Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Všeobecně o DH

Ten konvenční pohled, že k checku je třeba dostat se ke credits nebo zhlédnout většinu obsahu, je samo sebou pochopitelný. Sám se při hraní snažím o maximální poctivost. Ale u toho to navždy zůstane.

Pokoušet se to povýšit na pravidlo už je tak trochu příštipkaření. Podporuje to bezduchou konzumaci a přesvědčování se o falešné autoritě, kterou získává ten, kdo si hru odškrtne. Předpoklad, že "obecně má člověk, co hru skutečně dohrál, větší nadhled", z něhož vycházel Artran, není pravdivý.

A vzato obecněji, hry procedurálně generované, bez konce či s New Game+ , ale i ty, které jsou založené na tom, že si z nich vykrojíte pouze část (David Cage vyslovil přání, aby jeho rozvětvené interaktivní příběhy byly každým dohrány pouze jedinkrát), stejně jako Charllizeho příklady, nejsou výjimkou potvrzující pravidlo, ony pravidlo vyvrací.

@Kunick (09.03.2022 16:19) to vyjádřil lépe a stručněji, musel jsem ho podpořit.
Takový sáhodlouhý diskuze, přitom by stačilo za slova "dohrál jsem hru" přidat ještě "do konce" a bylo by hned jasné jak se to má používat.
Já se musím přiznat, že čas od času tuto problematiku dohráno/neukončeno vnitřně řeším taky, zejména u her z mého raného mládí, které mi přijdou i dodnes náročné a nemám je zakončené, ale stejně jsem u nich strávil fakt hodně času. Nebo třeba i ve vzácných případech, kdy jsem hrál nějaké demo neustále dokola třeba i desítky hodin, ale plnou hru jsem neviděl ani z dálky (teď zrovna mě nic moc nenapadá, ale myslím, že mohlo jít o nějaké strategie).
Asi osobně by mi pomohlo mít pro tyto případy zaškrtávací políčko "nedohráno," ale ve výsledku o žádnou tragédii nejde; spíš by to byla taková upomínka na nedohrané hry, které stejnak určitě časem zapomenu.
@Kunick (09.03.2022 17:15): Súhlasím s tým, že v prvom rade by sme mali hrať hry, lebo nás bavia a nie preto, aby sme si na dh mohli pozaškrtávať a ohodnotiť a podobne, ale s tým game over fakt nesúhlasím, pretože ide o ukončenie, ale nie dokončenie hry a dohranie = dokončenie v tom zmysle, ako je to brané ako funkcia na DH.
@H34D (09.03.2022 16:46): to je kampááň!!! Přijď mi to říct osobně do očí v pátek ;)

Jinak samozřejmě je to od slova míle - jakože na hony vzdálený od pravdy O:)



@rikuhahl (09.03.2022 17:13): "začátku jsem psal, že by hráč měl vyzkoušet ideálně všechno, co hra nabízí a jako konec většinou slouží titulky" Tohle je právě něco, co vnímám jako zavádějící a hrám ubližující. Považuju to za jeden z důvodů, proč vznikají obří hry plné zbytečných vedlejších aktivit. Je jedno kolik z hry vyzkoušíš, jde jen o to aby ses bavil.

Myslím, že na konci jsi prozřel, a pochopil ,že nemůžeš ostatním vnucovat svůj pohled u věcí, které nejsou ani jasně definovány. To, že dohrání hry je jen a jen o osobním přístupu toho, kterého člověka jednoznačně podepíšu.
@Kunick (09.03.2022 16:19): Asi si úplně nerozumíme na začátku jsem psal, že by hráč měl vyzkoušet ideálně všechno, co hra nabízí a jako konec většinou slouží titulky. Pokud je konců víc, tak pak záleží jak moc se liší, pokud se jedním koncem “obereš” o 2 třetiny obsahu/příběhu, tak to asi v pořádku není a měl bys hrát znovu, nebo od místa, kde došlo k rozdělení linií. Pokud je pak na konci víc možností závěru (např. dobrý, neutrální, zlý), tak je vcelku jedno, který si vybereš, nebo který na základě tvého postupu nastane, protože jsi odehrál hru celou.

