Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Nejočekávanější hry roku 2022

Tak konečně je tady - dlouho připravovaný článek o nejočekávanějších hrách pro rok 2022, který byl sestaven z prosincového hlasování uživatelů Databáze her.

Do ankety se zapojilo 142 uživatelů, bylo rozděleno 1438 bodů pro více jak 230 her. Přesto jsem prostor věnoval především TOP33 - hrám, pro které jste nejvíc hlasovali, avšak aby nebylo opomenuto nějakého výjimečného projektu, zmínil jsem i několik her před samotnou TOPkou. 

Užijte si čtení a prohlížení. Postupujte dle svého uvážení: nejočekávanější hra na vás čeká na konci článku. 

Děkuji všem uživatelům za hlasování, názory a připojené komentáře k jednotlivým hrám. Odměnu v podobě DH bodů už byste měli mít na svých účtech.
Company of Heroes 3 (34. místo, 10 bodů) je hra, které těsně uniklo umístění v TOP33, měla stejný počet bodů, jako výše umístěné hry, ale nikdo si ji nezvolil jako nejočekávanější hru. Podobně velice těsně uniklo umístění hře Grid Legends (37. místo, 9 bodů) a Sniper Elite 5 (49. místo, 7 bodů), stačilo aby si je někdo vybral jako TOP1 a mohli se umístit, protentokrát aspoň čestná zmínka.

Z dalších zajímavých třetích dílů mohu zmínit Shadow Warrior 3 (41. místo, 8 bodů, Psyx - zvolil jako nejočekávanější), Jagged Aliance 3 (54. místo, 5 bodů, veselykralicek) a do třetice Bayonetta 3 (64. místo, 4 body, Naginata).

Z druhých dílů mohu vyzdvihnout Senua´s Saga: Hellblade 2 (38. místo, 9 bodů), Warhammer 40,000: Space Marine 2 (40. místo, 8 bodů, MickTheMage), a především pak české želízko v ohni, které se dlouho drželo v TOPce: Bulánci 2.0 (44. místo, 8 bodů), druhé díly dále doplňuje:  Bud Spencer & Terence Hill: Slaps And Beans 2 (63. místo, 4 body, Jumas), Darkest Dungeon 2 (65. místo, 4 body), Kerbal Space Program 2 (76. místo, 3 body, subjektiv), Frostpunk 2 (96. místo, 2 body, Skeeny) a Project Warlock 2 (97, místo, 2 body, Subjekt 13).  

Z nových originálních titulů se můžeme těšit na: Sifu (35. místo, 9 bodů, Redfield), Atomic Heart (42 místo, 8 bodů), Songs of Conquest (48 místo, 7 bodů), Babylon´s Fall (52. místo, 6 bodů) a Little Devil Inside (59. místo, 5 bodů).

Na základě knižních nebo filmových/seriálových licencí můžeme očekávat Evil Dead: The Game (43. místo, 8 bodů), Star Trek: Resurgence (46. místo, 7 bodů, Jab), Dune: Space Wars (47. místo, 7 bodů), Lords of the Rings: Gollum (51. místo, 6 bodů, Tikkyn) u kterého jsem vpravdě čekal lepší umístění a pro někoho možná srdeční záležitost (pro mě určitě) Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder's Revenge (55. místo, 5 bodů) a jako poslední zmíním Starship Troopers: Terran Command (81. místo, 3 body).

Před samotnou TOPkou jako poslední zmíním hry, které si některý z uživatelů vybral jako nejočekávanější, ale mezi nejlepší už se nakonec neprobojovaly, ačkoliv se tam dlouho nacházely:  Hollow Knight: Silkong (36. místo, 9 bodů, Kunick),  Oxenfree II: Lost Signals (39. místo, 8 bodů, Steve),  Triangle Strategy (45. místo, 7 bodů, Solidor),  Stranger of Paradise: Final Fantasy Origins (50. místo, 6 bodů, Fatality, LukLomCZ), Tiny Tina’s Wonderlands (53. místo, 5 bodů, Rostoj) a  Warhammer 40,000: Darktide (62. místo, 4 body, Gordon).

Potenciálně zajímavých titulů se na dalších místech nachází opravdu hodně, ale o nich tento článek není: je o nejlepších a nejočekávanějších hrách, tak si je pojďme konečně představit.      

The Wolf Among Us 2

30-33. Nejočekávanější hra (10 bodů)
Hra je nejočekávanější pro uživatele: Victor
PC, XOne, XSX, PS4, PS5 | TBA 2022

Noir detektivku s Bigbym a Sněhurkou asi všichni znáte a jestli ne, tak si doporučuju těch 5 epizod zahrát. Poslední epizoda skončila cliffhangerem, ale v tuhle chvíli netušíme, jestli s ním nový příběh bude pracovat, protože po rozložení a složení studia Telltale se původní návrh zahodil a začíná se od znovu. Velký zlý vlk se Sněhurkou povedou vyšetřování půl roku po konci první série a naštěstí se nové epizody tentokrát vyvíjejí současně, takže se nemusíme bát dlouhého čekání v posunu příběhu. Informací je málo a je velmi optimistické si myslet, že si procvičíme QTE akce za Bigbyho ještě letos. PC a konzole jsou samozřejmostí a zahlídl jsem info o exkluzivitě na Epic Games. Teaser z roku 2019 ukázal zamyšleně hledícího Bigbyho z okna na zasněžený New York s dotazem od Sněhurky, jestli se na něj může spolehnout, což nám potvrzuje i původní dabéry. Nové info se má objevit early 2022, tak snad to bude pěkná podívána. (Victor)Scorn

30-33. Nejočekávanější hra (10 bodů)
Hra je nejočekávanější pro uživatele: Dlaha1
PC, XSX | říjen 2022 | Steam | DH

