Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Všeobecně o DH

Příští sobotu 11 let na DH :-O Měl jsem si nechat současný počet bodů na výročí, to by bylo cool :D
@M.a.t.t. (08.01.2020 09:06): Ani ne tak známí jako spíš dle toho, kolik lidí mají v přátelích. Když se ty komentáře objeví v "Oblíbení", tak je větší šance, že si to člověk přečte.

Osobně už čtu jen komentáře od přátel a oblíbených, popřípadě komentáře zapadlých konzolovek, které tu nikoho nezajímají. Někdy hodím plusko když vidím, že dotyčnému chybí jedno pro achiv. Těch komentářů je tu už tolik, že to není čas sledovat, navíc se tu opakují vesměs komenty k již komentovaným hrám, což mě většinou nezajímá.

Co mi příjde ale smutné ohledně komentářů, tak to, že lidi tady hodnotí dle toho, jak se názor komentujícího shoduje s jejich a ne dle toho, jak je komentář napsaný. Vždyť šmarja, 150. komentář k Mafii snad nemůže zajímat ani toho největšího fanboye a stejně co komentář, to 30 plusek jistotka. Stačí že tam svítí těch 90%+
@Dan9K (08.01.2020 09:28): a ty si nesleduješ všechno co komentuješ? Já teda sleduju každou hodnocenou hru, protože k ní mám nějaký vztah a chci o ní vědět další věci na názory uživatelů. Existuje teda pár kousků, kde se to občas zaplevelí “spamem”, ale to často jen rychle prolítnu očima a pokud mě to nezaujme, tak to nečtu. Ale takových 90-95% diskuzí a komentářů k mým hodnoceným hrám si rád přečtu.
@RomcaT (08.01.2020 07:22): no ale pak mě to upozorňuje úplně na všechno, ne? A mě třeba nezajímá, že vznikne novej komentář k Mass Effectu, ale jen to, že někdo dá reagovat na můj komentář...navíc, to bych si musel dát do sledovaných všechno, co jsem okomentoval, že....

@M.a.t.t. (08.01.2020 09:06): jo, to určitě má vliv.
@Dan9K (07.01.2020 17:20): Ja som si zase všimol, že známi užívatelia dostávajú viac plusov, bez ohľadu na výslednú kvalitu daného komentára. No nechcem sa púšťať do debaty o tom, ako má vyzerať kvalita, lebo každý čaká od komentára niečo iné. :)
@Red (08.01.2020 01:24): tak taky jsem to zažil, jen mi to trapné nikdy nepřišlo, bud dotyčný souhlasil a chválil, nebo se mu něco nezdálo a rozpoutala se třeba i diskuse. Jediný problém vidím v tom, že mě nic neupozorní na to, že na mě někdo reagoval.
@Dan9K (08.01.2020 00:40): Já někdy v diskuzi viděl reakci na komentář a někdy dostal zpětnou vazbu skrze poštu a obvykle to bylo trapné pro obě strany. Jistá institucionalizace by určitě neuškodila, to, jestli by se vyplatila, to nevím.
Ten kdo se ujme meho pozmenovaciho navrhu u Space Quest II: Vohaul's Revenge (lol jak v PS :D ) pisni mi brouku PM :) Jsem tam dal spatnej odkaz. Ten co jsem poslal spis patri primo k vyvojarum hry a ten co jsem dal do odkazu, je ten spravnej :)
Za teoreticky zajímavou funkci bych považoval, kdyby každý komentář měl diskuzi, kde by lidi buď doplňovali, potvrzovali, vyvraceli nebo diskuzovali o obsahu komentáře, nebo by to byl dejme tomu jen komentář k plusu/minusu.
@Jab (07.01.2020 19:07): No mně se upřímně víc líbí právě ten BGG. Recenze jsou oddělené od hodnocení a komentářů. Na jedný stránce tak vidím třeba 20 hodnocení s komentáře, protože si můžu i odfiltrovat jen ta hodnocení , kde někdo něco napsal (byt i třeba neudělali číselnej verdilkt). to ale prosím nebrat jako kritku, už jsem zvyknul a taky vím, že finanční support BGG co vím, tak je na trochu jiném levelu :)
Mně ty 4 až 5 odstavců přijde OK u těch méně náročných her, kde těch mechanik není mnoho, u strategií, rpgček (ne-diablovek) osobně mám rád husté počtení. To samé i u simulátorů třeba.
@Richmond (07.01.2020 18:35): To jsme tak dělali víceméně všichni. Do toho stávajícího "ideálního" stavu (cca čtyři pět odstavců) se to dostalo přirozenou evolucí. Ne že by takový rozsah byl někde pak vyžadován. Sám jedu velmi často přes. Jak to komu vyhovuje...
Já když jsem se tady zaregistroval, tak jsem podvědomě čekal, že to bude co se týče hodnocení/komentování podobné jako třeba na Boardgamegeeku, kde je možné sepsat "recenzi" ale zároven i hru hodnotím číselně a pidat i pár větiček. V přehledu hodnocení pak člověk vidí autora, číslo a přpadně i slovní kratší hodnocení pod sebou. Takže první moje komenty prostě mají většinou jeden dva odstavce :)
@Všivák (07.01.2020 15:01): A Enšpígl je idiot.

