Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
Karel Musil • 35 let • Supporter/QA • Wien (Zahraničí)

Komentáře

The Elder Scrolls IV: Oblivion

 • PC 70
Přestože mě svého času hodně bavil Morrowind (a základní hru jsem dohrál), do Oblivionu jsem se nikdy nehnal. Moje progresivní a RPG pozitivní sestra sice měla originálku i PC, které hru bez problémů rozběhlo, ale nakonec jsem hru hrál pět minut a už se k ní pak nevrátil. Můj nynější dojem z Oblivionu je spíše rozporuplný Popravdě mám raději příběhová RPG od Bioware než sandbox (a i z DA:I jsem měl lepší dojem)...

Než jsem se pustil – po patnácti letech po vydání – do Oblivionu, něco jsem si o hře načetl. Rozhodl jsem si ozvláštnit hraní následujícími způsoby: žádné mody (kromě některých neoficiálních patchů – to byla víceméně znouzectnost, protože mi hra se všemi DLC a všemi neoficiálními patchi okamžitě spadla), žádné levelování (můj modus operandi je jinak zůstat v oblasti, poplnit všechny questy, přelevelovat následující oblast a užít si snadnějšího průchodu hrou, to v Oblivionu bohužel nefunguje) a na nejlehčí obtížnost (v pozdějších fází i za střídmého užití cheatů). A především: zjistit, za jak dlouho mi bude trvat projítí hlavní dějové linie. How long to beat uvádí něco pod třicet hodin. Já to zvládl za osm (až po apoteózu, sice je ještě jeden quest v hlavní dějové linii, ale outro bylo, na brnění si ještě počkám, ale ještě taky s hraním nekončím).

Oblivion vypadá – nepřekvapivě – lépe, než Morrowind, ale Morrowind mě bavil víc. Na straně druhé, zkusil jsem paralelně znovurozehrát i Morrowind, ale tam bych si ještě musel pohrát s vizuální stránkou, případně vyzkoušet některé z konverzí (ať už Morroblivion, nebo Skywind, ale to spíš ještě počkám až po Skyrimu, pokud ještě budu mít náladu). Co se soundtracku týče, tam u mně stale vede Morrowind, v Oblivionu mi přišla naprosto nevýrazná (možná, když ji budu poslouchat desetkrát delší dobu, tak se můj dojem zlepší, ale obávám se, že tolik času tomu dát nemůžu).

Bavilo mě putování krajinou (pěšky, jízda na koni byla jaksi neohrabaná) i města, nebavily mě dungeony. Nepochopil jsem systém páčení, a to mám za sebou i Thief: Deadly Shadows. Systém “povolání”/classes v TES mi nevadí, líbí se mi, že můžu bez problému hrát za kouzlícího šermíře a chci-li, pobíhat/hopsat přitom v plátové zbroji. Co se bojů týče, nakousnu i ten největší problem, co jsem s hrou měl, a totiž friendly fire. Ono se stane (v hlavním questu) až nepříjemně často, že musíte eskortovat nějakého spolubojovníka, nebo třeba celou skupinku, pak zaútočí nepřítel a mí společníci se tak strašně rádi připletou do rány, to jsem fakt zíral. Když jsem u Brumy nechal otevírat Oblivion gates (mimochodem, druhá nejhorší věc na TES: Oblivion jsou právě Oblivion zones, byl jsem rád, že jsem navštívil jen tři, přičemž ten časový limit v poslední jsem řešil noclipem (tcl), protože jsem na to už neměl nervy), tak jsem jen slyšel výkřiky “murderer, murderer” a pak se divil, že mám najednou 5000 Bounty, ze které se nemůžu vyplatit. Taky jsem docela zíral poté, co jsem se vrátil zpět na bojiště, že přežil pouze Martin, protože když jsem odcházel, zbývalo jich na mé straně ještě poměrně dost. Podotýkám, že jsem nepoužil žádných plošných útoků, to už mi bylo jasné, že bych nepochodil (jestli je možné něco vykoumat prostřednictvím vlastnoručně navržených kouzel, to jsem nezkoušel – stejně jako alchymii).

Každopádně, když už to mám jakože dohrané a nemusím moc řešit obtížnost soubojů, zkouším teď menší DLC a plánuji ještě nějaké ty questy a frakce, jestli se můj výsledný dojem třeba ještě o něco nezlepší. Už jsem si zkusil třeba i to neslavně proslulé DLC s koňskou zbrojí (koně jsem viděl zakutého a potom už vůbec ne, a když jsem si koupil jinde nového, ten mi zmizel před nosem taky. Tak asi to budu řešit sprintem po dvou...

Jestli půjdu i do dvou velkých "datadisků¨, to ještě nedokážu říct. Utopit se v tom dá strašně moc času a popravdě si radši zahraju deset různých osmihodinových (klidně i kratších) titulů, než jeden osmdesátihodinový (prásknu na Crashe, že má na Steamu v Oblivionu nahráno 640! hodin).
+24

Ring II: Twilight of the Gods

 • PC 50
Když jsem před více jak pěti lety dohrál první díl, první dotaz byl, jestli plánuji i dvojku. Odrazoval mě už typ hry, protože akční adventury opravdu nemusím. Nakonec mi to nedalo a zhruba týden jsem se hrou (po večerech) prokousával. Což o to, ona není o moc delší, než jednička, ale všechny ty arkádové prvky náročné tu na rychlost, tu na přesnost, případně na obojí zároveň vedly k nekonečnému opakování segmentů, což bylo o to horší, že mi hra na některých místech po uložení a opětovném nahrání pozice glitchnula, hra spadla a mohl jsem začínat z daleko dřívější pozice.

Ale největším problémem není kostrbaté ovládání, možnost mít pouze jeden předmět, puzzly, se kterými si hra díky silnějším procesorům špatně poradí (hned první - bušení do kovadliny do rytmu hudby, přičemž tohle se ještě jednou vrátí, jakmile Siegfried začne sám kovat ("Nothung! Nothung! Neidliches Schwert" (...) Hoho! Hoho! Hohei! Hohei!"Blaaaase! Blaaase"). No, tak to tam zrovna není. Tady musíte myší posunovat páku nahoru a dolů. Kéž by tam byla aspoň jedna árie... co árie, kéž by tam byla alespoň nějaká pasáž, kde by hrála hudba déle, než jen několik vteřin ve smyčce! V tomhle byl první díl daleko velkorysejší, nakonec se zde hráč dočká jen reprízy Siegfriedovy smrti - a to ještě zkráceně.

A ještě jedno mně nepochopitelné designové rozhodnutí - polovina příběhu je vyprávěna textem, který je ovšem dostupný jen v menu (a odhaluje se postupně) a přímo ve hře se nikdy nezobrazí a ani jej nepokrývají cutscény (některé se povedly, třeba souboj s drakem Fafnerem). Že Siegfried ke konci zabije Albericha, to bych už nějak přežil (v opeře přežije).