Působí atmosféricky, hutně a čiší z toho alespoň nějaká originalita a trochu jiný feel, než z většiny dnešních her. Samozřejmě mám strach, že to podělají, ale už jen ten vizuál bude stát asi za to. Proto jsem na první místo vybral Scorn. (dlaha1)


Pokémon Legends: Arceus

30-33. Nejočekávanější hra (10 bodů)
Hra je nejočekávanější pro uživatele: Tainaru
Switch | 28. ledna 2022 | DH

Nový, svěží vítr mezi pokemony? Ano, to chci. (Kunick)

Černým koněm tak zůstává Pokémon Legends: Arceus slibující přinést svěží vítr do Pokemoní frančízy. (Kunick)Planet of Lana

30-33. Nejočekávanější hra (10 bodů)
Hra je nejočekávanější pro uživatele: RomcaT
PC, XOne, XSX | TBA 2022 | SteamMarvel's Midnight Suns

29. Nejočekávanější hra (11 bodů)
PC, Switch, XOne, XSX, PS4, PS5 | březen 2022Gotham Knights

28. Nejočekávanější hra (loni 19-20. Nejočekávanější hra) (12 bodů)
PC, XOne, XSX, PS4, PS5 | TBA 2022 | SteamTest Drive Unlimited Solar Crown

27. Nejočekávanější hra (13 bodů)
Hra je nejočekávanější pro uživatele: davidjaho
PC, Switch, XOne, XSX, PS4, PS5 | 22. září 2022

Dobrých arkádových závodů je poslední roky jako šafránu. A ačkoliv jméno tvůrců KT Racing (tj. Kylotonn) vzbuzuje obavy, tak i jednooký by mohl být mezi slepými král. Nečekám zázrak, ale doufám v poctivou AA závodní pařbu. (davidjaho)


Suicide Squad: Kill the Justice League

26. Nejočekávanější hra (14 bodů)
PC, XSX, PS5 | TBA 2022 | Steam


Avatar: Frontiers of Pandora

25. Nejočekávanější hra (14 bodů)
Hra je nejočekávanější pro uživatele: HH
PC, XSX, PS5, Stadia | TBA 2022Saints Row

24. Nejočekávanější hra (15 bodů)
Hra je nejočekávanější pro uživatele: PavelU
PC, XOne, XSX, PS4, PS5 | 23. srpna 2022 | DH

 
"Saints Row 2 a 3 mě hodně bavilo. Fakt promakané ve všech směrech. Stovky hodin v nich strávil. Jako hry s otevřeným světem je to tedy má krevní skupina, proto se na další díl těším. No, a je-li to restart celé této kultovní a šílené série, tak možná přijde ke slovu i to, jak to celé začalo, což vlastně dodnes nevím." (PavelU)

Restart celé značky Saints Row. Očekávám méně absolutních ztřeštěností (asi tak o 10%), ale bude to velké, asi největší městská akce roku. Zase se stanu svatým. (rikuhahl)


Total War: Warhammer III

23. Nejočekávanější hra (15 bodů)
Hra je nejočekávanější pro uživatele: Tsukuwave, vojtaruzek
PC (Win, Mac, Lin) | 17. února 2022 | Steam DH


Tak je jasné co dostaneme a to je to, co chceme. (Kunick)The Legend of Zelda: Breath the Wild 2

22. Nejočekávanější hra (15 bodů)
Hra je nejočekávanější pro uživatele: Colby Sawyer, samorost, sCZther
Switch | TBA 2022

I když první hra je rozhodně nadhodnocena, bezpochyby představovala správný krok v rozvoji her s otevřeným světem na rozdíl od bezduchých copypaste her od Ubisoftu a věřím, že i pokračování bude mít zajímavý jedinečný svět. (Naginata)

Překvapivý release? Switch by si další hit zasloužil. (Kunick)


1428: Shadows over Silesia

21. Nejočekávanější hra (16 bodů)
Hra je nejočekávanější pro uživatele: malarkey
PC | TBA 2022 | DH | Steam

Tento první větší projekt brněnského studia KUBI Games vypadá opravdu zajímavě. Měly by se tu udát i skutečné události a hra by měla mít kompletní českou lokalizaci, včetně dabingu. Trochu zde větřím další Xzone edici s artbookem, na kterou se moc těším. (Jumas)

O hře už vím nějaké 2 roky, ale stále ne dost. Husitský středověk a Slezsko, kolikrát si něco takového mohl člověk zahrát? Navíc to má velmi pěknou stylizaci. Bude to česká hra roku? Je to možné. (rikuhahl)

Pro většinu lidí asi důvěrně známá hra. Grafika v kobkách úžasná, souboje se uvidí a už se nemožu dočkat až zasednu k plné hře. (davidjaho)Lego Star Wars: The Skywalker Saga

20. Nejočekávanější hra (17 bodů)
PC, Switch, XOne, XSX, PS4, PS5 | Jaro 2022 | DH | Steam


Polda 7

19. Nejočekávanější hra (17 bodů)
Hra je nejočekávanější pro uživatele: Veka
PC | 30. dubna 2022 | DH

Moje oblíbená série, z níž jsem hrál zatím jen první čtyři díly, ale už teď mě těší, že mě tři čekají včetně nového pokračování. To se zatím tváří, že zachovává původního ducha a humor série, což bude super (nostalgie). (Deimos)


Weird West

18. Nejočekávanější hra (17 bodů)
Hra je nejočekávanější pro uživatele: iggythedrifter, Marles
PC, XOne, PS4 | 31. března 2022 | DH | Steam
Ghostwire: Tokyo

