Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Nové obzory: Festival aktivity 2022

Svět se stále mění, poslední dobou snad rychleji než kdy dříve. V červnu navíc přichází i plno dalších emocí, povinností a událostí. Studentům pomalu končí školní rok a s ním ruku v ruce musejí dohánět učební resty a mají poslední šance na ovlivnění známek na vysvědčení. Ti starší zase v zaměstnání finišují s dílčími úkoly a pomalu se připravují na letní dovolené. Do toho všechno vydatně svítí sluníčko, nebo naopak silně prší a o bouřky není nouze. A proto je tu vaše Databáze, která vám připravila nějaký program k rozptýlení, abyste mohli rozšiřovat obzory jak sobě, tak i nám všem a to v podobě přidávání obsahu na náš společný web, který zrovna dnes slaví už své 14. narozeniny.


Pokud jste se ještě neúčastnili žádného Festivalu aktivity a nevíte, o co se jedná, nemusíte v soutěži hledat nic složitějšího, než co prozrazuje její samotný název. Jedná se zkrátka odměňování nejaktivnějších uživatelů Databáze. V průběhu následujících 3 týdnů se bude soutěžit o ceny v celkové hodnotě 340€ ve více kategoriích. V každé kategorii čeká na tři nejpilnější soutěžící dárkový kupon na Steam a odměna v podobě DH bodů, přičemž klíč pro udělení výher je následující: 


1. místo100 DH bodů + Steam dárkový kupon o hodnotě 50 € * + kšiltovka DH
2. místo75 DH bodů + Steam dárkový kupon o hodnotě 25 € *
3. místo50 DH bodů + Steam dárkový kupon o hodnotě 10 € *
* Po domluvě je možno cenu zaměnit za jednu hru na jiné digitální distribuci podporující darování her, popř. fyzickou edici.

Systém soutěže je jednoduchý. Na příčky vítězů jednotlivých kategorií se propracují ti, kteří získají nejvíce soutěžních bodů. Pravděpodobně není velkým překvapením, že body můžete získat za aktivitu na Databázi. V kategoriích lze body získat podle standardního DH bodování (tj. v rozmezí 1-5 bodů).

Festival aktivity trvá od 9. do 30. června 2022


A jaké že jsou soutěžní kategorie? To se dozvíte v následující tabulce.

Téma
1. kategorieMy jsme tady taky, neboli "opomíjené" platformy
2. kategorieHraní v nové dekádě
3. kategorieZemě vycházejícího slunce
4. kategorie
Vývojářská encyklopedie

Ještě než se vrhneme na popis jednotlivých kategorií, bylo by vhodné stanovit pravidla a zároveň tak zodpovědět některé otázky, které by mohly padnout:
  • Pro určení, zda vaše hra ještě spadá do časového limitu festivalu, slouží datum, kdy ji odešlete do schvalování. Pokud se tedy stane, že odešlete hru poslední den festivalu a bude vám schválena až následující či později, nemusíte se bát, body dostanete.
  • Každá přidaná hra může soutěžit pouze v jedné kategorii. Pokud by přidávaná hra splňovala pravidla více kategorií, bude tato započítána pouze v té, kde má soutěžící největší šance na úspěch. Pokud tedy chcete soutěžit ve více kategoriích, zkuste se tomuto překryvu vyhnout.
  • Členové týmu DH se soutěže účastnit mohou, nesmí si však své návrhy na přidávání her schvalovat sami (což samozřejmě neplatí pro členy týmu na whitelistu).
  • Uživatelé na whitelistu se soutěže rovněž mohou účastnit a hry se jim budou počítat za plný počet bodů. Vyhrazujeme si ale právo jimi přidané hry zkontrolovat a v případě, že popisky nebudou splňovat kvalitativní standard, který by všem uživatelům na whitelistu měl být známý, soutěžní body odebrat.
  • Přidávejte hry, nebo vyplňujte vývojářské profily pokud možno průběžně během celé doby trvání soutěže. Pokud by nastala skutečnost, že by například těsně před koncem festivalu aktivity přišlo od jednoho uživatele větší než rozumné množství návrhů, mohlo by to mít za důsledek, že nebudou tyto návrhy započítány do soutěže. Jednoduše ctěme fair play a udržme celou soutěž transparentní.

