Mravenci

Ants

Gemtree Software •  BSL s.r.o. (Android, iOS)
2000
26.12.2014
16.01.2015

freeware

Ve strategické hře Mravenci (Ants) se ocitáte na straně červených nebo černých mravenců, kteří proti sobě bojují. Vaším úkolem je dostavět svůj mravenčí hrad nebo zničit ten soupeřův dříve, než se totéž podaří nepříteli.

Každý tah hráč hraje jednu z osmi karet, které má k dispozici, přičemž použitá karta je nahrazena náhodně vygenerovanou kartou novou. Karty, k jejichž použití je zapotřebí surovin, jsou trojího druhu: červené, zelené a modré. Červené, spotřebovávající cihly, slouží ke stavění hradu a opevnění, zelenými, k jejichž upotřebení je nutné disponovat zbraněmi, lze útočit na nepřítele, a modré, jež lze uplatnit za podmínky dostatku krystalů, ovládají magii. Vedle možnosti kradení surovinových zásob soupeři – za pomoci karty „Zloděj“ – se tyto primárně doplňují s každým tahem; přírůstek je závislý na počtu mravenců dělníků, resp. bojovníků a mágů.

Hra klade důraz na logiku a představivost – hráč musí hledat optimální kompromis mezi budováním vlastního hradu, jeho opevňováním a záškodničením na stavbách nepřítele. Náhodný prvek hře dodává skutečnost, že hráč nemůže ovlivnit, jaké karty dostane.

Hra je inspirována titulem Arcomage a lze ji hrát jak proti počítači, tak i proti živému protihráči na jednom PC. Od 26. prosince roku 2014 lze Mravence hrát i na zařízeních se systémem Android a 16. ledna 2015 vyšla i verze pro zařízení s iOS.

Když mi poprvé tuto hru kamarád ukázal, myslela jsem si, že mě nebude bavit a pravděpodobně ji ani nepochopím. Opak byl pravdou! Chytla mě hned a pravidla jsem si po první hře osvojila velmi rychle. Ať už se snažíte zničit soupeři jeho mravenčí hrad nebo sám sobě co nejrychleji postavit ten svůj, vše záleží jen na tom jaké karty vám přijdou, ale je také třeba umět trochu taktizovat. Určitě doporučuji všem, kteří se chtějí rychle odreagoval od každodenní práce a nemají čas pouštět se do časově náročné hry.

Pro: jednoduchá zábava pro každého, chytlavé, časově i hardwarově nenáročné

Proti: nelze ovlivnit příchozí karty

Náplň hry Mravenci je vlastně hrozně jednoduchá, znič hrad soupeře, nebo postav svůj do určité výšky. Hrad můžete chránit hradbou a ke stavbě čí ničení soupeře máte vaše mravenčí společníky, kteří jsou rozděleni do tří kategorií, stavitelé, vojáci a mágové. Každé kolo máte k dispozici 8 karet a je jen na vás a náhodě jestli se více zaměříte na budování čí ničení protějšího hradu.

Samozřejmě zde musíte předvést určité taktizování, ale když vám nejdou karty, tak s tím prostě ani s plnými sklady surovin nic nenaděláte. Ale není to tak vždy. Důležité jsou karty které vám přidávají jednotlivé mravence, protože čím víc mravenců tím víc Adi.. tedy surovin, pochopitelně. A pak je zde jedna karta zvaná Kletba, kterou pokud dostane třeba i víckrát a soupeř ne, máte z poloviny vyhráno, protože vám se díky ní dostane o 1 více všeho a soupeři o 1 všeho vezme a věřte, je to dost znát.

Můžu říct, že jsem už odehrál určitě desítky, možná i stovky her o nadvládu ve zdejším lese a každá měla své kouzlo a taky trvala různou dobu. Zrovna dnes jsem hrál souboj za moje oblíbené černé mravence a soupeř dostával skvělé karty, měl 15 jednotetek a já pouhých 9. Ale co bylo důležitější, neměl postavenou skoro žádnou hradbu a samotný hrad mu také rostl jen zvolna. Sice jsem si s takovou hrstkou vojáků nemohl moc dovolit, ale naštěstí jsem našetřil dost zbraní na kartu Smrtka a jak už z názvu vyplívá, jeho hrad se náhle o dost zmenšil. Co vám mám říkat, můj byl taky jen takový hrádeček a kdyby soupeř dostal nějakou pořádnou kartu, mohl mě šmahem smáznout. Leč, nestalo se a já zůstával ve hře. Na stavbu jsem neměl skoro nic, jen pár cihel, zbraně už jsem vypotřeboval a jediné čeho se mi trochu dostávalo byly krystaly. A v tu chvíli to přišlo, jasně prohraná hra, kde jsem se držel jen zuby nehty a já dostanu kartu Draka. Soupeř neměl šanci a před mým hradem s hodnotou 8 se začalo slavit.

Ano, i tak to může někdy dopadnout. Samozřejmě jsem byl několikrát i na druhé straně, kdy jsem měl nasyslené stovky surovin a ne a ne příjít karty, kterými bych soupeře dorazil. Mravenci mají v tomto své chyby, ale zároveň někdy i to kouzlo překvapení, jaká karta vám zrovna padne. Na chvilku odreagování rozhodně doporučuji.
Rozhodně moc povedená hříčka. Původně si říkám: "jej, to bude blbost, to mě bavit nebude", ale ono ne, baví a to dost. Herní principy si průměrně hloupý člověk jako já osvojí za jednu, no možná dvě hry.

Není to nic těžkého, ale hodně také záleží na tom, jaké vám chodí karty a jaké chodí soupeři, protože když vám chodí hodící se karty, je výhra otázkou jedné až dvou minut. Když vám ale chodí samý střelec a podobné slaboty, tak vám výhra už dá zabrat a to jak časově tak uvažováním.

Pro: Je to hodně návykové, jednoduché,

Proti: Když nad tím tak přemýšlím, tak nic, ale jinak grafika, příliš ostré rušivé zvuky,...

Mravenci jsou jednou z nejzábavnějších karetních her, kterou jsem na počítači hrál. Boření zdi a hradu soupeře, nebo naopak zvyšování své obranné barikády či pevnosti je zábava, a to jak v jednom, tak především ve dvou hráčích.

Nejdůležitější kartou je podle mě Kletba, která sníží soupeři všechny atributy o jeden stupeň a mě se naopak vše zvýší. Tím získávám suroviny daleko rychleji, než soupeř a mohu více útočit či stavět, podle toho, jaké karty mi právě přijdou, což je jeden z mála nedostatků, které hra obsahuje.

Vše je dílem náhody, a tak i když mám navrch, se špatnými kartami mohu prohrát. Několikrát se mi stalo, že dobře rozjetá hra nedopadla dobře, protože jsem měl třeba i pět stejných karet, které mi byly v danou chvíli k ničemu. Na druhou stranu, kdyby chodily jen dobré karty, bylo by možná až moc jednoduché zvítězit.

Pro: zábavné stavění, zábavné bourání, režim pro dva hráče

Proti: někdy chodí špatné karty

Na první pohled primitivní hra, která ovšem překvapí a nepustí. Ideální pokud máte 10 minut času a potřebujete se zabavit. Jednoduchá grafika a příběh není závadou, hra sází na něco úplně jiného.

Pro: instantní a jednoduchá zábava

Proti: výsledek hry silně závisí na tom, jaké karty si vylosujete