Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Herní výzva 2017

Přátelé a kamarádi, rok se s rokem sešel a první ročník Herní výzvy máme za sebou. Ne všem se povedlo výzvu splnit, a ne všem se ten nápad úplně zamlouval, přesto pozitivní ohlasy dalece předčily mé očekávání. A přání po opakování této akce se ke mně dostávala v průběhu roku z mnoha stran. Dokonce jsem byl osloven Memphisem, abych zorganizoval další ročník, což tak s potěšením činím. Máme tu tedy Herní výzvu pro rok 2017.

Kde výzvu najdete?

Pro výzvu jsme letos založili speciální stránku, kde najdete veškeré informace:

Cílem stránky je především to, aby se výzva mohla snadno a v přehledné formě šířit mezi další hráče, ne nutně pouze uživatele Databáze. Budeme proto rádi, když o ní dáte vědět svým kamarádům hráčům. Pro tento účel jsme založili také událost na Facebooku, kterou lze snadno sdílet.

Co je letos jinak?

Již v loňském ročníku vykrystalizovaly dvě modifikace herní výzvy. Tzv. Hard mod připouštěl jen hry, které jste do té doby nedohráli. Většina z vás výzvu tímto způsobem plnila, a vzhledem k tomu, že jedním z cílů herní výzvy je i rozšiřování vašich obzorů, zařadili jsme tento požadavek přímo do základních pravidel.

Druhou úpravou byl tzv. Comment mod, kdy ke každé hře z výzvy bylo potřeba napsat i komentář na DH. Tato modifikace letos přerostla v soutěž, o které se dozvíte více na samotné stránce. Každopádně i ty, co se do kompletního komentování všech her nepustí, bych poprosil, aby se také o své dojmy podělili hlavně u her, kde komentář úplně chybí, nebo je jich zoufale málo.

Letos můžete výzvu také oficiálně přijmout a reportovat ve svém profilu na Databázi. Cílem je mít i pro příští ročníky jedno přehledné místo integrované do DH, kde budete moci výzvu snadno evidovat.

A v neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na nově založenou diskuzi vyhrazenou speciálně Herní výzvě, která bude po celý rok sloužit jako místo pro související debatu a případné vyjasnění pravidel.

Nezapomínejte na DH

Zároveň bych ovšem všechny účastníky poprosil o kontrolu profilů her - přečtěte si po dohrání popis zde v profilu, opravte, co je špatně, doplňte odkazy na videa, distribuci, články, recenze, doplňte zajímavosti atd. Kouknout se můžete i na profil vývojáře a buď ho doplnit a nebo úplně vytvořit, pokud chybí. Prostě nezapomínejte na DH.

Závěrem bych vás chtěl ale varovat. Pokud dopředu tušíte, že vás Herní výzva bude spíše stresovat, než bavit, tak se do ní nepouštějte, nebo ji klidně v průběhu roku přerušte. Není to prohra, ani selhání. Primárním účelem výzvy je zábava, nová motivace do hraní a rozšíření obzorů o kousky, které bych si třeba za normálních okolností nevybral. Máte-li jiný plán, tak se ho držte, třeba se jen inspirujete některou z kategorií. Rozhodně není naším cílem, aby každý uživatel DH plnil Herní výzvu.

Takže přeji všem příjemnou zábavu, děkuji všem, co mi v průběhu roku posílali tipy na nové kategorie (klidně posílejte dál) a těším se na vaše dojmy, komentáře, reporty a nakonec i kritiku.

Crash & Memphis

Diskuze ke článku

Komentáře už můžeme psát, nebo se to bude dělat nějak přes to rozhraní pro evidenci dohraných her, které se ještě dokončuje?
BTW ako je to s tým spomínaným "DH enginom" pre výzvu, aby som to nemusel manuálne prepisovať v profile?