17. Nejočekávanější hra (18 bodů)
PC, PS5 | Jaro 2022

Přál bych si, aby Ghostwire: Tokyo bylo černý kůň roku. Hlavně protože mám vážně rád Evil Within 2 a horory obecně. Moc toho ale o hře nevíme a souboje s nevkusně přehnanými particle efekty mě odrazují. Zároveň se bojím, ačkoliv to potvrzeno není, že půjdou do plného open-worldu a hrozně tím ublíží tempu hry. (Dlaha1)
Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2

16. Nejočekávanejší hra (loni 1. Nejočekávanější hra, předloni 2. Nejočekávanější hra) (19 bodů)
PC, XOne, XSX, PS4, PS5 | TBA 2022 | Steam | DHSystem Shock Remake

15. Nejočekávanější hra (19 bodů)
Hra je nejočekávanější pro uživatele: Bragi, H34D, Chelemi, ripper, Tarhiel
PC, XOne, PS4 | TBA 2022 | DH


"System Shock Remake - Pevně věřím, že úcta Night Dive Studios ke starším klasikám převede jednu z nejlepších her všech dob do jednoho z nejlepších remaků všech dob. Upřímně, stačí jen vylepšit grafiku, System Shock z roku 1994 je naprosto úžasným mistrovským dílem, které co se týče hratelnosti, příběhu, či "herních mechanik" nepotřebuje žádný update. Osobně jsem kolem hry kroužil spoustu let a dohrál ji poprvé až loni a byl jsem šťastný z toho, že i po tolika letech, kdy už se hrám tolik nevěnuju, se mi dostalo jednoho z nejlepších singleplayerových herních zážitků mého herního života. :)" (H34D)

Forspoken

14. Nejočekávanější hra (21 bodů)
Hra je nejočekávanější pro uživatele: jvempire
PC, PS5 | 24. května 2022 | SteamGran Turismo 7

13. Nejočekávanější hra (23 bodů)
Hra je nejočekávanější pro uživatele: Rapier
PS4, PS5 | 4. března 2022 | DH

Po čtvrtém díle zájem o tuhle závodní sérii trochu upadl, 5, 6 a sport nebyli špatné, ale mód kariéry nebyl tak zábavný jak v prvních hrách. doufám tedy, že sedmička obnoví zájem o závodní hry a bude plnohodnotným konkurentem série Forza. (Naginata)

Pro ten pocit: zažít jaké to je vidět a hrát next-gen závodní hru na nejmodernějším hardwaru. Hráči předchozích dílů vždy měli tuto možnost, já takovou příležitost dostanu poprvé. (Deimos)

Návrat krále. Ať si říká kdo chce co chce, tohle bude velké. Návrat GT v klasickém střihu. 90 tratí 420 aut. GT mód, staré herky, závody, peníze, vylepšování, rychlejší káry, závody, peníze, vylepšování… Ohohoho. Já se tak moc těším. Jen tedy doufám, že sliby o tučném single obsahuje nebudou plané… (davidjaho)
Baldur's Gate 3

12. Nejočekávanější hra (předloni 10-11. Nejočekávanější hra) (24 bodů)
Hra je nejočekávanější pro uživatele: Roman_Svoboda, RoyBatty444
PC (Win, Mac), Stadia | Hra s předběžným přístupem - TBA 2022 | DH | SteamElex 2

11. Nejočekávanější hra (29 bodů)
Hra je nejočekávanější pro uživatele: El Zorro, Eru, John Mirra, S4TW, Wulfgar
PC, XOne, XSX, PS4, PS5 | 1. března 2022 | SteamStray

10. Nejočekávanější hra (32 bodů)
Hra je nejočekávanější pro uživatele: faringel, Hatifnat, Martínek
PC, PS4, PS5 | TBA 2022 | DH | Steam
Syberia 4: World Before

9. Nejočekávanější hra (loni 14. Nejočekávanější hra) (34 bodů)
Hra je nejočekávanější pro uživatele: musa, Pluto
PC | Jaro 2022 | DH | Steam

Jedničku dodnes řadím mezi nejlepší adventury. Dvojka měla své chyby, ale zároveň byla skvělým vyvrcholením příběhu. Trojka po letech sice vypadala krásně, ale špatné ovládání a obyčejný příběh z ní neudělaly moc dobrou hru. Jak dopadne čtyřka? Bude to pamětihodný odkaz Benoita Sokala, který se vydání bohužel nedožil? (rikuhahl)

Syberia 4 podruhé :) Tuto adventurní sérii má rád. I když jedničku žádný díl nepřekonal a dvojka mi přišla zbytečná, trojka se mi celkem líbila a byla to asi moje jediná předobjednávka. The World Before už předobjednávat nebudu, a to nejen z důvodu, že Microïds už moc nedůvěřuji, ať už se na hrách podílejí jako vývojáři (třetí Syberia) nebo vydavatelé (XIII) a produkují nedodělky, ale nemám potřebu hrát novinky hned. Určitě se ale do nového dílu někdy pustím. (Jumas)Dying Light 2: Stay Human

8. Nejočekávanější hra (předloni 14. Nejočekávanější hra) (40 bodů)
Hra je nejočekávanější pro uživatele: Hitsuran, M.a.t.t., tomi2k9
PC, Switch, XOne, XSX, PS4, PS5 | 4. února 2022 | DH | Steam

První díl Dying Light byl docela béčko, hlavně po příběhové stránce. Ale v hlavním herním loopu cosi zábavného bylo. Doufám, že se Dying Light 2 podaří hlavně ten příběh trochu povýšit a herní svět koncentrovat a zhutnit. Možná jsem ale naivní a nechal jsem se opít trailery. Pokud by to bylo jen znovu to samé, tak už nemám zájem. (Dlaha1)

Dying Light se svým parkour systémem byl překvapivě zábavná záležitost v záplavě nudných zombie her před 7 lety, dokáže dlouho odkládaný druhý díl naplnit očekávání? (Naginata)God of War: Ragnarök

