Celtica

1998

Kdysi dávno, v dobách ztracené a písky věků pohřbené doby barbarů, navštívili Zemi bohové. Cizí rasa, jež na kusu země obklopeného mořem, který je dnes znám jako Emerald Isle, zanechala tři magické artefakty: knihu, jež mapuje jejich víru, amulet, který je zdrojem magie a magickou harfu. Nyní, po tisíci letech se lidé snaží znovu nalézt všechny prastaré artefakty, poznat tajemství jež obsahují a otevřít dokořán dveře do světa mimo tento čas...

Celtica je point-and-click adventura, která se způsobem provedení nejvíce podobá známějšímu Myst. Hráč se ocitá na okraji tajemného, zeleného ostrůvku, který leží poblíž pobřeží Irska. Při průzkumu jeho koutů hledá všechny tři prastaré artefakty, jež tu zanechali keltští bohové. Při toulkách krajem narazí na každém kroku na pozůstatky starých Keltů, magických kamenných kruhů nebo křížů. Téma keltské mystiky a magie se táhne celou hrou a jsou na ní navázány i hádanky, bez jejichž vyřešení hráč artefakty nenalezne.

Opět jedna na DH naprosto nehraná adventura - mystovka. Dal jsem se do ní hlavně proto, že se mi po keltech/Irsku nějak začalo stýskat (vzpomenu třeba jednu z částí Atlantis II nebo The Omega Stone).

Ale nemůžu říct, že by se tu nějak projevovali. Sice tu narazíte na keltské kříže a menhiry, ale jinak jsou puzzly taková všehochuť od astrologie přes ladění hudebně-hracího strojku (zábavné, miniaturní a náhodně generované) případně střílení z pušky na korouhvičku. Takový Myst pro chudé, případně s absťákem po adventuře z prvního pohledu. Bez NPC, bez dialogů, ale se spoustou útržků listin ke čtení.

Titul dost trpí nízkým rozlišením a s tím plynoucí prťavostí fontů (a nebo si musím pořídit silnější brýle). Hru jsem byl nucen hrát na virtualizovaném Windows XP.