Nikdy víc. Nikdy víc... Raději vyhrabu moji Blu-Ray kolekci s celou operou, Rheingold má krásně snesitelné slabé tři hodinky...
+12

We Met in May

 • PC 70
Popravdě jsem čekal trochu víc vinět - a aspoň náznak nějakého toho sexu - ale nakonec peněz nelituji. Asi nejmíň se mi líbila pláž, protože ovládání Nininy ruky je strašně kostrbaté a všechno se to sypalo a teklo mimo (teď si říkám, že určité pasáže popisu i komentáře vyznívají daleko perverzněji, než tomu v samotné hře je). Ta mezihra mi zabrala nejdéle, protože i když bylo celkem jasné, co se má udělat, skutečně to provést byl problém.

Pozvání do bytu bylo roztomilé, i když mi přišlo, že Jakea neodradí nic, co Nina v bytě měla, ve zkoušení šatů se může hráč celkem vyblbnout (bohužel jen ve spodním prádle není možné vyjít)... no a kroucení bradavek na skóre bylo celkem WTF. Myslím ale, že si za čas zase nějakou hru od Niny dám...
+11

Freshman Year

 • PC 75
Cibele se mi líbila (tedy pokud pominu hlavní herní náplň), how do you Do it mělo velmi originální námět. Na Ninu Freeman jsem si měl dát lepší pozor, její další projekty mi dosud utíkaly. Akvarelový vizuál (druhá dáma) je dost prostý, ale pořád lepší, než nějaký současný pixel art, který mi dost leze krkem. Ten třetí vzadu je pak autorem hudby, která tedy je ve Scéně, Ke Které To Všechno Směřuje je hodně intenzivní. Celá ta hříčka je dost imprese, ale ta (u každé normální hry by se řeklo cutscéna) navozuje patřičné pocity. Brrr.
+8

Eventide 2: The Sorcerer’s Mirror

 • PC 55
První díl se mi velmi líbil, jak námětem, tak zpracováním. Dostal zasloužených 70% a já se chtěl hned vrhnout na pokračování. To se mi z nějakého důvodu vůbec nepodařilo rozjet a podařilo se až nyní, po pěti letech. Kouzlo je bohužel pryč, sice jsou tu zmíněni nějací slovanští bohové a antagonista kdysi udělal pakt s Borutou, ale jinak je ze dvojky standardní novodobé HO. Na trojku si nechám zajít chuť...

A jedna z postav se jmenuje Yannosik...
+7

Forever Worlds: Enter the Unknown

 • PC 45
Do you know the gorilla?
- Personally? Biblically?
 
Má až patologická touha hrát adventury z vlastního pohledu (Atlantis, Myst...) mě občas přiměje hrábnout do peněženky (v tomto případě jsem peníze nechal před několika lety na gamersgate.com) a babrat se s tituly, které v lepším případě nikdo nehrál a v horším nikdo hrát nechce. Spolu s Crystal Key II: The Far Realm, Schizm II: Chameleon, Dead Reefs a Sentinel: Descendants in Time jsem za pusu sehnal i Forever Worlds. Ale to jsem si dal...

Že mám tu čest s velikým úletem už bylo jasné z úvodního intra a z velmi svérázného dabingu postav. Hra samotná po vizuální stránce dost utrpěla, navíc hned první úsek je zmatené bludiště, ve které se hráč potácí stále stejné vypadající džunglí. A pak - zase džungle, ale jinde. A i když se sem tam podíváte do jiného prostředí (poušť), zbytek pak tvoří hlavně džungle betonová (kanceláře či sklady). Do toho posloucháte (převážně) monology - protagonista se většinou omezuje na nechápavé jednoslovné promluvy, jinak především mluví sidekick - ještěrák. V cutscénách se hodně létá (kondor Sandor, přerostlý motýl, přerostlá včela a všechno to žvaní a žvaní). Samotné hraní je víceméně standardní, ale ten scénář, rádobyvtipné komentáře napsané po zdech, dveřích a vlastně kdekoli a označené otazníkem je úplně mimo.

Ale nejvíc mě dopálilo, když mi hra těsně před koncem zničila všechny moje savy a já musel pracně na internetu hledat jiné. Ruce pryč, tohle je jedna z nejhorších, komerčně vydaných (nečeských) adventur, co jsem kdy hrál (sice tak hrozné jako Vampire aus Nr. 13 to není, ale to byl hidden object).
+7

Full Throttle Remastered

 • PC 70
Nemám rád motorky (a ani motorkářské filmy), takže důvodů, proč hrát Volltrottel (pardon, Full Throttle) jsem příliš neměl. Naprosto nemám problém s délkou titulu, hra mě vyložene dožrala jen jednou (destruction derby a ještě rád jsem využil možnosti, tuto sekvenci přeskočit LShift+V. Bitky v kaňonu jsem sice musel několikrát opakovat, především sekvenci se slepejši, ale na to, jak podobné akční vložky nenávidím, to ještě šlo docela dobře.

Dabing (hlavních postav) je fajn, hudba většinou taky. Remasterovaná grafika je k světu, ale ani původní verze není k zahození. Králíci pobavili :P
+13

Police Quest: In Pursuit of the Death Angel

 • PC 55
Před nějakými dvaceti lety jsem si řekl (oslněn fenomenální sérií Quest for Glory), že bych si rád vyzkoušel i všechny ostatní sierrácké "questy" a jejich vícedílné série. PQ zůstal až na chvostu (mám kompletně dohrané QFG, GK, KQ kromě osmičky a nedávných epizod, tři SQ, obě Phantasmagorie i EQ a prvního Larryho).

I já se pral s řízením a nakonec jsem to jakž takž zvládl až ke konci hry (kdy jsem se naučil najíždět i na tu policejní stanici ze západu a ne z východu). Orientace ve městě mi zas tolik problémů nedělala (snad jen jednou jsem si spletl kvadrant mapy), spíš mi pily krev časové limity. A zámek v šatně, čekal bych, že po prvním vyřešení puzzlu už se bude otevírat automaticky.
+8

One Night Stand

 • PC 80
Relativně krátký vizuální román říznutý point and click adventurou, který nabízí na amatérský počin západní provenience neobvykle vysoké množství konců i líbivé zpracování. To mi sedlo daleko víc, než naposledy hraný Under Leaves. Rotoskopickou animaci jsem ve hře neviděl snad od The Last Express. Oceňuji propracovanost jak hry samotné, tak i samotné fabule, přičemž se tu opravdu vyplatí dosáhnout všech konců (i když tedy některé jsou dost odpuzující a vůči dívce, se kterou protagonista právě strávil noc, neskutečně kruté a neempatické, jiné jsou zase z kategorie "jak může být někdo (protagonista) takový debil".

