Xzone.cz – Vyhrajte luxusní PlayStation herní koutek v hodnotě 250 000 Kč!

The Room

28.07.2014 PC
Hra The Room od studia Fireproof Games je kratší adventura, v níž se snažíte otevřít trezor a odhalit v něm skryté tajemství. Hledáte malé páčky a spínače, kterými odkrýváte další skryté mechanismy, pomocí speciálního okuláru nacházíte jinak neviditelné nápovědy, a s tím, jak se před vámi vše přetváří a jak řešíte hádanky a rébusy, jež vás nutí odhalovat další a další mechanismy, pronikáte hlouběji k jádru samotného tajemství.

Ačkoli hra obsahuje několik hlavolamů, nevyžaduje tolik logického myšlení, aby se hráč nemohl dostat dál. Přesto jsou pod ikonou otazníku k dispozici tipy, které lze využít, kdyby se snad hráč někde zasekl. Převod hry z mobilů a tabletů na PC se dočkal lepšího vizuálního kabátku a kvalitního zvukového doprovodu.

Koncem roku 2014 se chystá pokračování se symbolickým názvem The Room Two.

Jedna místnost, jeden trezor, jak dlouho nás asi může hra, odehrávající se pouze v tomto prostředí, bavit? V případě The Room překvapivě dlouho, v mém případě až do konce. I když zas tak dlouho to není vzhledem k tomu, že jde o konverzi z mobilních platforem, je za nějakou tu hodinku hotovo.

Ale nelekejte se, hra ve skutečnosti nezůstane celou dobu v prostředí, ve kterém se ocitnete hned na začátku. Trezor v sobě totiž skrývá nečekaná překvapení, a právě objevení těchto tajemných zákoutí a prapodivných mechanismů, je tou hlavní herní náplní. Pokud jste jako děti rozebírali maminčin budík, nebo tatínkovu vrtačku, se zájmem zjistit jak to vevnitř funguje a připadali jste si jako objevitel tajemných světů, tak The Room vám splní váš dětský sen.

Celé to pátrání, objevování a řešení ne moc složitých puzzlů je zabaleno v mysteriózním příběhu, podávaném jen v náznacích pomocí dopisů a deníkových záznamů, které jsem ne úplně pobral. Vůbec mi to ale nevadí, naopak to jen zintenzívnilo atmosféru tajemna, ke které přispívá i hudební podkres. Hrozně mě mrzí, že té hudby není víc, s chutí bych si jí někdy pustil na relax.

Atmosféra je to, co The Room umí vybudovat a hlavně udržet až do konce, i díky tomu, že obtížnost hádanek není vražedná a tudíž vám atmošku nezničí pocit frustrace. A pro zásekáře je tu navíc ještě hintovací nápověda. Každopádně milovníci zavařených mozků si zde moc neužijí.

Závěrem musím upozornit, že jsem hrál jen původní verzi na tabletu, pokud se tedy v něčem zásadním PC konverze liší (ovládání?), může být můj pozitivní komentář naprosto subjektivně neobjektivní. ;-)

Pro: Atmosféra, Vtáhnutí do hry, Dobře trefená obtížnost nenarušující atmosféru, Hudba

Proti: Krátké

Drahý příteli, vynalezl jsem něco strašného, k čemu se za žádnou cenu nesmíš dostat – takže prosím udělej všechno pro to, abys to odhalil.

Pro premisy tohohle typu mám slabost, takže mě hra hned chytla a nepustila, dokud jsem všechny ty neuvěřitelně promakané zámky a zámečky na zdánlivě nekonečných trezorech v trezorech v trezorech neotevřela. Pravý talent autora dopisu na začátku totiž nespočívá ve vytváření elementů zkázy, ale v konstrukci neuvěřitelně komplikovaných sejfů. Jak napovídá název, jste pořád v jednom pokoji a jediné co děláte je, že si hrajete s množstvím nejrůznějších udělátek, podivujete se důmyslnosti všech těch titěrných mechanismů a odemykáte, odemykáte a odemykáte.
Na The Room jsem se těšil velice dlouho - a oprávněně. Ve své třídě puzzle her je to velice podařená hra, kterou tvůrci umožnili si zahrát i na telefonech (i když ne zrovna na všech).

Vše se točí vždy kolem jednoho objektu, puzzly nejsou nikterak těžké a nevyřešitelné, naopak příjemně mechanicky zpracované. Ovšem co mě opravdu pobavilo, byla nápověda. Ve chvíli, kdy máte v inventáři item, pro který se snažíte najít uplatnění a první nápověda Vám řekne "podívejte se na item v inventáři" a druhá nápověda "věc v inventáři někam pasuje" Vám prostě nepomůže.

Postupem času a vyřešených puzzlů se vám otevírají objekty před Vámi a na můj vkus to nabere takových otáček, které podle mě do hry mechanických puzzů, která se na první pohled tváří velmi realisticky, prostě nepatří.

Tak či onak, celkově má hra velmi kouzelný nádech a dokáže zaujmout, že mnohé může překvapit, že po poměrně krátké době je již konec.

*Hodnotené podľa Android verzie*

Ako veľkého skeptika mobilných hier ma rozhodne potešilo, že som našiel dobrú hru pre Android ktorá nie je ďalší endless runner, lacný klon populárnej hry, grindfest s mikrotransakciami alebo port starej hry ktorá je už na PC. The Room (ktorá nemá nič spoločné s kultovým filmom od Tommyho Wiseaua) je príjemná oddychová puzzle hra, kde postupne odhaľujete čo sa skrýva v tajomnom trezore.

Audivizuálne spracovanie je na vysokej úrovni a ukazuje že Unity Engine vyzerá skvele, keď s ním vývojári vedia pracovať, najviac sa mi páčilo spracovanie tieňov a výrazné detaily aj pri tých najmenších predmetoch. Hudobný podklad je minimálny, ale perfektne dotvára atmosféru hry.

To hlavné je ale výborná hrateľnosť. Keď som bol menší a hrával väčšinou len browser hry, tak som mal slabosť na point a click adventúry, kde vašou úlohou bolo dostať sa von z miestností alebo niečo odomknúť. The Room funguje na podobnom princípe, len je v úplnom 3D prostredí. Náročnosť bola perfektne zvládnutá, všetky hlavolamy sú primerane ťažké a keď budete naozaj stratení, tak postupne budete dostávať nápovedu. Hlavolamy sú navyše aj originálne spracované a každý sa rieši iným spôsobom, niekedy budete musieť nájsť schovaný kľúč, inokedy zadať heslo alebo nájsť tajnú správu pomocou špeciálneho vízoru.
Za pochvalu stojí aj ovládanie, ktoré bolo perfektne spravené pre dotykové obrazovky a nemal som s ním problémy, predpokladám že podobne funguje aj s myšou.

Jediným výraznejším mínusom je dĺžka, celá hra mi zabrala len dve hodiny, ak ale chcete viac, tak hra už má dve pokračovania, ktoré sú síce drahšie, ale aj dlhšie a náročnejšie.

Celkovo je hru ale trochu ťažké hodnotiť, na pomery Android hier je to skvelá hra za výhodnú cenu menej než 1 Euro, ale na PC, kde to stojí skoro 5 sa to neoplatí hrať. Takže by som Android verziu hodnotil na 90% a PC na 70%, čo dáva priemer 80%.

Pro: Dokazuje, že na mobily sú aj kvalitné hry, náročnosť je tak akurát

Proti: Krátke, PC verzia je zbytočná