pouze do role jakéhosi pozorovatele, který však k hrdinům nic necítí a jejich osud mu je víceméně ukradený. Nejde ale o to, že by mi postavy přišly až moc černé - nevadí mi hrát za zápornější postavy, ale musím je pochopit a oblíbit si je. Tehdy v Poslu smrti jsem si oblíbil Samuela Gordona, neboť přestože překypoval arogancí a působil velmi odtažitě, byl to svým způsobem chudák s trpkou minulostí. Ani irský zlodějíček Timothy Moore neměl dobrý život, ale v momentech, kdy tento domýšlivý lenoch obelhává všechny okolo anebo se pokrytecky rozčiluje nad tím, že on sám byl okraden, pak jdou veškeré mé sympatie stranou. O fous lepší mi přišel detektiv Briscol, který se se svým jednáním gentlemana a dávkou pohrdání více blíží Samuelovi. Zase však Briscolovi chybí lidštější stránka, která by jeho chování ospravedlňovala. Oběma postavám je však nutné připsat k dobru jakousi sondu do jejich nitra, totiž vnitřní monology, které vypovídají o tom, co si hrdinové o okolí myslí, přestože navenek působí mnohdy zcela odlišně. Z pohledu diváka (nikoli hráče) mohu s klidným svědomím říci, že Timothy i Briscol patří ke špičce všech postav, které kdy Future Games, či Unknown Identity vytvořili.

Po stránce samotného hraní je Alter Ego docela pohodová záležitost. Je dobré, že osvědčené mechanismy jako třeba mizení aktivních objektů je zde stále. Celkem potěšující je i relativně střídmý počet předmětů a aktivních míst, díky čemuž hra rychleji odsýpá. A i obtížnost je někde na úrovní Nibiru, čili záseky prakticky nejsou. Zajímavou novinkou je deník, který si píše jedna z hlavních postav. Kresby v deníku se postupně doplňují dle toho, co hráč objeví a tak deník neslouží jen jako nápověda, ale i jako zajímavé zpestření hry. Oproti tomu Alter Egu chybí jiné, dnes už typické zpestření P&C adventur - logické minihry. Je to škoda, protože mnoho situací po minihrách vyloženě volá. Klidně bych si zase poskládal nějaký ten dopis, vyřešil pár posunovacích puzzlů nebo si zahrál kostky.

Grafika přibližně odpovídá něčemu mezi Nibiru a Reprobates, což vzhledem k datu vydání (2010) působí jako krok zpátky. Přesto však rozhodně nejde říci, že je hra na adventurní poměry ošklivá, to vůbec ne. Je to zkrátka stejný realistický styl, který provází všechny adventury od Future Games. Zato obrazovek je velmi malé množství, čímž prostředí působí chudě. Špatně na tom jsou i typické 'detailní' pohledy známé z předchozích her. Nepočítal jsem to, ale řekl bych, že v počtu obrazovek je na tom Alter Ego podstatně hůře než skromné Nibiru a to už je co říct. Ozvučení je mizerné a hudba kromě animací a menu prakticky žádná. Samotné animace jsou zdařilé provedené, ale zase jich je velmi málo. Když k tomu připočtu absenci českého dabingu navzdory české hře, není audiovizuální zážitek žádnou slávou.

Pojďme na příběh. Jeho kvalita je sice kolísavá, ale mé dojmy jsou vesměs kladné a to navzdory tomu, že klasickým detektivkám moc neholduji a mám radši nějaké to nadpřirozeno. Po první pětině hry, která je taková nemastná a neslaná se vše skutečně zlepší díky detektivnímu pátrání plném podezřelých, otázek a nejasností. Teprve tady se hra opravdu rozjede. Ke konci hry tvůrci mnoho důležitých dějů zkracují do pár dialogů, což působí spíše jako snaha co nejvíce hru zkrátit. Je to škoda, protože celková herní doba nakonec stěží vyrovná již poměrně krátké Nibiru. No a závěr příběhu je, jak bývá u Future Games zvykem, typicky neuspokojivý.

Alter Ego tedy rozhodně není druhý český Posel smrti. Pokud ale zkusíte zapomenout na to, na jaké úrovni kdysi Future Games byli, nevyjde z toho Alter Ego zase tak zle. Je to právě příběh, hrdinové a rychlý spád, co hru táhne vpřed. Ve všem ostatním však lehce až velmi těžce pokulhává. Pro Future Games bohužel dokonale platí, že je lepší laťku postupně zvyšovat, než jednou trhnout rekord a už nikdy nebýt schopen se mu přiblížit.

Pro: Příběh, hrdinové, grafické zpracování

Proti: Hudba, zvuky, není CZ dabing (to u české hry docela zamrzí), závěr, žádné minihry

Alter Ego je adventura klasického ražení, rozhrání je celkem příjemné, hráč není nucen k žádným absolutně nelogickým kombinacím, což je věc, která skutečně dokáže zkatit dojem ze hry. Obtížnost mi celkem vyhovovala - tak akorát, aby průběh nebyl směšně snadný a naopak tak, aby člověk nezakysl na místě, odkud se nehne. Jediné co může člověka zklamat, je možná absence hádanek, či miniher (mě osobně to ale u zrovna u této hry nijak nevadilo) a možná o něco kratší herní doba.

Grafické zpracování se mi zalíbilo. Tuhle dobu mám rád a to, jak byly lokace zpracované, se mi vážně líbilo. Stejně tak se mi vyhovovalo zpracování postav, jedinou výtku mám proti mimice. Mnohokrát postava pohybovala pusou i když v tu chvíli jen přemýšlela.

Od grafiky jsem se pomalu dostal k ozvučení.. ač jsem hrál hru pouze s českými titulky, originální dabing se mi opravdu líbil. Trochu mi scházela hudba podkreslující hru v lokacích, ale celkem rychle jsem si na to zvykl. Navíc bylo celkem pěkně ozvučené vyprávění postav.

Odstavec věnuji i dvěma hlavním postavám této hry. Hlavní věc, co mě potěšila je ta, že byly obě uvěřitelné, což naštěstí nestrhávalo kvalitu hry dolů. Navíc byly hry za ně celkem pěkně prostřídané, takže jsme mohli vidět různé věci z pohledu obou postav. Ale pravda, že mě osobně bavila hra hlavně za detektiva Briscola - oblíbil jsem si jeho charakter, způsoby a celkově mi na něm asi bylo sympatičtější to, že je rukou zákona.

Děj se mi líbil, mám rád hry tohoto ražení. Příběh graduje až do konce hry, nikde nevázne. Atmosféra na člověka takřka dýchá, ať už je v nevěstinci, kostele, nebo na například na hřbitově. V linii s detektivem Briscolem se mi také líbil jeho zápisník, do kterého si zapisoval všechny úvahy a své podezřelé. Co mě ovšem zamrzelo, je samotný konec. Čekal jsem něco šťastnějšího.. zvlášť když jsem si tak oblíbil postavu detektiva.
Co mě trochu zklamalo: na konci hry byly pasáže již svižnější a hra tak byla možná dost ochuzená.

Sečteno a podtrženo, Alter Ego mě skutečně oslovilo a nebál bych se ho nikomu doporučit.

Pro: Kvalitní příběh a atmosféra, grafické zpracování, sympatické postavy, kvalita dabingu

Proti: Absence hudby v lokacích, kratší herní doba