Každopádně jsem velmi zvědavý na další projekt autorky...
+7

Under Leaves

 • PC 60
Chtěl jsem po době útlumu (strašně se mi líbí slovo hiatus, aneb třičtvrtě roku jsem na PC nic ne(do)hrál) začít s něčím krátkým a jednoduchým. No, navztekal jsem se pěkně, hlavně kvůli tomu, že jsem určité kombinace barev a tvarů prostě neviděl. Ač nejsem v žánru hidden object žádným nováčkem a i české hry rád vyhledávám, Under Leaves mi prostě nesedlo a mezi čekáním na dobíjení nápovědy jsem se slzou v oku vzpomínal na jiný absolventský projekt, totiž Samorost. Tahle minimalistická grafika mi příliš nesedla, i když pravda, rozpohybované je to pěkně...
Nakonec jsem dohrál všechny mise, i ty "bonusové" na druhé obrazovce.
+10

Yoomurjak's Ring

 • PC 75
Děkuji Drolinovi, že mě před několika lety (ještě předtím, než se hra objevila na Steamu) na Yoomurjak's Ring upozornil. Rovněž tak musím poděkovat svým maďarským kolegům z práce za další nasměrování. Knihu Jágerskie hviezdy (překlad vyšel ve slovenštině) jsem sice nečetl, zato jsem viděl její epické filmové zpracování Egerské/Jagerské hvězdy (jde o dvojdílný maďarský film z roku 1968, kvalitou nijak nezaostávající za podobnými projekty polské či rumunské kinematografie).

Hra samotná je jednou z nejlepších FMV adventur, které jsem doposud hrál, přičemž jí hodně pomáhá to, že vznikla až po roce 2000, což se pozitivně podepisuje na technickém stavu filmového záznamu. Tvůrci navíc vystačili bez (viditelného) CGI. Výhrady nemám ani k obsazení a hereckým výkonům. Scénář... no, řekněme, že takové noční neoprávněné vniknutí do nasvíceného hradu je něco, co se hned tak nevidí. Je jen škoda, že poslední herní den už není tak působivý, hledání indicií a posléze knih je dost ubíjející. Přes to všechno je mi zvolená prezentace daleko milejší, než u A Quiet Weekend in Capri, kterýžto titul jsem se pokoušel hrát předtím.

Hře se každopádně podařilo naplnit její primární účel a do města Eger bych se někdy rád podíval...


Herní výzva 2020: Moje jméno je...
+14

Stargate Adventure

 • PC 65
Kladu si otázku, proč jsem Stargate Adventure nehrál dříve. Věděl jsem o ní, měl jsem ji staženou a rozhodně jsem ji i spustil, navíc mám slabost jak pro svět Stargate, tak hry na AGS. Nuže, zadařilo se až nyní. Cameo Hammonda potěšilo, dialogy také. Nepotěšil mě backtracking na Chulaku ani posuvné puzzle, zvláště proto, že jsem zaboha neviděl, který kvádřík mám zrovna vybraný a musel jsem to jet poslepu. Ke konci mě už hra přestávala bavit a byl jsem rád, že skončila tak rychle - je sice o něco delší, než mnou den předtím hraná The Winter Rose, ale až tak moc mě nezaujala. Snad, kdybych se k SGA dostal před deseti lety...

Hra byla mimochodem nominovaná na sedm AGS Awards za rok 2005 , ale proměnila pouze jednu (Best Background Art). Pro srovnání, The Winter Rose měla pouze dvě nominace. Nejlepší hrou za rok 2005 pak byla vyhlášena Ben Jordan Case 4: Horror at Number 50...
+9

The Winter Rose

 • PC 75
The Winter Rose je krátká, ale roztomilá adventura sierrovského střihu vytvořená v enginu AGS. Sice nenamluvená, zato opatřená vlastnoústně vytvořenými zvuky a Vivaldiho hudbou. Vše je zasněžené, vločky se vznášení vzduchem, hrdinka Rose za sebou při chůzi zanechává ve sněhu stopy a čas od času narazí na nějaké to NPC.

Rozhovory jsou vetšinou vtipné (zvláště s nihilistickým supem, načerno pracujícím krtkem), jejich nevýhodou je prezentace pomocí smyčky (prostě klikáte tak dlouho, dokud se NPC nezačne opakovat) a ne jako dialogové možnosti. Puzzly jsou celkem vypečené, jde o používání předmětů na místa na herní obrazovce či v inventáři.

Zkrátka, je to povedená jednohubka, přesně taková, kterou jsem hledal do kategorie Zimní radovánky...
+8

The Room

 • PC 70
 • Android 60
Na The Room jsem byl celkem zvědavý, byla mi doporučena jedním z výtvorů Steam labs. Hru jsem nakonec hrál jak na PC, tak i na smartphonu (android), ale ještě rád jsem se vrátil k PC verzi. Možná za to může velikost displeje mé postarší Xperie, ale asi jsem příliš odkojen klasickými obrazovkami na to, abych si hru užil na tak malém prostoru.

PC verzi jsem hrál během dvou večerů. První večer mě to i celkem bavilo (renderované je to krásně), ale ten druhý už mi přišel dost natahovaný. Zvláště poslední, dodatková kapitola mi pořádně lezla na nervy, v čele s finálním bludištěm. Příliš mě nebaví hry s minimálním příběhem - a The Room mi přišla v tomto ohledu ještě méně vybavená, než třeba takový Safecracker: The Ultimate Puzzle Adventure. Ještě si hodně rozmyslím, jestli budu hrát sekvely (koupené je mám, holt slevy...).
+9

Werewolf: The Apocalypse – Heart of the Forest

 • PC 70
Heart of the Forest je v pořadí ČTVRTÁ počítačová hra adaptující vlkodlačí tabletop RPG W:TA, ale teprve první, kterou se podařilo dokončit a vydat. Pátá je (snad) na dobré cestě.

Četl jsem příručky a supplementy především k Vampire: The Masqurade a mám za sebou i něco z Mage: The Ascension, o vlkodlacích ve World of Darkness jsem dosud nevěděl nic (jeden byl ve Vampire: The Masquerade - Redemption, další v Vampire: The Masquerade - Bloodlines, jen to, že se jim říká garou, ale není se čeho bát - hra obsahuje kontextovou nápovědu a všechny nové termíny jsou vysvětleny.