A teď něco málo k jednotlivým kategoriím:

1)  My jsme tady taky, neboli „opomíjené“ platformy 

Databáze her už nějaký rok mapuje herní produkci na desítkách platforem. Mezi nimi jsou ale velké rozdíly a to jak technické (vždyť pokrývají dobu mnoha desítek let), regionální (některé jsou zcela globální, jiné zase více regionální, další už ani nemusely překročit hranice své země), ve způsobu používání (od platforem s jednou hrou, přes ty, které nabízí titulů spousty, až k těm, u kterých tvoří hraní jen malou část jejich fungování a používání), nebo ve zprostředkování vlastního herního zážitku. V této kategorii tak vynecháme všechny mainstreamové platformy typu PC, PlayStation, Xbox, nebo mobilních iOS a Android a zaměříme se na ty, které v této chvíli nemají na DH více jak 500 her. Vítané jsou samozřejmě hry na „prastaré“ konzole, nebo československé počítače typu Maťo, či Ondra, stejně tak exkluzivity na různé méně známé platformy. Nicméně do festivalu aktivity se počítají i herní kousky, které vyšly na více platforem, ale alespoň jedna z nich je na DH tou „opomíjenou“.

Seznam, jak si která platforma na DH stojí, je k dispozici ZDE, k začátku festivalu jsou to konkrétně: NES, SNES, N64, NGC, WiiU, GB, GBC, GBA, DS, 3DS, VBoy, SegaMS, SegaMD, Saturn, Dreamcast, SegaGG, At2600, At5200, At7800, At8bit, Jaguar, Lynx, Odyssey2, Intelli, Coleco, TG16, CDi, 3DO, WSwan, ZX81, C16, AmstPCW, Apple II, TRS80, BBCMicro, PC88, PC98, MSX, MZ800, FMT, SAMC, PMD85, IQ151, Ondra, Maťo, Mainframe, Arcade, Quest, J2ME, Symbian, NGage, WMobile, WPhone, BBerry, Browser, Stadia.

2) Hraní v nové dekádě

Abychom drželi krok s dobou, je potřeba obsah Databáze stále udržovat a rozšiřovat o ty nejnovější tituly, které si na nás herní vývojáři připravují. Vaším úkolem tak je přidat co nejvíce profilů her s datem vydání od 1. 1. 2021 či her s neoznámeným datem vydání. Pokud potřebujete inspiraci, doporučujeme vám znovu nahlédnout do Deimosova článku Nejočekávanější hry roku 2022, z něhož spoustu her na naší Databázi stále chybí. Jako inspirace mohou posloužit například i články 2021 in video games, 2022 in video gaming na Wikipedii či portál Releases.com. V rámci kategorie je možné přidávat i hry, které byly v uvedených letech vydány formou Early Access.

Dejte si však prosím pozor na dvě věci – popisky her s neoznámeným datem vydání musí splňovat stejná kritéria pro přidání, jako tomu platí pro všechny ostatní hry. Není žádoucí přidávat hry, u kterých je znám pouze název, či je dostupný jeden nic neříkající trailer a o gameplayi nejsou známy žádné podrobnosti. Takovéto popisky budou zamítány, tudíž si před přidáním hry rozmyslete, zda jste z dostupných informací schopní sestavit standardní popisek. Jako datum vydání se počítá pouze to první, kdy hra vyšla na libovolné platformě.

3) Země vycházejícího slunce

Japonské hry jsou fenomén. Ano, ne každý je dokáže plně ocenit, můžou se zdát jiné, neortodoxní, nebo jednoduše zvláštní. Ale miliony nadšených hráčů i mimo Japonsko a Asii mluví jasně, ty hry a celá japonská kultura dokáží oslovit lidi po celém světě. Na naší Databázi jsou však zastoupeny spíše ty nejvěhlasnější kousky, ač tu máme relativně početnou komunitu fanoušků japonské, potažmo východoasijské produkce. Tato kategorie si dává za cíl zvýšení přidávání profilů japonských a východoasijských her na DH. Základní seznam her naleznete např. na Video Games Developed in Japan. Kromě japonských her, jsou tedy vítané i korejské, nebo čínské kousky. Pokud by byl zájem i o méně známé hry např. z Filipín, Indonésie, nebo Malajsie, tak i jim bude tato kategorie otevřena. Orientačně se tedy jedná zhruba o asijské hry vzniklé na východ od jižní a západní hranice Číny (Indii a Rusko už ale do tohoto výčtu nepočítáme). Kompletní seznam států, ze kterého musí pocházet hlavní vývojář her je tento: Japonsko, Jižní Korea, Čína, dále pak Bangladéš, Bhútán, Brunej, Filipíny, Indonésie, Kambodža, Laos, Malajsie, Mongolsko, Myanmar, Nepál, Papua Nová Guinea, Severní Korea, Singapur, Thajsko, Tchaj-Wan a Vietnam. 