7. Nejočekávanější hra (loni 5. Nejočekávanější hra) (48 bodů)
Hra je nejočekávanější pro uživatele: BUMTARATA, Hellrampage, Hitman_47, krecma, Malcolm, OndrejVasicek.cz, Yokolobuna, Zoltan
PS4, PS5 | TBA 2022

God of War z 2018 se mi líbil. Soubojový systém byl velká paráda a i když nekonečné cestování po herním světě a vybíjení furt těch stejných nepřátel časem nudilo, tak vztah otec-syn můj zájem docela udržel navzdory natahované herní době. Doufám, že God of War: Ragnarök se to podaří znovu a třeba se trochu polepší. (Dlaha1)Horizon: Forbidden West

6. Nejočekávanější hra (loni 6. Nejočekávanější hra) (55 bodů)
Hra je nejočekávanější pro uživatele: DosRatas, giantmace, Memphis, Petr_Marak, Ron Kon, sagittario, Seeker, SpiritCZ
PS4, PS5 | 18. února 2022A Plague Tale: Requiem

5. Nejočekávanější hra (56 bodů)
Hra je nejočekávanější pro uživatele: Aly, Brasikona, Doomcourier, Fritol, Gardamon, Mahriz, onovy, pipan, Wolverine, Zbyisek
PC, Switch, XSX, PS5 | TBA 2022 | Steam

Velké sourozenecké putování 2 sourozenců středověkou Francií v době moru bylo skvělé. Pokračování bude snad stejně kvalitní a doufám, že aspoň o chloupek méně koridorové. (rikuhahl)Starfield

4. Nejočekávanější hra (60 bodů)
Hra je nejočekávanější pro uživatele: Casper33cz, Dunemaster, Garion, Charlize, Junglista, koberec, Marwel, Rikuhahl
PC, XSX | 11. listopadu 2022 | Steam

O Starfieldu toho moc nevíme. Můžu jen doufat, že Bethesda se tímhle projektem někam posune a ukáže hlavně po gameplay stránce výraznou invenci. Ale mám docela strach, že se tak nestane a mimo pěkný vizuál to bude zase to samé, co jsme tu měli už kolikrát. (Dlaha1)

O hře toho pořád není moc známo, ale ambice a očekávání jsou veliké. Bude to vesmírný Skyrim, nebo ještě něco víc? Má se Mass Effect bát o své místo v rámci vesmírných akcí? No, jsem zvědav a věřím, že to prostě bude dobré. (rikuhahl)
Hogwarts Legacy

3. Nejočekávanější hra (loni 2. Nejočekávanější hra) (65 bodů)
Hra je nejočekávanější pro uživatele: Cathan, Darneth, jjjaaarrraaa, Katt, Kejtee, kiwizak, Kristmeister, nemopbpx, novoten, Starletka, stepankoby1
PC, XOne, XSX, PS4, PS5 | TBA 2022 | DH

Pro moji drahou polovičku a pro spoustu potterfans splněný sen. (Deimos)Elden Ring

2. Nejočekávanější hra (loni 9-10. Nejočekávanější hra, předloni 20. Nejočekávanější hra) (82 bodů)
Hra je nejočekávanější pro uživatele: 7c, ad142, adam.kulhanek, bukrrCZ, Can, Marcia M., oleav, RemixSVK, Ronik, SilentWolf, St_Jay, svobo745, Tulareanus
PC, XOne, XSX, PS4, PS5 | 25. února 2022 | DH | Steam

Elden Ring si za mě zaslouží první místo, jelikož od hraní network testu nemyslím na nic jiného, než na to, kam všude mě hra pustí, co mi vše ukáže, jak moc mě potrestá za mou nešikovnost a nepozornost a nakonec i odmění za snahu. A i přes to se malinko bojím otevřeného světa, aby nebyl prázdný a nezáživný, jak to už dneska u některých her bývá. Vlastně i proto je pro mě nejočekávanější hrou, jelikož potřebuju ukázat, že to jde udělat i jinak. (Marcia M.)

Nikdy jsem nebyl velkým fanouškem Souls série, dokud jsem nehrál Bloodborne, tak jsem zvědavý jak tenhle žánr akčních adventur From Software dále posunou. (Naginata)
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl

1. Nejočekávanější hra (loni 7. Nejočekávanější hra) (98 bodů)
Hra je nejočekávanější pro uživatele: Bragi, Bursoft, Dubik, Globster, holmesjedna, Joddy, Karasman, Kuba911, Paul, paver, pipboy, RAiken, RNDr. Gunár Pavel, rtguti, SimonEndt, Sykii
PC, XSX | 8. prosince 2022 | DH | Steam

Ve S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl doufám, že vývojáři přistoupí k hernímu světu rozumně a nebudou ho brát jen jako filler. Zrovna u Chernobylu by se to mohlo podařit a slovo "survival" v popisu hry mě trochu uklidňuje. Snad bude samotný svět zábava a ne jen kulisa k cestování. (Dlaha1)

Zde snad není třeba psát dlouhé rozbory. Legenda se vrací, vypadá famózně a dokonce opět v češtině. Očekávání jsou obrovská. (davidjaho)

Jedna z nejvíce unikátních atmosférických FPS se konečně dočkala po 10 letech pokračování. (Naginata)Zajímavosti: Dlouho byla první tři místa hodně vyrovnaná a v podstatě s každým hlasujícím se jejich místa prohazovala. Podobně tomu bylo mezi čtvrtým až sedmým místem, kde v jeden čas měli všechny hry stejné bodové hodnocení. Mezi sedmým a osmým místem byl po celou dobu velký bodový rozdíl.