Game Over bych beru jako konec u nekonečných her, kde se jedná o dosažení, co nejvyššího skóre a je otázka času, kdy “konec” nastane. (V takovém případě bych ale jako dohrání osobně bral aspoň několik pokusů a řekněme aspoň tak jednu odehranou hodinu, ale to je samozřejmě úplně subjektivní).

Samozřejmě existuje i plno roztodivných her a jejich konců a “konců” a vždycky to nakonec bude hlavně hráč, který si určí sám pro sebe, kdy už hru dohrál, nebo nedohrál.
@rikuhahl (09.03.2022 14:21): Tohle je naprosto zcestně napsáno nebo zcela milný pohled. Samozřejmě, že nemusíš nikam pokračovat. Je to hra a je to o tom co ti dává. Na rozdíl od knihy nebo filmu, hry nejsou lineární medium. Spousta z nich příběh vypráví, spousta z nich má příběh jen do počtu a spousta z nich si bez příběhu totálne obejde. Ale i ty s příběhem se často snaží být nejednoznačné a umožnovat různé konce/ cesty k němu.

Obecně: konec hry může být klidně obrazovka s textem Game over. A o dohrání hry pujde.
No například, když je nějaký vizuální román nebo adventura, která má více cest a zakončení, tak si myslím, že za dohrání by se mělo považovat přejít všechna zakončení a ne jenom jedno.
@Tainaru (09.03.2022 13:41): No, pokud ti fake ending s titulky stačí, tak si klidně to dohrání odškrtni, ale pokud víš, že hra pokračuje dál, tak bys opravdu měl hrát dál a odehrát to až do toho regulérního konce ;) (Ty fake titulky tam jsou stejně často jen jako prostředek vyprávění příběhu a většinou ukazujou jinou možnou a zároveň špatnou/negativní alternativu budoucnosti).
@Tainaru (09.03.2022 13:41): Tak ja to beriem tak, že aspoň trošku nadpriemerne inteligentný jedinec si dokáže uvedomiť alebo zistiť, že či je niečo fake ending alebo premature eja...ending alebo tak. Aj na začiatku Pillars of Eternity II: Deadfire sa dá povedať postave, ktorá doslova v tom momente rozhoduje o Vašom živote a smrti, že či urobíte to čo chce alebo jej poviete fuck you a je po vás a idú ending credits. Ale asi nebudem takú hru považovať za dohranú. :D

Pre mňa to nie je ani tak o titulkoch ako o tom, že sa riadim skôr vyčerpaním obsahu - čiže napr. prejdené kampane, prejdený hlavný príbeh, prejdené všetky levely. Je jasné, že sú hry, pri ktorých je to tricky. Ale nejaké radiant questy/nekonečné farmenie alebo sandbox mód po prejdení kampane/príbehu neberiem ako niečo, čo reálne má vplyv na dohranie.

Ale chápem, že v mnohých hrách sa naozaj dajú brať záverečné titulky ako indikátor ukončenia.

@BINGMAN (09.03.2022 10:47): čiže pointa je taká, že by si skôr potreboval custom checkbox na ďalšiu funkciu, aby si si podľa nej filtroval a nemusel to označovať za dohrané?
@Charllize (09.03.2022 13:05)

@rikuhahl (09.03.2022 13:18)

Hele, to je od Charllizeho podle mě dobrej postřeh :) Já jsem v podstatě moc her v životě nehrál, ale už párkrát jsem narazil na bad (fake) ending a true ending (naposled v Bravely Default 2). Zakončení to má tuším 3, zatímco závěrečné titulky se objeví aspoň dvakrát, přičemž bad ending se vždy objeví jako první a docela slušný kus před tím true ending. 