@Dan9K (07.01.2020 17:20): Ono asi přijde taky, od koho komentáře čteš. Já jsem líná (mno, já jsem líná je i psát), čtu komentáře jenom přátel a známých, výjimečně, když mi náhodou brnkne o oční nerv něco, co vypadá zajímavě - tj. někdo je schopen rozebrat hru z nějakého nezvyklého úhlu. To, jestli ji hodnotí pozitivně nebo negativně, je mi vlastně úplně jedno.
@90210 (07.01.2020 14:31): no to téma genderu jsem úplně nechtěl rozehrávat, ale je vtipné, že ženy tu obecně dostávají asi tak 2x lepší hodnocení komentářů než muži :-) speciálně jsem si toho všim u jisté paní L. (nic proti ní ani jejím komentářům), která ať napíše cokoliv, tak má +30 skoro jistejch :-) Na druhou stranu jistá paní R. mi nějak nadhodnocená nepřijde. Ale taky to může být i tím, že koho lidi znají víc z osobního kontaktu.

@Tulareanus (07.01.2020 16:08): mně třeba celkem překvapuje, když někde třeba napíšu jeden z prvních komentů, seberu 6 plusek, o deset let později tam napíše někdo úplně to samý a má +25 a říkám si proč :-)
@Karasman (07.01.2020 12:56): Mne o tom hovor. Väčšina mojich komentárov z posledných rokov je pri hrách, ktoré žiaden komentár predtým nemali, prípadne majú/mali sivé hodnotenie, alebo som ich hral len ja. Beriem to tak, že tam kde je komentár jeden alebo nie sú žiadne, to môže byť pre ľudí užitočnejšie, než tam kde ich je xy, ale väčšina ľudí si ten komentár i tak nevšimne alebo ho nerieši, lebo je pri titule, ktorý im vlastne nič nehovorí.
Co se těch komentářů týče, tak si musím trochu přihřát polívčičku podivením se nad tím, že můj nejlépe hodnocený komentář (a teď se držte - celých 40 plusek!) je zrovna k Dark Messiah of Might and Magic. Jako mám tu hru rád, ale jsou určitě jiné komentáře, na které jsem pyšnější, byť většinou k méně známým/hodnoceným hrám.

@Karasman (07.01.2020 15:25): To není úplně snadné - to, že je uživatel ve tvých oblíbených přeci automaticky neznamená, že jej chceš sledovat - a navíc, proč zrovna jenom komentáře? Tudíž současná možnost je se vždy mrknout do "Osobní" na HP - ať už tě zajímají komentáře nebo třeba hodnocení. Proto je to tam hned po ruce. :-)