Ačkoliv to z počátku nevypadalo, tak největšími skokany byly hry Dying Light 2: Stay Human a Syberia 4: World Before a úplně největším potom Starfield, který se nakonec prokousal právě mezi první trojici a druhou čtveřici her a pomalu začal atakovat třetí pozici. Podobně na tom byly výše zmíněné hry v tom, že si je nikdo nezvolil jako nejočekávanější hru, až v průběhu dalšího sčítání se několikrát objevily na prvním místě. Starfield potom mnohokrát.

Tři hry které se umístily poměrně vysoko, aniž by si je někdo zvolil jako nejočekávanější hru jsou: Ghostwire Tokio, Lego Star Wars: The Skywalker Saga a především Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2. Mezi další hry, které sbíraly body hodně pozvolna, aby jim to nakonec stačilo na dobré umístění v TOP33 jsou hry Weird West, Forspoken, Avatar: Frontiers of Pandora a Suicide Squad: Kill the Justice League.

Deimos 

Diskuze ke článku

@Drolin (26.01.2022 14:30): Tak zrovna Asylum bych si do žádného žebříčku "nejočekávanějších her tohoto roku" netroufl dát. S Augustínem jsem se od oznámení v roce 2010 setkal (naživo i virtuálně) již několikrát a je to největší kecálista z herní branže, kterého znám. Věci okecat umí suprově, vždycky říkal, že do konce aktuálního roku to určitě udělá. A skutek, jako vždycky, utek. O něčem svědčí taky stanovené aktuální datum vydání:  As soon as we can. 
TOP 11, na co se těším,

The Last Crown: Blackenrock
The Lost Crown: Silent Night
Lammana: The Looe Island Mystery
Glastonbury - The Alchemical Mystery
Dark Fall: Storm Warning
Dark Fall: The Dowerton Experiment
The Last Crown
The First Crown
Wychwood
Bracken Tor
Ghost Watch  

Plus bonusová hra od jiného tvůrce, Asylum :)).
Na příští rok výrazněji zpropagujeme přidání uživatelských komentářů k TOP hrám a co půjde ještě vylepšíme, Pokud to bude na mě, tak já je budu podporovat. Všem jinak děkuji za reakce v diskuzi, které mj. dopomohly článek vylepšit a opravit. Teď už se jdu jen těšit na očekávané hry.
Já raději nic neočekávám. Jsem raději příjemně překvapen než nepříjemně zklamán. A také prvotřídní neználek, protože dokud jsem si nepřečetl tento článek, o ani jedné z her jsem neměl ani tušení.
S komentáři je to škoda. Taky jsem se na ne proti své přirozenosti vykašlal. Tuším předloni jsem je sepisoval a pak to bylo k ničemu. Jsem rad za tento obsáhlejší formát vyhodnocení… jen jsem bohužel také úplně nepoznal, že se k tomu DH vrací. Tak příště :).
@Jumas (22.01.2022 19:11): kurníku, asi jsem špatně délku uložení. Každopádně je to v článku uvedeno jako věta oddělená od všeho ostatního. Tak proto bych nečekal že ji někdo snadno přehlédne. Ale stane se.
@Kunick (21.01.2022 14:59): " Požadovaná stránka nebyla nalezena. Zkontrolujte prosím adresu :)" Ale pro případ, že bych zapomněl na to, že to bylo někde uvedeno, jsem tam napsal to "asi" :) Přece jenom je to už víc jak měsíc od vyhlášení ankety.
Na Colony Ship se těším asi jen já, což mě netěší, protože prodejů pro Iron Tower studio není nikdy dost.

Bloodlines 2 nechápu, tento rok určitě nevýjde, z žebříčku bych ho podle přísných pravidel tedy vykopnul. Ale tak aspoň přihodím drb, že na hře teď pracují v  The Chinese Room.

Nepamatuji si, jestli jsem hlasovla pro Skald. A těsně po odeslání mých hlasů přišel slib, že Fallen Gods by mělo stihnout rok 2022. Takže v anketě mohl figurovat další řádek s titěrným počtem bodíků :D
@Rapier (21.01.2022 12:03): Dřív se ty minipopisky přidávaly pravidelně, ale loni nebo předloni to Fritol zrušil a Deimos asi ani nikde nenapsal, že se můžou ke hrám zase dávat. Já je ale pořadatelům ankety píšu pořád :)

Deimos tady každopádně psal že mu to můžeš poslat poštou a on to ještě doplní.
Hmm asi mě něco uniklo, a nebo jsem si nevšil, že u tipovaných her je možné vložit komentář. :)
@Deimos (20.01.2022 23:42): Dík, ale pri tom Darkest Dungeon 2 sme sa nepochopili, myslel som umiestniť sem:

"Z druhých dílů mohu vyzdvihnout Senua´s Saga: Hellblade 2 (38. místo, 9 bodů), Warhammer 40,000: Space Marine 2 (40. místo, 8 bodů, MickTheMage), a především pak české želízko v ohni, které se dlouho drželo v TOPce: Bulánci 2.0 (44. místo, 8 bodů), druhé díly dále doplňuje:   Bud Spencer & Terence Hill: Slaps And Beans 2 (63. místo, 4 body, Jumas), Kerbal Space Program 2 (75. místo, 3 body, subjektiv), Frostpunk 2 (95. místo, 2 body, Skeeny) a Project Warlock 2 (96, místo, 2 body, Subjekt 13). "

Lebo podľa všetkého mal minimálne 2 body už predo mnou + 2 odo mňa, čo je dokopy 4 a tým pádom sa musel umiestniť minimálne 3 pozície vyššie ako tri posledné vypísané hry v tomto zozname. :)

@Kunick (21.01.2022 00:08): Mne sa tiež umiestnilo v článku len 5/10 hier za ktoré som hlasoval. Napr. aj ten Oxenfree II, každopádne na to, aký bol prvý Oxenfree super zábavný, mi naopak Afterlife prišla ako extra nuda s úplne premárneným potenciálom.
Tady máte moje hlasování. Takové alternativnější a víc Nintendo pozitivní ale mám tam i pár mainstreamových kousků.