Které ty závěrečné titulky bych měl brát jako určující? Ptám se raději proto, abych se kdyžtak těmto hrám do budoucna vyhýbal a neměl dilema :)
@H34D (09.03.2022 11:53): třeba tetris effect se dá dohrát :)

Jinak Bingmanův pohled chápu, ale taky nesdílím. Když hru nechci dohrávat, ale chci ji mít vedenou jako odehranou, tak ji prostě ohodnotím. Ale fajfkuju jen hry, u kterých se dostanu k titulkům.
Samozřejmě, pokud jsou dělaný jak Nier Automata a maj 3 konce z nichž každej konec je ve skutečnosti kapitola hry, tak beru ty závěrečný. Ale jo, takových her je minimum.
@rikuhahl (09.03.2022 12:58): jsou i hry ktere ti v navaznosti na konkretni zakonceni hry hodi titulky klidne v pulce odehraneho hlavniho obsahu. Naposled se mi to stalo treba v caligula effect 2, videl jsem titulky ale nevidel tak polovinu pribehu. A kdyz jsem to odehral tak jsem videl dalsi titulky. Podle mne fraze videl jsem titulky tak mam dohrano je trosku zavadejici :)
@Charllize (09.03.2022 12:51): Když se dostaneš k titulkum tak máš dohráno, zbytek je omáčka na protáhnutí doby hraní :) Ale samozřejmě bys měl bejt i sám přesvědčenej, že jsi toho odehrál dost a moc víc ti toho hra nabídnout už nemůže. Já takhle dohrál třeba Rocket League, protože jsem tam odehrál “sezónu” v turnaji s počítačem a pak se mi objevily titulky :) A až teprv potom jsem tam strávil 100 hodin v multiplayeru. Dohrání neznamená, že bys nutně musel hru opustit pak.
@BINGMAN (09.03.2022 10:47): Neboj, neberiem to v zlom a určite necítim potrebu niekoho presviedčať, ako si vybraní DH užívatelia myslia v rámci debát, kde s nimi nesúhlasíš a očakávajú výlučne názory, ktoré im potvrdia ten ich :) Iba som vyjadril svoj vonkoncom nie ojedinelý názor, že to používaš nezmyselne kvôli pomerne zvláštnemu dôvodu (keby si si mohol v profile jedným tlačidlom zobraziť nedohrané hry, používal by si to rovnako?) Štatistiky DH to však zatiaľ nedevalvuje, aspoň do doby, kým tam Memphis pridá počty dohraní :)
@H34D (09.03.2022 11:53): Jj, přesně jak píše Dan9k. Ještě mám takovou interní podmínku, že by bylo fajn se hrou bez konce strávit aspoň hodinu, aby to za něco stálo. A to jsem u Tetrisu splnil vrchovatě ;)
@BINGMAN (09.03.2022 10:47): Dohraná hra je pro mě ta, kde vidím závěrečné titulky. U titulů bez jasného konce pak třeba dohrání sezóny, získání všech achievementů, nebo prostě vyzkoušení a “dohrání” všech možností, co hra nabízí. Pokud alespoň jeden z těch bodů nesplním, tak bohužel nemůžu zaškrtnout dohrání. Nemůžu ti do tvého pohledu mluvit, ale nesouhlasím s ním ;)
@M.a.t.t. (08.03.2022 17:04): Zdiskredituje jakým způsobem? Že mé hodnocení nemá žádnou hodnotu?
Mám pocit, jestli jádro pudla nebude v tom, že pro vás má větší hodnotu názor člověka, který hru dohrál. Což já tak nevnímám. Pokud hráč hru nedohraje, má k tomu jistě své pádné důvody a nárok na hodnocení. (Za každým svým hodnocením a komentem si stojím!)

A pokud to tak vnímáš, je mi to vlastně líto, ale taky mi to je trochu fuk (řečeno naprosto bez záště nebo agrese, aby bylo jasno :) ). DH používám především pro sebe a své osobní potřeby, ne jako sociální síť. Jen mé komenty a příspěvky do diskuze jsou samosebou určené "pro veřejnost".

