Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Cestování a koníčky

@Kunick (06.01.2023 08:52): Co jsem poslouchal podcast s jedním neurologem, tak vyloženě zdůrazňoval ten stres na tělo, který nutí buňky šetřit a zbytečně se nedělit. Ale jak říkám, do určité míry mi přišlo, že ty možné pozitivní dopady trochu přehání. Že by se buňky sami vlivem "hladu" opravovaly jsem neslyšel. Ale zní to také cool. :) Stejně jako to s Alzheimerem, což asi také souvisí.

Problém těch různých přístupů je, že člověk nesmí zase moc času investovat do vlastního těla a "výzkumu", jak jej "zkrášlit". Chápu snahu udržovat se fyzicky fit. Ale když už pak člověk počítá kalorie, kontroluje tabulky, dělá přesně naplánované sety v posilovně, žere doplňky, hormony... Je to pak už malinko moc sebelásky místo jen udržování se při zdraví. Každý podle sebe samozřejmě. Nerad bych kritizoval. Ale jít si v sobotu zaběhat deset kiláků nebo jít "na stěnu" mi přijde jako účelnější cesta. O zábavě při případných kolektivních sportech nemluvě.
@Jab (06.01.2023 17:16): to já vím, že se to tak nebere, ale prostě to tak je. To tak bývá, že se některé věci neberou, i když tak jsou :-) Třeba jakože všichni ptáci jsou teropodní dinosauři. Je to tak, ale nebere se to tak.

Každopádně pravdu máme oba, máš pravdu, že současný pes i vlk pocházejí z již vyhynulého pozdně pleistocenního vlka, takže skutečně jde o společného předka, přesto je pes i vlk stejný druh. Dovolím si trochu pochybovat o tom, že by se během těch posledních 15 tisíc let, co je pes domestikovaný, se u toho vlka stala nějaká zásadní evolučního změna. Pes a vlk se liší v 0.2 % DNA, čili de facto neliší.


edit: Ještě je teda zajímavý ten rozpor v dataci, kdy vůbec ta domestikace proběhla. Nejčastěji píšou okolo 15 tisíc let, ale přitom teď čtu na wiki další odstavec, kde zas spekulujou nad tím, že se pes oddělil někde v Asii už třeba před 135 tisíci lety. Maj to nějaký pomotaný a výsledek je tradiční - ví asi pěkný prd :-)
@Jab (06.01.2023 17:16): Nejsou náhodou pes i vlk canis lupus, což už by samo zničilo, že je to jedno a stejný zvíře? Protože o předkovi vlka jsem teda neslyšel, ale zase mám jen povrchní znalosti..
@Dan9K (06.01.2023 17:06): Mám trochu pocit, že se to tak nebere. Páč pes nevychází ze současného vlka, ale z jejich společného předka.

P. S. Tak to možná bude spíše rozdíl mezi taxonomií a genetikou. Jindy zase pochází sice z předka dnešního vlka, ale ne tolik odlišného zase, aby se bral jako jiný druh od dnešního vlka.
@DeCode89 (06.01.2023 09:42): vlci, praotcové dnešních psů....jen doplním, že psi a vlci jsou stejný druh, pouze jiný poddruh, takže to "pra" bych skoro vypustil :-)