Očekávané hry 2022:

1) Hollow Knight: Silksong - už asi 4. rok.. tak snad konečně vyjde
2) Mario + Rabbids Sparks of Hope - Skvělá odlehčená variace na Xcom. Shut up and take my money
3) Oxenfree II: Lost Signals - jednička byla super. Afterparty taky. Tak snad se opět zadaří.
4) Pokémon Legends: Arceus - Nový, svěží vítr mezi pokemony? Ano, to chci.
5) Total War: Warhammer III - Tak je jasné co dostaneme a to je to, co chceme.
6) Cuphead: The Delicious Last Course - Slibováno už pár let, ale snad se vyplatilo si počkat.
7) Salt and Sacrifice - Spousta novinek a jsem zvědavý, jak se s nimi autoři poperou. Jen ta Epic exkluzivita :(
8) Warhammer 40,000: Space Marine 2 - konečně se aspon dokopu si zahrát jedničku:D
9) The Legend of Zelda: Breath of the Wild 2 - Překvapivý release? Switch by si další hit zasloužil.
10) Bayonetta 3 - Snad jednou vyjde.. kolik je to let od oznamení? 5? 7?

Čestné zmínky: Elden Ring, Dune: Spice Wars, Sniper Elite 5, Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder's Revenge a (možná)  Warhammer 40,000: Darktide

Obecně smutný seznam - takřka vše je pokračování, nebo alespoň duchovní nástupce. Černým koněm tak zůstává Pokémon Legends: Arceus slibující přinést svěží vítr do Pokemoní frančízy a Dune: Spice Wars, kdy se ale trochu bojím stylizace - přece jen rukopis Shiro games je celkem zřetelný a uplně mi nesedne.
@Deimos (20.01.2022 23:42): To je asi normálka. :) Na druhou stranu pro mě stále rok 2022 nevypadá zrovna oslnivě. Nečekám žádné AAA hry, které by mě chytly. Spíše může být něco super z toho druhého sledu s menším budgetem. :)
Coo, ono má být Bud Spencer & Terence Hill: Slaps And Beans 2 ??? Trvám na opakování ceremoniálu!!!
@SilentWolf (20.01.2022 17:10): Babylon's Fall nebyl ani v top 20, ani 30, dokonce jsem to vůbec v článku nezmiňoval, neb pro to skoro nikdo nehlasoval a ani to nemělo datum vydání. Takže naopak, zasloužený vzestup. :)

Vždyť to z toho posledního gameplay videa vypadá podstatně líp, než tehdá na E3. Zbytečný hate a pro mě osobně jediná hra v Q1 2022, na kterou se těším a koupím si ji nejspíš, pokud PS4 verze nebude nějaký fuckup. Platinum fakt neúspěch nepřeju. Jedni z nejlepších vývojářů poslední roky.
Já asi taky beru Elden Ring jako akční adventuru s otevřeným světem, což je právě jedině dobře. Ať si na RPG hraje ubisoft. Ale mě jsou žánry docela u zadku a za RPG nepovažuji ani dungeony ani hack and slash akce (diabla, titan quest).

Btw nebyl Babylon's Fall loni minimálně v TOP10? Pokud jo a hodnotíc z dosavadních videí, by to byl zasloužený... pád.. :D :D
@MCZ (20.01.2022 14:40): DH proste trochu cestovala v čase. V predstihu tu bol oznámený remake hry System Shock 3. Zdá sa, že aj v blízkej budúcnosti budú vývojári hier odkázaní na recykláciu starších titulov. :)

@Deimos (20.01.2022 16:10): Vďaka za promptnú opravu. A zároveň za zorganizovanie ankety. Mimochodom, hlasoval ešte niekto za Isonzo, alebo som bol jediný?
@Deimos (20.01.2022 14:18): Imo je to úplně jednoduché, z těch 4 uvedených her (System Shock, System Shock 3, System Shock Remake a System Shock Remaster) patří 1., 3. a 4. dohromady a 2. samostatně.

Pokud to někdo napsal špatně, tak holt smůla. Chápu, že se ti nechtělo ptát jednotlivých lidí, kterou z těch dvou her mysleli. Ale tím, jak jsi to pojmenoval "System Shock 3 (Remake)" jsi vytvořil hru, která vlastně neexistuje. A to mi opravdu vadí, protože to působí silně neprofesionálně a shazuje to relevanci celého žebříčku.

Jsme Databáze her. Ne Databáze fiktivních her.

Takže buďto hlasy přepočítat a rozdělit anebo to prostě pojmenovat jako "System Shock Remake" a trojku z toho názvu úplně vyhodit, protože ta určitě letost také nevyjde. A taky vyměnit trailer.

Jinak ještě jednou díky za všechnu práci.
@M.a.t.t. (20.01.2022 14:15): Ahoj, díky za komentář. 11 bodů by získal Remake a skončil by tak na 30 místě a 9 bodů System Shock 3 a skončil by tak na cca 35-38. místě.

Systém sestavení žebříčku: Nevím jestli prozradím něco nového. První tři hry získaly po dvou bodech, zbývajících 7 po 1 bodu (do příštího roku bodování rozšířím, asi podobně jako tomu bylo u prvního článku). V případě stejného počtu bodů jsem upřednostnil hru, kterou si alespoň jeden uživatel zvolil jako TOP1. V případě vícero her ještě dále rozhodoval počet uživatelů, kteří si hru zvolili na první místo. Dal jsem tak váhu tomu, že je to vaše nejočekávanější hra.

