Gran Turismo 7

04.03.2022

The complete Real Driving Simulator, 25 years in the making.

Série Gran Turismo nás provází již od roku 1997, kdy světlo světa poznal první díl považovaný tehdy za nejrealističtější okruhové závody na konzolích. Japonské studio Polyphony Digital se této vize pevně drží dodnes a za léta si díky ní získalo přízeň nadšenců do věrných závodních simulací. Gran Turismo 7 se cestou pozvolné evoluce snaží rozvinout to roky prověřené a zároveň definovat trendy u vysokorozpočtových simulátorů, kde asi nejvážnější konkurenci GT představuje Forza Motorsport.

Plnohodnotné Gran Turismo 6 (2013) pro PlayStation 3 v PS4 éře následovalo Gran Turismo SPORT (2017) cílené na online složku a progaming. Sedmička se pokouší o inovativní ohlédnutí do minulosti. Hlavní režim Campaign dává vzpomenout na slavný GT Mode, kde se nachází řidičská škola, licence potřebné k odemknutí přístupu do obtížnějších závodů, virtuální garáž a v neposlední řadě také samotný závodní šampionát zahrnující smyšlené i reálné závodní okruhy rozeseté po celém světě.

Výše zmíněné okruhy i tentokrát zahrnují stálice série, jako je třeba Trial Mountain či High-Speed Ring. Prošly modernizací, nicméně k prohloubení zážitku z jízdy u nich nedošlo za cenu ztráty jejich charakteristické atmosféry. Vozidla lze kromě spektra barev ozdobit i polepy všemožných motivů. Smysl tvůrců pro detail rovněž podtrhuje kolonka na výměnu oleje či myčka spolu se simulací počasí a plynutí denní doby. Všechno se samozřejmě promítá do jízdních podmínek během závodů.

Nechybí ani dealerství nových s prodejem ojetých vozů, GT Café umožňující kompletovat sbírku aut fungující také jako encyklopedie a konečně kategorie Scapes.  V jejím rámci vůz naaranžujete do jedné z 2500 možných lokací a poté vyfotíte dle svého přání. Tuningová kategorie GT Auto pokrývá úpravy od instalace různých dílů až po zevrubné nastavování. Pohrajte si s aerodynamikou a změňte délku jednotlivých převodových stupňů, abyste z auťáku na dráze dokázali vymáčknout maximum!

No to mě podrž! Člověk GT7 chvíli nehraje a oni v Polyphony Digital stihli v mezičase dodělat split-screen hned pro 4 hráče na PS5! https://www.gran-turismo.com/us/gt7/news/00_5297246.html To se bude fajně jezdit v office na 65"+ TV. Škoda, že nemám další 2 controllery.

Momentálně nabízí GT víc než Forza Motorsport 6/7 kde je split-screen jen pro dva hráče ale v nové Forza Motorsport 8 prozatím chybí úplně. Na druhou stranu FM8 má takové možnosti, že si na ten split-screen rád počkám.