Samorost 2

08.12.2005 PC
Stejně jako v případě prvního dílu se jedná o "point-and-click" adventuru, která se odehrává v tentokrát již poněkud rozlehlejším světě létajících pařezů. Ten je rozdělen do několika lokací, které se opět vyznačují originální, roztomilou grafikou.

Příběh je opět triviální, ale v tomto případě naprosto dostačující. Na skřítkovu planetu je vyslána invaze mimozemských bytostí za účelem krádeže jeho hrušek. V pytli s ovocem bohužel navíc skončí i jeho věrný pes a na další dobrodružství je tedy zaděláno...

Hra je rozdělena na dvě poloviny. První je opět zdarma, ale ten kdo si chce zahrát i druhou část, musí tentokrát zaplatit.

Série se v roce 2016 rozrostla o třetí díl - Samorost 3.

Kwoky: Když jsem viděl ten začátek Streamu tak mě překvapilo, žes to sfouknul takhle rychle. Pořád jsem se nekoukal, ze Samorosta mám solidní trauma:)

Ačkoliv skoro dvakrát delší než jednička, na mě Samorost 2 již nezanechal takový dojem, jako první díl. Některé obrazovky možná už nebyly tolik bizární jako předtím a také méně obtížné. Možná druhému dílu trochu chyběla ta původní atmosféra neznáma. Těžko říci, jestli se něco změní v placené verzi, nemohu posoudit. Každopádně čest oboum Samorostům.
Hru Samorost 2 jsem měl již delší dobu nainstalovanou, a akorát jsem čekal, kdy budu mít během dne více času, abych jí stihl dohrát v rámci jednoho dne – Herní výzva 2017 „Rychlovka“. Myslel jsem si totiž naivně, že hra bude tak na 10 hodin hraní. Avšak pak přišlo relativně rychlé zjištění, že hra mi zabrala pouze necelou hodinu. To kdybych věděl, tak by si jí už zahrál dřív. Délka hry mě trošku zklamala, neboť má v sobě velký potenciál, který věřím, že bude více využit v Samorost 3, jenž si také rád zahraji.

Líbilo se mi specifické pojetí grafické stránky této hry, které dodává celé hodině hraní pěknou pohádkovou atmosféru.

Většina hádanek byla jednoduchých, ale občas jsem se napálil, že jsem udělal něco v opačném pořadí, než mělo být a chvilku mi trvalo, než jsem přišel na správné řešení a dostal se dál. Musím však i zmínit, že u mnoha řešení úkolů jsem se pobavil jejich ztvárněním.

Škoda, že hra nebyla delší, neboť to je jedna z mála adventur, která mě bavila, a dokázal bych si představit, že bych jejím hraním strávil více času.

Když bych porovnal Samorost 2 s předešlým dílem, tak bych řekl, že ve druhém díle je mnohem více interaktivních možností, díky kterým můžete splnit hlavní úkol. Vzhledem k delší hrací době jsem si více užil celé prostředí hry a objevil mnoho interaktivních míst či postaviček.
Po dohrání jedničky v řádu minut jsem se pustil do dvojky a očekával jsem výrazně delší zážitek. Pravda, delší byl, ale čekal jsem víc. Hru jsem nakonec i se třemi zákysy a opakováním pitomého závěru s prdovým palivem dohrál asi za hodinku a dvacet minut. Čekal jsem dvojnásobek.

Hra je roztomilá, nutí k uchechtávání. Spousta věcí je zde jen proto, aby vás prostě pobavila nebo potěšila, což se mi hodně líbilo. Bohužel puzzly často předpokládají, že kliknete na něco a pak je krátký okamžik, kdy máte kliknout ještě na něco dalšího. Tento princip mi dělal problém a já hledal aktivní místa ve špatnou chvíli. Proto jsem se taky i v takto krátké hře několikrát zasekl a musel jsem nakouknout do návodu.

Takže mám se Samorostem vlastně podobný problém jako s Machinariem. Je to hezká, stylová a milá hra, ale herně mi to úplně nesedlo. Trojku si ale zahraju s velkou chutí.

Záznam streamu

Pro: Zajímavý svět, vtipné situace, logické hádanky...

Proti: ..., které ale hodně závisí na správném načasování, takže se řešení dá snadno přehlédnout, krátké

Druhý díl je naprosto stejný co se herních principů týká. Je o něco delší. Vypraví jiný příběh a vyšel v roce 2005. Náš Lumík si spokojeně spí ve svém domečku. Před domkem si pěstuje na zahrádce ovoce. Před domkem má u boudy svého hafana. Vše jak má být. Klid. Náhle se však z nebe snese cizí vesmírná loď a co čert nechtěl přímo na zahradě našeho hrdiny. Z ní vylezou mimozemšťané, kteří si přišli nakrást ovoce. Hafan usilovně štěká a jakožto svědek je ihned sebrán ufony i s ovocem. To ještě náš Lumík stihne z okna domku zahlédnout ale už nestihne nic udělat. Loď s lupem odlétá neznámo kam. A putování za záchranou může začít. Pokračování Samorostu přináší i novinky v podobě hesel na jednotlivé úrovně. Ale vzhledem k tomu, že hru bez větších problému (i když taky jsem se sem tam slušně zapotil abych věděl jak dál) dohrajete za pár minut, příjde mi to vcelku zbytečné. Druhý díl je o něco obtížnější ale ne zásadně. Zachráníte svoji loď před srážkou? Co hafan? Uvidí ho ještě někdy? Dozvíte se ve hře.

Nádherná hudba, nápaditost a originalita ze Samorostů číší každým coulem. Grafiku a nápaditost bych se nebál označit za uměleckou. Jediná vada na kráse je jejich délka. Bez problému je dohrajete oba tak za necelou hodinku. Ale svou jedinečností tenhle negativ docela jistě přebije. Mě si získaly oba díly. Doporučuji vyzkoušet klidně ihned. Rychle a jednoduše v prohlížeči první díl http://amanita-design.net/samorost-1/ a díl druhý http://amanita-design.net/samorost-2/

Pár rad na závěr:

- nedělejte z komára velblouda, řešení hádanky bývá většinou dost viditelné
- pořádně zkoumejte okolí, nejen myší ale i pohledem
- některé hádanky působí složitě, ale v podstatě jsou jednoduché
- i ten malinký pixel v rohu obrazovky může mít třeba zásadní vliv na postup

článek s obrázky
V životě jsem snad nehrál hru s horším poměrem cena/výkon. Za 5€ ani né hodina "hraní". Oproti jedničce obtížnost dost narostla, ačkoli jediný challenge hra poskytuje v podobě nutnosti klikání po celé obrazovce a hledání aktivního místa. Z herního hlediska se nejedná o nic zajímavého, zůstává tak jen nápadité technické zpracování.

Na samotném konci jsem s hraním seknul. Samotnou nudou a zkoušení všeho na všechno mě Samorost 2 ubil.

Oproti jedničce, která byla zdarma, je tohle docela průšvih.