Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Všeobecně o hrách

@Dan9K (13.06.2022 23:55): správné vědecké pojednání, takže se shodneme na tom, že je to sci-fi a teoreticky tam ta možnost bude, respektive si ji oba přejeme. :)

PS: osobně nejsem zklamaný z ohlášení kolik planet lze navštívit, je jasné, že do detailů se těžko půjde na všech z nich, ale ruku na srdce technologie od prvního Elite pokročily a co se nám zdá nemožné je už reálné když se to dobře udělá. :)
@Paul (14.06.2022 14:46): Neviem, či to vychádza z reálnych faktov, každopádne na Blízkom východe dominujú hernému trhu mobilné hry:

"Within MENA, mobile gamers - playing on a smartphone or tablet clearly outnumber PC or console gamers. In Egypt, just 14% play on consoles compared to 58% who use a smartphone or tablet. Figures for UAE and KSA are 21% for consoles and 57% for mobiles, and 20% and 52%, respectively.

A majority of smartphone gamers in the UAE (79%), KSA (76%) and Egypt (73%) are light to regular players, playing games on their smartphones up to 10 hours a week. Only a small proportion in each country identified as heavy or intense gamers (playing for more than 10 hrs a week)."

zdroj
@BUMTARATA (14.06.2022 13:15): respekt že se k tomu ten Wingefors vůbec aspoň vyjádřil, když už nic jiného..

"There are currently more gamers in MENA than in Europe or the US market, respectively. "

tohle mě tedy docela překvapilo
@Rapier (13.06.2022 23:19): to už se pomalu dostáváte do vědy :-) říkám to mj. já :D
Blízko jádra plynného obra se nedá být. Byl ten pokus, poslali sondu na seberažednou výpravu do Jupitera. Vysílala pár minut. Ale nedostala se snad ani pořádně do nějakých hlubších vrstev atmosféry. Ten tlak je úplně enormní a sondu to zcela rozmačkalo. Stoupá ostatně i teplota. Ale tak sci-fi je samozřejmě od toho, aby se to kdyžtak ohlo. Dokonce se spekuluje o tom, že jádro každého nebo alespoň některých plynných obrů je tvořeno obrovským diamantem.

Je ale pravda, že v atmosféře každého plynného obra je vlastně místečko (resp. vrstva), kde je úplně krásný pozemský atmosférický tlak, ale nevím, jak to koreluje pak s teplotou. Teoreticky tam klidně může něco i žít, co si ani nedovedem představit . Levitovat se tam samozřejmě nedá, Newton funguje. V nižších vrstvách bude atmosféra už tak hustá, že by člověka nebo loď udržela, aniž by se dál propadal hloubš. Ale to jaksi se nepojí s čímkoliv co by zůstalo v jednom kuse.
Ale podobně to má Venuše, ve svrchních vrstvách atmosféry je místo, kde je přijatelná teplota i tlak a tuším, že je to víceméně na tom stejném místě, takže i na Venuši je místo, které je jako u nás, až teda na tu síru, CO2 atd. :-)

Ovšem to nic nemění na tom, že bych si teda zgusta zahrál hru, která by umožňovala dostat se nějakým způsobem poblíž nebo dokonce dovnitř plynného obra, akorát by to muselo být uděláno nějak, aby to nebyla úplná kravina, což si nejsem jistej, jestli je možné.

