Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Samorost

Samorost 1

2003
říjen 2006
20.05.2021
70
246 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
freeware
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Samorost 1 je "point-and-click" adventura skládající se z několika obrazovek. Smyslem hry je v každé z obrazovek sestavit přesný postup činností, který povede k přesunu do další části.

Hlavním hrdinou je skřítek, který pluje vesmírem na své pařezu podobné planetce. Problém nastává ve chvíli, kdy hrozí kolize s jinou planetkou a je nutné nasednout do rakety a letět situaci vyřešit...

Hra je zdarma a hraje se přímo v internetovém prohlížeči na oficiálních stránkách výrobce. V roce 2005 vyšlo pokračování s názvem Samorost 2, které rozvíjí jednoduchý příběh a jehož první polovina je znovu zdarma, ale za druhou si hráči musí tentokrát zaplatit. V roce 2021 vznikl remaster upravující grafickou, zvukovou i hudební stránku. Hra se navíc dostala i na mobilní OS.


Poslední diskuzní příspěvek

Ty Amanita hry mají svoje krásné kouzlo, ale herní doba 10-12 minut... musel jsem to dohrát aspoň dvakrát, abych měl aspoň nějaký pocit, že jsem dohrál hru :D

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 75
A na konec mé série hraní Samorosta jsem se vrátila na její začátek. Tento díl jsem hrála už kdysi před lety, ale nic jsem si z něho nepamatovala. Snad jen to, že Samorost má udělat jeden úkol a že to zabere tak deset minut hraní. A také že jo.

Bylo pěkné sledovat, kde to všechno začalo - jako studentský projekt a jak daleko se Samorost dostal. Samorost na rozdíl od druhého a hlavně třetího dílu nebyl sám o sobě nijak výřečný, pouze seděl na místě a když jsem na něho klikla, tak na mě zamával zaťatou pěstí. Ale i tady jsem se musela usmát, když jsem viděla, jak na svých lyžích sjíždí travnatý kopec.

Překvapilo mě grafické ztvárnění hry, které sice ještě nebylo tak propracované, ale i tak se na to dobře dívalo. Potěšilo mě, že už tady šlo klikat na různé věci na obrazovce, které na to nějak reagovaly (často i s legračními zvuky). Krátkost hry mi absolutně nevadila vzhledem k tomu, že se jedná o prvotinu dělanou v rámci studia na škole.
+31
  • PC 80
Samorost se mi svojí kvalitou navždy zaryl do paměti. Hledal jsem tenkrát pouze nějakou obyčejnou chodičku, se kterou zabiji jedno nudné odpoledne. Hra narychlo načtená přes vyhledávač u mne nakonec sklidila slova nadšení a obdivu. Těch cca 8 herních obrazovek (free), dovedlo tak zvláštně pobavit a navnadit, že jen těžko se mi někdy v budoucnu podobný zážitek zopakuje.
Ve hře mě příjemně překvapilo trošku nestandartní prostředí s mírně tajemnou atmosférou. Při tvorbě hry někdo evidentně nešetřil svým důvtipem a fantazii... Taktéž grafika působí zábavně, na jednu stranu ostře fotogenická, na druhou jakoby dočmáraná v Paintshopu. Potěší, že je hra od českých tvůrců, což je i poznat na některých objektech ve hře.

Pro: Free, udivující, zábavné.

Proti: Asi určitě nic.

+30
  • PC 70
Jelikož žánr Freeware her úspěšně ignoruji, trochu jsem bojoval s tím, jakou hru si vybrat do herní výzvy roku 2016. Když jsem najednou na hlavní stránce DH viděl komentář na Samorost. Jelikož byl v profilu i link na tuto hru, tak jsem na ni kliknul a ...dohrál.

Co hra v celkovém dojmu ztrácí svou krátkostí vynahrazuje originalitou. Jsou zde krásně vidět počátky tvorby party nadšenců, která se bude zdokonalovat v dalších hrách, které jsem sice ještě nehrál ale očkem je poznám.

Úplně při hraní cítím tu atmosféru studentské tvorby. Chuť něco tvořit a ukázat světu své nápady skrz tohle médium. I tak krátká chvíle hraní byla plná podivností, humorných příhod a někdy až geniální kombinace grafiky a zvuků. Co se úkolů týká nijak složité nebyly a nebýt určitého zabugovaného mechanismu na jedné obrazovce, tak jsem vše plnil tak nějak automaticky a bez záseku. Asi jsem naladěn na stejnou vlnu podivného myšlení jako autoři.

Je až škoda, že v dnešním světě jen málokdo klikne na podobnou hru a dokáže si ji užít. Vše ustupuje potřebám nové generace hráčů, kteří takové věci nedocení. Pár let to ještě půjde, ale jsem přesvědčen, že spatříme ten konec. Snad se pletu.

Pro: originalita, "fotorealistická" grafika, nápad

Proti: jeden podivný bug, krátkost

+23
  • PC 80
Herní výzva 2017
5. "Rychlovka"


Upřímně, čekal jsem krátkou hru. Ale to, že ji dohraju cca za deset minut, to jsem opravdu nečekal. Samorost vyniká svojí poněkud netradiční grafikou a tajemnou atmosférou. Adventury osobně moc nemusím, ale u Samorosta jsem se upřímně bavil. Škoda jen, že je akorát na jedno hraní, protože řešení se snadno zapamatuje.

Pokud potřebujete nějakou krátkou hru na uklidnění, Samorost je jasnou volbou.

Pro: originalita, free, chytlavé, uklidňující

Proti: hra mohla být delší

+23
  • PC 90
Originální pojetí klikací adventury, jedinečná grafická stránka, naprosto skvělá hudba. Nenáročné a zábavné prozkoumávání kousků jedné bizarní... planetky. Hra je to sice krátká, ale zadarmo. V zásadě by si tohle (nebo alespoň jinou Amanita Design hru v tomhle stylu) měl imho zahrát každý :)

Sice tak docela nevím, co tady dělá, ale nestěžuju si na to :)
+21