Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Yoomurjak's Ring

70
1 hodnocení Platformy
Žánr:
adventura > interaktivní film *
adventura > 2D adventura
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
06.04.2009 PC
21.10.2015 iOS
Vývojáři:
Private Moon Studios
Oficiální stránky:
http://gamedev.privatemoon.com/en/fomenu1/…
Yoomurjak's Ring je jednou z mála plně FMV her, které vznikly v prvním desetiletí nového milénia. Maďarští tvůrci (série AGON) si také touto hrou odbyli premiéru s tímto dnes již nepříliš populárním žánrem. První verze vznikla již na sklonku roku 2006, o anglické titulky obohacená verze o tři roky později. Finální verze s anglickým dabingem je plánována na rok 2012.

Hra vznikala nejprve jako promoční software pro město Eger na severu Maďarska. Jelikož však hra kvalitami přesahovala pouhý reklamní software, byla vydána jako plnohodnotná adventura. Titul čerpá inspiraci v knize Eclipse of the Crescent Moon od spisovatele Gézy Gárdonyia. Co se her týče, autoři se snažili zpracovat podobný zážitek (v čele s reálnou lokalitou) jako tomu bylo u The Beast Within: A Gabriel Knight Mystery a Byzantine: The Betrayal.

Příběh je rozdělen do pěti dnů. Na počátku Jonathan Hunt, americký novinář, přijíždí do rodné země svých předků. Není to však jediným důvodem, proč se do Maďarska vypravil. V jedné knize četl o vědci jménem Ábray, který právě ve městě Eger žil na konci 19. století. Ten prý sestrojil stroj času. Touha po dobrodružství je silná, a tak Jonathan vyráží prozkoumat s ním spjatou zemi a pravdu ohledně vynálezce.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 70
Detektivně laděná, a trochou mystéria a fantastična dochucená adventura z prvního pohledu, která se vymyká veškeré konkurenci zpracováním i autenticitou. Yoomurjak's Ring následuje úspěšně svůj vzor v těch povedenějších interaktivních filmech, mimo toho je však stále plnohodnotnou hrou - a také nadstandardní adventurou. Což, při vzniku na zakázku, překvapí dvojnásobně.

Maďarští tvůrci navazují na svoji předchozí tvorbu AGONů, a tento samostatný díl zasazují do přítomné doby, kde hlavní hrdina je pravnukem hrdiny z předcházející série. Tím však provázanost končí, a mimo námětu klasické dobrodružné struktury lze pozorovat řadu změn v čele s technickým provedením. Pro obtíže se zpracováním se od filmování reálných lokací a herců opouští, respektive od konce 90. let vzniklo minimum her, které by primárně šly označit za FMV. Yoomurjak's Ring toho však plně využívá, a ukazuje přednosti - tentokrát lze projít velkou část menšího města Eger (zde nebo zde) a panoramatické nafocení umožňuje rozhled do všech míst a stran. Kulisy tak přestávají být kulisou, a výsledek tak vzbuzuje jen pozitivní dojmy. Zvláště, když herci nejsou nijak (výrazně) špatní a kvalitu dabingu nelze plně srovanat (pokud neumíte maďarsky). Již ani není třeba koukat na komprimované filmečky, jak pro vyšší kvalitu, tak i pro omezení této formy posunů děje. Ve výsledku by tak člo řící, že poslední hra Private Moon Studios je tím nejideálnějším vstupem do subžánru interaktivního filmu.

Přesto však Yoomurjak's Ring chybí nějaký výraznější přesah. I přes zcela reálné zpracování, titul působí poměrně uměle. Jako derivát toho, jak by měla kvalitní adventura vypadat, ale bez většího vlastního vkladu. Je to do značné míry způsobeno omezením tvůrčí invence - přeci jen jde o hru na zakázku, která by měla v první řadě reprezentovat město, kraj. Popuštění kreativní uzdy tak nebylo v popisu práce designéra. Příběh však není špatný (ostatně je na literární motivy), dokáže udržet, a hádanky a kombinace předmětů jsou na nižší střední úrovni, kdy hrou procházíte poměrně bez větších komplikací, řešení je však zábavné.

Nejpřesněji bych mohl označit Yoomurjak's Ring za kombinaci The Beast Within a The Lost Crown; titul dokáže využivát předností svého média, je značně rozsáhlý, strukturou a formou logických problémů navazuje na klasickou tvorbu, a co je nejpodsatnější - kombinuje poměrně umě historii s fantasií. Kvalit zmíněné dvojice však nedosahuje. Jako alternativa k nim jde však o výbornou volbu - řemeslně je Yoomurjak's Ring jedna z nejlépe provedených adventur od roku 2000 a výše.

Pro: zpracování, maďarština a historické reálie města Eger

Proti: absence výraznější hudby

+18