Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Samorost

71
172 hodnocení Platformy
Žánr:
adventura > 2D adventura *
Forma:
freeware
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
2003 PC
Vývojáři:
Oficiální stránky:
http://amanita-design.net/samorost-1/
Samorost 1 je "point-and-click" adventura skládající se z několika obrazovek. Smyslem hry je v každé z obrazovek sestavit přesný postup činností, který povede k přesunu do další části.

Hlavním hrdinou je skřítek, který pluje vesmírem na své pařezu podobné planetce. Problém nastává ve chvíli, kdy hrozí kolize s jinou planetkou a je nutné nasednout do rakety a letět situaci vyřešit...

Hra je zdarma a hraje se přímo v internetovém prohlížeči na oficiálních stránkách výrobce. V roce 2005 vyšlo pokračování s názvem Samorost 2, které rozvíjí jednoduchý příběh a jehož první polovina je znovu zdarma, ale za druhou si hráči musí tentokrát zaplatit.


Poslední diskuzní příspěvek

[přesunuto z komentářů] Na to že je to první hra od AMONITA DESING tak to ujde.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Samorost se mi svojí kvalitou navždy zaryl do paměti. Hledal jsem tenkrát pouze nějakou obyčejnou chodičku, se kterou zabiji jedno nudné odpoledne. Hra narychlo načtená přes vyhledávač u mne nakonec sklidila slova nadšení a obdivu. Těch cca 8 herních obrazovek (free), dovedlo tak zvláštně pobavit a navnadit, že jen těžko se mi někdy v budoucnu podobný zážitek zopakuje.
Ve hře mě příjemně překvapilo trošku nestandartní prostředí s mírně tajemnou atmosférou. Při tvorbě hry někdo evidentně nešetřil svým důvtipem a fantazii... Taktéž grafika působí zábavně, na jednu stranu ostře fotogenická, na druhou jakoby dočmáraná v Paintshopu. Potěší, že je hra od českých tvůrců, což je i poznat na některých objektech ve hře.

Pro: Free, udivující, zábavné.

Proti: Asi určitě nic.

+30+30 / 0
  • PC 90
Originální pojetí klikací adventury, jedinečná grafická stránka, naprosto skvělá hudba. Nenáročné a zábavné prozkoumávání kousků jedné bizarní... planetky. Hra je to sice krátká, ale zadarmo. V zásadě by si tohle (nebo alespoň jinou Amanita Design hru v tomhle stylu) měl imho zahrát každý :)

Sice tak docela nevím, co tady dělá, ale nestěžuju si na to :)
+21+21 / 0
  • PC 70
Jelikož žánr Freeware her úspěšně ignoruji, trochu jsem bojoval s tím, jakou hru si vybrat do herní výzvy roku 2016. Když jsem najednou na hlavní stránce DH viděl komentář na Samorost. Jelikož byl v profilu i link na tuto hru, tak jsem na ni kliknul a ...dohrál.

Co hra v celkovém dojmu ztrácí svou krátkostí vynahrazuje originalitou. Jsou zde krásně vidět počátky tvorby party nadšenců, která se bude zdokonalovat v dalších hrách, které jsem sice ještě nehrál ale očkem je poznám.

Úplně při hraní cítím tu atmosféru studentské tvorby. Chuť něco tvořit a ukázat světu své nápady skrz tohle médium. I tak krátká chvíle hraní byla plná podivností, humorných příhod a někdy až geniální kombinace grafiky a zvuků. Co se úkolů týká nijak složité nebyly a nebýt určitého zabugovaného mechanismu na jedné obrazovce, tak jsem vše plnil tak nějak automaticky a bez záseku. Asi jsem naladěn na stejnou vlnu podivného myšlení jako autoři.

Je až škoda, že v dnešním světě jen málokdo klikne na podobnou hru a dokáže si ji užít. Vše ustupuje potřebám nové generace hráčů, kteří takové věci nedocení. Pár let to ještě půjde, ale jsem přesvědčen, že spatříme ten konec. Snad se pletu.

Pro: originalita, "fotorealistická" grafika, nápad

Proti: jeden podivný bug, krátkost

+20+20 / 0
  • PC 60
Samorosta som si zahral vďaka Herní výzve 2016. Freeware hry nehrávam a toto bola jedna z tých, ktoré som poznal. Prvotina od Amanity Design, od ktorej som zatiaľ dohral Machinarium a Botaniculu s ktorými som bol nadmieru spokojný. Samorost je veľmi jednoduchý a krátky, no aj napriek tomu má svoje čaro. Pekne vypadá, dobre sa počúva a jeho humor je príjemný. Je veľká škoda, že tých obrazoviek je tak málo, lebo na množstvo milých detailov sú v Amanite majstri.

Príjemná hra zadarmo, no aj napriek tomu skončí rýchlejšie než som čakal. Tento rok však bude u mňa rokom Samorostu, budem pokračovať dvojkou a potom sa už budem tešiť na trojku, ktorú snáď tento rok vydajú.

Pro: Pekné, milé, free

Proti: málo obrazoviek a je to príliš krátke

+19+19 / 0
  • PC 70
Herní výzva 2016 - #9 Hra vydaná nejpozději v roce 2006 aneb Vánoční dohánění dlouholetých restů.

Amanita ušla opravdu dlouhou cestu a stala se celosvětově uznávaným studiem, není tak na škodu si připomenout jejich již 13 let starou prvotinu. A kouzlo Samorostu, příjemné klikací freeware flashovky, funguje bezchybně i s odstupem tak dlouhé doby. Především díky tomu, že hlavní trumfy hry - parádní ručně kreslené obrazovky, roztomilý humor a originální práce s hudbou / zvuky - nezestárly ani trochu. Maximálně "feel good" relaxační záležitost.

Je fascinující, jaký příběh jednoho malého českého studia tahle 20 minut dlouhá hříčka odstartovala.
+16+16 / 0