Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Samorost

70
179 hodnocení Platformy
Žánr:
adventura > 2D adventura *
Forma:
freeware
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
2003 PC
Vývojáři:
Oficiální stránky:
http://amanita-design.net/samorost-1/
Samorost 1 je "point-and-click" adventura skládající se z několika obrazovek. Smyslem hry je v každé z obrazovek sestavit přesný postup činností, který povede k přesunu do další části.

Hlavním hrdinou je skřítek, který pluje vesmírem na své pařezu podobné planetce. Problém nastává ve chvíli, kdy hrozí kolize s jinou planetkou a je nutné nasednout do rakety a letět situaci vyřešit...

Hra je zdarma a hraje se přímo v internetovém prohlížeči na oficiálních stránkách výrobce. V roce 2005 vyšlo pokračování s názvem Samorost 2, které rozvíjí jednoduchý příběh a jehož první polovina je znovu zdarma, ale za druhou si hráči musí tentokrát zaplatit.


Poslední diskuzní příspěvek

Kwoky: Crash: Já měl asi 15 minut, ale hned mi bylo jasný, že to jde mnohem rychlejc, tak tu dělám chytrýho :)

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Samorost se mi svojí kvalitou navždy zaryl do paměti. Hledal jsem tenkrát pouze nějakou obyčejnou chodičku, se kterou zabiji jedno nudné odpoledne. Hra narychlo načtená přes vyhledávač u mne nakonec sklidila slova nadšení a obdivu. Těch cca 8 herních obrazovek (free), dovedlo tak zvláštně pobavit a navnadit, že jen těžko se mi někdy v budoucnu podobný zážitek zopakuje.
Ve hře mě příjemně překvapilo trošku nestandartní prostředí s mírně tajemnou atmosférou. Při tvorbě hry někdo evidentně nešetřil svým důvtipem a fantazii... Taktéž grafika působí zábavně, na jednu stranu ostře fotogenická, na druhou jakoby dočmáraná v Paintshopu. Potěší, že je hra od českých tvůrců, což je i poznat na některých objektech ve hře.

Pro: Free, udivující, zábavné.

Proti: Asi určitě nic.

+29+29 / 0
  • PC 70
Jelikož žánr Freeware her úspěšně ignoruji, trochu jsem bojoval s tím, jakou hru si vybrat do herní výzvy roku 2016. Když jsem najednou na hlavní stránce DH viděl komentář na Samorost. Jelikož byl v profilu i link na tuto hru, tak jsem na ni kliknul a ...dohrál.

Co hra v celkovém dojmu ztrácí svou krátkostí vynahrazuje originalitou. Jsou zde krásně vidět počátky tvorby party nadšenců, která se bude zdokonalovat v dalších hrách, které jsem sice ještě nehrál ale očkem je poznám.

Úplně při hraní cítím tu atmosféru studentské tvorby. Chuť něco tvořit a ukázat světu své nápady skrz tohle médium. I tak krátká chvíle hraní byla plná podivností, humorných příhod a někdy až geniální kombinace grafiky a zvuků. Co se úkolů týká nijak složité nebyly a nebýt určitého zabugovaného mechanismu na jedné obrazovce, tak jsem vše plnil tak nějak automaticky a bez záseku. Asi jsem naladěn na stejnou vlnu podivného myšlení jako autoři.

Je až škoda, že v dnešním světě jen málokdo klikne na podobnou hru a dokáže si ji užít. Vše ustupuje potřebám nové generace hráčů, kteří takové věci nedocení. Pár let to ještě půjde, ale jsem přesvědčen, že spatříme ten konec. Snad se pletu.

Pro: originalita, "fotorealistická" grafika, nápad

Proti: jeden podivný bug, krátkost

+21+21 / 0
  • PC 90
Originální pojetí klikací adventury, jedinečná grafická stránka, naprosto skvělá hudba. Nenáročné a zábavné prozkoumávání kousků jedné bizarní... planetky. Hra je to sice krátká, ale zadarmo. V zásadě by si tohle (nebo alespoň jinou Amanita Design hru v tomhle stylu) měl imho zahrát každý :)

Sice tak docela nevím, co tady dělá, ale nestěžuju si na to :)
+20+20 / 0
  • PC 75
Herní výzva 2017
5. "Rychlovka"


Upřímně, čekal jsem krátkou hru. Ale to, že ji dohraju cca za deset minut, to jsem opravdu nečekal. Samorost vyniká svojí poněkud netradiční grafikou a tajemnou atmosférou. Adventury osobně moc nemusím, ale u Samorosta jsem se upřímně bavil. Škoda jen, že je akorát na jedno hraní, protože řešení se snadno zapamatuje.

Pokud potřebujete nějakou krátkou hru na uklidnění, Samorost je jasnou volbou.

Pro: originalita, free, chytlavé, uklidňující

Proti: hra mohla být delší

+19+19 / 0
  • PC 60
Kratičká adventurka, která mi zabrala přesně 18 minut. Věděl jsem, že to bude krátké, ale že až tak? Hádanky byly nápadité i celkem vtipné. Bavilo mě klikat na všechno kolem a sledovat, co to udělá.

Líbí se mi grafická stylizace, ale rozmazané "textury" už moc ne. Rušilo mě to. Je ale fakt, že už je tu cítit ten rukopis, který znám z dalších her studia Amanita. Takže jako startovní bod je to fajn. Ne nijak světoborné, ale to snad bude druhý díl, který si dám hned zítra.
+19+19 / 0