Sid Meier's Railroads!

17.10.2006

Sid Meier's Railroads! je obchodní budovatelská RTS, jejíž jádro představuje železniční doprava. Hra navazuje na Railroad Tycoon 3 z dílny PopTop Software z října 2003, autorem jehož prapředka – prvního Railroad Tycoonu od MPS Labs z r. 1990 –, je rovněž Sid Meier. Jednou z nejvýraznějších novinek je automatická pokládka drážních těles, která v souvislosti s nově výrazně členitějším terénem vytváří nemalý prostor pro výstavbu tratí způsobem, jenž podnikání bude znesnadňovat konkurenci. V porovnání se svým přímým předchůdcem hra postrádá složitější prvky, a je tak přístupnější širší hráčské obci.

Hra neobsahuje kampaň, nýbrž patnáct na sobě nezávislých scénářů. Ty jsou situovány na západ USA, ale též do Evropy – na půdu Francie, Německa nebo Velké Británie. Zatímco v amerických scénářích se typicky poptává transport ropy nebo zlata, těm evropským dominují produkty určené k lidské spotřebě. U každého scénáře lze libovolně určit časový rámec, v němž se uskuteční vlastní hra; to má vliv na podobu map a nabídku lokomotiv, jichž hráč ve hře může potkat dohromady až tři desítky – při zastoupení několika výrobců z různých zemí a časového období let 1830 až 1990. Kromě scénářů je k dispozici náhodná mapa.

Přeprava po železnici, předmětem které je vedle lidí také devatenáct druhů zboží, v Sid Meier's Railroads! hraje první housle, nicméně tato strategie je ekonomickým simulátorem. Mimo budování železničních koridorů a správy vozového parku se hráč stará o celé průmyslové podniky, např. elektrárny nebo rafinérie, kdy odkupuje stávající budovy a staví nové, a dále se účastní dražeb nových technologií. Konečným cílem hry je koupit všechny konkurenty.

Grafické zpracování je kompletně trojrozměrné; použit byl Gamebryo engine. Multiplayer podporuje až čtyři účastníky, to po lokální síti i přes Internet, a je do něj možné začlenit umělou inteligencí řízené hráče. Od verze 1.1 je součástí hry editor herního světa.

Pro toho, kdo má rád vláčky a budovatelské strategie, je tato hra přímo stvořená. U hraní je i důležité občas zapojit mozek a vymýšlet co nejlepší strategie, abyste porazili své soupeře. Velkým pluse u hry je i multiplayer, jen škoda, že maximálně pro 4 hráče, více by se na mapu zřejmě ani nevešlo. U hry jsem se nějakou dobu dost bavil (hlavně když jsem to hrál s bráchou po LAN), jenže po nějaké době je hra silně stereotypní a nezachrání to ani pěkná ztvárněná grafika.

Pro: grafika, zvuky, multiplayer

Proti: po čase stereotypní, sem tam nějaké bugy