Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Anketa: Na které hry se těšíte v roce 2022?

Také letos budeme pokračovat v tradici a opět pro vás máme připravenou anketu, ve které můžete hlasovat pro vaše nejočekávanější hry pro příští rok 2022. Mrkněte tedy, co jste si během roku přidali do wishlistů na různých platformách a svítí tam rok vydání 2022, případně pohledejte v různých internetových seznamech, co nás příští rok čeká (neúplný seznam ohlášených her pro rok 2022 můžete najít třeba na wiki), dalším zajímavým zdrojem může také být váš oblíbený prodejce her, který má na svém webu sekci předobjednávek, nebo se inspirujte od ostatních uživatelů v diskuzi. Opět totiž máte možnost podpořit svými hlasy ty nejočekávanější hry a podílet se tak na tvorbě žebříčku toho nejzajímavějšího dle uživatelů Databáze.


Stejně jako loni jsme se kvůli pandemii dočkali mnohem více odkladů, než jsme běžně zvyklí, dá se tedy očekávat, že spousta her, pro které jste hlasovali minule, bude letos obsažena znovu. Při hlasování se prosím zkuste vyvarovat hrám, které nemají ani upřesněn rok vydání na 2022.

Pojďme si ještě připomenout úplná pravidla:
  • Hlasovat mohou pouze uživatelé se 100 a více body
  • Hlasovat lze pro 3-10 her
  • Vyhýbejte se Early Access hrám, prosím, při sčítání budou vyřazeny
  • Nehlasujte pro porty již vydaných her, nebudou započítány
  • Remaky, remastery či značně rozšířené edice již vydaných her jsou povoleny
  • Hry mohou být pro jakoukoliv platformu, včetně mobilních
  • Hlasovat lze i pro hry bez potvrzeného vydání v roce 2022, jak ale bylo řečeno, zkuste se jim vyvarovat
  • Bodové ohodnocení jsou dva body pro první tři příčky, zbytek dostane po jednom bodě
  • Každý hlasující, který splní pravidla ankety, získá jako odměnu 25 DH bodů (po vyhodnocení).

Budu také rád, když mi (@Deimos) po odeslání formuláře napíšete DH poštou krátké zdůvodnění vaší volby jednotlivých her, rád jej pak uvedu do výsledného článku, díky!

Hlasovat můžete do pondělí 20. prosince.


Deimos

Diskuze ke článku

Sčítání hlasů bylo právě dokončeno. Hlasovalo 142 uživatelů pro více jak 230 her a bylo rozděleno 1438 bodů.
@Josef (19.12.2021 14:18): Kurnik, polovicu z tvojho zoznamu nepoznám, ale to je vlastne dobre, pretože myslím, že my dvaja máme slušný prienik v indie hrách. :) Musím si tie hry checknúť a pridať prípadne do WL (ak sa dá), aby som na to nezabudol.
Kruci písek zase jsem to propásl. No co už. Tak se aspoň podělím tu v diskuzi. :-)

1. Test Drive Unlimited Solar Crown
Dobrých arkádových závodů je poslední roky jako šafránu. A ačkoliv jméno tvůrců KT Racing (tj. Kylotonn) vzbuzuje obavy, tak i jednooký by mohl být mezi slepými král. Nečekám zázrak, ale doufám v poctivou AA závodní pařbu.

2. S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl
Zde snad není třeba psát dlouhé rozbory. Legenda se vrací, vypadá famózně a dokonce opět v češtině. Očekávání jsou obrovská.

3. Gran Turismo 7
Návrat krále. Ať si říká kdo chce co chce, tohle bude velké. Návrat GT v klasickém střihu. 90 tratí 420 aut. GT mód, staré herky, závody, peníze, vylepšování, rychlejší káry, závody, peníze, vylepšování… Ohohoho. Já se tak moc těším. Jen tedy doufám, že sliby o tučném single obsahuje nebudou plané…

4. Starship Troopers - Terran Command
Zde bych mohl opakovat řádky z Test Drivu a jen vyměnit závody za RTS. :-) Dobrých strategií není nikdy dost a těch originálních ještě víc. Už aby to bylo.