Máš naprostou pravdu, ke shodě nedojdeme, přestože tvé argumenty chápu. Jen jsem chtěl upřesnit i svůj pohled, kdy jednoduše u sebe ani u ostatních na fajfku u hodnocení a komentech nehledím, a proto ji využívám svým způsobem.

@Tulareanus (08.03.2022 17:27): Ten důvod je vlastně hloupý. Během dvou kliků se dostanu na seznam posledně "dohraných" her, na což relativně často koukám, když si třeba vybírám, co budu hrát dalšího.
@samorost (02.03.2022 00:00): No jestli někdo podporuje bezdůvodnou agresi, ať se klidně bojí (furt na tom bude líp než lidi na Ukrajině, to se to plácá). Doufám, že takových je menšina, ale o národní shodě si iluzi nedělám.
@Dan9K (01.03.2022 19:33): Absolutně nepanuje žádná národní shoda, na to zapomeň! Panuje jen brutální cenzura a strach lidí se vyjadřovat, setkávám se s tím dnes a denně, mohl bych dlouze vyprávět. Proto se to možná jeví tak, že všichni souhlasí. Nikdy jsem nic podobného ani náznakem nezažil a je mi z toho, jakožto zapřísáhlému celoživotnímu zastánci svobody slova, až fyzicky nevolno. :c( Naprosto souhlasím s Charllizem, raději se zde na podobná témata vybodněte a věnujte se raději hrám, zase bude jenom zle.
@Charllize (01.03.2022 21:03): jak jsem ale psal, a stejně tak ty věci, o kterých píšeš ty, jde už o věci, které jsou řešitelné trestněprávně, takže když to tak vezmu, je zbytečné takové lidi mazat, naopak je dobré tyto věci ponechat jako důkaz a stačí na ně podat trestní oznámení :-) Nechci už mluvit jako Vávra, ale v tomhle má pravdu. Proč dávat cenzurní pravomoci soukromým osobám a společnostem, když jsou tyto věci řešené už v normálně v zákoně a jsou na to trestní sazby.
No tak hlavne ze vite jak by jste to vsichni v klidu a miru zvladli a jak jsme vsichni zajedno. LOL. Neni to tak dlouho kdy se to tady hemzilo avatarama Hitlera, popiranim holocaustu a vyzmizikovanim homosexualu z povrchu zemskeho. Stacil ten Covid a nebyt toho ze se to tady drzelo umele na uzde, uz by chlupy litali po cely DH :)
Tak smele do toho, a uvidite :)
@Kunick (01.03.2022 19:41): asi...

já jsem původně onen zákaz politiky vnímal do značné míry na té národní úrovni, eventuálně, když se konají nějaké významné volby v zahraniční. Taky bych nechtěl, aby se tady hádali levičáci a pravičáci, konzervativci s liberály, Babišovci s Kalouskovci....to už je velmi úmorná věc a asi i zbytečně bychom si tady pak nadávali a dívali se na sebe skrz prsty. Ale nemůžu si pomoct, otázky geopolitických témat a obzvláště takto závažné, prostě nejde úplně odignorovat, zvlášť, když to má vliv na všechno od kultury po sport a přijde mi až absurdní, že bychom se správně měli vyhýbat byť jen náznakům toho, že onu věc řešíme :-)

Protože pak, ano, se dá za politiku označit prakticky všechno.
Na druhou stranu je zase fakt, že některá politika tady prostě on-topic je, třeba kulturní otázky, které už jsou více o politice než o umění.... současná situace ale není zařaditelná do žádné stávající diskuse, což asi dost věcí řeší, pokud se tedy nezaloží nějaká nová, což se nestane.