Edit: @Memphis (07.01.2020 15:36): O dvě minuty!
@Všivák (07.01.2020 15:01): Pro někoho trapák, pro někoho génius. To jednoduše rozsoudí induviduální vkus písemného projevu, který je, ve Verbalově případě, dost unikát. Podobný exot byl i tady na DH, jak se jsmenoval? Dalighost. To jsou prostě dva extrémisté, literární teroristi, které můžeš bud nenávidět nebo adorovat.
@Karasman (07.01.2020 12:56): Furt je to tu ale daleko lepší než takové čsfd, kde viditelnost tvého komentáře záleží na počtu bodů, které se získávají tím, že si tě jiní uživatelé uloží do top desítky oblíbených. Takže i kdybys tam napsal nějaký fakt geniální fantastický a naprosto výstižný komentář na nějaký film, ale zároveň měl třeba jen 2 body, stejně ten tvůj koment spadne někam na 14. stránku, kam nikdo nechodí. Nemluvě o tom, že jelikož se tam ty komenty nedají hodnotit, člověk ani neví, zda si ho vůbec někdo cizí přečetl. To je mimo jiné jedna z věcí, která se mi tady na databázi líbí - že když sem zavítám, okamžitě vidím nové komentáře. Na čsfd to cákli někam úplně dolů, plus ukazují je jen po jednom. Samozřejmě chápu, že čsfd je daleko větší stránka s daleko větším počtem uživatelů, ale stejně ten jeho systém většinu uživatelů s menším počtem bodů v psaní komentářů příliš nemotivuje. Pak musím v komentech u nějakých filmů třeba přeskakovat dementy typu LIVINGDEAD, abych si přečetl nějaké chytřejší zhodnocení.
@Dan9K (07.01.2020 11:24): Ne, nejvic plus sebere 150. koment na provarenou hru typu Mafie nebo Witcher, logicky herni mainstream a obecne spis novejsi hry, plus jeste zalezi kdo konkrente ten komentar pise a to i genderove.

Malo zname a specialne starsi malo zname hry u mensinovych zanru (adventura, simulator, logicka hra) maji malo plusu a obecne maly feedback bez ohledu na kvalitu komentare, v techto vodach ale byvaji k videni ty vubec nejlepsi a nejcennejsi komentare na DH.
@Richmond (07.01.2020 13:31): bojím se, že i kdybys dal 100% nejlepší hře z 80.let a napsal komentář na Nobelovku za literaturu, tak stejně dostaneš maximálně 15-20 plusek, protože tu hru nebude žádnej mileniál znát a ti starší už to tolik nevytrhnou :/
@Karasman (07.01.2020 12:56): Tak ono je to dáno i tou hrou samotnou a žánrem. Já (bohužel) až na výjimky nečtu komentáře ke střílečkám, výjimku pouze tvoří uživatelé, u nichž si obecně cením jejich zůsob psaní a pak to číst jdu (co kdybych náhodou nějakou dobrou střílečku objevil!) :) A pak pochopitelně získávat pluska na obecně známé hry je snazší než na hry, co nikdo nezná nebo jen omezenej okruh lidí (a nemusí to být nutně staré hry, jde o novější indie nebo různé malé hry).

@Dan9K (07.01.2020 11:24): Měl bych taky už nějaké té hře dát 100%, aby se sypaly pluska!! :)
@Jab (07.01.2020 08:23): S tím rozhodně souhlasím, ale je to také dost tím, že je tu teď mnohem více her a uživatelů a i když napíše uživatel koment sebelepší, velice rychle zapadne a dostat se nad 30+ je už docela kumšt. Já např. kdysi napsal koment na prvního Herkula, který Kwoky označil za jeden z nejlepších na DH a stejně má jen 15+, protože prostě nikde není vidět...
@Jab (07.01.2020 10:44): Je fakt, že ten komentář má mít především užitnou hodnotu, nebo-li, jak říkáš, by se měl "hodit" dalšímu hráči, který o hře uvažuje a pomůže mu to při rozhodování se hrou začít., koneckonců je to hlavní důvod, proč se vůbec na DH komentáře píšou. Na druhou stranu ty emoce k tomu patří a jsou víceméně lidsky přirozené, ale musí se jich tam dávat poskrovnu. Jakmile se jimi nechá komentující unést, může se to těžce zvrtnout. :-) Pak je to totiž jak s coca colou - "když ji miluješ, není co řešit". ;-)
Jo, to jsem si všim, že vždycky sebere spoustu plusek koment, co dává 100% hře, co má 90%, a který si "vylévá" srdéčko. Já jsem za 12 let dal ostudně málo plusek (asi 400), ale dal jsem to většinou právě těm, které jasně popisují subjektivní/objektivní klady a zápory. Jakmile v nějakém komentu vidím vyprávění příběhu, či popisování toho, co tam je, aniž by to byl nutný stručný úvod k hodnocení daného faktu, přestávám to číst. Leda, že je to třeba jediný/první komentář k té dané hře, pak to třeba i ocením. Ale asi mate pravdu, že se o něco více tolerují negativní komentáře k dobře hodnoceným hrám, než dřív. Já jsem právě takový kverulant, a ve svých komentech se spíš soustředím na to špatné, což mi v pluskách asi dost ubírá (krom toho, že teda asi stojí za hovno a jsou moc dlouhé :-) )
Imho za mě lepší, aby se ten koment někomu "hodil". Tedy aby popsal na příkladech možné hlavní výhody a chyby hry. S tím, že případný čtenář se podle toho může zařídit a rozhodnout se, zda si hru sežene. Tohle jsou imho pluska, která se počítají každé za deset. :)