5. 1428: Shadows over Silesia
Pro většinu lidí asi důvěrně známá hra. Grafika v kobkách úžasná, souboje se uvidí a už se nemožu dočkat až zasednu k plné hře.

6. Terra Invicta
Prvotina od tvůrců Long War modu pro XCOM EU i 2. Opět přichází cizácká invaze do naší galaxie a je na vás abyste se ujal jedné ze 7 frakcí a vypořádal se s hrozbou. Spojíte národy země proti hrozbě? Pokusíte se s cizáky sjednat alianci pro další dobývání vesmíru? Budete kolaborant? Nebo postavíte obrovské archy a zdrhnete ze sluneční soustavy? To už je jen na vás. Hra kromě tradiční geopolitické mapy Země vsází také na kolonizaci Sluneční soustavy, budování základen, těžbu zdrojů, dále pak na vesmírné souboje dle Newtonovy fyziky, vlastní designy lodí atd.
Může to být zajímá záležitost nebo také fiasko. Opatrné očekávání.

7. Falling Frontier
Další vesmírná strategie. :-) Jak hru popsat ve zkratce? Představte si strategii typu Sins of the Solar Empire, přidejte procedurálně generovaný vesmír, logistiku, maniakálně detailní návrhář lodí včetně posádek a nádhernou grafiku.
Opět prvotina tudíž opatrné těšení.

8. Company of Heroes 3
Relic se v mých s Age of Empires IV vykoupil po fiasku s Dawn of War III. Jenomže CoH mi zatím připadá jako až přílišná sázka na jistotu. V podstatě jen CoH2: Arden Assault, ale v Itálii. No uvidíme, třeba ještě překvapí.

9. Grid Legends
Sérii Grid mám hodně rád. Odkoupení Codemasters EA je pro mě jednoznačně nejhorší událostí v herním světě pro rok 2021. A proto velmi obezřetně očekávám co z toho vyleze. Budou to ještě staří dobří Codies nebo už se začne propisovat vliv EA? Chudý obsah, tuna DLC, mikrotransakcí a lootboxů a zabugovanost. Uvidíme.

10. Stargate: Timekeepers
Commandos ve vesmíru hvězdné brány? Ano, prosím. :-)
Opět spíše opatrné těšení. Jednak kvůli tomu, že autoři z CreativeForge (Hard West , Phantom Doctrine ) dosud měli zkušenosti pouze s tahovkami ve stylu moderního XCOMu. A druhak kvůli obecnému prokletí Stargate her.
@Deimos (21.12.2021 09:54): To je. Bylo ohlášené v roce 2019, jak správně píšeš. Mě jen zarazilo, že jako organizátor hlasuješ pro něco, co určitě v roce 2022 nevyjde, i když je v článku, že se takových her máme vyvarovat :)
@Jumas (21.12.2021 00:52): Díky za odkaz. To je Blizzardí klasika, "až to bude, tak to bude" Myslím, že jsem prvně hru oficiálně zaregistroval už v roce 2019 a hodně dlouho se na ni těšil i v letošním roce než ji posunuli na ten příští (termín). Proto se obávám, že Diablo IV ani moc uživatelských hlasů neposbírá.


