Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Herní výzva 2024

Vše o letošním ročníku najdete na www.hernivyzva.cz. Před položením dotazu si projděte náš FAQ dokument.
@Peat_Barry (02.02.2022 23:33): v základní variantě nesmí postava komunikovat ani psanou formou, tudíž psaní deníku to diskvalifikuje. A 4A Games pořád sídlí v Kyjevě, dle jejich webu, což je Ukrajina a do 6 to zapadá, jak na základ, tak na HC.
Otazocka / Dilema

Do bodu 3 mi zapada GTA 3 ale aj Metro Exodus, hoci Artyem mluvi pro sebe a pise si dennik ,ak sa nemylim,takze neviem ci to uplne sedi do bodu 3. Alebo to ešte mozem pouzit v bode 6 i ked studio už neposobi v Kyjeve alebo sa prestahovalo ,alebo to nesplna poziadavky bodu 6 ? Zatial tam mam Stalkera ale po prvom odklade nemam istotu ze to stihnu tento rok vydat ,a kdyz jo ci to stihnem ja dohrat do konca roka :D
@Mr. Delicious (01.02.2022 12:53): Díky. Přesně... lépe bych to nenapsal od té doby mě LEGO moc nebaví. Ačkoliv prý u letošních Star Wars se teď zase má ,,mumlání,, vrátit :-)

Ale neber to jako 100 % informaci, soudím to pouze na základě vlastního názoru, možná se ještě ozve někdo z pořadatelů výzvy ať to máš 100 % potvrzené :-)
@Mr. Delicious (30.01.2022 15:52): Po dohrání bych řekl, že z vlastního pohledu by tam asi neměl být problém. Dokonce si myslím, že by to mohlo být ještě ještě zajímavější co se RE7 týče, ale to je vysvětleno až Resident Evil Village, to až ve spoileru! A upozorňuji! VELKÉM SPOILERU RE Village

Podle mého si myslím, že RE Village a dokonce i právě RE7 mohl být až HC varianta. Protože kdo dohrál, pochopí :-) Ethan vlastní není tak uplně při životě. O život přišel už v průběhu RE7 :-) a tedy vlastně i minimálně část v RE7 již hrajeme za ,,nemrtvého,,. Pokud se mýlím, klidně mi to můžete vyvrátit.

Část příběhu z RE Village zkopírováno z EN Wiki:
Ethan revives after encountering Eveline in limbo who reveals that he was killed in his first encounter with Jack Baker in Dulvey, but was revived by her mold which gave him regenerative powers.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli hra „Resident Evil 7: Biohazard“ může spadat do kategorie „Vzkaz ze záhrobí“? Do základní varianty.

Nejsem si jistý, protože…
Ve hře se vyskytují příšery, které vznikly po nakažení člověka jistým virem, ale nejsem si jist, jestli nejdřív ti lidé zemřeli, nebo se v nějakém procesu proměnili. Mám pocit že to bude to druhé, proto bych spíše využil toho, že hlavní rodina záporáků, konkrétně otec, hlava rodiny, několikrát během příběhu vyloženě zemřel, ale díky regeneračním schopnostem se dokázal vyléčit a tak znovu ožít. Dalo by se říct, že je nesmrtelný do určité podoby.

Může tedy i v tomhle případě hra spadat do této kategorie? Už jsem hru dohrál a okomentoval, ale pokud by to bylo možné, komentář bych upravil a hodil do Herní výzvy.
@Steve (29.01.2022 10:18): V tomto prípade to asi budú citlivejšie vnímať fanúšikovia série, ktorí poznajú pozadie danej postavy. :) No ten druhý prípad, ktorý som spomenul je úplne jasný. Ak si totiž podľa synopsie myslíš že stvárňuješ živú osobu, uznanie do 9 na hardcore by bol spoiler ako remeň :)
@Crash (29.01.2022 06:52): Je to tak, na to ani nepotrebuješ nikoho, kto to hral, keďže si stačí prečítať popis deja na Wikipédii. Akurát, že toto je jeden z tých prípadov, kde už len zaradenie do tejto kategórie silne spoileruje pointu celej hry (podobne má napadá i prípad hry, kde hráš za nemŕtveho a slúži to ako ústredný zvrat). Inými slovami, technicky je to v poriadku ale už len zaradenie do zoznamu povolených hier v HC môže niekomu pokaziť zážitok.
@Joker (28.01.2022 19:22): Podle mě by to mělo jít i do HC, protože dodatečný popis říká:
 Při hře za lékaře není nezbytně nutné, aby se vaše postava ve hře musela věnovat svému povolání.  
Ale já nejsem ten, co o tom rozhoduje. :)

