The Room

18.09.2012
23.03.2013
28.07.2014
18.10.2018

Hra The Room od studia Fireproof Games je kratší adventura, v níž se snažíte otevřít trezor a odhalit v něm skryté tajemství. Hledáte malé páčky a spínače, kterými odkrýváte další skryté mechanismy, pomocí speciálního okuláru nacházíte jinak neviditelné nápovědy, a s tím, jak se před vámi vše přetváří a jak řešíte hádanky a rébusy, jež vás nutí odhalovat další a další mechanismy, pronikáte hlouběji k jádru samotného tajemství.

Ačkoli hra obsahuje několik hlavolamů, nevyžaduje tolik logického myšlení, aby se hráč nemohl dostat dál. Přesto jsou pod ikonou otazníku k dispozici tipy, které lze využít, kdyby se snad hráč někde zasekl. Převod hry z mobilů a tabletů na PC se dočkal lepšího vizuálního kabátku a kvalitního zvukového doprovodu.

Koncem roku 2013 vyšlo pokračování se symbolickým názvem The Room Two.

• Android 85
Jedna místnost, jeden trezor, jak dlouho nás asi může hra, odehrávající se pouze v tomto prostředí, bavit? V případě The Room překvapivě dlouho, v mém případě až do konce. I když zas tak dlouho to není vzhledem k tomu, že jde o konverzi z mobilních platforem, je za nějakou tu hodinku hotovo.

Ale nelekejte se, hra ve skutečnosti nezůstane celou dobu v prostředí, ve kterém se ocitnete hned na začátku. Trezor v sobě totiž skrývá nečekaná překvapení, a právě objevení těchto tajemných zákoutí a prapodivných mechanismů, je tou hlavní herní náplní. Pokud jste jako děti rozebírali maminčin budík, nebo tatínkovu vrtačku, se zájmem zjistit jak to vevnitř funguje a připadali jste si jako objevitel tajemných světů, tak The Room vám splní váš dětský sen.

Celé to pátrání, objevování a řešení ne moc složitých puzzlů je zabaleno v mysteriózním příběhu, podávaném jen v náznacích pomocí dopisů a deníkových záznamů, které jsem ne úplně pobral. Vůbec mi to ale nevadí, naopak to jen zintenzívnilo atmosféru tajemna, ke které přispívá i hudební podkres. Hrozně mě mrzí, že té hudby není víc, s chutí bych si jí někdy pustil na relax.

Atmosféra je to, co The Room umí vybudovat a hlavně udržet až do konce, i díky tomu, že obtížnost hádanek není vražedná a tudíž vám atmošku nezničí pocit frustrace. A pro zásekáře je tu navíc ještě hintovací nápověda. Každopádně milovníci zavařených mozků si zde moc neužijí.

Závěrem musím upozornit, že jsem hrál jen původní verzi na tabletu, pokud se tedy v něčem zásadním PC konverze liší (ovládání?), může být můj pozitivní komentář naprosto subjektivně neobjektivní. ;-)

Pro: Atmosféra, Vtáhnutí do hry, Dobře trefená obtížnost nenarušující atmosféru, Hudba

Proti: Krátké

• Android 80
The Room byla moje první hra, kterou jsem hrála na Androidu, a bavila mě natolik, že jsem si o něco později zakoupila i počítačovou verzi. Tu jsem hrála skoro přesně před třemi lety s tátou v době, kdy jsme spolu občas hrávali takové krátké a jednoduché hry. Shodou okolností jsem i nyní v tomto vánočním čase hru znovu dohrála, a tak mohu sepsat čerstvé dojmy.

Nejvíce se mi na hře líbí princip objevování toho, že před hráčem neleží pouhá krabica/trezor/skříňka, ale že po zmáčknutí pár tlačítek či otočení klíčem vyjede rovnou celý nový kompartment, a i ten se může skládat z dalších částí. Hádanky nejsou sice nijak moc obtížné, ale stejně dokáže člověka potěšit, když přijde na řešení hádanky ve chvíli, když už si říká, že prozkoumal vše. Jen mi přišlo trochu škoda, že se princip hádanek vcelku opakoval. Některé sice byly unikátní, ale těch mohlo být více.

Co se příběhu týče, tak sice navozoval atmosféru tajemna, ale pro mě to byla spíše povinná položka, která ve hře musela být, aby to nebylo jen o řešení hádanek bez hlubšího motivu. Jinými slovy, pro příběh jsem tu hru nehrála. Obě verze hodnotím stejně, ta pro mobily možná má více intuitivnější ovládání, ale nepřijde mi, že by ta počítačová nějak zaostávala.
The Room vám krásně zprostředkuje zážitek z únikové hry, a to bez stresujícího časového limitu.

Na začátku dostanete dopis od svého přítele, který vás nabádá k otevření zvláštního trezoru, který máte před sebou. Takže ho postupně odemykáte, nacházíte různé skryté části, odejmutelné části, klíče (které musíte správě složit), tlačítka, klávesy, skryté schránky a lámete si hlavu nad tím, zda by podobný trezor šel vyrobit za použití současné techniky.