AD komentáře ke hrám. Souhlasím. Letos přišlo o dost méně komentářů jako prvně. O to víc si cením těch zaslaných. K některým hrám jsem sám komentář připsal, ale nabízí se tu možnost: pokud by rád někdo přidal komentář k umístěným hrám. Pošlete mi jej dodatečně do DH pošty, rád jej do článku přidám. Tím si ho ještě víc vyšperkujeme. Díky
@MCZ (20.01.2022 13:55): Díky za komentář, trochu jsem tušil, že to bude sporné, tak to zkusím obhájit :)

V anketě se hlasovalo pro hry System Shock, System Shock 3, System Shock Remake a System Shock Remaster. Mohu se jednotlivě ptát uživatelů, kterou hru mají přesně na mysli a na kterou z nich se těší. Pojal jsem to ovšem jako jednu "značku". Pokud bude vydán alespoň jeden System Shock, můžeme být příští rok konkrétní.

AD Bloodlines 2: budeme hru sledovat, prozatím zastávám volnost v hlasování, v případě pokračujících kontroverzí hru z příštího hlasování můžeme vyřadit. Je však možné, že tak uživatelé učiní samostatně. Už letos hra získala méně hlasů než loni.
@Dlaha1 (20.01.2022 11:20): Ak čakáš od Scornu FPS, budeš asi dosť sklamaný :)

@MCZ (20.01.2022 13:55): Vidíš a to som si vlastne vôbec neuvedomil, no skutočne ide o dve úplne iné hry. Takže ktovie, ako bude vlastne vyzerať reálny rebríček po ich rozdelení.

Inak nechcem výraznejšie kritizovať, keďže Deimos si zaslúži pochvalu za to, že sa toho vôbec ujal, ale mám dve pripomienky. Prvou je, že v článku chýba úvodné vysvetlenie podľa akého systému je vlastne rebríček zostavený. Druhou je, že ku hrám, kde sa nikto nevyjadril by bolo vhodné dopísať niečo vlastnými slovami, takto to občas pôsobí, akoby ani nestáli za vyjadrenie.
Díky za článek, jen teda...

Jak je to myšleno s tím "System Shock 3 (Remake)"? System Shock remake a System Shock 3 jsou dvě různé hry a tohle sloučení působí poněkud neznalým dojmem. Nejsme na idnesu.

Bloodlines 2 nemají ani zveřejněného vývojáře (pokud nějakého vůbec mají) a mít je tak v seznamu nejočekávanějších her na tento rok je poněkud nepatřičné, když se ani neví, zda hra vůbec někdy vyjde.
@Tulareanus (20.01.2022 13:19): Ahoj Tule, už jsem se chystal vytasit s omluvou, že jsem tě jen při přepisu nenapsal do výčtu k ostatním a zároveň jsem tě tím chtěl ujistit, že tvé body byly v pořádku započítány (i proto k hrám píšu uživatele, který si ji vybral na prvním místě - hlasující si tak ověří, že je vše v pořádku), jenže a bohužel tvoje hlasování v odevzdaných hlasech nikde nemám :(

Teď spíš jen řečnická otázka: opravdu jsi stihl anketu vyplnit a odeslat? Pokud ano, tak musela nastat chyba někde v systému, za což se předem omlouvám,

Darkest Dungeon 2 bez tvých hlasů získala 2 body a skončila na 138 místě. Což mě mrzí, docela se na tu hru těším.

Teď se ještě dívám, že jsi výčet svých her psal do diskuze, právě v diskuzi to slouží jako informace a námět pro ostatní, do článku započítávám téměř výhradně z odpovědí z ankety, jako jedinou výjimku jsem připustil soukromou zprávu (tak jako tomu bylo při prvním ročníku ankety).
@Deimos: Teda neviem, či sa na mňa zabudlo len pri uvedení, že Elden Ring je aj moja najočakávanejšia hra alebo aj na moje hlasy v ankete. :X Lebo napr. aj v tom výčte druhých dielov mimo top 33 určite chýba Darkest Dungeon 2, ktorý som mal napr. ja osobne v ankete na druhom mieste a viem, že nie som jediný, kto za to hlasoval...
Chcelo by to uviesť v článku aj logiku podľa ktorej si postupoval pri jeho vyhodnocovaní - prečo napríklad TOP 33, čo znamená, že hra je najočakávanejšia pre používateľov xy, niektorí sú uvedení aj pri viacerých hrách. Alebo aj korektúra, či doplňujúci komentár od používateľov je vôbec relevantnou informácou.

Inak radiť soulslike hry do akčných adventúr mi príde dosť vtipné " tenhle žánr akčních adventur From Software " :D
Trochu mrzí neumístění Spacemarines a Silksongu. Ale asi jsem to tak nějak čekal :D Jinak ale nebýt Elden Ringu, tak jde TOP10 uplně mimo mě.
Scorn je moje jednička hlavně kvůli neexistující konkurenci. Nepovažuju se na casuala, tak zkusím vysvětlit.

Jsem přežranej furt opakujícími se open-worldy, který dokola vybrušují tu stejnou formuli. Přitom je to furt rubání NPCček ve zbytečně roztahaným světě. Nejsem ani v situaci, kdy bych něčemu takovýmu mohl/chtěl dát 100h času. Proto upřednostním intenzivní zážitek na 5-20 hodin, to se mi rubání nestihne omrzet (snad alespoň STALKER 2 bude něco jinýho, i když je to možná iracionální naděje).