Jen je teda nebezpečí, že se začne řešit sport, tzn. kam třeba mají Rusové zákaz, a pak se to zvrhne snadno do obecné debaty o celé té věci no....chce to prostě z obou stran podle mě uměřenost, ale ta je blbě vymahatelná.
Mě jen překvapuje, že i něco takového (nejen tady) lidi odbývají slovem "politika". Když jsem se minulý týden v úterý ptal své ruské žákyně, co na to říká, tak taky přesně řekla "že ji politika nezajímá". Což je přesně to neštěstí. Tahle tichá většina. Každopádně to podle mě už dalece přesahuje běžnou politiku a nedá se to vůbec srovnat, například s tím, jestli se zvednou důchody.
Každopádně chápu, že to tady nemá místo. Zároveň je úsměvné, jak to tady někteří vyřeší tak, že teda na oko jsou on-topic, ale pravým důvodem jejich příspěvku je potřeba se vyjádřit k tomuto tématu (to se děje teď hlavně ve sportu a v cestování).

Na druhou stranu si fakt nemyslím, jelikož v tomto tématu panuje nebývalá národní shoda, že by tady musely nutně v tomto ohledu být nějaké rozepře a pokud, tak jedině v tom, jak tvrdý k nim být. Navíc jsem zaznamenal, že snahy o popírání dané věci či sympatizování s ruskou stranou by mohly být dokonce trestným činem, což opět, pánové odpusťte, jaksi přesahuje nepsaná pravidla zde na databázi :-).

Takže já vlastně na jednu stranu nechápu, proč to má kdo potřebu tady řešit, když jsme, doufejme, vlastně všichni na jedné vlně. O čem se tu chcem přesvědčovat...Na druhou stranu nechápu tu obavu zrovna u tohoto tématu, že se tady kvůli tomu popereme. Na třetí stranu taky nechápu, že zrovna toto tady tak chybí některým lidem, když je to úplně všude a furt. A na čtvrtou stranu mi je zas hrubě proti srsti ono " krutoprisne a za pouziti utlaku, terroru, cenzury, nesvobody, zatykani, umlcovani, mazani a mizeni akteru ". Takže jako obvykle, jsem proti všem :-)



@ntz (01.03.2022 11:59): zbytečná názorová pluralita.....to si skoro zapíšu :-)
@Kunick (01.03.2022 17:09): dekuji .. lichoceni mi dela dobre :) .. (ps. ja mam h34d rad, je to kluk usata a kdyby tady byli i ostatni jako on, tak bych klidne i diskutoval na policka temata ...)
@ntz (01.03.2022 11:59): No já nevím. Osobně si občas říkám, že jsi uplně stejný jako ti tebou zmiňovaní, jen s opačným znaménkem. Ale pak mě napadne, že možná jsi i horší, protože očividně nejsi jen nějaké tupé hovado.

Raději jakoukoliv novou debatu, než po stopadesáte řešit definici RPG. Jak často H34dovi vyčítám, že se zbytečně ostře vymezuje vůči vedení, tak buďme za něj vděční, protože to tu aspoň trochu provětrává.

a jestli potřebuješ safe zone, proč si nesmahneš FV
Ja osobne jsem rad, ze Memphis a jeho minioni tady krute, tvrde, nekompromisne a prisne (a krutoprisne a za pouziti utlaku, terroru, cenzury, nesvobody, zatykani, umlcovani, mazani a mizeni akteru) udrzuji global-politics-free zone .. byl by tady jinak strasnej bordel .. ostatne podle meho nazoru drtiva vetsina lidi o tom nepotrebuje diskutovat a ani to resit .. myslim si, ze ti, kdo by to resili nejradsi jsou presne ti s rekneme "originalnima nazorama" .. myslim si, ze drtive vetsine lidi v cesku postaci jejich "neoriginalni" a "stadovite" nazory a neni treba se rozcilovat nad zbytecnou nazorovou pluralitou kor jeste na webu o hrach ..

kdo ma problem, at si zasmahne OF (Operation Flashpoint)