Samozřejmě pokud tam budou i měsíce, tak by pomalu stačil na kompletní hru i ten blbej Jupiter. Tam je takových světů úžasných :-)
@Jumas (13.06.2022 22:37): na plynném obrovi nejspíš ne, ale na jeho měsíci ano viz. Vesmírná Odysea. A kdo říká, že nemůžeš s lodí na plynné planetě levitovat v atmosféře, respektive blízko jádra planety? :) Kdo ví co Todd nachystal za překvapení!
@Charllize (13.06.2022 22:42): aha tak tam jsem zatím nedorazil. Propad z 60 fps níže by neměl být problém s VRR. Nejspíš to zaregistruješ i tak pouhým okem. Tedy min. já to registruji u FS 2020 i přesto že letím v pouhém civilním letadle a kochám se krajinou. :)
@Rapier (13.06.2022 22:29): Já mám dojem ze na SS to má běžet 60 fps. Na xone to bylo 30 a na dost místech to padalo pod 25 fps. A jestli jsem před časem na yt nekoukal blbě tak to na SS těch 60 fps stabilně neudrzelo. Ale šlo klasicky o blbě optimalizovaný místa který běží blbě i na výkonných pc. Stred Bostonu hlavně.
@Charllize (13.06.2022 21:12): osobní zkušenost s hraním Fallout 4 na Xbox One S mi říká, že hra byla naprosto plynulá, ale možná jsem jen nedošel do míst kde by klesaly fps. Tudíž bych od podstatně výkonnějšího XSS čekal hraní zcela bez problémů. Nicméně chápu jak to myslíš, myslím že Bethesda hry mají obecně sem tam potíže na jakékoliv konfiguraci, ať už se jedná o PC nebo konzole.

Když vyšly první videa z Microsoft Flight Simulator 2020 nikdo si neuměl představit jak to poběží na high end PC (insideři mluvili o nextgen ale PC z NASA must have jako podmínce pro plynulý běh), natož na průměrných a podprůměrných, nedej bože 10+ let starých PC (světe div se jede to na AMD Phenom II X4 955 s GTX 1060 3GB). O nějaké ty měsíce (půl roku?) později hru vydali na XSS a XSX a speciálně na XSX to jede jako na ultra PC quality s plynulými fps (osobní zkušenost na XSX s VRR je dech beroucí).
Sem tam sice vidím mírný propad fps abych byl zcela upřímný (údajně v tom má prsty nepovedený poslední update), ale u hraní mě to nijak neruší. Těžko říci zdali zatím stojí dočítání náročných scénerií z SSD nebo internetová konektivita (sedím na optice v city of Krpálek), nebo ten poslední update co údajně jinak bezproblémovou hru zmršil tak, že občas spadne i na konzoli (nepříjemné překvapení zrovna když jsem tchýni ukazoval chatu). Snad už to Asobo opravili.
@Gordon (13.06.2022 22:14): No u te první planety zmínil ze půjde zkoumat úplně cela, dal už to bylo trosku nejednoznačné ale minimálně jedna cela tam bude, osobně bych řekl ze všechny. Zas takový problém to není, viz Elite atd.
A prave ze jich je jen tisíc mohli by být daleko lepší než ty v Elite a podobne.
@Le0nidas (13.06.2022 20:51): Kolik dungeonů je ve skyrimu? To by dát mohli, každá planeta bude mít jednu základku, taková náhrada za dungeon. Nikde neřekli že budeš moc prozkoumávat celou planetu, nebo že ji budeš moc prozkoumávat pouze z orbity alá probing v mass effectu. Takže ve výsledku nepůjde o planety, ale jen outposty na různých planetách, to ovšem v marketingu nezní tak dobře, že.
@Le0nidas (13.06.2022 20:51): Však o to ale ani nejde aby na každé planetě bylo kvalitního obsahu jak v Cyberpunku :) Jde hlavně o to vytvořit pocit ze jsi ve vesmíru který objevujes a tomu proste 1000 planet přispěje velkou měrou. A asi ani nikdo nepočítá s tím ze by někdo prolezal každou z nich. Pokud nejsi šílený completionista.
Navic planety jsou často kus skály nebo ledu co visí někde v prostoru a nic na nich vzasade není.
Pro příběh a další věci bude stačit těch planet třeba deset kde to udelaji poradně. Na těch ostatních  ať se staví základny, hledají artefakty, bojuje s nepřáteli, tezi suroviny, a hledí do dali, bude to tak správne :)



