Forever Worlds: Enter the Unknown

30.03.2004

Slavný paleontolog Doc Maitland zasvětil celý svůj život hledání mýtického stromu známého pod názvem Magický strom Mu. Hluboko v amazonské džungli se mu jej podaří nalézt a potvrdit tak jeho existenci. Maitland slíbí poslat listy ze stromu k vědeckým výzkumům, ale od té chvíle se odmlčí. Nancy, doktorova dcera, se vydává společně se svým snoubencem Jackem Lanserem, jenž je současně kolegou doktora Maitlanda, do pralesa za svým otcem. Zde zjišťují, že strom je vlastně portálem do mýtické země Mu. Podaří se všem hrdinům vymanit z ovládnutí magickým kouzlem a vrátit se zpět do vlastní reality?

Forever Worlds: Enter the Unknown je adventurou, ve které se pojí mystika s magií, kdy hlavní hrdinové procházejí portály mezi různými světy a setkávají se s rozličnými tvory a bytostmi z jiných dimenzí. Zvláštní příběh doplňuje ambientní hudba a zvukové efekty navozující atmosféru džungle. Hra umísťuje na 2D pozadí trojrozměrně modelované postavy a hráč vidí okolní svět pohledem vlastních očí. Výjimkou jsou filmové scény, které prokládají hráčův postup hrou. Hádanky se objevují náhodně, většina z nich nepostrádá logiku, je však mezi nimi několik, které lze vyřešit metodou jen pokusu a omylu.

Do you know the gorilla?
- Personally? Biblically?

Má až patologická touha hrát adventury z vlastního pohledu (Atlantis, Myst...) mě občas přiměje hrábnout do peněženky (v tomto případě jsem peníze nechal před několika lety na gamersgate.com) a babrat se s tituly, které v lepším případě nikdo nehrál a v horším nikdo hrát nechce. Spolu s Crystal Key II: The Far Realm, Schizm II: Chameleon, Dead Reefs a Sentinel: Descendants in Time jsem za pusu sehnal i Forever Worlds. Ale to jsem si dal...

Že mám tu čest s velikým úletem už bylo jasné z úvodního intra a z velmi svérázného dabingu postav. Hra samotná po vizuální stránce dost utrpěla, navíc hned první úsek je zmatené bludiště, ve které se hráč potácí stále stejné vypadající džunglí. A pak - zase džungle, ale jinde. A i když se sem tam podíváte do jiného prostředí (poušť), zbytek pak tvoří hlavně džungle betonová (kanceláře či sklady). Do toho posloucháte (převážně) monology - protagonista se většinou omezuje na nechápavé jednoslovné promluvy, jinak především mluví sidekick - ještěrák. V cutscénách se hodně létá (kondor Sandor, přerostlý motýl, přerostlá včela a všechno to žvaní a žvaní). Samotné hraní je víceméně standardní, ale ten scénář, rádobyvtipné komentáře napsané po zdech, dveřích a vlastně kdekoli a označené otazníkem je úplně mimo.

Ale nejvíc mě dopálilo, když mi hra těsně před koncem zničila všechny moje savy a já musel pracně na internetu hledat jiné. Ruce pryč, tohle je jedna z nejhorších, komerčně vydaných (nečeských) adventur, co jsem kdy hrál (sice tak hrozné jako Vampire aus Nr. 13 to není, ale to byl hidden object).