Plane Arcade

simulátor > letecký simulátor *
freeware
2004 PC
Plane Arcade je český, volně stažitelný letecký simulátor od týmu 3D Games. Ve hře nalezneme 15 misí, ve kterých dostává hráč různé úkoly. Mezi ty nejběžnější patří například zničení nepřátelských stíhaček, budov a techniky. Nechybí zde ale ani utajené akce.

Ve hře ovládáte stíhačku pouhým hýbnutím myši, případně pak tlačítky na klávesnici. Stíhačce nechybí ani bomby a samozřejmě šikovný kulomet. Vše funguje naprosto jednoduše - jak střílení, tak ovládání ze stíhačky.

watchOut (komentář): Všichni, kteří dokážou hrát nějakou hru s 15FPS dýl jak pět minut jsou pro mě hrdinové a zasloužili by diplom! U hry typu…

Leteckým simulátorům moc neholduju, tento mě však zlákal tím slůvkem Arcade ve svém jméně. A nezklamal, jednoduché ovládání, nekonečno munice a na konci misí se nemusí přistávat (což mi někdy dělá problémy).

Náplň misí je až na pár výjimek vcelku jednotvárná, ono taky není moc co vymýšlet, úkoly mi svojí krátkostí a akorát nastavenou obtížnosti sedly.

Ovládání letadla je slušně zvládnuté a manévrovací schopnosti rozhodně postačí na zdolání méně obratných protivníků. Tady musím zdůraznit jedno velké ALE, soupeři jsou totiž na vás většinou těsně nalepení a pokud jich je roj (3 a víc), skončí vzdušná vřava většinou srážkou (aspoň 80% všech mých restartů mise bylo zapříčiněno právě kolizí s jiným érem). Se střelbou jsem problém neměl, možná tak s pouštěním bomb, které jsou nepřesné/neúčinné a protivzdušná obrana vám jejich používání rychle vymluví, na vše mi tedy stačily kulomety.

Pro: Arkádovost

Proti: Soupeři kroužící kolem vás, neúčinné bomby

Hm. Hratelnostně je hra takřka totožná s Air Conflicts, nebo Attack on Pearl Harbor a jediné co Plane Arcade vytahuje z řad průměrnosti je to, že narozdíl od těch dvou je hra zdarma, tudíž nelze čekat že bude technicky na stejné úrovni.

Na hře mi asi nejvíce vadilo střílení, protože se mi s éroplánem střílelo fakt blbě. Vlastně, když si to tak vezmu, celkem mi vadila i ovladatelnost letadla. Nedalo se s ním manévrovat tak, jak bych chtěl.

Ale i přesto je Plane Arcade příjemná letecká arkáda, která určitě neurazí a na poli freeware má nadprůměrnou grafiku. Hra vlastně působí tak trochu profi.
Řekl bych, že na poli freeware leteckých simulátorů jednoznačný vítěz. Ovládání mi skvěle sedlo (hráno klasicky na klávesnici s myší, ale i na gamepadu). Obtížnost dokázala být občas hodně vysoká, ale s trochou trpělivosti to projít šlo. Misí bylo, jestli se dobře pamatuji, tak kolem dvacítky, samozřejmě ze vzrůstající obtížností a obsahem se od sebe moc nelišily. Kromě kampaně byla možnost si zahrát i volnou leteckou bitvu, čistě jen na sbírání skóre do tabulky nejlepších. Hru se mi podařilo dohrát v minulosti několikrát. Grafika mi docela sedla. Škoda že herních map nebylo moc a občas působily strašně prázdně. Rád vzpomínám na song při načítání hry, který mi ještě dodnes zní v hlavě. :-)
No, to mi ta Herní výzva 2017 pěkně začíná, když jsem ji otevřel touhle slovenskou freewarovkou - budu se muset poohlédnout po jiné hře, protože tuhle se mi rozhodně nepodaří dohrát. První pozvednutí obočí způsobila hardwarová náročnost - opravdu musí mít hra z roku 2004 na notebooku z roku 2010 15 fps, a to i na minimální detaily a v 640x480? Vždyť v celé scéně je dohromady přibližně dvacet polygonů! Ale dobrá, hrajeme.
Po pár misích typu „leť rovně” a „hoď dolů bombu - výborně!” na mě vybafl první ostrý úkol s ničením protiletadlových děl a dalších pozemních cílů, který mi zabral přes půl hodiny, protože házet bomby z výšky je nepřesné, ale těsně nad zemí mě zase hned sestřelili. Hned další mise je čistě letecká - klasický dogfight, zde ovšem asi proti patnácti protivníkům. Mohou výše než já, takže když vystoupají, nejdou zasáhnout, protože stíhačka střílí vždy ve směru letu. Když už se mi podařilo dostat se do palebné pozice, narazil do mě někdo další. Když jsem pak obdržel varování, že mi zbývá poslední minuta, ale časovač ukazoval posledních 25 sekund, bylo to opravdu posledních 25 sekund mé hry.

Pro: Freeware, příjemné ovládání myší

Proti: Nepříjemné nezábavné úkoly, uživatelské rozhraní, hardwarová náročnost

Letecké simulátory nemám rád, nastavování všelijakých hejblátek mě nebaví a samotné lítání a případné střílení protivníků, či jiných cílů taky není můj šálek kávy. Proto jsem si tento žánr musel vybrat jako součást Herní výzvy 2016. Dlouho jsem projížděl různé tituly, které by připadaly do úvahy, ale nakonec jsem dal na doporučení bratra a vybral si tento kousek. Prý je to celkem krátké a lehké.

Prvních pár misí byla procházka růžovou zahradou. Na druhý pokus jsem je měl přejeté (první pokus často skončil pádem na zem, nárazem do stromu apod.). Potíže nastaly zhruba u páté mise, kdy bylo cílem zničit asi 15 pozemních děl, tanků a náklaďáků. Bomb nebylo nazbyt a většina cílů nepříjemně střílela. Následovaly další mise např. proti značné přesile nepřátelských stíhaček, a následně proti různým kombinacím stíhaček, bombardérů, děl atd. Hrací doba každé mise byla do 5 minut, mně ale často zabrala každá přes půl hodiny. Nakonec se však povedlo vše zdárně zvládnout a já mohl spokojeně odletět na zaslouženou dovolenou (bohužel jen ve hře).

Plane Arcade je na freeware poměry a relativní stáří kvalitním titulem. Ač nemám žánr v lásce, tak musím ocenit intuitivní ovládání pohybu letadla pomocí myši. Času jsem u hry strávil víc, než jsem zamýšlel, ale nelituji ho. K tomuto titulu se však už asi nikdy nevrátím.

Pro: letadla, kvalitní souboje, obtížnost

Proti: letadla, obtížnost