@Rapier (13.06.2022 20:23): No já ti nevím, ona BGS není zrovna vzor optimalizace. Co vím tak na S verzi lehce hapruje i Fallout 4, sedm let stará hra. Mám proste jen takový neodbytny pocit ze to při vydání bude náročný jak pes ze se i high end pc zapoti. Ale třeba se pletu a penezma obsazené zázemí MS to vydá i na Switch jak to bude optimalizovaný :D
Mě teda Starfield moc neuhranul. Zejména po tom, co řekli, že budeme moci prozkoumat 1000 planet. Co tam tak asi bude? Určitě ne kvalitní obsah, ale generický balast. Ale budu rád překvapen, i když jsem přesvědčen, že není technicky možné, aby při takové kvantitě nešla do kopru kvalita.
@Paul (12.06.2022 21:23): max. spokojenost. Začnu vlhkým závodním snem Forza Motorsport 8. Po hubených letech čekání (více jsem se rozepsal v diskuzi k FM7) tu konečně máme plnohodnotný závodní titul s ray tracing on track, což je pro mě překvapení, ne že ne a obrovský technologický skok vpřed! V kombinaci s lepší fyzikou a už tak dobrým poškozením na trati hřebíček do rakve GT7 ale to má zase jiné klady.

A Starfield?! Je třeba vůbec něco dodávat? RPG skoro nehraji a pokud ano tak nejčastěji TES a The Witcher série. Tohle je další splněný vlhký sen fanouška sci-fi. Vypadá to impozantně! Tohle bude bomba i přes všechny výtky co bych k TES hrám měl, a že jich je. :)

Microsoft se v mých očích slušně rozjíždí, začal to s Flight Simulator 2020, který už teď na XSX vypadá ve 4k skvostně i přes to, že Ostrava nemá každý barák jak v reálu nic lepšího jsem ještě neviděl. Takže i kdyby to v roce 2023 byly jediné 2 hry co chci hrát tak to stojí za to.

@Charllize (13.06.2022 13:14): proč myslíš? Fligh Simualator 2020 beží na XSX a vypadá velice slušně, ano není to ultra PC quality jako na XSX.
Když už si nadhodil ty JRPG ve 4k na XSX, takový TES Oblivion ve 4K vypadá skvěle i v roce 2022. :) Vážně je to pastva pro oči, i přes stáří a vykreslování v dálce. Jen tak se toulat lesy má své kouzlo. Na TES hrách jsou vůbec ty pohledy do krajiny dech beroucí.
@Tulareanus (13.06.2022 00:30): No ale zase nemas vela hier, resp. afaik ziadne, ktore tento styl hratelnosti a objavovania sveta pouzivaju. Cize stale je to nedostatkovy tovar a mozno to bude nakoniec stacit. Teda, ja by som bol tiez rad aby to niekde posunuli, ale ak nie... Jedine coho sa bojim, ze to nebude prilis zaujimavy svet.
@Jack_Dark (13.06.2022 12:48): Ovšem remake prvního TLoU jim usnadní portování na PC, a to jak prvního, tak druhýho dílu, a potká se jim to se seriálem. Jinak já jsem teda taky pro port/remake Bloodborne, hrát to nejspíš nebudu, ale ať už je klid.
@Naginata (12.06.2022 20:33): P3P je asi považována za "definitivní" verzi hry. Osobně jí mám teda radši, než FES.

Nejpravděpodobnější důvod ale bude ten, že je prostě jednodušší jí portovat. Původní P3 byla údajně dost blbě naprogramovaná a asi by bych tomu i věřil.
@SilentWolf (13.06.2022 13:01): Ajo, to jsi nedavno psal ze jsi dostal notas :)
Me by zajímalo jak to poběží na S verzi xboxu, to asi bude velký špatný. 
Nevim, ale asi xbox x, mělo by to přidanou hodnotu ze bych si mohl zahrát jrpg z x360 ve 4K které mám doma v krabičce a nemusel bych je ani kupovat. Navic teď ta situace s tou Personou, aby nakonec xbox nebyl lepší jrpg stroj než PS.
@Charllize (13.06.2022 12:54): my v práci fasovali dosti výkonné stroje. Po ujištění zde nemám strach, že by to Starfield nerozjelo. Pořád se trochu dívám skrz prsty na hraní na noťasu, ale píchnu to do telky a jedeme..