Žádný AAA studio dneska bohužel nedělá příběhový lineární FPS (možná Valve něco kutí do VR, ale kdo ví). Je to skoro mrtvý umění, přitom open-world zaplevelený side-questy nemá ten tah na branku, který dokáže poskytnout lineární hra s dobře vymyšleným dávkováním obsahu. I Doom Eternal ředí intezitu přiblblým hubem a neumí vyprávět rozumě příběh (neinteraktivní 3rd person cutscény jsou v FPS zločin). A tak tenhle úděl zůstal na indie studiích, které dokáží sice občas dodat high-production-quality titul (Black Mesa), ale je to spíš výjimka.

Čili najednou nemám moc z čeho na 2022 vybírat. A z toho co je (Shadow Warrior 3 , System Shock , Atomic Heart ) mě atmosférou nejvíc oslovil Scorn . Asi tomu přispívá i ten primitivní gameplay, který nebude stát v cestě absorbování té nádhery a imaginaci.
@M.a.t.t. (20.01.2022 10:22): +1

U Scorn pochopím, když ta líbivá vizuální stránka osloví mainstream casualy, proč se však nechala zlákat "hardcore" DH mi nejde do hlavy, když krom vizuální stránky ukázali jen neskutečně nudný gameplay na úrovni polského budgetu z roku 2005. No nevěřím, že to bude úspěšná hra.

A u Planet of Lana jsem zvědavý, kolik bude mít na DH první měsíc hodnocení. Mám totiž takový pocit, že to dopadne jak každá jiná hezká plošinovka, tzn. bude to tu bez hodnocení do doby, než to bude v bundlu. Reálně všichni víme, že víc lidí si koupí nový Hollow Knight nebo Oxenfree. Případně Somerville třeba.

A Stray přesně, jak říkáš. Ta původní úkázka všechny nahypovala, ale přijde mi, že nikdo už neviděl ten gameplay, co ukazovali později, protože se to fakt nejeví jako "hra pro každého". DH ještě budiž, ale když si vzpomenu na ty nadšené výkřiky v různých fb diskuzích, tak kotel lidí bude opravdu zklamaných. :)
Prvé miesto pre  S.T.A.L.K.E.R. 2 som čakal, aj keď nakoniec tá hra možno ani tento rok nevyjde. Uvidíme :D Čo však tento rok určite nevyjde je Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2, kde je vôbec otázne, či skutočne vznikne a v akom bude stave... a to som sa na hru pôvodne tešil aj po odchodoch viacerých známych mien a snažil sa byť optimistický i napriek očividne problematickému vývoju. Rovnako sa na zrejme nedočkáme ani Hogwarts Legacy. Najideálnejšie by bolo napasovať to k premiére tretích Fantastic Beasts, čo však vôbec nehrozí a potom už nemajú žiadny dôvod sa s vydaním ponáhľať - o to viac, že z hry sme zatiaľ nevideli prakticky nič.

Očakávanosť Scornu úprimne nechápem, keďže okrem gigerovského vizuálu pôsobia gameplay ukážky matne, nie je v nich nič skutočne zaujímavé a nepôsobí to ani nijak zvlášť desivo. Javí sa to ako úplne klasický walking simulator a všetci dobre vieme, že drvivá väčšina hier čo spadá do tejto kategórie upadne rýchlo do zabudnutia. Ak sa mýlim pri svojom odhade, budem iba rád, no pochybujem...

Prekvapuje ma aj umiestnenie Planet of Lana, ktorá je tam snáď len preto, že ju tu asi niekto spomenul. Inak totiž nemám pocit, že by hra patrila medzi tie najvyzeranejšie nezávislé tituly, ale vizuál je pekný, tak snáď.... No a u Stray (za ktorú som inak hlasoval) mám pocit, že viacerí od toho čakajú niečo, čo reálne ani neponúkne a vnímajú ju len povrchne ako roztomilú hru s mačkou :) Podľa všetkého to totiž bude hrateľnosťou jednoduchšia záležitosť, no myšlienkovo nie úplne pre deti a dosť možno budú viacerí, čo si to dali do topky sklamaní :)
Deváté místo pro Syberii 4 a třinácté pro závodní, navíc čistě konzolovou hru, to jsou pro mě zde na DH mimořádně velká překvapení. Jinak velmi pěkně zpracováno, díky za možnost se zúčastnit se svými tipy. :c)
No vida. Nakonec se ukáže ze SO6 tam měl být místo Stalkera :)
I když bůhví jestli tenhle rok bude. 
Kazdopadne jsem teď už plné soustředěn na Elden, možná prolozim zrzavou blbkou :)
Pěkný přehled. O spoustě hrách jsem ani nevěděl. Některé z vytipovaných se umístily.

Hlasoval jsem asi takto.

1. Saints Row
2. ReThink 4
3. Project Grove
4. Cube DOA
5. Stalker 2
6. Tactical Squad: SWAT
7. Stories Wonder Cat
8. Grid Legends
9. Delusion
10. Test Drive Unlimited Solar Crown
Jako obvykle jsem o třetině titulů vůbec nevěděl, třetina mě tak nějak nezajímá a na třetinu se fakt těším. Souboj o hru roku může začít, šanci mají skoro všechny tituly z TOP33. Díky za anketu.
Tyjo, ten Stalker překvapil. Moc se tu o něm nemluví a vždycky se cítím divně psát, že jednička byla s Datastor modpackem nejlepší střílečka, jakou jsem kdy hrál. :D
Tak kolik ročníků tu budem ještě mít System Shock, Scorn a Bloodlines než lidi přestane to čekání bavit nebo než to oficiálně nezruší? :D

Ale jinak teda dle očekávání, nic moc překvapivého. Respektive že se ze všech chystaných indie her umístí zrovna Planet of Lana je překvapivé docela. Přišlo mi, že tam jsou i lákavější kousky, ač na tohle se teda těším též. A Dying Light 2 až 8. bych taky nečekal, protože předpokládám, že to bude z letošních open worldů ten největší hit.