Nečekejte ovšem, že budete s vlky býti a výti hned od samotného začátku. Ne, ne, na to si pěkně počkáte (tak asi do dvou třetin nepříliš dlouhého titulu - i když zase záleží na tom, jak rychle čtete) a oproti upířím hrám, kde hraní za člověka spíš otravuje a jste rádi, když se to odbude už v samotném intru, je to paradoxně ta nejzábavnější část. Pátrání po vlastní minulosti, prolézání lesa, vztahy mezi jednotlivými lidmi, to je strašně fajn. Podobně jako Mage the Ascension: Refuge se i tento titul točí kolem (relativně) aktuálního problému a lokalizace do neprofláknuté oblasti Evropy přidává příběhu na zajímavosti. O to větší škoda, že po přeměně na -dlaka hra dost ztrácí štávu. Kdo ví, možná jsem jen měl nezajímavý průběh, autoři slibují čtyři hlavní konce, každopádně do nového průchodu se mi nějak nechce.
+10

Vampire: The Masquerade - Shadows of New York

 • PC 80
Pátá edice V:TM přinesla mezi jiným i zamíchání dvacet let starých pořádků a dělení klanů mezi Camarillu a Sabbat. Gangrelové odešli z C., namísto toho Assamite (nyní Banu Haqim) a především Lasombra naopak odešli z S. do C. A o jedné takové nově Přijaté Lasombře je příběh hry Shadows of New York. A je jen na hráči, jestli z ní uděláte opravdovou Lasombru, která se tesáky a drápy prokrvácí až na vrchol newyorského potravního řetězce, nebo si zachová alespoň špetku lidskosti a jediný hluboký vztah, který ji zbyl.

Protagonistkou je polská lesbička se zálibou v kouření cigaret, v New Yorku začne řádit epidemie, hra kromě Coteries navazuje velmi svérázným způsobem i na Vampire: The Masquerade - Redemption a vůbec se jedná o jeden z mých nejsilnějších herních zážitků posledích let. Autoři se tentokrát utrhli ze řetězu co se týče citování nejrůznějších filmů, což je tedy pro mně osobně opět velké plus.

Doporučuji...
+10

Vampire: The Masquerade - Coteries of New York

 • PC 70
Na Coteries of New York jsem byl zvědavý, ale přesto jsem koupi odkládal skoro rok. Hru jsem nakonec dohrál za Toreadora (můj oblíbený klan) a potom jsem si krátce vyzkoušel neurvalého Brujaha (který to poměrně dotáhl pod šerifův meč). Momentálně mám ještě rozehranou Ventrue (hrajete za předem určené postavy, u kterých si můžete vybrat jen jméno) a je možné, že komentář po dohrání ještě rozšířím.

I když je hra více vizuálně orientovaná, než letošní Vampire: The Masquerade — Night Road, přesto jde o prostější hru ve smyslu hraní jako takového. Navíc vskutku zamrzí absence savování (pouze Save-on-Exit) a nemožnost sát krev kdykoli se vám zachce hru dost ztěžuje.
------
Dal jsem si tu práci a dohrál hru za všechny tři postavy a získal všechny achievementy - a můžu za to poděkovat především (mnohem lepšímu) pokračování Vampire: The Masquerade - Shadows of New York. Při prvním hraní Coteries jsem se zaměřil především na questovou linii s klanem Tremere, Nosferatu a malkaviánku Hope jsem udělal jen ze tří čtvrtin a klan Gangrel (Tamika) jsem nenačal vůbec - při jediném průchodu hrou prostě nemáte dost času na všechno. Protože jsem pak chtěl postavy v Shadows lépe poznat, zaměřil sjem se při dalším hraní převážně na ty, které jsem předtím opominul nebo na to nebyl čas - i tak mi to vzalo snad čtyři rozehrání a děkuji autorům za dodatečné naprogramování tlačítka na přeskočení dialogů (prostě držíte, dokud se neobjeví dialogová volba).

A s tím krmením to nakonec není tak zlé, jak to na první zahrání vypadá. Maximálně nebudete mít k dispozici tu kterou disciplínu nebo extra volbu. Stejně jsem rád, že Shadows se na aktivní krmení vykašlaly.
+8

Vampire: The Masquerade — Night Road

 • Android 75
Night Road je k dnešnímu datu nejvíce "role playing game" ze všech elektronických her v sérii V:TM. Víc, než Bloodlines, i když na počtu konců se to přece jen ještě neprojevuje. Stále je to ještě na rozhodnutí "Camarilla vs. Anarchy" (Anarchové úplně ne), ale jinak si směřování své postavy můžete směřovat, jak chcete, ať už jde o preferovaný zdroj krve, chování vůči NPC (upírům i neupírům) a klidně to hrát i na obě strany (a přitom se rozhodnout, jestli být upřímní, nebo lhát).

Jedna věc dělá Night Road (a taky Vampire: The Masquerade - Coteries of New York) těžší, než předchozí hry - nemůžete pít krev kdykoli, ale jen pokud vám k tomu hra dá možnost. Což je občas nebezpečné, nevhodné, nedostatek krve vám zabraňuje využívat upírské schopnosti nebo se léčit a spolu s absencí manuálního ukládání (hra se ukládá automaticky při každé volbě) to je často dost stresující.

Hra mě ze začátku příliš nenadchla, ale s postupujícími kapitolami mě začala bavit. Navíc se nevidí často, že zadaný úkol je možné ukončit s různým stupněm úspěšnosti, ale pokud při tom nezemřete, stále ještě můžete pokračovat dál. A splnění úkolu je s postupujícími kapitolami (celkem jich je deset) často čím dál tím obtížnější.

Za mě můžu hru jen doporučit, rozhodně jde o lepší počin než Vampire Prelude: We Eat Blood And All Our Friends Are Dead a nové rozehrání dává smysl. Navíc se můžeme v nejbližších měsících těšit na další dvě hry ve spojení White Wolf (pod Paradoxem) a Choice of Games.
+10

Asistent detektiva Zbyška 2: Vražda v Orion Expresu

 • PC 75
Jsou to už tři roky, co jsem hrál první díl Zbyška, svérázný projekt (a příběh), nemající na české herní scéně obdoby. Sice jsem si z něj po třech letech pamatoval jen to, že Zbyšek Claus je delfín (a syn Santy Clause), že můžete buď vyšetřovat, nebo se na to vykváknout a raději chodit do kina a že to nebyl vizuální román na pět až deset minut, jak tomu s velkou částí české produkce tohoto typu her často bývá. Nicméně jsem zapomněl, jak ujetý ten svět je.

Téměř celý děj druhého dílu se odehrává na palubě vesmírného vlaku plného mluvících delfínů, jednorožců, alienů (členové posádky) a vůbec všemožných podivných existencí a svérázných figurek. Celé je to velmi vtipně napsáno, je na hráči, jestli bude asistovat ve vyšetřování, nebo se jen poflakovat kolem (tyhle větve jsem příliš nezkoumal).