@M.a.t.t. (11.01.2017 09:27): Pre mňa by bolo ideálne, keby vyšlo Vaporum, ale nemám absolútne žiadne info o progresse zhotovenia.
Docela funny je v TOP 100 nejhorších třeba Mafia 3 :-). Tu mám v plánu, tak hned jedna kategorie z krku... :-)
@M.a.t.t. (10.01.2017 10:32): Za dohrání wheelmana by se měly regulérně rozdávat medajle. Otřes nad otřesy už po vydání, dnes to musí být skoro nehratelný. :)

Já bych se po loňským epic failu docela rád vykoupil a pro změnu to dal, kor když to letos má tak hezkou webovku a přímou integraci s DH. Kategorie docela lehčí než posledně tež!
@7c (09.01.2017 23:10): Ešte jeden tip na hru z najhoršej 100 - Vin Diesel + Fast & Furious + Barcelona = The Wheelman :) Ale či dobrý, neviem, kedysi som to skúšal, no potom som to nechal tak :D
chválím! Letos mi to padlo do noty a využívám herní výzvu k tomu, abych si zahrála kousky, na které si už chvíli brousím jazyk, ale nějak jsem se nedokopala ;o)

@Psyx (09.01.2017 15:18): za chvíli dohraju Hexcells tak si jí můžeš dát do své 12. kategorie ;oD
Jak tady padl dotaz na ty slovenské hry, tak já jsem si vybral již zmíněný Kult, ale do oka mi padla také adventura Ve stínu havrana a třetí díl Soldier of Fortune, ale to by se asi hodilo spíš do kategorie 7 :)

Z vlastní zkušenosti mohu doporučit freeware tituly Plane Arcade - letecký simulátor, Dispečer - logická hra s autobusy a Moribund World: Like a Thousand Suns - postapo adventura. Jo a Aquadelic GT je česká hra, nevím, proč jsou 3D People jako hlavní vývojáři.
No, tak keďže minuloročnú výzvu som nezvládol, tak tejto sa teraz určite nezúčastním, kým sa mi aspoň nevráti záujem o hry.

A keď už budem mať na hry chuť tak radšej dokončím svoj backlog, ktorý je teraz pomerne veľký.
Přijímám, na první pohled mi přijde lehčí než předchozí ročník, uvidím jak to půjde. K výzvě si přidám 2 další kategorie, co mě zaujaly: 11, hra co jsem přidal na DH (díky Coldplazovi za nápad) a 12, hra jakou v letošní výzvě dohrál už někdo jiný.

Edit: Ale jak mám heršvec sledovat co je nového, když je teď Výzva na třech místech (blog, diskuze, vlastní stránky).
za mě rozhodně plus za to, že se tam nevyskytuje žádný fun breaker (jako byla sedmička z loňska). tohle dám! dokonce i ty slovenské hry, ze kterých jsem měl strach, pudou... lets do this!
@Walome (09.01.2017 11:54): No to si práve istý nie som. Zo slovenských hier som už mnohé, čo som chcel, reálne vyskúšal a to isté platí o najlepších a najhorších hrách. Takisto rozohrávať nejakú zabudnutú hru, čo niekde vlastním, ma momentálne úplne nemotivuje, ale je pravda, že som to zatiaľ podrobne neskúmal :) Každopádne som sa nahlásil, no najskôr to bude tak, že tomu nechám voľný priebeh.
@Crash (09.01.2017 10:50): já si myslím že asi ani není co dělat? Maximálně kolik lidí uspělo z těch, co se přihlásili, což se dá přečíst na googlu no a jinak... asi bych se s tím netrápil.

@M.a.t.t. (09.01.2017 10:56): "Jo, ale tam už musíš pracne hľadať, čo sa kde odohráva :) "

Ale v tom je ten vtip - tak jak je postavená výzva teď, to není výzva. To je prostě 10 kategorií, které pravděpodobně splníš i bez výzvy.

NA DRUHOU STRANU je pravda, že jsem zaznamenal, že spoustu lidí Crashovi psalo, že to bylo moc těžké :) což mi přijde absurdní, ale tak hlas lidu, hlas boží. Zavděčit všem se určitě logicky nejde, nicméně ta navrhovaná možnost, že by výzvy byly dvě, to zní super.