@Kunick (06.01.2023 12:54): ono je právě docela zrádné, když člověk touží žít jakože "přírodně" po vzoru našich předků a že to je to správné a nejvíc zdravé a pak nebere do úvahy, že průměrný věk dožití byl celou historii lidstva okolo 30 let :-) a teď jde o to, jestli necháme všechnu zásluhu medicíně nebo je to taky trochu o tom, že si dneska žijeme ty svoje krásné bezstresové životy bez rizika všudypřítomné smrti, fyzického i psychického stresu (nesrovnatelným s tím, že nestíháme do práce), nepřerušovaného spánku a ve srovnání s kromaňonci i neskutečně vyvážené stravy, a to i když člověk chodí jen do Mekáče :-)
@Kunick (06.01.2023 12:54): Tak dnes asi nebudeš moct udělat EEG nějákému člověku z doby ledové, bylo by zajímavé zjistit jakým způsobem u něho docházelo ke změnám mezi REM spánkem a Non-rem fází..
Co je třeba podložené i výzkumem, že na světě existuje cca 1-2% lidí, kterým k plnému odpočinku vystačí 4-5 hodin spánku. Obecně si nedokáži odhadnout rozdíl mezi spaním po etapách dejme tomu, že třeba ho hodinových úsecích, kontra 6 hodinovému spánku.
Myslím si, že je to věc velmi individuální.
@DeCode89 (06.01.2023 09:42): Ono existují dokonce i metody polyfazického spánku. Kdy místo uceleného bloku spíš vícekrát.
A s tím ohněm to taky není spásonosné. Jednak někdo musí přikládat a jednak většina šelem není hloupá a oheň prostě obejde. Větší bezpečí představovaly až koncentrované stavby. Tam paknale zase oheň představoval riziko požáru a tedy další nutnost hlídky. ...je třeba si přiznat, že život zkrátka nikdy nebyl úplně zdravý :D
@Kunick (06.01.2023 08:52): Přiznám se, že nemám o tomle moc znalostí, každopádně zní to zajímavě, rozdělený spánek na dvě fáze. Jediné co pomohlo ke klidnému spánku bylo objevení ohně, který uržoval, jaký si pocit bezpečí, neboť odrazoval případné predátory od útoku, dále je přispění ochočování divokých zvířat, které zajišťovali jistou ochranu, výměnou za stravu, příkladem mohou být třeba vlci, praotci dnešních psů.

Pokud jde o oxidaci, něco podobného jsem také četl, včetně studie u lidí jenž byli vystaveny období bez jídla, se po druhé světové válce dožívali poměrně vysokého věku, navzdory stresu jemuž byli vystaveni a nedostatku potravin.
@Dan9K (05.01.2023 18:57): @Jab (05.01.2023 19:00): Úplně není můj směr ale, i já vím že existuje spousta třeba i opravných procesů v buňce, které jsou spouštěny hladověním/nizkoenergetickým příjmem. Třeba kolega je zastáncem teorie, že Alzheimer by mohl být označován jako diabetes 3. typu. Jednou jsme se o tom bavili, a mají to pěkně vypointované a min. na zvířecích modelech se zdá, že FTO - protein zodpovědný za ukládání tuku- má v mozku spíš degenerativní účinky.

Obecně ale je to jak s dýcháním...kyslík je zlo a oxidace Ti ničí vše na co přijde...jenže kyslík potřebujeme :D

@DeCode89 (06.01.2023 07:24): s tím střídáním dne a noci je to složitější. Predpokladá se, že moderní člověk má obecně mnohem lepší kvalitu spánku než naši dávno předci. Ti měli noc jako období nebezpečí, takže délka spánku u původně žijících kmenů je i dnes kratší a těší se na první sluneční paprsky. Taky se spalo na víc fází q dokonce jsem četl zajímavé info, že dokonce ještě ve středověku bylo typické mít rozdělenou noc na 2 části, a rodiny si reálně v období mezi nimi povídali a nebo bylo doporučeno počkat s pokusy na početí až právě na období po prvním spánku, že tělo bude zbavené unavy, tělesné šťávy pročištěné a to mělo vést i zdravějším dětem 