Po technické stránce se autorům podařilo z Ren'Py vyždímat opravdu hodně, celé se to (na poměry vizuálních románů) opravdu slušně pohybuje a ani nezaostává ani ozvučení a hudební doprovod.

Nejsem si jistý, jestli jde o titul pro každého (přece jen se musíte přenést přes určitou šílenost settingu, např. že jedním ze sekundárních charakterů je kostra jednorožce, ovšem všichni jednají, jako by dotyčná klisna byla stále naživu), každopádně titul takovéto kvality by se mohl z fleku prodávat...
+13

Comics Quest

 • PC 70
Tak jsem se ve svém putování za českými freeware adventurami dostal i k tomuto v AGS vytvořenému počinu. Asi nejvíc mě štvala nemožnost prozkoumání předmětů v inventáři, kde si prostě musíte vystačit s obrázkem (jeden z puzzlů zahrnuje kombinaci barev, které získáváte právě použitím různých předmětů), takže pokud si nepamatujete, co jste to přesně sebrali, tak musíte zkoušet vše na vše. Což je mimochodem ve hře i tématizováno).

Hra není příliš rozsáhlá (čtyři obrazovky plus finální neinteraktivní místnost), ale přesto je relativně propracovaná a dostat se v jednom případně na druhý konec místnosti vyžaduje poměrně hodně úsilí. A s tou deklarovanou nutností vyznat se v komiksech to taky není tak žhavé...

BTW dle titulků byl jedním z betatesterů Pivo?
+12

Belegost

 • PC 40
Tak nevím, jestli jsem vyžral tu nejhorší možnou verzi (PC/DOS) bez Fukovy hudby pouze s pc speaker ohňostrojem na závěr, nebo to jen DOSBOX neumí emulovat. Každopádně možnost změny barvy pozadí a textu mě nevytrhne. Jestli Ugra označil Spectrum verzi za jednu z nejlepších předrevolučních her, tak potěš. Inventář omezený na pět položek, sviňárničky v podobě časových limitů vyřešení skřeta, zapálení mechu..., potěší taky, když jablko místo položení sežerete. Nebýt toho, že jsem si hru chtěl zahrát už nějakých dvacet let (díky tolkienovské tematice), tak bych se na hraní vykašlal. Takhle mě to zabralo snad sedm restartů (zvláště, když jsem si přepsal save dead endem) a nakonec jsem ještě rád sáhl po návodu.
+13

Colorless Day

 • PC 65
Tři minipříběhy s celkovou odhadovanou délkou čtení 10 minut. Jde o kinetický román (jeden konec, žádné volby) a dokonce se zdá, že jde i o jeden z prvních titulů vydaných v enginu Ren'py obecně (č. 23, pokud se dá věřit jejich seznamu).

Upřímně, tohle je ještě méně hra, než většina zástupců tohoto žánru, na jazyk se spíš dere označení umělecká výpověď.

Technická poznámka: hra vyšla i pro Android, ale zaboha se mi ji po stažení nepodařilo spustit...
+9

Fest Trip

 • PC 75
Další příjemná česká VN jednohubka, opět spojená se soutěží na Animefestu, i když ne tak, jak by se dalo v rámci Renai soutěží v letech 2009, 2010 a 2016 čekat (šlo o soutěž o nejlepší fan art inspirovaný touto hrou, a takový sekvel s Asukou pod názvem Feststrip bych si taky dal líbit:-P).

Hra nabízí větší množství konců (dosáhl jsem jich tuším sedmi, i když většina z nich je špatných), navíc při opravdu hloupých odpovědích můžete skončit prakticky na začátku. Bavily mě jak dialogy, tak postavy, Fest Trip je navíc spolu s Heartbeat jasným důkazem toho, že VNka ze současnosti a z domácího prostředí mají smysl.
+9

Princes of Fantasy

 • PC 25
O Princes of Fantasy se nedá moc psát, to se musí zažít. Nabízí se otázka, proč vlastně tvořit záměrně špatnou hru, ale to je pomalu jako klást si otázku, proč psát české vizuální romány o Japoncích, které se odehrávají v Japonsku. (Tuhle otázku si kladu v poslední době často, ale ... Budiž).

Ač hra vypadá otřesně (Malování? Myslím že Malování/MS Paintbrush) a příběh je víceméně o ničem, po technické stránce to funguje. Jako myšlenkový experiment doporučuji porovnat s těmi horšími výtvory např. od Marion Software.

A abych nezapomněl (protože popisek to nezmiňuje) - hra je pouze v angličtině;-)
+8

Útočiště

 • PC 60
V rámci AnimeFestu 2016 soutěžily čtyři vizuální romány (ehm): True Ending, Spáleniště, SemiFantasy76: O smůle a štěstí Tondy Brukve a nakonec právě Útočiště, které zde čtyři roky chybělo. Popravdě jsem si tak moc zvyknul na hry v Ren'py, které nabízí velké množství pozic pro uložení, možnost zrychlení textu i přeskakování již přečteného (což usnadňuje dosahování dalších konců), že mi absence posledních dvou položek u tohoto titulu - jakožto i omezení na tři savy - docela pily krev. Příběh samotný je malinko naivní, ale jako jednohubka-proč ne, navíc mě překvapilo větvení příběhu, to se v domácích podmínkách moc nevidí...
+11

Anime Rande

 • PC 25
Tedy jako.. ehm... došla mi slova. Asi takhle - má to nápad. Má to taky poměrně velké množství možností/seriálů (nicméně pobyt v nich není příliš dlouhý). Možná bych si to užil víc, kdybych z těch seriálů měl alespoň nějaký nakoukáno (tuším jsem viděl jeden díl Blood+ a kromě toho, že by to mohlo být o upírech, si nepamatuji vůbec nic - přece jen jsem spíš koukal na Neon Genesis Evangelion, Hellsing nebo Haibane Renmei, tři další z herní nabídky znám jen podle názvu a u ostatních vůbec nevím, která bije). Co bych si asi neužil v žádném případě je kresba postav, ta mi trhala oči. Neodvažuji se odhadnout, kolik bylo autorům (spíš autorkám) let (nick jedné z nich něčemu napovídá), ale ať se na mně nezlobí, tohle neskousnu.
PS, Heartbeat dostává při zkušenosti s Anime Rande úplně nový rozměr...
+9

Sen Tmavomodrej Korytnačky

 • PC 65
Skoro by se dalo říct, že tahle hříčka se načítá déle, než se hraje. Skoro. Záleží na tom, jak rychle čtete a jak výkonný máte počítač, ale pokud i autoři říkají, že jim načítání trvá dlouho a že tenhle aspekt zrovna nevychytali, to už je na pováženou. Tento titul stojí na příběhu a svérázném (a minimálně na české poměry) unikátním grafickém zpracování, ke kterému přispívá fakt, že se zde nerecyklují předtvořená pozadí. O příběhu vám záměrně neřeknu nic, protože na něm to celé stojí. Prozradím jen, že jednu půlku tvoří flashback...

