Vampire: The Masquerade - Shadows of New York

10.09.2020

Vampire: The Masquerade - Shadows of New York je pokračovanie upírskej vizuálnej novely Coteries of New York, založenej na 5. edícii klasického doskového RPG. V tejto časti sa tentokrát ujmete úlohy člena upírskeho klanu Lasombra. Úlohou vašej postavy bude vyriešiť záhadnú smrť vodcu newyorského klanu Anarchov. Počas tohto vyšetrovania sa vaša postava musí vyvarovať chýb a omylov, pretože ide zrejme o pascu, ktorá je súčasťou nekonečného boja klanov o moc.

Shadows of New York voľne nadväzuje na predchádzajúci diel, ale jeho znalosť nie je potrebná. Metropolu na americkom východnom pobreží teda skúmate očami iného etablovaného upíra a vydáte sa na iné miesta a stretnete nové, ale aj povedomé tváre. Od Coteries of New York je teda táto časť nielen tematicky odlišná, ale odlišuje sa aj celkovým vyznením a atmosférou.

„- You want the real answer or the interesting one?
- The real answer should be the more interesting one.“

Hra presne taká, akou mala byť už Coteries of New York.

Koherentný, vypointovaný a dobre podaný príbeh, ktorý tentokrát obstojí sám o sebe, kde edukatívna časť slúžiaca ako úvod do univerza je len čerešničkou na dorte, presne ako to malo byť už v predchádzajúcom pokuse.

Narozdiel od neho, vám osud hlavnej hrdinky nie je ukradnutý a postavy sú civilne napísané, zatiaľ čo v predchádzajúcej hre sa o to len snažili.

Aj postavy, ktoré stretnete z predchádzajúcej hry, sú tu napísané tak, že ju nemusíte hrať a pochopíte všetko podstatné.

Odstránili otravnú mechaniku kŕmenia a tentokrát všetky vedľajšie questy vyzerajú byť zaujímavé a musíte si medzi nimi vyberať, zatiaľ čo predtým som stíhal urobiť väčšinu a obetoval som len tie nezaujímavé.

Technické neduhy pôvodnej hry ostali: stále máte k dispozícií len jeden saveslot na jednu hru, ktorý si maximálne môžete zálohovať ručným prekopírovaním adresára a klávesy sa stále nedajú premapovať. Jedinou zmenou je to, že hra vás o dôležitých momentoch v hre informuje (Julia´s traits).

Zároveň prepoužili väčšinu assetov z predchádzajúcej hry, dokonca priebežne odkazujú na jej udalosti a koniec, teda SoNY sa odohráva po udalostiach CoNY.

Príbeh a vkusná hudba (intro sa mi okamžite zarylo pod kožu), ktoré sa k hlavnej hrdinke hodia, ťahajú hodnotenie hry hore, no technikálie ho zasa strhávajú späť.

Moja rada znie: vykašlite sa na Coteries of New York a vrhnite sa rovno na Shadows.

Pro: príbeh, hudba

Proti: prepoužívanie assetov z CoNY, technické nedotiahnutosti z predchádzajúceho dielu ostali

Pátá edice V:TM přinesla mezi jiným i zamíchání dvacet let starých pořádků a dělení klanů mezi Camarillu a Sabbat. Gangrelové odešli z C., namísto toho Assamite (nyní Banu Haqim) a především Lasombra naopak odešli z S. do C. A o jedné takové nově Přijaté Lasombře je příběh hry Shadows of New York. A je jen na hráči, jestli z ní uděláte opravdovou Lasombru, která se tesáky a drápy prokrvácí až na vrchol newyorského potravního řetězce, nebo si zachová alespoň špetku lidskosti a jediný hluboký vztah, který ji zbyl.

Protagonistkou je polská lesbička se zálibou v kouření cigaret, v New Yorku začne řádit epidemie, hra kromě Coteries navazuje velmi svérázným způsobem i na Vampire: The Masquerade - Redemption a vůbec se jedná o jeden z mých nejsilnějších herních zážitků posledích let. Autoři se tentokrát utrhli ze řetězu co se týče citování nejrůznějších filmů, což je tedy pro mně osobně opět velké plus.