@Jab (05.01.2023 23:01): poslední větu test do kamene. Stejně je nakonec 90% životosprávy v hlavě. Tělo toho zvladne víc než si myslíme...
Osobně se stravuji dle doporučení viz. Cirkadiální kód - kniha držitele Nobelovy ceny Satchina Pandy, který popisuje, že počet jídel není relevantní, spíše doba kdy je jídlo konzumováno. Dalším přehlíženým aspektem, je poté doba strávená spánkem, který hraje zásadní roli, jak při tvorbě svalové hmoty, tak při procesu opravy jednotlivých orgánů, vyžadující určený časový úsek. Vývojem více jak 12 000 let, byl člověk vystaven vlivu střídání dne s nocí, čemuž se přizpůsobilo i jeho tělo. Hlavní faktorem tedy je stravování za denního světla (modrá složka UV světla), kdežto temný večer/ noc by měla patřit půstu a regeneraci.
@Karasman (05.01.2023 21:56): Já bych se s tím stresem tak nestresoval. :) Že je variabilita stran "zdravého života" je zcela v pořádku. Člověk by měl mít své preference a ne preference někoho jiného. A samozřejmě umět i hřešit. Life is to be enjoyed. ;)
Tak dát si jedno jídlo denně, tak je mi za dvě hodiny tak blbě, že bych sežral i ježka, kdyby mi přeběhl přes cestu. Mám 5-6 jídel denně a to v naprosto pravidelných časech (kromě víkendů, kde to trochu hapruje). Ale jsem 4x týdně ve fitku, tak ten výdej mám.
@Dan9K (05.01.2023 18:57): I jsem k tomu nějaké články a rozhovory četl. I u neurologů to má hodně zástání. Ale počkej si s vysvětlením na kunicka, já bych ti jen posílal linky na studie, které si můžeš najít sám. ;)
@Jab (05.01.2023 18:42): no krásný, já to taky svému okolí říkám, ale on si jede pořád ta stejná dogmata o pěti jídlech denně a že takhle to musí být. Pak se podívám trošku níž na ty jejich "vany" a řeknu si, že vy mě teda máte co poučovat :-)

samozřejmě, podobně jako u veganů, tak já jako nictarián bych měl taky hodně přemýšlet nad vyvážeností stravy, když jím tak málo, ale také mi přijde logické, že každé jídlo je zátěž pro organismus, každým jídlem člověk o trošku zestárne a tím, že žeru tak málo, tak zpomalím metabolismus (paradoxně mi poslední měsíce ale přijde, že se mi nějak hodně zrychlil, takže tělo si asi řeklo, že lepší už to nebude a nebude se dál stresovat :-) ).
Já taky obecně nemám moc problém jíst jednou denně, většinou teda jím 2-3x denně, ale nikdy jsem neměl tu potřebu každé dvě hodiny do sebe něco ládovat :)
@Dan9K (05.01.2023 18:30): Zrovna to "hladovění" jako prostředek "stresování" organizmu je prý celkem podložené stran prospěšnosti. Tzn. buňky se pak zbytečně nemnoží a tím se v podstatě šetří do dalších let. Ale nejsem si jist, zda ten efekt není zveličován (podobně jako u toho koupání ve studené vodě). Vědecký základ to ale také má.
@Kunick (05.01.2023 18:08): přesně, já jím třeba už asi tři roky v průměru jednou denně :-)

ale má to tu nevýhodu, že čím člověk jí míň, tím má menší hlad, takže se občas přistihnu ve tři v noci, že jsem ještě nic nesněd a dám si nějaký křupky.

Jsem ekologickej, mý nároky jsou minimální :-)
@7c (05.01.2023 17:59): článek jsem četl, proto jsem taky zmiňoval ten clicbaitnadpis. Spíš narážim na to, že pokud nelže etiketa, tak to je opravdu jen olivový olej a extrakt z lanýže, takže z něčeho ta chuť být musí.
Jako obecně ale souhlasim, u jidla je fakt třeba přemýšlet, a nehnat to na kvantitu.
@Kunick (05.01.2023 00:10): No, pokud tě zajímají detaily, tak můžeš přečíst ten článek (plus nějaké informace navíc - třeba wiki). Lanýžů je poměrně dost druhů - takže i "přírodní extrakt z lanýže" může být chuťově ekvivalentní extraktu z brambory.