@Malignus (21.12.2021 09:11): To je škoda, taky jsem to stíhal na poslední chvíli a málem bych to skoro nestihl. Všeobecně platí, když je nějaké hlasování do nějakého termínu, tak se myslí včetně toho dne do 23.59 pokud není vysloveně napsáno (řečeno) jinak. Pokud chceš, můžeš se s námi o své favority podělit v diskuzi, můžeš tak upozornit na nějaký zajímavý titul a můžeme společně vidět, jak se tvé očekávané hry umístí .-)
Hlasování bylo právě ukončeno. Už dále nehlasujte, hlasy nebudou započítány :)

Hlasovalo přes 130 uživatelů, všem moc děkujeme za Váš čas a za Vaše hlasy.
@Kunick (20.12.2021 22:49): Myslím že plný ne, ale pravda převažují :) hold těším se na své oblíbené série (značky) a jejich případná pokračování. Objevil jsem i spoustu zajímavých a originálních her (Ghostwire Tokyo, Chernobylite, Forspoken, Starfield, Redfall, Elden Ring nebo Sifu a další) ale málokdy pronikám do nového světa a tyto hry mě mohou v budoucnu zlákat a překvapit, ale že bych se už teď na ně těšil?... každý uživatel to ale bude mít jinak, nechám se překvapit a třeba výsledky hlasování budou víc pro nové hry a nikoliv pokračování stávajících.
No, tak jsem (trochu depresivně) zjistila že se vlastně skoro na nic netěším... Ale tři jsem dohromady dala...
Ahoj, také se podělím o svoje hlasování, teď už tím nejspíš nikoho neovlivním, za necelé dvě hodiny se anketní hlasování uzavírá.

1. Diablo IV
2. Hogwarts Legacy
3. Polda 7
4. Diablo Immortal
5. Dune: Spice wars
6. The Wolf Among Us 2
7. Gran Turismo 7
8. Dragon Age IV
9. Shadow Warrior 3
10. Baldur´s Gate 3
Ahoj, tak také přidám svojí trošku do mlýna :-) Snažil jsem se to různě nakombinovat, ale české hry a adventury jasně vyhrály :-)

1. 1428: Shadows over Silesia
2. Hogwarts Legacy
3. Castle Dornstein
4. Rosewater
5. Elden Ring
6. Hidden Deep
7. Polda 7
8. The Lord of the Rings: Gollum
9. Potion Tycoon
10. Bud Spencer & Terence Hill - Slaps And Beans 2
Pro mě to bude zajímavý rok.

Cyber Knights: Flashpoint
Dark Envoy
Weird West
Broken Roads
Songs of Conquest
Terra Invicta
Small Saga
Shardpunk: Verminfall
Jagged Alliance 3
Lord Winklebottom Investigates
Odesláno, původně jsem chtěl poslat 7 her (nic objevného), nakonec jsem přihodil i ten Darkest Dungeons II, děj se vůle boží, a Tormentum II, na kterém se prý stále pracuje, tak snad!
1. The Last Crown: Blackenrock
2. Asylum

Na oba tituly už čekám 10 let, tak snad nedopadnou jako nový Tex!

Dále už to je větší nuda, ale třeba překvapí Enigma Archives: Rain Code, My Work Is Not Yet Done nebo FAITH: The Unholy Trinity.

Ale vychází toho moc, tento rok jsem ani nestihl více vyzkoušet, co jsem chtěl (navíc to není ani na DH): The Good Life, World's End Club
@MickTheMage (16.12.2021 13:41): Já předchozí díl ještě nehrál, nicméně pozjišťováno a zhlédnuto videí mám mnoho. Takže se moc těším až k tomu konečně sednu a užiji si to, „zlatá edice” se už nedočkavě vrtí ve skříni. :c) A nový díl si zcela určitě nenechám utéci rovněž.
1. Bayonetta 3
2. Elden Ring
3. Metroid Prime 4
4. Dying Light 2
5. The Legend of Zelda: Breath Of The Wild 2
6. Gran Turismo 7
7. S.T.A.L.K.E.R. 2
8. Grid Legends
@Bragi (16.12.2021 11:22): Hmm, Baldurs Gate 4 už pro mě za mě může klidně být celá s pokémonama. :) Ještě by se mohl Larian pustit do Planescape Torment 2. Hlavně by do toho mohli přinést ten svůj svěží humor. :)
Najprv som myslel, že nedám dokopy 10 očakávaných hier a nakoniec som ešte musel do 10 vyberať. Nakoniec za mňa takto:

1. Elden Ring
2. Darkest Dungeon 2
3. S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl
4. Ghostwire: Tokyo
5. Baldur's Gate 3
6. Oxenfree II: Lost Signals
7. Babylon's Fall
8. Starfield
9. Ash of Gods: The Way
10. Chinatown Detective Agency
@Bragi (15.12.2021 23:00): Tak na AAA jsem dávno rezignoval, mix Nintendo/Indie mi vyhovuje... ale občasnému vykročení ze zajetých kolejí se nebráním- Ale uvidíme. Mně by uplně stačilo, pokud i v roce 2022 vyjde DH sraz :D
První tři místa obsadil u mě Warhammer. Super, kolik toho z něj poslední dobou vychází.
@Kunick (15.12.2021 22:26): Grafika je na první pohled dost hrozná. Vypadá to jak remaster Emperora. Což byla strašně ošklivá Duna. Mimochodem ani ten Star Trek nevypadá graficky zrovna skvěle. Možná ale s tou nedostupností karet i konzolí herní studia na grafice šetří. Však kdo to bude hrát. :)
@Bragi (15.12.2021 22:02): Přesně to jsem napsal Deimosovi do komentáře...smutný rok kdy vlastně všechno jsou pokračování nebo alespoň duchovní nastupci. A Duny se bojim grafického stylu her od toho studia.
Tak trochu souhlasím s Jabem. Zároveň si tímto každoročně ověřují to, že prostě nemám přehled. Drtivou většinu her co mají vyjít vůbec neznám, většinou proto, že se jedná o žánry nebo tituly které mě fakt nezajímají. 80% her z kterých budu v roce 2022 nadšený ještě nebylo vůbec oznámeno, tedy adventury a walking simulatory, plus tuna indie her.

Nicméně
1. Hogwarts Legacy - Důvod, proč jsem se nakonec do tohohle dotazníku pouštěl. Fakt jediná hru na kterou se v roce 2022 skutečně těším. Naděje na první propracovanou Harry Potter hru. Existuje zde mnoho pochybností, ale já cítím v kostech, že tom dopadne dobře.
2. Elden Ring - Nové, originální RPG. To vždy ocením.
3. Elex 2 - Elex jednička byl zajímaví svět, "špatný" (nadneseně) gameplay. Poučí se tvůrci ze svých chyb? Asi ne, ale uvidíme.
Já tam něco sesmolil. Ale doopravdy se netěším na nic. V chci si zahrát mám už jen RDR2. Jinak už žádné hitovky. Her druhého sledu mám ale ještě dost. Asi bude další rok hlavně o nich. :(
Očekávané hry 2022:

1) Hollow Knight: Silksong
2) Mario + Rabbids Sparks of Hope
3) Oxenfree II: Lost Signals
4) Pokémon Legends: Arceus
5) Total War: Warhammer III
6) Cuphead: The Delicious Last Course
7) Salt and Sacrifice
8) Warhammer 40,000: Space Marine 2
9) The Legend of Zelda: Breath of the Wild 2
10) Bayonetta 3
Čestné zmínky: Elden Ring, Dune: Spice Wars, Sniper Elite 5, Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder's Revenge a (možná)  Warhammer 40,000: Darktide
Odhlasováno. Bída, jen jedna solidní závodní hra. :) MMO v podobě Test Drive Unlimited Solar Crown nepočítám, ačkoliv to snad dopadne dobře.