Link ke stažení: http://freehry.doupe.zive.cz/recenze/sen ... cka-jako-korytnacka/

Jinak abyste věděli, proti čemu Korytnačka stála a jaké bylo pořadí:

1) Podzim
2) Enmaku
3) Sen Tmavomodrej Korytnačky

(Cena diváků): Heartbeat
Anime Rande
+7

True Ending

 • PC 80
Večer s českým vizuálním románem 2/2: True Ending

Zasloužený výtěz Animefestu 2016 v sekci Renpy her. Dámy a pánové, tohle je nářez. Strávil jsem v ní přes tři hodiny a času nelituji. Hra je rozdělena na několik částí (přičemž nejobtížnější je hned ta první, s nejvíce rozhodnutími), ale každá z nich je přes recyklaci prostředí i charakterů úplně jiná, s jinou náladou i vyzněním. Asi nejméně zajímavý/originální je samotný "true ending" a být to samostatná hra, nebylo by příliš o co stát, ale jako příběh do počtu ujde. To, co předchází, je ale nářez a popravdě jsem zvláště u druhé části jen nevěřícně zíral a chlámal se.

Pozoruhodným elementem je zasahování jisté modrovlasé postavy do děje, které se ovšem projevuje např. násilným restartem hry do menu nebo dokonce odebráním tlačítka start (to pokud se hráči podaří protagonistu zabít).

Tahle hra je fascinující ukázkou jak kreativních schopností autorů, tak i příkladem toho, co všechno se dá z free enginu na tvorbu VN vytřískat. Tohle je jeden z nejzábavnějších zástupců žánru, co jsem zatím hrál (a další příklad toho, že každé české VN je úplně odlišné od všech ostatních...).

(10/10 jak démon vyžadoval, jsem tomu nedal, ale silných osmdesát procent je to určitě)...
(A jak tak koukám, tak i splňuje Herní výzvu 10 (naruby) na hardcore. Win-win!
+15

Broken Sky

 • PC 60
Večer s českým vizuálním románem 1/2: Broken sky

Tohle je vyloženě jednohubka na pár minut. Nominálně je to sci-fi, ale vlastně to vůbec není poznat. Neurazí ani příběh, ani kresba, o nějakém překvapení se mluvit nedá. Minimální počet rozhodnutí.
+8

Heroes Chronicles: Warlords of the Wastelands

 • PC 65
O spin-off sérii Heroes Chronicles jsem se dozvěděl poměrně brzy (díky sžíravé recenzi z jednoho herního časopisu, která by se dala shrnout slovy "krátké a blbé"). Celou sérii si pak koupil otec poté, co vyšla na GOGu (jestli ale některý z dílů hrál, to už se ho bohužel nezeptám). Nebýt Herní výzvy a potřeby najít nějakou tahovku (původně jsem chtěl hrát Alpha Centauri, ale radši jsem se zase po špičkách vytratil. Poté padla volba na HOMAMIV, kde jsem ale zapomněl, jak neskutečný opruz ten díl byl, načež mi do oka padlo tohle), asi bych se neobtěžoval.

Warriors of the Wasteland nabízejí osm map/scénářů a nic jiného - to je celá kampaň, žádný generátor map, standalone mapy nebo multiplayer. Ale na to máme trojku... Kdesi jsem si přečetl, že Chronicles cílily na začínající hráče a minimálně úvodní mapy by tomu odpovídaly. Na druhé straně, kratší herní doba mi v dnešní době zcela vyhovuje. Co tato hra dělá opravdu dobře, je world building a writing, na HOMAM je tu neuvěřitelné množství textu a vpodstatě jsem se přistihl, že hraji víceméně jen kvůli příběhu (i když tedy ta náhlá proměna hrdiny v posledních dvou mapách... no, nevím...).

Jinak se mi nevyhnuly technické problémy - nejsem zvyklý na to, aby se mi na GOGu koupená (starší) hra odmítala spustit, naštěstí fórum nabídlo řešení a hra pak přece jen fungovala.

Herní Výzva 2020: Ještě jeden tah
+13

Myst V: End of Ages

 • PC 70
Cesta je u konce... Přijde mi, jako bych s touto sérií strávil celé Věky, i když to nemohlo být víc, než patnáct let... Paměť už mi neslouží, jako dřív, ale přísahal bych, že jsem se s Mystem poprvé setkal prostřednictvím CD Levelu (nebo to bylo Score? Každopádně to nemůžu nikde dohledat) a vůbec netušil, co si o tom mám (odkojen Atlantis: The Lost Tales) myslet. Postupně jsem se prokousal každým dílem včetně remaku prvního Mystu i kompletním Uru a popravdě mě ani nemrzí, že už to mám za sebou... Vrcholem pro mně už navždy zůstane díl třetí.

Pátý díl bohužel neobsahuje FMV sekvence, což bylo pro mně asi největší zklamání. Oproti Uru hra vypadá lépe a lépe se i ovládá (přičemž je k dispozici jak volný pohyb pomocí klávesnice, tak i zjednodušený pohyb myší, budící dojem klasického pohybu po nodech, který je ovšem stále ještě plynulý - sice se mi zapnul jaksi omylem, ale ještě rád jsem u něj zůstal). Hudba neurazí, ale kompozice Jacka Walla z předchozích číslovaných dílů se mi zamlouvaly víc...

A to kreslení na tabulky, ježíš. Takový nemotornější MS Paintbrush/Malování. Někdy se mi podařilo dát to napoprvé, někdy až napodesáté, navíc Bahro občas nechtěli přijít (nejdřív jsem myslel, že jsem třeba moc blízko, ale jindy se stvoření spawnulo přímo pode mnou)... A co se týče savování, ještě nikdy se mi nestalo, abych si musel hledat na internetu, jak hru ksakru uložit. Něco tak neintuitivního jako zde jsem nezažil, to se musí vidět.

PS, hra má více konců, přičemž ty zjevné nejsou dobré...

Herní výzva 2020: ♫♫♫
+14

Icewind Dale: Trials of the Luremaster

 • PC 60
Hry na Infinity Engine jsem na začátku století zbožňoval. Tedy hlavně Baldury a posléze i Planescape. Na IWD se mi líbila předevšim hudba, náplň hry samotné už méně. Byl jsem tehdy schopen dohrát (po několika neúspěšných startech) jak základní hru, tak i datadisk (první bitva s drakem) i začít Trials of the Luremaster, ale příliš daleko jsem se nedostal. Přesto ve mně vždy zůstala touha dohrát všechny hry na IE. Po letech jsem pak se zaťatými zuby dorazil i IWD 2 a nyní konečně i Trials of the Luremaster.