Ale s tím fiaskem co předvádí SONY začínám mít z bílé velryby fakt blbý pocit. A už v kostech cítím, že jejich příští velké videoherní oznámení bude... PS5 PRO..
Jinak ještě k te Persone 3 a 4. Údajně se bude upravovat překlad a má to na starosti jistá osoba co v nějakém komiksu upravila postavu na transgender ( údajně úplně zbytečne). Aniž bych chtěl vyvolávat vášně a prizivovat představy co vsechno se muže stat tak si myslím ze třeba Naginata k tomu určitě bude mít co říct :)



@SilentWolf (13.06.2022 12:30): No, akorát na te bílé velrybě co mas doma ti to vesmírné simikovani moc nepůjde :) Taky tuhle otázku budu muset brzy zacit řešit.
@Charllize (13.06.2022 12:15): Pokud tam půjde hezky po simíkovsku udělat crew a návrh vlastní lodě bude bohatý. Bude mě bavit i skenování šutrů! Neironicky. Fakt cítím, že tady to konečně může fungovat.

Musím si prezentaci pustit ještě doma v klidu ale minimálně zvuky u toho space combatu jsou libové. Působí to na mě líp než vesmírné bitvy třeba v Battlefrontu. Ostatní combat působí trochu blbě, ale času mají ještě dost.

Jsem zvědav, zda tam bude nějaká inteligentní mimozemská rasa. Ale jako.. nějak hodně na pozadí a třeba hodně nadřazená lidem. Zas nechci ať o jejím osudu rozhoduje hráč.

Každopádně tak jako tak teď budu asi ve velkém nakupovat sci-fi literaturu a fantasy jde na chvíli do pozadí. :D A hlavně znovu rozkoukat Expanse.
@Gordon (13.06.2022 11:55): Mne co se tyce Bethesdy už těžko někdo muže naštvat, poháry už pretekly tolikrát ze skoda mluvit. :)

A jo je to pořad ten jejich styl hry, nastesti. Jen víc megalomansky. Nikdo jiný totiž takové hry nedělá.
Ten Starfield, a asi naštvu čárlího. Mě absolutně ničím nezaujal, je to kýč imo. Hopsání po planetách v customizovatelné cihle, prostě jen fallout v kosmu. Příběh je sbírání dračích dechů v kosmu. Alespoň, že todd nebyl tak velkohubý, jako obvykle. "It just works" Ale je pravda, že jsem jeho kecy přeskakoval. :-D

Edit: A ta představa, co s tím dokážou udělat modeři! :)
@Charllize (13.06.2022 10:24): Tak ono se není čemu divit, když Persona 4 prodala na PC milion do roka. To je na 12 let starou hru víc než dobré. Naštěstí to většině vydavatelů už dochází. Měli by toho využívat aby mohli zvednout budgety. Nechápu, na co čeká Sony s Bloodborne, tam je uplně jasné, že by to byl na PC zlatý důl. Stejně z toho na PS už nic nevytřískají.
@Fritol (13.06.2022 10:18): No s temahle vrkotocema co se poslední dobou dějí u MS i Sony tak nakonec nejlíp na tom bude pc. Sony tam dává hry, Japonci tam davaji skoro vše, MS tam má taky víceméně vsechno. Pc a Switch, velký konzole nebrat :D
@Charllize (13.06.2022 10:15): No zatím to vypadá, že budou mít časovou exkluzivitu. Nebo nikde jsem se nedočetl, že by to mělo vyjít i jinde. Což mi přijde jako dost dobrý krok pro Xbox. Lepší už by měli snad jen Final Fantasy, pokud chtějí lákat JRPG hráče. A to se jim (snad) letos vrátí na Xbox i Star Ocean ještě.
@Fritol (13.06.2022 09:13): Tak největší smysl by dával Switch co se te Persony tyce, lidi tam o to prosí už roky. Nevím co se tomu Atlusu a Sega honí hlavou, asi peníze samozřejmě. Jako nikdo neřekl ze to na Switch a PS nedají. Nevím, na xbox, kde je minimální základna hráčů jrpg, mi přijde úplně mimo. MS do všeho hází vidle, snad to do budoucna k něčemu bude.
@Bursoft (13.06.2022 09:27): Myslím, že mimo tyhle dvě nic oznámeného zatím nemají. Hádám teda, že přes léto ještě budou mít State of Play na first-party hry a něco se objeví. Každopádně mají konzolovou exkluzivitu na Forspoken a Stray. Možná ještě něco dalšího, ale teď z hlavy nevím.

