Silencio

31.10.2010

freeware

Silencio je adventura viděná z pohledu první osoby. Příběh vypráví o mladém studentu sociologie Danu Eldmanovi, který se rozhodne bydlet celý jeden týden ve starém viktoriánském domě, jenž nečekaně zdědil jeho kamarád. Hra byla vytvořena v programu Game Maker a je plně ozvučena - například na zahradě u domu je slyšet zpěv ptactva, na ulici zase šum apod. Grafika je sama o sobě nejoriginálnější částí hry, jelikož je vytvořena z fotek.

Titul nabízí rozmanité logické hádanky a depresivní atmosféru. Jedná se o první díl chystané trilogie. Následovat bude druhý díl s názvem Silencio: Zapomenutá krev a díl třetí s názvem Silencio: Sequel.

@DarkMaster Studio (04.11.2021 15:14): copak Silencio. Graficky spíše nelíbivé, hlavně ta "vytrína" mě hodně praštila do očí a v jednom místě jsem se dost hnusně zasekl (dveře na půdu, kdy jsem pak podle návodu měl v kuchyni najít vidličku, ale kliknul jsem na špatné místo místo na zámek a v kredenci mi místo vidličky vyskakoval pořád jen ten deníkový záznam), ale přežil a dohrál jsem to bez úhony.

Když už jsem si dal za úkol dohrát všechny české adventury (včetně freewarových, na které jsem měl spíše štěstí, než smůlu), tak holt dříve nebo později dojde i na ty hororové:-)

Asi takhle - Silencio je sice ošklivé, ale na rozdíl od Mountain hotelu jsem to dohrál a bavilo mě to. Mountain hotel je sice pokročilejší, ale nemám v lásce ani horory, ani procedurální generování či survival (čímž odpadá jak Amnesia, tak Resident Evil nebo Silent Hill). Pokusil jsem se v mém procentuálním hodnocení férově zhodnotit jak objektivní kvality hry, tak i subjektivní pocity, které jsem z ní měl.

Osobně bych všem, co to hodnotili na 5-15 procent doporučil skvosty jako Dinky Island nebo Detektiv případně produkci Mystery Studio.
Ovšem na druhou stranu by se asi mělo přihlédnout i k tomu, jaké nástroje měli tvůrci tehdy a dnes k dispozici a vytvořit něco v malování a v basicu (příklad) nebo v čem oproti nástrojům jako Game Maker Studio či AGS...

Tak po necelé půl hodince mám první díl plánované trilogie zdárně za sebou a jsem docela mile překvapen. Přesně takový styl her mám rád, a proto mi nevadilo ono "amatérské" (potažmo free) zpracování (hra je vytvořena v Game Makeru) a dokázal jsem se přenést i přes grafickou stránku hry. Musím říct, že ze začátku mě grafické zpracování dost vadilo, ale po čase jsem si na něj docela zvykl. Bohužel to s sebou přineslo pixel hunting, takže, ač nerad, byl jsem nutný sáhnout po návodu. Velké plus hry je určitě příběh (u něhož se autor inspiroval několika jinými adventuramy) a zvuková stránka hry, kde si autor propůjčil zvuky rovněž z jiných her... Při hrání narazíte jen na jedno puzzle (hádanku), ale ta nestojí ani za řeč. Celkově vzato, jedná se vcelku o hratelný kousek, který bych doporučil milovníkům temných adventur. Bohužel, jak to tak vypadá, slibované pokračování zatím není (měly by být dokonce dvoje), a obávám se, že už asi ani nevznikne, ale není všem dnům konec a třeba se dočkáme nějakého překvapení, stejného jako na konci hry!

Pro: příběh, atmosféra, zvuková stránka hry

Proti: pixel hunting, grafický styl, konec hry, protože slibovaného druhého dílu jsme se zatím nedočkali

Ale jo-na FREE poměry se jedná o docela slušnou adventure, i když je na ní místy použití docela slabého enginu dost znát, což hře evidentně ubližuje. Je to škoda, jelikož hra jako taková by díky příběhu i celkovému přístupu autora zajisté nějaký potenciál měla. Naznačil jsem zde něco o příběhu-ten je docela slušně vymyšlený a dokáže zaujmout, i když podobnou zápletku jsme tu už měli několikrát (a lépe zpracovanou). Co mi nicméně neskutečně vadilo byly BUGY!! Těch je ve hře opravdu vysoké množství a zcela kazí zážitek z hraní. Oproti tomu hudba (byť není původní) je opravdu skvěle navolená a výborně dokresluje atmosféru. Uvidíme, jak bude vypadat další díl.

Pro: Příběh, atmosféra, hratelnost , hudba

Proti: Absence puzzlů, BUGY, grafika

Opravdu mě dost překvapilo, když jsem na DH tuto hru našel. Příjemná adventura s dost depresivní až horovou atmosférou. Jediné co mi dost vadilo byla dost vysoká obtížnost kvůly dost nezvládnutému game designu a také useknutý konec. Snad pokračování vyjde co nejdřív.

Pro: Příběh, chytlavost, ozvučení

Proti: absence dabingu, konec, technické zpracování, bugy