Nejspíš patřím k minimu hráčú (minimálně zde na DH), pro kterého jsou boje v IE hrách prostředkem, ale nikoli cílem. Neužívám si nějakého taktizování, naopak chci, aby boje netrvaly dlouho, moje postavy nechcípaly, já se nemusel štvát s ochranami, zrychleními, maximálně si tak loknout léčivého lektvaru, prostě aby boje nestály v cestě příběhu. Proto také nižší hodnocení právě na boje zaměřených datadisků TOTSK, TOB a taky samotné série IWD, protože to mě prostě nenaplňuje. Příliš mě to nebralo před dvěma desetiletími a nyní mám pro to ještě méně pochopení.

Bohužel pro mně, přesně o tom je i TOTL - boje, boje, boje, sem tam puzzle, příběh mě nezajímal. Ještě rád jsem si zapnul story mode (hrál jsem Enhanced Edition), nejvíc mi zatápěli spectral warriors v samotném hradě, jinak to celkem šlo. Hrou jsem pak prosvištěl za zhruba 2,5 hodiny, což mi naprosto vyhovovalo. Navíc jsem poprvé v životě hrál s předpřipravenou partou (což přispělo k ještě většímu pocitu odcizení, nepřekvapivě). Na druhou stranu mi nikdo neumřel, což považuji za velké plus...

Pokud vás bavilo IWD (a HOW), TOTL by zklamat neměl.

(Herní výzva 2020: Parťák)
+19

Kitrinos: Inside the Cube

 • PC 65
Adventure hry nehraji kvůli puzzlům (a těmi celá The Black Cube série přetéká), ale především kvůli příběhu (a hudbě a vizuálnímu zpracování). Kitrinos je poměrně krátký (ale delší, než původní Myha), vizuálně před placenými bratříčky trochu ztrácí, ale pořád je to příjemná jednohubka a povedený příspěvek do série.

Puzzly jsou místy poměrně vypečené, s výjimkou posledního puzzlu jsou ale poměrně pochopitelné a nápověda se většinou válí někde poblíž. Tedy kromě bludiště se dvěma kuličkami, kdy vnější musíte dostat dovnitř a vnější ven, na tom jsem docela zatuhl (návod autorů říká drze "tohle puzzle není těžké, na to návod nepotřebujete")

Titul bych ale rozhodně nedoporučil těm, kteří ze série ještě nic neodehráli. Pokud jste s černými kostkami ještě nic do činění neměli, radši začněte předchozími kousky....
+10

Enmaku

 • PC 70
Tato hra docela klame tělem. Na první pohled se sice zdá, že jde o vizuální román (vytvořeno v enginu RenPy, druhé místo v soutěži Ren'Ai her na Animefestu 2009), ale ve skutečnosti jde o klasickou textovou adventuru (s obrázky a hudbou), které nechybí puzzly a ani bludiště. Obojí mi celkem zatopilo a dokonce donutilo kreslit si mapu - už si nevzpomínám, kdy jsem tohle naposledy musel ve hře dělat.

Bojová sekvence na samém začátku mi příliš nesedla, nicméně jde o další věc, se kterou jsem se ve vizuálním románu dosud nesetkal. Přišlo mi, že o výsledku daleko víc rozhoduje náhoda, než taktika.

Navíc se nebojím říct, že v tomto případě jedno dohrání rozhodně nestačí (to je nutné ke zpřístupnění druhé postavy), hra za druhou postavu totiž obsahuje nové a poměrně zásadní informace, které do jisté míry mění vyznění příběhu. O co konkrétně jde, prozrazovat nebudu, nicméně mě propracovanost celého projektu přiměla ke zvýšení původního hodnodcení (nemluvě o tom, že mi stále uniká poslední konec).
+10

Sfinx

 • PC 55
Nikdy bych neřekl, kolik využití může mít taková černá kočka. Použít ji k ulovení myši, ok. Ale co takhle udělat z ní rozprašovač barvy, udělat z ní titulní sfingu, případně ji poslat v balíku do hotelu nebo jejími drápy dostat z mraku sníh, to už je docela silná káva. Ti dva jsou z podobného těsta jako Kájko a Kokoš z Příhod z Galské země nebo jako myšáci z Chata kocoura Leopolda alias Zvláštnosti myšího lovu, jen jsou díky (polskému) dabingu otravnější. "zkus se zeptat mého staršího bratra" se poměrně rychle přejí, i když pokud to řekne i ten bratr... Navíc taky budete často slýchat věty "co je to za hlupstvo" nebo "kéž by ta hra byla jednodušší, co?"

Ono vlastně není moc o co stát, pohyb mezi lokacemi je místy dost zmatený a půlku času jsem hledal přechody samotné, ne jen aktivní místa na použití předmětů (jiný typ puzzlů než kombinace předmětů z inventáře na okolí tu není). Humor je místy dost zvláštní a vývoj jednotlivých událostí místy dost nečekaný (upír, perská princezna proměněná po polibku protagonisty v žábu), ale těžko říct, jetli to jsou dostatečné důvody ke hraní.

No, těch nepřeložených polských adventur z devadesátých let moc nezbývá, podpory SCUMMVM se dočkal (a snad brzy i AJ překladu) Książę i Tchórz / The Prince and the Coward, i když ten by měl být už delší dobu k dispozici i německy (i rusky, kdyby někdo chtěl).
+11

Loco Commotion

 • PC 50
Puzzle ve 3d jsou těžší / méně přehledné než ty ve dvou dimenzích, o tom není potřeba pochybovat. Loco Commotion (neboli Modelleisenbahn Simulator, jak je hra prodávána v německy mluvících zemích) se snaží zatraktivnit koncept převedením do podoby vláčků, ale výsledek je spíše rozpačitý...

Možná za to může mnou zvolené (a hrou oficiálně podporované) rozlišení, nicméně ovládání kamery mi přišlo nepříliš responzivní a ve výsledku spíše potírá než podporuje pocit dobře vykonané práce poté, co překonáte všechny překážky a vláček jede krajinou do cíle.

Dále mi (vzhledem k tomu, že jde o vlaky) přišel velmi nešťastně zvolený způsob použití jednotlivých pomocných vlaků - poté, co tento přijede na místo, kde má vykonat svůj účel, vlak zkrátka exploduje, zmizí a místo je nahrazeno např. novou kolejí nebo tunelem. Jistě, jedná se o stylizaci, ale ve výsledku jde o poměrně rušivou věc, zvláště když tento způsob "stavění" srovnám např. s RollerCoaster Tycoon.
+10

Paris 1313: The Mystery of Notre-Dame Cathedral

 • PC 60
Paris 1313... Tahle hra má poměrně blízko k dřívějším hrám Index+ (které tuto hru koprodukovalo) a nabízí podobně rozporuplnou hratelnost, jako Crusader: Adventure Out of Time a Vikings, ale tentokrát bez FMV sekvencí (zde jsou postavy i pozadí 3d renderované).