Doporučuji...
Popularita upírů je spoustu let už za zenitem (asi naštěstí? Bye bye, Cullenovic rodinko), ale svět Vampire: The Masquerade je pořád stejná pecka. Tajné upíří klany žijící mezi lidmi téměř bez povšimnutí díky dodržování pravidel tzv. maškarády. Ach, se slzou v oku vzpomínám na první hraní Bloodlines.
Na Bloodlines 2 si ještě počkáme nebo se ho spíš bohužel nedočkáme, tak jedním z mála způsobů k uhašení žízně po krvi jsou vizuální novely Coteries of New York a Shadows of New York. Prvně zmíněná hra neurazí, ale ani nenadchne - hlavně kvůli slabšímu a uspěchanému konci. Ve druhé hře si z toho scénáristé asi vzali ponaučení, protože je hlavní postava mnohem sympatičtější a příběh je sice generická murder mystery, ale funguje a je napínavá až do konce. Během hry se hrdinka potkává s charaktery, které se objevovaly i v Coteries, a moc se mi líbil vývoj jejich osudů. Vedlejších questů je tu o poznání méně, což je fajn, protože jsou alespoň kvalitněji a zábavněji napsané. Také se nemusí věštit, ve kterém questu se jde nabaštit, protože to byla ta nejotravnější věc v předchozím dílu.
Hra sice recykluje vizuály prostředí a částečně i postav, ale dává to celkem smysl, že upíři mají prostě oblíbený jeden podnik nebo chodí lovit v noci do parku. Některé záběry na postavy nejsou nově úplně statické a vypadá to efektně, i když se reálně hýbe jenom kouř z cigarety. Vizuál se moc povedl v obou hrách, tady je to ještě krapet atmosferičtější. Hudební doprovod je také na velice slušné úrovni. https://www.youtube.com/watch?v=Y33hGaEgW7U" >Isolated to sice není, ale trefili se do noty a soundtrack má podobně laděnou ambientní náladu.

Kvalitní upírské počteníčko a pokoukáníčko na 5 hodin.

Pro: vizuál, novela tj. příběh

Kdysi jsme hráli PnP z univerza World of Darkness. Hrál jsem také Vampire: The Masquerade - Bloodlines, což byla super hra. A i když vizuální novely příliš nehraju, většinou spíš takové ty mixované s jinými prvky, sáhl jsem krátce po vydání po Coteries of New York. No a vysloveně zklamaný jsem sice nebyl, ale taky mi to nepřišlo jako nějaký zázrak.

Nyní jsem kvůli herní výzvě 2023 po krátkém váhání, kterou z vizuálních novel, co se mi nahromadily na steamu, rozehrát, nakonec přeci jen sáhl po Shadows of New York… a po dohrání musím říci, že čisté vizuální novely asi nejsou úplně pro mě, také bych nebýt herní výzvy k této hře žádný komentář nepsal, takže berte následující řádky a hodnocení s rezervou.

Předně - jasně, není to kniha a není to RPG. Jde o herní kategorii, která by měla mít asi nejblíže ke komixu. To je mi jasné. Ale tady mi přišlo, že je herní doba, jakkoli celkově krátká, opravdu zbytečně natahovaná dalšími a dalšími texty, které nijak nepomáhají příběhu, atmosféře, v podstatě ničemu a hra je v některých částech dost zabržděná. Nadto je v celé hře zhruba jen čtyři až pět rozhodnutí, která mají nějaký dopad na děj a závěr, ale ani těch nepodstatných není o moc více. Hra hojně využívá lokace a postavy z Coteries of New York, tak mi přišlo, že si mohli autoři přeci jen dát více práce s celkovou dynamikou vyprávění. Většina hry měla poměrně sytou atmosféru a spojení příběhu, stylu psaní, dynamiky vyprávění, grafické stránky a hudby mi přišlo vážně dobré, to je ale zároveň hlavní důvod, proč mě v jiných částech tak bilo do očí zmiňované brždění. Jednou jsem u hry dokonce i usnul.

Možná za to může i to, že mezi jednotlivými hrami z univerza World of Darkness uplynulo hodně vody, takže nedokážu ocenit případné odkazy a propojení s daným světem. Nebo za to může prostě fakt, že mám radši knihy než komixy. Nebo něco úplně jiného, ale zde mi v poslední fázi hry už bylo trochu jedno, jak to dopadne, hlavně aby to už skončilo.

O samotném příběhu a investigativní reportérce Julii, která nemá nic lepšího na práci, než po nocích vysedávat v nonstop fastfoodu, nebudu psát nic konkrétního, ani ho nebudu hodnotit. Myslím, že jeho hodnocení se bude hodně různit osoba od osoby.

Hra není špatná, určitě je o něco lepší, než předchozí díl, možná jde dokonce o nejlepší čistou vizuální novelu, kterou jsem zatím hrál, ale já jsem jich moc nehrál, takže to o ničem nevypovídá.