1. Gran Turismo 7
2. Starfield
3. S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl
4. Star Trek: Resurgence
5. SYBERIA: THE WORLD BEFORE
6. Sniper Elite 5
7. System Shock Remake
8. Company of Heroes 3
9. LEGO Star Wars: The Skywalker Saga 
10. Plague Tale 2
1. God of War Ragnarök
2. Somerville
3. Trek to Yomi

Zbytek si nepamatuju, ale pořád jsem ještě nezlomil hůl nad Suicide Squad…
Uz si to nepamatuju, ale myslim, ze jsem hlasoval za 2 body pro:

Gran Turismo 7, Stray, Stranger of Paradise: Final Fantasy Origin

Co si vzpomenu za 1 bod: Evil Dead The Game, Pragmata, Stalker 2, God of War Ragnarok, Syberia 4, Company of Heroes 3, Starfield
Ked tak na to pozeram, mozem akurat zhodnotit, ze som sa pocas tejto Nurgle plague hodne nakazil 40k, viac nez kedykolvek predtym :) Ale co uz... nejak som tam nahadzal tieto veci, ako na poradi uplne nezalezi aj tak to nebudem mat cas hrat :)

Space Marine 2
Marvel's Midnight Suns
Star Trek: Resurgence
Starfield
Blood Bowl 3
Mario + Rabbids Sparks of Hope 
Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder's Revenge 
Warhammer 40,000: Darktide
Stargate: Timekeepers
Warhammer 40,000: Chaos Gate - Daemonhunters
Tak jsem se taky pokusil sepsat svůj seznam. Bohužel, řada her se opakuje z loňska, ale snad už letos konečně vyjdou. Pod čarou jsem nechal hry, které mě taky celkem lákají, ale nedostaly se do top ten, případně není jisté, že vyjdou v roce 2022, což je případ hlavně TLOU 2. Každopádně je to asi poprvé, co mám v seznamu jenom adventury. Momentálně jsem nenašel žádnou připravovanou hru jiného žánru, která by mě zaujala a já se na ní těšil... Jedině možná tak Two Point Campus.

1. Syberia 4: The World Before
2. Star Trek: Resurgence
3. Polda 7
4. Firmament
5. 3 Minutes to Midnight
6. Crowns and Pawns
7. Of Pawns & Kings
8. Oxenfree 2
9. The Expanse: A Telltale Series
10. Immortality 

---

The Wolf Among Us 2
Rosewater
Martha is Dead
The Dark Pictures Anthology: The Devil In Me
Stasis 2: Bone Totem
Somerville
Neyyah
Asi není možné duplikovat tituly? Tj. 1. - 9. Elden Ring, 10. Dark Envoy.
@MCZ (13.12.2021 13:15): Ahoj, průběžně před koncem prvního dne má zatím 0 bodů. Nicméně díky za tip (názor): nějakou formou (zvláště když budou mít více bodů) mohu zmínit hry, které nebudou v TOPce a přitom pro ně někdo hlasoval.

Při větším počtu her se to může např. týkat i těch co získají jeden nebo dva body.
@musa (13.12.2021 16:47): Star Trek Resurgence vypadá nadějně. A Wolf Among Us 2 beztak vyjde příští rok taky. Telltale už tweetovali, že nám to brzy ukáží. A na Oxenfree 2 určitě každý zapomněl. :)

Já už teda taky odeslal, ale mrzí mě, že Hellblade 2 a Everwild nemá oznámené datum, i když to nejspíš příští rok vyjde oboje. Ale tak abych neporušoval pravidla...
Je potřeba vydat nějakou fake novinku o tom, že KCD II vychází příští rok :P.