A ještě připojím svůj dotaz. Je v pohodě do létací HC kategorie hra UGH!? Prakticky celou dobu se tam létá v té pravěké šlapací helikoptéře, takže za mě by to mělo být v cajku, ale raději si to chci od někoho ještě nechat posvětit.
Zdravím ve spolek, měl bych dotaz k 7. bodu Hippokratova přísaha (který se skládá ze dvou částí). 1) Jestli do obyčejné kategorie lze uznat Metal Gear Solid 5 TPP, kdy začátek se odehrává v nemocnici. ale pak už vůbec. 2) Jestli by šel uznat i do HC, protože (TEĎ POZOR VELKÝ SPOILER) celou hru vlastně hrajete za medika a jen máte vzpomínky Big Bosse a svojí minulost si nepamatujete a až na konci hry se dozvíte pravdu, že jste vlastně ten medik, který havaroval s Big Bossem ve vrtulníku.  
@OndrejVasicek.cz (28.01.2022 16:00): Ano trochu záleží na čestnosti hráče, ale také je velmi pravděpodobné, že to hodnocení se posune max o jednotky, takže když tam někdo bude mít hru s hodnocením 80, 81 tak to asi nebudu ani řešit, pokud tam někdo bude mít hru 90+ tak už se na ten vývoj hodnocení podívám detailně.
@Jumas (28.01.2022 15:55): Takže záleží na četnosti hráče. Já jen, že se bude stávat, že na konci vývzy, když by se dělala kontrola, se může stát, že řada lidí bude mít hru, která už neodpovídá pravidlu a může být složité to technicky nějak ověřit, jaké hodnocení měla uprostřed roku.
Jak máte naplánováno řešit pohybující se hodnocení z kategorie 5? Čistě na morálce hráčů? (za mě v pohodě)
Já třeba mám naplánováno hrát Ratchet & Clank , který byl ještě pár týdnu nazpět s hodnocením 79.6% zelený a tedy nevyhovoval a dneska už je žlutý :)
Pak ho ohodnotím a on skočí do zelené a já se tak střelím do nohy :D
@John Mirra (26.01.2022 20:39): tohle jsme při přípravě výzvy probírali, aby ta zvířata mohla být personifikovaná. Takže jestli to zvíře bude klasická liška nebo mluvící kmotra liška chodící v mysliveckém obleku, obojí bude platit :).
@John Mirra (25.01.2022 21:25): dyť to je přece jasný, že jo!

Při představě, že se budou uznávat jen hry se zvířatama, kde se zvířata chovají jako skutečná zvířata, tak to by toho moc nebylo.

To jako bys musel hrát za mimozemšťana, ale nesměl by to bejt humanoid, protože to je přece taky asi blbost.
Já bych měl dotaz k 4. bodu, Zvířecí instinkt. Dá se v SC variantě uznat S.W.I.N.E.? :) A v HC? Hraje se tam za zvířata, ale zvířata přitom bojují v tancích... to samé například Wacky Wheels, tam taky člověk hraje za zvířata, ale ta řídí závodní motokáry :/

A ještě dotaz k 10, Vzhůru do oblak. Lze uznat hry (Psychonauts, Control) kde lze levitovat? Ptám se, protože v popisu je zmíněno plachtění, ale možná jde o plachtění z velké výšky... ?