K této kategorii se váže jedna připomínka - pokud přidáte hru, jejíž vývojář bude na Databázi nový, nebo nebude mít vyplněný profil a zemi původu, udělejte prosím i jednoduchou editaci příslušného vývojářského profilu a zemi původu mu doplňte. Vyhodnocení kategorie bude probíhat automaticky na základě dat z Databáze a přidaná hra od vývojáře bez uvedené země by tak nebyla započítána do soutěže.

4) Vývojářská encyklopedie

Databáze her není jen o hrách, velmi důležitou složkou je i "databáze vývojářů". Vývojáři mají na tomto webu oproti hrám ztíženou roli. Jejich profil se přidává automaticky spolu s novou hrou, ale oproti ní není tento profil vyplněn. A tak je spousta takových profilů jen prázdnými stránkami, kde se uživatel dozví jen vývojářské jméno, název, nebo značku. Známí vývojáři už mají většinou profil slušně provedený, ale i u nich občas nezaškodí jeho "aktualizace" o dění posledních let. Oproti tomu různí vývojáři z indie a freeware scény na svůj profil stále čekají. Zkusme se tak zaměřit na tuto oblast a vyplnit co nejvíce profilů těch, bez kterých bychom těžko mohli vůbec hrát videohry.

Počítá se i ta nejmenší editace profilu. Dle zvyklostí je 1 bod za logo, 1 bod za hlavičku (rok vzniku a zániku, země původu a oficiální stránky) a 1-3 body za popisek dle délky a kvality. Každá nová informace bude pro naší Databázi přínosem.

A to je zatím všechno, vzhůru k novým obzorům! Případné dotazy rádi zodpovíme v diskuzi pod článkem. Za celý tým Databáze her vám tímto přeji pěkný začátek léta. Mějte se pěkně a objevujte nové obzory.

rikuhahl 

Zdroj titulního obrázku: Last Day of June 

Diskuze ke článku

To je opravdový finiš, trochu jsem si po prvním týdnu říkal, že už asi tempo přidávání opadne, ale poslední 2 dny, to je něco, každý den nám teď přibývá cca 30 her. Máte poslední den a pár hodin do konce, tak přidejte poslední resty a pak hurá na zasloužené prázdniny ;)
Teda, vy snad ještě zrychlujete tempo, skvělé. Boje o ceny, zdá se, budou až do čtvrtečního večera hodně napínavé.
@Atreides (24.06.2022 16:18): Počítá se vše, čemu se zde objeví profil, takže plné hry, datadisky/DLC, totální konverze ;) Jde jen o to, aby si to ten svůj profil zasloužilo, takže nové oblečky a skiny ne ;)
@rikuhahl: Ahoj. Měl bych takový menší dotaz. Počítají se do soutěže i profily pro DLC? Mám na mysli takové ty obsahově naditější jako nové mise, frakce apod. a né jenom nějaké se skiny.
@Fritol (24.06.2022 11:12): Jo, máš recht.

EDIT: Pořád mi ale přijde, že N-Gage 2.0 je něco trochu jiného a nejedná se o platformu ve smyslu toho, že je to nový přístroj. Byl to v podstatě takový Nokia Steam, který fungoval jen na pár modelech, ale ty měly Symbian S60. To už by mi přišlo logičtější tam uvést jako platformu Symbian a N-Gage 2.0 řešit jen pomocí štítků, až někdy budou :)

Ale nechme toho, pak to nahodím do té správy.
@Jumas (24.06.2022 10:56): Jo, na DSi můžeš spustit DS hry. Stejně tak máme sloučené New 3DS hry s 3DS, přitom New hry na starém 3DS nejdou, ale naopak ano. A takových případů tady bude víc. Mimo jiné i WonderSwan Color a starý WonderSwan.