Ale psal jsem to spíš pro info a jako zajímavost. Osobně mě v jídle moc věcí nepohoršuje (co se týče chutí a kombinací).
@7c (04.01.2023 23:16): Jak píšu, na etiketě je jen přírodní extrakt z lanýže a olivový olej. Takže žádné aroma a ani přídavek vyrobený z ropy jak píšou v nadpisu toho článku ;)

Každopádně mi to chutná, ať je to co je to (i kdyby to byl jen olivový olej, tak je sakra dobrý...)
@7c (03.01.2023 17:48): To je zajímavé a fakt nevím jak přesně chutná lanýž.
Pokud ale můžem věřit etiketě, kde je uvedený jen olivový olej a přírodní extrakt z lanýže, tak moc prostoru pro aromata nevidím.
@Gordon (03.01.2023 22:45): ale taky záleží jaký trávy a jaký kyseliny....jako je jasný, že trávu jedině s kyselinou, o tom žádná.


ale tohle je stejně asi nejvíc subjektivní věc na světě :-) Je dost pravděpodobný, že ten čichovo chuťový vjem, který máme při žraní, není u nikoho úplně stejný, navíc je to ovlivněno i negeneticky....životními zážitky, co s tím má člověk spojejný a spoustou dalších vlivů.

To je jak ti sommeliéři, když přirovnají vůni vína k mahagonovýmu dřevu a tebe by to ani nenapadlo, protože ti to smrdí jak dívčí záchody ze základky, ale když uslyšíš, že to má vonět jako mahagonový dřevo, tak si najednou řekneš "no jo, taky to tam cítím" :-)
Mě ten kopr vždycky docela fascinoval, protože já jsem dost vybíravej, ale zrovna kopr mám fakt rád a ten hate nechápu :-)

ale v podstatě žádnou zeleninu, krom melounu, vyloženě nemiluju. A vyloženě nesnáším červenou řepu, květák, petržel, celer...

co se týče toho koření, koriandr mi nevadí, možná nějakej ten úplně čerstvej je jak vyvařený ponožky...

Ale já to mám v podstatě jednoduchý, jako dítě jsem se přežral a byl nucen do všech českých těžkých jídel, takže mám trauma a v podstatě nemám rád žádné české jídlo krom svíčkové a všechno to cizokrajné (krom východní Evropy) mám vlastně rád, takže i koriandr :-)
A jéje, to jsem zase šláp do hovna... :D A mimochodem, špenát mam rád, koprovka mi taky nevadí, po sushi nebo tataráku bych se užral a nejhnusnější věc na světě je syrový rajče. A poserte se... :D
@S4TW (03.01.2023 09:49): Koriandr mi chutná jak mýdlo, někde jsem četl, že je to jakási "vada" nás Evropanů, že si to mozek spojí s podobnou chutí a tou je pro nás mýdlo. Ale přijde mi to tak absurdní, že je to možná blbost. :D

A kopr jsem nikdy nemusel ale od doby co v restauraci v meníčku neměli nic lepšího než koprové velouté s trhaným hovězím jsem se stal doslova závislý na koprovce. :D zajímavé jak se ty chutě člověku mění. To samé brambory vs. rýže. kdysi jsem bral jedině rýži a kdykoliv byly jen brambory, tak mi to zprotivilo jídlo, teď mě ani nenapadne si tu rýži dát.

A konečně dobré téma. Jídlo je dobrý koníček. :D
@S4TW (03.01.2023 09:49): Kopr už je fakt asi jediná věc, kterou fakt hodně nemám rád. Ale dostat to na nějaké návštěvě v podobě koprovky či kulajdy bych zvládnul. Přitom v dětství jsem měl kopr rád. Zprotivilo mi jej, že jej prarodiče měli na zahradě. A byl strašně cítit ve vzduchu, když kvetl.
Já třeba miluji koriandr a kopr, což je taky pro spoustu lidí no-go zóna :)