No a pak teda nějaké fajn nadějné adventury. Takže Syberia 4.. ?
Taky zahlasováno. Pravděpodobně se většina z těch her neumístí, tak je aspoň zmíním tady:

1) Sea of Stars   
2) Hollow Knight: Silksong (snad už to příští rok klapne, je kolem toho nějak ticho...)
3) Stray 
4) S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl 
5) Weird West 
6) Song of Nunu: A League of Legends Story 
7) Planet of Lana 
8) The Invincible 
9) Sonic Frontiers 
10) Songs of Conquest 

Škoda, že Project Warlock 2 a Dune: Spice Wars si musí projít EA kolečkem, jinak bych hlasoval i pro ně.
@Deimos I když tam teda daný titul nebudeš uvádět (příští rok určitě nevyjde), zajímalo by mě, zda ještě nějaké hlasy obdrží Bloodlines 2. :)
@Deimos (13.12.2021 11:57): Pokud je ta tabulka stejná, jak posledně, tak by se tam měl prostě objevit další řádek s hlasy a původní Eruuv řádek můžeš prostě smazat. Přímo se to asi nepřepíše.
Early Access je evidentně ožehavé téma. Třeba, že Fritol byl (a je) v tomto velmi přísný, já budu mnohé hry posuzovat individuálně. Určitě nechceme mít žebříček složený z her, které v příštím roce zcela jistě nevyjdou a ani takový žebříček, kde bude polovina her i v příštím roce v předběžném přístupu.

Na druhou stranu se budu snažit respektovat přání a hlasy pro konkrétní hru od vícero uživatelů. Přeci jen zastávám názor, že pokud se na danou hru těší hodně hráčů, tak by jí měl být prostor věnován.

Proto má za mě Baldur´s Gate III šanci, třeba že přístup studia, jak píše Fritol, je hodně diplomaticky řečeno "k diskuzi" a zároveň jak podotýká, je škoda, že spousta nadějných indie titulů ten prostor nedostanou, protože nemají takovou "reklamu".

Paul to tady v diskuzi napsal dobře: především bych tam nezařazoval hry o kterých víme, že je příští rok uvolní v early accessu.

Dodám, pokud bude vícero her "takto kontroverzních" mohu pro ně vytvořit speciální kategorii např: Černé koně v Early Accessu, tím je zmíním v článku, ale zároveň nezařadím do hlavní TOPky.
Early Access hry dělají jen bordel, ať už mají vyjít v jakékoliv podobě. Stejně si ti vývojáři nezaslouží jakoukoliv zmínku. Opravdové indie hry se do žebříčku nedostanou a velké hry typu BGIII jsou k smíchu, kór od studia, které opakovaně škemrá na kickstarteru i přes fakt, že se jejich hrám daří prodejně. Fuj fuj, doporučuju vyřadit všechno! :)
Baldur's Gate III by mal vyjsť v roku 2022 v plnej verzii, takže ide o legitímnu voľbu. To len pre tých, ktorí by zaň chceli zahlasovať.
@Deimos: Ten Early Access je potřeba lépe specifikovat (viz níže), protože teď není jasné, pro co se teda může hlasovat. Díky.
Už jsem taky odeslal, 3 místa mi úplně stačily.:-D
1) Jagged Alliance 3
2) Sniper Elite 5
3) Syberia 4

Na Baldur's Gate 3 jsem uměl zapomněl, ale co už.:-) Ta dostane spoustu hlasů určitě i bez toho mýho.:-)
Odoslané.

1. S.T.A.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl
2. Isonzo
3. Elex 2
4. Starfield
5. Sniper Elite 5
6. Forspoken
7, Final Fantasy XVI
8. Weird West
9. Shadow Warrior 3
10. Stray
Ok, submitted. Nakonec jsem vyhrabal tohle:

1) STALKER 2
2) Starfield
3) Dying Light 2
4) Elex 2
5) Weird West
6) Plague Tale 2
7) Stray
8) System Shock Remake
9) Ghostwire Tokyo
10) Baldur's Gate 3

Samozřejmě, kdyby náhodou vyšlo Kingdom Come 2 nebo datadisk k Cyberpunku a byly už ohlášený, tak by šly nahoru i nad STALKERa.

Jo a zapomněl jsem Atomic Heart, ale to je velká neznámá, kdoví co z toho bude.