Mimochodem takový Symbian má taky několik verzí, které se vzájemně nepodporují tuším, ale vedeme je tu všechny jako Symbian prostě. :D
@Fritol (24.06.2022 06:42): Tak zkus novinky, tam taková konkurence není :)

No vidíš, na to jsem už zapomněl. A na DSi jdou spustit DS hry? Protože původní N-Gage hry na mobilech, co podporovaly N-Gage 2.0, nespustíš, až na ty čtyři, které vyšly v obou verzích. Za sebe ale můžu říct, že je to trochu matoucí a trochu mi vadí, že je to teď dohromady, když si ty hry nemůžu zahrát ani si je zařadit do sbírky. Tu necelou padesátku bych ale přežil. Po festivalu to nadhodím do správy obsahu.
@Jumas (23.06.2022 22:58): Jo, chtěl jsem si to pojistit na dvě kategorie, ale vidím, že nejspíš nevyhraju ani jednu. :D

S tou N-Gage je to možná na větší debatu, neb je to podobný případ jako DSi, které řadíme pod DS, i když na původním DS spustit nejdou.
@Fritol (23.06.2022 21:46): Ještě jich tu chybí osm z Atari Masterpieces Vol. II, ale jinak už jsou všechny. Myslel jsem, že budem jediná databáze, kde budou fakt všechny, protože na Wiki jsou některé uvedeny jen v seznamu, ale profil nemají. Na Moby však ten zbytek už někdo doplnil, ale je to většinou bez obalu, takže jsme furt lepší :) Každopádně u Age of Empires III Mobile a Powerboat Challenge bych N-Gage vyškrtl a řešil to pak pomocí štítků, protože ty hry vyšly jen na N-Gage 2.0 (N-Gage service), což byl v podstatě takový klient pro pár modelů Nokia, ale na N-Gage nebo N-Gage QD je nikdo nespustí.

Jinak jsem koukal, že všechny hry, co přidáváš, spadají zároveň do 1. a 3. kategorie, ale počítat se ti budou jen do jedné. Jsem zvědavý, jak to organizátoři nakonec rozlousknou. Minimálně v Japonské kategorii máš ještě určitě šanci na celkové vítězství, takže se zaměř spíš na to a opomíjené platformy mi nech :). Ale je pravda, že miCHALupka to tam taky sází o sto šest.
Další týden akce za námi, tak je čas pro drobné statistiky. Za minulý týden bylo přidáno zhruba stejně her jako minule, 77, celkem tak již máme 161 her, u některých, ale není zatím jasné, ve které kategorii budou soutěžit. V první kategorii bylo za druhý týden přidáno 57 her, celkem už jich je 93. V druhé kategorii 15 her, celkem už jich máme 36, ve třetí kategorii 39 her, celkově jich je už 66. Účastníků je 7, 13 a 8 (hodně z nich zkouší štěstí ve více kategoriích). Editace vývojářů se nám malinko zpomalily a přibylo jich zhruba 70, blížíme se tedy 3 stovkám. V této kategorii se zatím zúčastnilo 13 lidí.

Stále jsou některé odměny relativně dobře dostupné. Stačí se trochu hecnout a začít obohacovat DH. Ale někteří kandidáti na ceny se už rýsují. Máte ještě týden na pořádný finiš. V mezičase se můžete podívat na slevy na Steamu a zjistit, co by se vám tak líbilo a kolik úsilí je potřeba vložit do tohoto festivalu aktivity.


Tak hodně energie a vytrvalosti. Díky všem.
Naše akce už běží týden, tak je čas na menší přehled, jak to jde. Celkem bylo přidáno už 84 her. V první kategorii je to 36 her od 6 uživatelů, ve druhé 21 her od 9 přidavačů a ve třetí pak 27 her od 6 jedinců. Ve vývojářské kategorii bylo editováno kolem 200 jednotlivých profilů od 10 vývojářských fanoušků. Pár věcí je ještě ve schvalovacím procesu, ale i schvalování jde podle mě celkem svižně.

Jsou to krásná čísla a věřím, že další týden bude podobně úspěšný. V každé kategorii je pořád velká šance na zisk některé z odměn a to i pro ty, kteří zatím ničím nepřispěli, stačí jen začít přidávat a bojovat o ceny. Takže s chutí do toho a díky za dosavadní práci.
Tak jsem přidal pár zajímavých železničních her, které jsou v EA od loňského roku a nebo teprve vyjdou :)
Super, už nějakou dobu sem chci přidat pár her, co jsem kdysi hrával na Atárku, tak teď k tomu mám i motivaci. :)
@Fritol (09.06.2022 12:15): Uznávám, že jsem si při tvorbě vzpomněl i na tebe, ale jsou tu i další propagátoři japonských her a kultury, takže doufám, že každý z nich se zapojí a ukáže, jak moc her z Japonska tu chybí ;)