Weird West

31.03.2022
kompatibilní

Weird West je akční RPG od nového studia WolfEye, které však není tvořeno žádnými nováčky, ale rovnou veterány z Arkane Studios, v jehož čele stojí Raphaël Colantonio, známý hlavně díky Dishonored nebo Prey. V jeho novém počinu se však přesuneme na divoký západ řízlý notnou dávkou temného fantasy a nepůjde ani o first-person AAA hru, jak je zvykem, nýbrž o menší titul s izometrickou kamerou, o jehož vydání se postaralo vydavatelství Devolver Digital.

Příběh nás zavede na divoký západ, kde však šerifové nebojují jen s legendárními padouchy, ale rovnou s různými fantasy monstry. Už tak drsné prostředí je tedy ještě horším místem k životu pro běžného smrtelníka, nicméně naše pětice hrdinů s vlastními příběhy se s neustálým nebezpečím vypořádá po svém, respektive po vašem. Svět je totiž nadmíru interaktivní a jednotlivé příběhy zmíněných hrdinů se vzájemně ovlivňují dle vašich činů a rozhodnutí a ve výsledku vyústí do jednoho finále. To zajišťuje, že každý průchod hrou je unikátní a tvůrci cílí na vysokou znovuhratelnost v částečně otevřeném světě.

Jak je u tvůrců z Arkane zvykem, i v případě nového studia pokračují v jejich "immersive sim" zaměření. Hráči tak nemusí řešit problémy nutně násilím, ale mají volnost ve stylu řešení daných situací. Jak již bylo zmíněno, svět disponuje velkou interaktivitou a spoustu předmětů lze různými způsoby využívat, což se týká především akčních soubojů, ale na své si přijdou i milovníci stealth postupu. Zde zase není překážkou ani izometrický pohled, jelikož na spoustu objektů lze vyšplhat a hledat různé cesty pro postup dále. Nechybí ani systém reputace a možnost zabít prakticky kohokoliv, na koho ve hře narazíte, včetně zadavatelů úkolů.

Jelikož jde o RPG, nechybí tak ani různorodé schopnosti pro onu pětici postav. Ačkoliv schopnosti má každý unikátní, odemykatelné perky mají všechny postavy sdílené, tudíž nutí hráče i přemýšlet o jejich volbě. Mezi hratelnými postavami jsou Jane Bell, což je lovkyně odměn hledající svého manžela, Cl’erns Qui’g zvaný Pigman, neboť jde o člověka proměněného v prase a společnost ho vidí jako zrůdu, Across Waters jakožto jeden z původních obyvatel a ochránce svého kmene, Nell Bitterleaf se svou schopností vidět do budoucnosti a závěrem vlkodlak Desidério Ríos, který se dokáže proměňovat a získat tak výhodu v boji.

Hm, tak tahle hra je zatím nejpříjemnějším překvapením roku. Jak název napovídá, tak se v ní dají provádět opravdu divné a psí kusy. Zatím mi to přijde jako takový mix Falloutu, Desperados a Original Sin v reálném čase. A ač je to chvílemi kostrbaté, je tam obrovská míra možností hrát si. A to mě baví :)

Když se smíchá Hodný, zlý a divný se špetkou Cthulhu a Arkaneovským vibem, zabalí se to do ponuře podivnýho kabátku a přidá se ne úplně nejzábavnější střílení ve formě twin-stick shooteru, tak vznikne parchant v podobě Weird West.
Hra exceluje ve vybudování zvláštní neutěšený atmosféry (aka Dishonored), ve vyprávění příběhů, který dávají smysl i jako celek, což se vždycky nepovede a kupodivu v celkem zábavným stealthu.
Víc už psát nebudu, protože čím míň o divnym západu víte, tak tím víc si jeho hraní užijete. Chro!

Pro: atmosféra, příběh, variabilita řešení questů, stealth

Proti: nezábavná akce, kamera občas hapruje, zbytečně veliký svět