A podle mě je lepší mít ultra nightmare a normoš, prostě buď a nebo, a ne že si budeš moc vybírat jednotlivé kategorie dle chuti. Ale už tak jsou ty pravidla na jednu A4 :))

No jsem zvědav.
Pozerajuc na vypis vyvojarov, je tu tych slovenskych veci dost. A urcite je tu vacsina toho (ak nie vsetko) co je v zozname na wikipedii. Treba akurat doplnit a pozriet co vyslo v roku 2016 :) A niekde je aj clanok na Sketore myslim, o hrach vydanych v roku 2015, ak by bolo treba.
Inak jednotlivé kategórie sa mi tento rok pozdávajú o niečo menej ako minulý rok, tak uvidíme, či sa mi do niektorých vôbec bude chcieť :)
@Garion (09.01.2017 10:50): Ano už i mě něco podobného napadlo, i když já jsem spíš měl na mysli dvě úrovně obtížnosti celé výzvy, jedna lehká a jedna ultra nightmare. :) S tím, že by se každý rozhodl, jakou verzi bude plnit. Ale tohle taky není špatný nápad, že by sis mohl vybrat v každé kategorii, to je dokonce možná ještě lepší. Záložkuji. :)
Mozna napad pro priste - co takhle udelat kazdou kategorii "paralelne" - tzn vzdy budou dve ruzne kategorie a clovek si vybere jednu z nich a tu splni? Prvni muze byt "trapna", tedy vhodna pro zacatecniky, a druha muze byt "drsna", tedy nejaka z tech uchylaren, ktere tu lidi navrhuji. Kazdy si vybere, co mu vyhovuje.
@Walome (09.01.2017 10:37): Zatím žádné hodnocení loňského ročníku nemám, ale vzhledem k tomu, že Fatality to vzdal, tak možná se na to kouknu, jestli by se z toho dalo něco udělat. Ale nic neslibuji.
@Walome (09.01.2017 10:37): Já jsem chtěl něco udělat, ale je to moc prcání s tím. Chtěl jsem udělat podle How Long to Beat, kdo do výzvy vložil nejvíce času a taky udělat filtr podle žánrů. Můžu sem maximálně postnout, kolik lidí výzvu dokončilo, jaké hry se ve výzvě nejčastěji objevily a tak nějak. Na nějaký hlubší výtah ale bohužel nemám čas ani chuť.
@ugraugra (09.01.2017 10:27): Já vím, já jsem taky letos čekal víc kritiky, než ovací. Loni výzvu nikdo nečekal, a najednou to spadlo z nebe a očividně se to líbilo. Letos už je každej natěšenej, a doufá, jak ho to zase nakopne a bude to supr..... a ono je to stejný jako loni, hmmm. :)

Takže na duchu neklesám, to bylo jen takové přátelské rýpnutí, klidně kritizujte, hodnoťte, pište své dojmy, já to fakt budu brát v potaz, tak aby to bylo příště zase lepší. Třeba by každý ročník mohl ten výběr kategorií dělat někdo jiný, aby se to měnilo.
@rikuhahl (09.01.2017 10:29): " Hra, která se odehrává v roce tvého narození "
Uf, tak to si nedokážu představit, jak bych tohle dohledával :) Napadá mě spíš "hra, která vyšla v roce tvého narození", i když někteří stařešinové by s tím měli problém :)
Mně se to líbí, takhle z fleku si myslím, že to bude lehčí než loni, protože neoblíbený žánr málem zabil moje naděje, ale zas třeba vyfasuju nějakou blbost o kamaráda :) a ta 1 ze 100 nejhorších DH her bude taky sranda.

Nápad na kategorii na příští rok - Hra, která se odehrává v roce tvého narození (u mě /1986/ to je Grand Theft Auto: Vice City a Back to the Future: The Game - Episode I: It's About Time, ale ty mám dohraný, tak bych musel hledat dál).

V každém případě chválím, až budu mít čas, tak načnu první letošní kousek ;)
@Crash (09.01.2017 10:16): Tak 6 a 7 jsou poměrně logické kategorie, které bys imho vymyslel i bez toho, aby ti to někdo navrhoval.

