1428: Shadows over Silesia

04.10.2022

1428: Shadows over Silesia je českým přírůstkem mezi klasickými adventurami s RPG prvky, který zaujme výtvarnou stylizací, jež nabízí temnou low-poly grafiku v izometrickém pohledu, a zasazením, které pokryje skutečné historické události, především pak tehdejší náboženské nepokoje.

Příběh, ač fantasy, se opírá o začátek husitského tažení do Slezska mezi březnem a květnem roku 1428, zatímco je předpovídán konec světa. Brzy se však ukáže, že největší hrozbu pro zemi, a Slezsko zvláště, nepředstavují bezvěrci, kteří drancují a vypalují města a vesnice, co jim stojí v cestě, ale jakési zlo, jež dlouho bujelo pod zemí a začalo se drát na povrch...

Hra vypráví příběh lineárně, i když nabízí i několik rozhodnutí, a je dělena na kapitoly a jednotlivé levely, přičemž hráč může poznat obě strany konfliktu – husity i katolíky. Je založena na řešení nelehkých hádanek a puzzlů, průzkumu řady míst, která zahrnují například Třemešnou nebo Vratislav, a lokací, například klášterů a hradů nebo jeskyní a různých kobek, kde čekají všemožné nástrahy, obsahuje ovšem také stealth postup a souboje, které nutí hráče přemýšlet. To vše doplňují svitky, pergameny a další texty, díky čemuž je možné pochopit pozadí příběhu, a dokonce nechybí ani dospělejší obsah.

Musím veľmi pochváliť Kubi Games za tento titul. Napriek tomu, že miestami som bol z neho poriadne frustrovaný. Úprimne, kríky sú v tejto hre čistá smrť. No keď sa človek dostane celému tomu príbehu pod kožu, keď sa jednotlivé udalosti spolu prepoja a človek sa dostane na koniec, musí uznať, že je hra neskutočne kvalitne napísaná.

Príbeh aj postavy sú skutočne na vynikajúcej úrovni. Celý ten ústredný konflikt je veľmi kvalitne spracovaný, postavy sú komplexné a vedel som ich pochopiť a je obdivuhodné, ako môžu mať osoby na opačnej strane konfliktu v skutočnosti úplne rovnakú cestu. Plus ešte treba doplniť, že v príbehu sa ukrýva aj niekoľko zaujímavých prekvapení, ktoré spravili koniec absolútne excelentný. Ako fakt, že Hynek a Lothar sú v skutočnosti bratia. A dáva to excelentný zmysel.

Fanúšikom bojových techník tejto hry som sa rozhodne nestal, no s určitou dávkou tréningu som to nakoniec dokázal celkom dobre pochopiť. Je to rozhodne titul, ktorý sa v tomto smere snaží pôsobiť realistickejšie a podľa toho treba si aj prispôsobiť jednotlivé súboje. Pretože nebude to určite fungovať ako v bežných akčných tituloch, kde sa môže jeden hrdina postaviť horde nepriateľov a všetko v pohode zvládnuť. No kým som sa naučil jednotlivé mechaniky ovládať správne, zabralo to nejaký čas. Je ale super, že často treba v hre hľadať iné riešenia, než sa len prebiť skrz. Treba nájsť slabiny našich nepriateľov a nájsť čo najjednoduchšie riešenia ako ich zvládnuť.

Hudba bola takisto super, graficky hra vyzerá dosť schopne (na to, že titul nemal žiadny obrovský rozpočet) a anglický dabing funguje. Nakoľko som hral ešte nedokončenú verziu, tak som miestami narazil aj na určité problémy a bugy. No tie boli postupne aj vychytávané.

Čo mi asi najviac vadilo bolo, že s príchodom každého jedného dialógu sa mi hra chvíľkovo zasekla a následne pokračovala. Nestalo sa to iba raz... ale pravidelne. S každým skončeným dialógom bola sekundová pauza a pokračovala. Plus je tiež škoda, že prinesie aj niekoľko zaujímavých nápadov, ktoré sa už potom nikdy viac nevyužijú. Ako napríklad šplhanie alebo hra s kockami.

Za zmienku ešte aj stojí, že je škoda, že počas stealth misií existuje len riešenie, kedy sa máme presunúť na druhú stranu a obísť stráže. Nie je možné ich počas stealth akcie ovaliť tehlami alebo nejakým spôsobom si situáciu zjednodušiť. Treba vždy hľadať miesto, kde sa im môžete ukryť a následne pokračovať. Je to škoda, lebo využitie mnohých predmetov by tu padlo oveľa viac vhod. Celkovo ale ide o skvelý titul, ktorému som skutočne venoval veľké množstvo času a ten príbeh sa mi úprimne v mnohých momentoch dostal pod kožu. Pretože niektoré zverstvá, ktoré tu budeme mať možnosť vidieť sú skutočne strašné.

Pro: Príbeh, postavy, grafické spracovanie, nepriatelia, hra s kockami a dešifrovanie odkazov

Proti: bojová mechanika, videosekvencie sa počas dialógov na sekundu zaseknú, nedostatočné využitie určitých elementov