Hádanky nejsou moc těžké a v případě nouze máte k dispozici automatickou nápovědu, která se zpřístupní pokaždé, když vám řešení trvá moc dlouho. Tím moc dlouho jsou míněny zhruba 2 minuty, takže mě vždycky to tiché cinknutí, které oznámilo zpřístupnění nápovědy trochu popudilo, jako by mi hra říkala „Tys na to ještě nepřišel… ? Hmm…“

Naštěstí hra nemá časový limit, takže si v klidu můžete prozkoumávat, co jste kde přehlédli nebo nepochopili.

The Room je celkem krátký, vyjde tak na pár hodin, samozřejmě podle toho, jak rychle se vám podaří jednotlivé hádanky rozluštit. Škoda jen, že končí dost otevřeně, takže nezbývá než si sehnat druhý (a třetí) díl.

Herní výzva 2021 - Pacifista (SC)
Na mobily je to asi super, ale na PC mi to přijde málo. A to i přesto, že mě to nutně muselo pohltit více při obrazu o několika metrech, než na malém displeji mobilního telefonu.

Asi jsem už příliš otrlý, ale bylo to až moc jednoduché. Více jsem se zapotil u některých rébusů v hidden object hrách. Vlastně až poslední kapitola nabere příjemněji na obtížnosti a tam se také vyskytoval jediný rébus, jehož řešení mi přišlo vynalézavé. Ona tam není pak taková radost z toho, že člověk něco otevře, když to jde úplně samo. Mám rád, když dané věci porozumím, pořádně ji prozkoumám. Tady jsem na něco víceméně náhodně kliknul a už se otevíralo něco jiného.

Na druhou stranu je to nádherně minimalistické a soustředí se to na jednu věc, na stranu druhou to prostě nemá nic jiného. Je tu osm kusů papíru s příběhem, který nemá žádný smysl. O co by bylo zajímavější, kdyby se člověk dopátrával nějakého mystéria formou záhadných historických fotek, nebo nevím čeho.

Všechno se ovládá levým tlačítkem myši, což je občas nepříjemné, líbí se mi spíš systém, kdy je možno zaseknout obrazovku a mít tak klid na ovládání jednotlivých páček.

Délka hry je nastavena tak akorát, abyste si nemohli od Steamu nechat vrátit peníze.

Bavilo mě to, protože je to pěkné a podobné hry mě prostě baví, ale nejsem si jistý, proč je zrovna tohle takový fenomén.
*Hodnotené podľa Android verzie*

Ako veľkého skeptika mobilných hier ma rozhodne potešilo, že som našiel dobrú hru pre Android ktorá nie je ďalší endless runner, lacný klon populárnej hry, grindfest s mikrotransakciami alebo port starej hry ktorá je už na PC. The Room (ktorá nemá nič spoločné s kultovým filmom od Tommyho Wiseaua) je príjemná oddychová puzzle hra, kde postupne odhaľujete čo sa skrýva v tajomnom trezore.

Audivizuálne spracovanie je na vysokej úrovni a ukazuje že Unity Engine vyzerá skvele, keď s ním vývojári vedia pracovať, najviac sa mi páčilo spracovanie tieňov a výrazné detaily aj pri tých najmenších predmetoch. Hudobný podklad je minimálny, ale perfektne dotvára atmosféru hry.

To hlavné je ale výborná hrateľnosť. Keď som bol menší a hrával väčšinou len browser hry, tak som mal slabosť na point a click adventúry, kde vašou úlohou bolo dostať sa von z miestností alebo niečo odomknúť. The Room funguje na podobnom princípe, len je v úplnom 3D prostredí. Náročnosť bola perfektne zvládnutá, všetky hlavolamy sú primerane ťažké a keď budete naozaj stratení, tak postupne budete dostávať nápovedu. Hlavolamy sú navyše aj originálne spracované a každý sa rieši iným spôsobom, niekedy budete musieť nájsť schovaný kľúč, inokedy zadať heslo alebo nájsť tajnú správu pomocou špeciálneho vízoru.
Za pochvalu stojí aj ovládanie, ktoré bolo perfektne spravené pre dotykové obrazovky a nemal som s ním problémy, predpokladám že podobne funguje aj s myšou.

Jediným výraznejším mínusom je dĺžka, celá hra mi zabrala len dve hodiny, ak ale chcete viac, tak hra už má dve pokračovania, ktoré sú síce drahšie, ale aj dlhšie a náročnejšie.

Celkovo je hru ale trochu ťažké hodnotiť, na pomery Android hier je to skvelá hra za výhodnú cenu menej než 1 Euro, ale na PC, kde to stojí skoro 5 sa to neoplatí hrať. Takže by som Android verziu hodnotil na 90% a PC na 70%, čo dáva priemer 80%.

Pro: Dokazuje, že na mobily sú aj kvalitné hry, náročnosť je tak akurát

Proti: Krátke, PC verzia je zbytočná