Ale ono to je jedno, Nintendo ukáže Zeldu, vydá Bayonettu, nové Pokemony, Splatoon a Xenoblade a Xbox i Sony se mohou jít zahrabat letos. :D Na letošek mají zdaleka nejsilnější lineup.
No, nejlepší stream letoška jem zmeškal, nicméně zpětně teda moc pěkné.

Nejlepší ofc Plague Tale a Starfield, pecka oboje. Na to se těším fakt hodně. Forza nádherná, to věřím bez problému podělá konkurenci, nicméně hrát to spíš nebudu. S Redfallem budu asi v menšině, každopádně mně se to dost líbí? Jako asi to má štěstí, že to bude v GP, ale tyjo, rád si to zahraju, @Ronik to se mnou bude muset přetrpět.

Jinak ty indie hry jsou vesměs hezké všechny, z GP to rád prubnu. Nejvíc mě zaujalo Flintlock a Ereban, ale Cocoon vypadá taky na pěknou fritolovinu.

No a s tou Personou to vystihl @Charllize (12.06.2022 21:56), mamlasi.

Phil ftw. Jsem fakt zvědavý, s čím ještě letos přijde Sony, protože jakkoliv se na "remake" tlou těším, tak jaksi vydat potřetí hru, kterou každý hrál, moc velké terno není, že.

Jsem však ale taky trochu zklamaný. Kde je Hellblade?!
@Tarhiel (13.06.2022 03:48): Ne, hezké věci jsme už měli! :D

Ke Starfieldu - těším se. Sice to na mě působí spíš jako ráj pro modery než pro hráče, ale třeba tam bude dost zajímavého obsahu. Docela silně se opřeli do toho role-play aspektu.. možnost začínat s bytem a dluhem v bance? Nebo platit 10% peněz rodičům.. :D to je geniální.

Myslím, že zde by to mohlo konečně "kliknout" a mohlo by mě bavit stavit settlementy. I ten grind,, pokud bude hráč grindovat aby stavil a najímal další lidi aby nemusel grindit. To by mohlo fungovat.

Jen se bojím toho, že obsah na planetách bude nezajímavý. A budu si ten příběh muset psát fakt na sílu a dělat z toho The Sims a modovat. Což vydrží pár hodin. :D
Jinak Redfall vypadá přesně jak jsem čekal že bude vypadat, a doufal že nebude vypadat.
Po Deathloopu další fail, fuck.
diky vsem za tipy na hry pro decka !!!! zacali jsme botaniculou ... bavila je asi pul hodiny :D
@MickTheMage (12.06.2022 22:41): No Podľa mňa je to už málo, ako keď sa filmári a hudobníci opakujú technicky aj tématicky, hoci ich dekáda už odznela a oni neprišli s ničím novým. Predsalen Skyrim vyšiel niekedy v 2011... Ale hlavne uvidíme, čo tam reálne bude, lebo ako som písal, je viacero vesmírnych sci-fi sérii, čo už túto tématiku mali ako tak dobre spracovanú.

@Tarhiel (12.06.2022 22:46): Pentinent vyzerá zaujímavo, akurát to vôbec nie je AAA. :) Podľa mňa si to Obsidian kuchtí v malom tíme popri nejakom väčšom projekte (Outer Worlds 2 alebo Avowed?).
Pentiment.

Po hodně dlouhý době hra od Obsidianu, která mě fakt zaujala.

Je hezký, že mu konečně dali zelenou, akorát teda prachy na dabing už nebyly, lol.