Tale of a Hero

2008 PC
Tale of a Hero je klasická point & click fantasy adventura od české firmy Future Games, která stojí za spoustou adventurních titulů. Hra se pyšní košatými dialogy a pohádkovou atmosférou.

Příběh se točí okolo Olafa, který je syn slavného rytíře a drakobijce Halvarda. Ten upadl v nemilost krále a musel s celou rodinou odejít do vyhnanství. Harvard zemřel o několik let později jako prostý rybář a Olafovi zanechal jen malou chalupu na břehu jezera a nepřátele mezi lidmi a Titány. Olaf si žije celkem poklidný život se svojí přítelkyní Aliou. Avšak jen do té doby, než potká kouzelnici Pripogalu, která ho pověří nelehkým úkolem zabít ledového obra Krugela. A zde se role Olafa ujme hráč, který rozhoduje o jeho osudu a je pouze na něm, jak tato cesta za slávou dopadne.

90210: za tu cenu to ber, necelá stovka je moc hezká cena. Opravdu taková odpočinková adventura. HW nároků se neboj, hrál jsem to na Athlon…

Tuhle hru určitě ocení hlavně příznivci starých klasik typu Quest for Glory I: So You Want To Be A Hero, King's Quest, The Legend of Kyrandia atp...

Jedná se tedy o fantasy (pohádkovou) point and click adventuru, která není nikterak originální, ale určitě za zahrání stojí, neboť podobných adventur se dnes již mnoho nevydává. Příběh je spíše pohádkový (jako celá hra), ale užijete si i během něj několik zajímavých zvratů. Herní lokace jsou tedy vcelku originální a hlavně naštěstí ne tak okoukané, jak už bývá u dnešních adventur (a nejen nich) bohužel zvykem.

Grafika na tu dobu je vcelku zastaralá, ale určitě jí mnoho retro hráčů ocení, neboť se jedná o klasické 2D a v dnešní záplavě 3D adventur (a 3D her vůbec) je to příjemná změna. Navíc některé světelné efekty jsou i celkem povedené.

Hra je česky dabovaná a bohužel musím říci, že dost nepovedeně, ale dá se to přežít:). Hudební a zvuková stránka jsou zhruba takový průměr, hudba se tedy k pohádkové atmosféře výborně hodí, ale nějak výrazně v paměti neuvázne.
Klasická chyba většiny adventur jako je pixel hunting se naštěstí této docela vyhla a i celkově obtížností není tato adventura až tak moc náročná , ve hře nejsou žádné složité puzzle atd...

Tale of hero určitě neni pro každého hráče, ale spíše pro pamětníky (hlavně příznivce starých pohádkových/fantasy adventur), nebo hráče, kteří hledají od těch neustále stejných adventur mírnou změnu. Ty ostatní může odradit nepříliš kvalitní technická stránka hry a ne moc příznivá cena.

Pro: Návrat ke starým pohádkovým adventurám

Proti: technická stránka

Ceska adventura Tale of a Hero mirne receno nezaznamenala prilis velky uspech a po jejim dohrani mi nezbyva nez konstatovat, ze se bohuzel neni cemu divit. Nevim jaky je vztah mezi autory prulomoveho Posla Smrti Unknown Identity a distributory Future Games, vsechno ale nasvedcuje tomu, ze v momentu vydani Tale of a Hero jiz davno nemeli nic spolecneho. Pochopitelne krome enginu, ktery je pro Future Games neco jako zlate tele, ze ktereho se snazi vymackat maximum, ale jaksi nechapou, ze dobrou adventuru nedela grafika.

Tale of a Hero je navratem do starych a v tomto pripade ne moc dobrych devadesatek, kdy ceske (pripadne polske) adventury hraly prim a mnohdy byly pro nasince jedinou moznosti, jak se k tomuto zanru dostat. Vyznacovaly se jednoduchym pribehem, spatne napsanymi radobyvtipnymi dialogy a texty, grafikou v rozmezi hodnoceni prumerna az hnusna a amaterskym nebo neexistujicim dabingem. Tale of a Hero ma dobrou grafiku, jinak ale se vsim vsudy spada do kategorie 90s CS adventur.

Hrac ovlada jakehosi Olafa ve fantasy svete, ktery je podivnou nesourodou smesici ruznych kulturnich vlivu. Tento svet i Olaf maji podobne jako napriklad v Gookovi nejakou historii, kterou se ale autorum v tomto pripade vubec nepodarilo prodat. Otresne nadabovany Olaf ma navic charisma rezave popelnice a pusobi dost nezive, pribeh celkove vypada, jakoby se jednalo o sequel, hrac neustale slycha nejake utrzkovite informace o predeslych cinech Olafova otce, samotny dej se toci kolem nejake pofiderni pomsty za neco, co se jiz odehralo, takze hrac ma pocit, ze to nejlepsi se jiz stalo a jeho ceka naprosto tuctova fantasy story, ktera mela sanci uspet pouze a jedine v CR, kde se ale doba trochu pohnula a hraci jiz z valne vetsiny meli moznost vyzkouset spickove zahranicni adventury. Prirovnani k prvni Kyrandii (dalsi 2 jsou uplne o necem jinem) nebo QfG je pak neprostou urazkou techto skvelych her, Tale of a Hero ma totiz nejblize k Swigridove kletbe, i kdyz samozdrejme s lepsi grafikou.

Tale of a Hero je stejne jako vyse zminena davna pecka od Agawy jednoducha hra, navic v prijemne (ve vodnim svete opravdu hezke) grafice. Vse rychle odsypa, neni to sice zadna velka zabava a parkrat jsem se musel k pokracovani hodne premahat, ale klasicka point and click hratelnost tu je, stejne jako nekolik zajimavych napadu. Ke konci se navic trochu zlepsuje i do te doby bezpohlavni pribeh, takze vysledne dojmy nejsou uplne negativni. Celkove ve me ale Tale of a Hero budi dojem rychleho nizkonakladoveho projektu, dialogy hlasite susti papirem a scenar vypada, jako by ho nekdo dal dohromady behem par posezeni v hospode. Future Games se proto bohuzel nizkym prodejum nemuzou divit.

Pro: point n´click hratelnost, nesmrtelny engine Posla Smrt

Proti: pribeh, dialogy, dabing