Total War: Warhammer III

17.02.2022

Zakončení trilogie úspěšné strategie Total War zasazené do fantasy světa Warhammeru, Třetí díl se soustředí na východní část kontinentu zvaného Starý svět.

Čtyři zkázonosné síly Chaosu táhnou svá démonická vojska z polárních pustin a pustin Chaosu na svět lidí. Těmto hordám nepopsatelných hrůz stojí v cestě carství Kislev, přezdívané také jako štít civilizace. Ledová královna Katarina Bokha se vydává na východ, aby čelila démonům a přisluhovačům temných bohů. Chaosu v cestě ničení stojí také bájná Kitaj, starodávné východní království, které je nesjednocené a vládnou mu tři dynastie, tento národ se bude muset sjednotit, jinak náporu Chaosu podlehne. Chaos ale není jedinou hrozbou pro lidské civilizace.

Hra je rozdělena na dvě části, strategickou a bitevní. Kampaň se odehrává na mapě světa, kde se buduje ekonomika, zkoumá technologie, verbuje armáda a staví města v tazích, když se některé armády střetnou proti sobě, hra se přepne do bitevní mapy, zde se armády proti sobě strategicky rozmístí aby se střetly ve skutečném čase proti sobě. Hráč má možnost regimentům a oddílům nebo samostatným velkým entitám zadávat rozkazy, které následně jednotky budou vykonávat. V boji je simulovaná morálka a bojová výkonost každé jednotky.

V hlavní kampani se hráč ujme vedení jedné z frakcí jako například Kislevu, Kitaje nebo jedné ze čtyř sil chaosu, další frakce budou do hry přidané v budoucnosti například formou placeného rozšíření, v základu je možné hrát za sedm frakcí. Hráči, kteří vlastní předchozí díly, budou moci hrát velkou kampaň zvanou Immortal Empires, která propojí všechny tři mapy do jedné a umožní hrát za frakce a šlechtice z předchozích dvou dílů, rozšíření nevyjímaje včetně těch v tomto dílu. Dále je k dispozici hra pro více hráčů a kooperační kampaň pro více hráčů.

Začínám se hodně těšit na to DLC. Říše dostane pořádnou dávku péče. Můj oblíbenec Gelt dostane variantu v sukni. A vždy mě bavila artilerie.

Total War: Warhammer 3 je na začátku dlouhé cesty

Finální díl série Total War: Warhammer 3 je další kvalitní strategií, která známý koncept obohacuje o řadu zajímavých prvků, jež jsou schopné dlouhodobě zaujmout, což říkám po rovných sto hodinách hraní. Přináší nové frakce s osobitými mechanizmy, jednotkami a příběhem. Zásadně také posouvá formát obléhacích bitev, jež v minulosti nebyly něčím, čím by se mohli vývojáři chlubit. Příjemně je navržena i diplomacie.

Rozsáhlejší text najdete zde.

Ta tentokrát překvapivě funguje, takže vám nevypovídají válku národy vzdálené přes celou mapu, jejíž rozsah je sám o sobě dechberoucí. Těším se však na to, až ji řádně prozkoumám, protože aktuální příběh mi nějaké pomalejší postupování vzhledem ke svému formátu moc neumožňoval. Další věcí, jež mi pila krev, je zpracování původních frakcí, které nejsou adekvátními soupeři ani spojenci. Total War: Warhammer 3 má podle mého už nyní co nabídnout, plné síly však dosáhne nejprve rok po vydání, kdy dojde k balancování a přidání nových prvků stejně jako v Total War: Warhammer 2.

Pro: Nové brilantně zpracované národy s vlastními příběhy, Pestrá škála různorodých jednotek, Tempo střetů a jejich celková zábavnost

Proti: AI se staršími národy postrádajícími jednotky staví zbytečné armády, Pro někoho nemusí být tempo příběhové kampaně příjemné