Díky :)
Měl bych dotaz k výzvě č.3, dá se počítat Machinarium jako hra ve které se nemluví/nekonverzuje, nebo jsou i obrazové popisy činností (bubliny) považovány za formu konverzace, byť se v ní neobjeví jediné slovo??
Děkuji za odpověď.
A v tomto ohledu je zajímavá kategorie 5, kdy inspirací je prostě vhodný filtr na databázi, avšak postupem výzvy mohou některé hry migrovat mezi HC a normální variantou nebo vypadnout tím, jak je budou lidé hodnotit.
@Kunick (17.01.2022 14:51): Dekuji za odpoved. Me prave bavi objevovat nove hry a prave bych rad hral hry podle vyzvy, ne se jen ohlizel zda jsem nahodou neco netrefil (coz by zpravidla bylo, ze ne :D). Ale nekdy me nenapadne, co by pro danou kategorii mohla byt hra. Tady vzdy zkusim neco odchytit jako kandidaty co jini pisi, ale narazit na ty seznamy je dost nahodne.

Presne ten Google sheet je vlastne neco, co se mi hodne libi. Kam by lide mohli nahodit co si sami vybrali a ostatnim to muze poslouzit jako inspirace. (Preklopim tam i sve hry.)
@rikuhahl (23.01.2022 17:42): Asi jsem to nevyřeší příliš šťastně. Přišlo mi zbytečné, aby se losovalo znovu (Feudal Alloy není úplně zázrak) a nechtěl jsem tím Memphise zatěžovat. I když takhle nemám ani body, ani hru :). Poučení pro příště.
Já jsem rád za ty DH body. Takže díky. To je u mě v Herní výzvě jediná motivace. A uvádějte nepřehlédnutelné informace, jak lze získat DH body za Herní výzvu. Já je mám ze čtyř odehraných ročníků za tři z nich. A ano, dříve za splněnou výzvu bylo 50 DH bodů.
pokud by měl někdo zájem o klíč k Feudal Alloy, dejte mi vědět do pošty
Přálo mi štěstí a byl jsem vylosován na klíč k Feudal Alloy. Na PC však vůbec nehraji a aktivační kód tak rad přenechám někomu, kdo si hru s chutí zahraje. Snad to není nic proti ničemu, když tak učiním zde, kde jsou převážně aktivní účastníci výzvy:  35YH4-XXZYV-CAZ5J.
@Memphis (23.01.2022 13:50): Nešlo mi jen o sebe, kdybych letos vyhrál nějakej klíč, taky bych se ho vzdal, jelikož ty hry mám.

Jasný, já mám Herní výzvu velice rád a vážim si všech co za ní stojí, ale letos si myslim že ty výhry byly slabší a hlavně jsem nepochopil to rozdávání klíčů o Vánocích, když by podle mě bylo mnohem hezčí rozdat je někomu kdo se celej rok snažil splnit výzvu, protože pro některé to není tak snadné napsat 10 komentářů. Taky je za tím nějaké usílí a potom by to mohlo některé lidi vlastně zbytečně odradit, když se ta jejich snaha zrovna moc neocení.

Třeba 50 body co vy na to? :D

@Jumas (23.01.2022 14:29): Díky za podporu...
@Memphis (22.01.2022 21:59): Super, díky za výhru. Od Špidly chci jen jednu hru za 150, ale určitě si vyberu i něco dalšího. Gratulace dalším výhercům i těm, na které se nedostalo.

@Can (23.01.2022 10:15): Máš 25 DH bodů, tak co si stěžuješ :) Ale máš pravdu, předchozí ročníky se dostalo na každého a když letos vánoční nadílka v podstatě skoro nebyla, mohlo se těch pár skvělých her dát jako odměna pro soutěžící a doplnit něčím dalším.
Vyhodnotili jsme také charitativní akci z Herní výzvy 2021:

V rámci výzvy jste napsali a zaevidovali celkem 603 komentářů.
Příspěvek od každého zapojeného (@Crash @Garion @raisen @Red a já) tedy byl 1206,- Kč.
Výsledná částka vybraná na nadaci Člověk v tísni skrze výzvu tedy byla 6030,- Kč.

Všichni zúčastnění potvrdili svou účast i letos, každý komentář napsaný v rámci výzvy tak povede minimálně k 10,- Kč věnovaným na dobrou věc, díky! Pokud se k nám budete chtít připojit a tuto částku navýšit, kontaktujte mě prosím DH poštou.