Jak už můj šest let starý popisek říká, ovládáte hned tři různé charaktery. Každý segment je ale poměrně krátký, víceméně pouze cutscéna, puzzle a krátké outro. Některé puzzly jsou pořádně vypečené (ať už šplhání komínem, kde musíte nacházet úchyty pro ruce i nohy a z těla vidíte pouze dlaně a chodidla, nahřívání pečeťě -zde jsem ještě rád využil možnosti přeskočení nezvládnutého puzzlu, případně pixelhuntové vymetání krbu, na které jsem po několikerém neúspěchu musel změnit rozlišení na doporučených 800x600. Lukostřelba je otravná, opakujte třikrát. Hraní v kostky je nuda, pro jistotu opakujte dvakrát).

Kapitola 7 a 8 je bludiště, taky peklíčko, které mi navíc ani příběhově nedávalo moc smysl. Z nějakého důvodu musela každá z postav dosáhnout finální místnosti z jiných směrů, ale přiitom byli všichni spolu - každá z těchto sekvencí začíná i končí úplně stejně.

Obrovský problém hry je opět to, že nemůžete ukládat kdykoli - respektive můžete, ale budete opět na začátku každé kapitoly. Když dohrajete dva segmenty ze tří a uložíte uprostřed hraní třetího, postup se vám uloží, ale poslední segment kapitoly zase musíte hrát znovu. Otrava.

Co se celkem povedlo, to je hudba (musím se později podívat, co že to hraje v intru - mám takový pocit, že to má v repertoáru uskupení Elfenthal). Co se naopak nepovedlo vůbec je, že do katedrály Notre Dame se ve hře vůbec nepodíváte... A taky jepřes 19 segmentů poměrně krátká, což ale asi vynahrazuje to, že některé puzzly/sekvence je třeba do zblbnutí opakovat, než hra uzná jejich splnění. No, mám to za sebou...

EDIT:

- hra sice obsahuje devět kapitol a tři hratelné postavy, segmentů je ale pouze devatenáct - v sedmé kapitole hrajete za všechny dohromady a v poslední pouze za hodináře
- hudba z intra je Cuncti Simus Concanentes. Tato skladba pochází z rukopisu Llibre Vermell de Montserrat a Elfental ji hraje bez instrumentálního prologu.
- ač je hra 20 let stará, podařilo se mi ji rozjet nativně na Windows 10 bez jakýchkoli úprav, kompatibility nebo podpůrných programů. Jen videa se načítají pomalu.
+9

Vikings

 • PC 65
V našich končinách prakticky neznámá FMV adventura Vikings je mladším bratříčkem (podobně neznámého) Crusadera, které jsem měl to štěstí hrát před nedávnem. Rozběhnout tuto hru na mé šunce byl docela oříšek, protože se nedá spustit ani na Desítkách, ale dokonce ani na XP (protože Desítky jsou čím dál tím nenažranější, tak se mi win 95/98 už neemuluje dobře a hra byla nehratelná. Vikings sice obsahuje i šestnáctibitové soubory, ale instalace na Win3xx se nezdařila). Protože disky obsahují jak verzi pro Windows, tak pro mac, nakonec jsem to rozběhnul v QEMU, kde mi to jelo buď plynule bez zvuku, nebo nehratelně sekavě s. Nakonec pomohl až výkonnější počítač, který je ale věčně obsazen manželkou a abych si mohl zahrát, musel jsem si vzít v práci dovolenou. Fun times.

Nabízí se otázka: stálo to za to? No, podívejte na moje hodnocení. Dobrá zpráva je, že není nutné hledat předměty v herní databázi, hra navíc obsahuje i klasický savovací systém. Jenomže to neznamená, že si můžete hru uložit a po načtení budete tam, kde před tím. Uložíte-li v průběhu puzzlu, po načtení budete zase na jeho začátku. A vzhledem k tomu, že tento titul obsahuje několik mini/meziher, z nichž u jedné jde vpodstatě o baseball na bruslích (hraje se na ledu) a u druhé pro změnu musíte proplout mezi pohybujícími se ledovci a pod palbou nepřátelských lodí (na jazyk se dere slovo drakkar, ale prý to není drakkar), zas tak moc to nepomůže.

Jinak mě víc zaujaly křižácké výpravy, než vikingové, ale to může být otázka vkusu...
+13

Podzim

 • PC 70
Podzim je pro mně jednou z nerozporuplnějších her, kterou jsem v poslední době hrál, přičemž nejde o titul, který by byl jakýmkoli způsobem kontroverzní. Co si myslet o hře, na které mě ruší právě její klady?

Mohl bych začít tím, že Podzim je klasickým příkladem vizuálního románu se vším, co k tomu patří, strukturou i kvalitou zcela srovnatelný se zahraniční produkcí, navíc s citelným použitím japonských reálií. Dosud žádná česká / česky psaná hra tohoto žánru se nedostala na takovou úroveň. A zároveň se musím ptát, jestli je bezduché okopírování postupů tou nejlepší cestou, a pokud ano, proč s tím mám problém (a čtenář zase může namítnout, jestli je to problém můj, nebo té hry).

Po formální stránce vlastně nemám co vytknout, hra navíc mění barevné ladění podle toho, o kterou z dívek se hráč zajímá (a pokud neumíte japonsky, tak vám určitě nedojde, že jméno minimálně dvou z dívek odpovídá i barvě okna poté, co se s danou dívkou seznámíte - i to mi došlo úplnou náhodou den poté, co jsem Podzim dohrál). Hra na některých obrazovkách obsahuje i scrolling nebo jednoduché ozvučení (tím teď nemyslím hudbu), což se u českých her v RenPy hned tak nevidí. Hra nijak nezaostává ani množstvím konců (viděl jsem jich sedm a je jich minimálně devět). I psaní je na velmi vysoké úrovni.

Mým druhým problémem se hrou je samotný příběh, respektive jednotlivé dívky. Neodvažuji se posoudit, nakolik se zde jedná o archetypy či stereotypy žánru, nicméně mě při hraní neskutečně rušilo, jak moc emocionálně poškozená každá z dívek je - každá jinak, ale všechny pořádně a interakce s nimi je občas jedno velké WTF.

Vítězství na Anime Festu 2009 je přes výše zmíněné kritizování zcela zasloužené...
+12