To srdíčkování je častěji o vzájemném ujišťování se, jak je ta srdcovka našeho dětství/mládí stále super. Pluska to sice sbírá lépe, ale radost mi to dělá menší, než výše uvedený komemt, který je užitečnější.

Tím řečeno pluska zahřejí. Ale bylo by trudné, kdyby se kvůli nim člověk omezoval v tom, co chce říct a na jak dlouho. Ne že bych to neměl sám jako Kunick níže, kdy mě dlouhý koment taky může odradit od jeho přečtení. Ale raději tak, pokud je ten pro jiné užitečný.
Jen nesmí být moc dlouhé, protože se pak může lehce stát, že než dojdu k tlačítkům +/-, to moje notně okorá.
@S4TW (07.01.2020 08:44): Já taky ne. Páč ti popisují základní mechanismy hry místo prostého líbilo se mi/nelíbilo se mi. Mě nezajímá počet kouzel, parťáků, lokací, vytváření postavy atp. Na to si přijdu sám. I proto mi místní komenty přijdou lepší jak "odborné" recenze v časopisech (vč. internetových).

Btw po tom mém komentu na prvního Witchera si stěžoval Walome na dnešní hráče a poučoval mě, jak ta RPG hrát. Tahle vzpomínka mě po letech opět pobavila. :)
@Jab (07.01.2020 08:33): tak každý asi očekáváme něco jiného... já od komentářů neočekávám recenze, spíš osobní pocity... já to mám ale obecně trochu jinak, recenze jako takové v podstatě vůbec nečtu :-)
@S4TW (07.01.2020 08:25): Imho je tam často prostor vypíchnout něco nového. I proto, že nemálo těch komentů stojí na emocích a tudíž moc relevantní chvály či kritiky nenabízejí. Napsat kritický koment už je dnes také bezpečnější. K Warcraftu 3 či Deus Ex už bych za stejný koment dnes imho tolik mínusek nedostal. A u Duny 2 už bych si koment nemusel obhajovat v obdobně dlouhé a úmorné debatě. Ostatně kritický koment k původnímu Icewind Dale už mi "prošel" víceméně bezbolestně. I když... U prvního Witchera ta debata byla taky ulítlá. Ale méně jak u Duny (či případně Dungeon Mastera a Posla Smrti).

Co píšeš už je shrnutí plusů a mínusů. V komentu bych to ale opíral o příklady.
@Jab (07.01.2020 08:23): hele, já víc oceňuji vyblitá srdíčka... přeci jenom po desáté slyšet o zajímavých lokací, parádní dialozích.... no, řekněme, že to nějak extra nezaujme...
@Všivák (07.01.2020 08:08): Já se s Planescapem plácám kolem desátého. Jen u PST jsem si dovolil místo kritického popisu víceméně "vyblít srdíčko". :) U žádné jiné hry (vč. BG2 či Witchera 3) bych to ale neudělal. Možná se to hezky čte. Ale spíše jen lidem, kteří už hru znají a s mými pocity se mohou identifikovat. Člověk, co hru nezná, imho spíše ocení více informativní koment.

@Karasman (07.01.2020 06:53): Ty komenty nahoře u Mafie jsou docela dobré. Ale jsou to vaše první na DH a dnes je okolo spousta lepších a lépe napsaných. Což ale není vaše vina. Prostě jsme se jen všichni lépe naučili, jak je psát (viz i mé první na pár řádek - ale ten na Carmaggedon je imho dobrý i téhle formě :)).