@Crash (09.01.2017 10:22): Tady se vděku nedočkáš :D Ne, samozřejmě tohle spousta lidí ocení, takže neklesejte na duchu. Kritizujeme, protože to chceme pomoct vyladit a udělat co nejlepší.
@Kwoky (09.01.2017 10:14): Ono když to chcete poslat někam ven, mimo DH, tak to opravdu dobrou reklamu neudělá. Představ si, že si kvůli tomu tady vytvoříš účet, klikneš na ten button, že přijímáš výzvu a pak na tebe naskočí tahle hláška :)
@ugraugra (09.01.2017 10:12): Ale ono se naslouchalo, 6, 7 a mírně modifikovaná 9 jsou kategorie na základě nápadů uživatelů. Někteří psali nápady do diskuze pod článek, někteří mi posílali přímo do pošty.
"Rozhraní pro evidenci dohraných her právě dokončujeme."
Takže taková klasika. Memphis nedodal včas DH rozhraní, i když na to měl několik měsíců a Walomu tu brblá, jak je všechno nahovno :)

Ty kategorie jsou opravdu poněkud všední, čekal jsem nějakou větší ujetost. Jediná sranda bude asi 9) Ale určitě do toho jdu.

Navrhuji pro další ročník naslouchat účastníkům, at si sami vymyslí pár kategorií.
@Crash (09.01.2017 10:03): asi jo. A nekoho na korektury a popravde jsem hodne zmaten z te webovky, predstava ze za sebou nemam lonskou vyzvu tak jsem hodne zmatenej co je hardcore mod a proc se o nem mluvi.

Nicmene se tu holt mlelo to, ze s tim chcete jit ven a jsou to mensi porodni bolesti. Takze snad ta treti uz bude usazena.

Btw jinak webovky chvalim, dobry napad.
@Walome (09.01.2017 09:48): Uvidíme. Já si spíš z té tvé kritiky odnáším to, že pro příští ročník to bude asi chtít tým tří, čtyř lidí s různým pohledem na věc, kteří se nad těmi kategoriemi trošku pohádají a dají to dohromady společně.
@Kwoky (09.01.2017 09:33): hra kde hrajes za zenskou hrdinku, hra ve ktere jsou hratky s casem, hra z prostredi ww1 nebo 2, to vse obsahne vsechny zanry vcetne urcite kratkych freeware moznosti.

Btw ja chapu tlaceni do komentaru ale ja mel problem nejaky napsat u Portalu kde jich bylo uz asi 30. Opet je v tomhle nejblbejsi top 100 kategorie.

@Crash (09.01.2017 09:34): ano, velka :) loni jsi me nakopl, ted spis naopak. Tak ale treba to zaujme lidi mimo DH.
@Crash (09.01.2017 09:18): Protože jsem to chtěl plnit stejným způsobem jako loni. Tzn. nedohrané hry a komentáře se mě tehdy netýkaly. Navíc by bylo stylové, mít v 1. Exodus form the Earth, takhle smůla. Ale ty nedohrané by ještě šly překousnout, horší je nutnost komentářů.
@Walome (09.01.2017 09:23): Tak asi si měl moc velká očekávání. To víš druhý díl, je vždycky problém, má to být podobné, ale jiné. Ale rád se nechám inspirovat originálními a neotřelými kategoriemi pro příště. ;-)

EDIT: U té Top 100 je navíc možnost si jí rozšířit o dalších 50 (nebo více) her, pokud se do té první 100 už nevlezeš, máš dohráno, nebo je pro tebe zbytek nedostupný. Ale jinak přípomínky beru. Je to tu podruhé, a možná to potřetí už nebude.
Může mi prosím někdo doporučit nějaké "malé akční RPG" do kategorie 9? Hledám něco jako Diablo 1 nebo 2, maximálně na 20 hodin.

@Walome (09.01.2017 09:23): Tak je pravda, že je to letos celkem konzervativní, ale to se vzhledem k záměru "rozšířit výzvu mezi širší veřejnost" dá celkem chápat. Kdyby tam byly nějaké "ujeťárny", tak by nás to bavilo, ale lidi mimo databázi by to spíš odradilo.
A u 10. "Hra kterou vlastníte, ale ještě nikdy jste jí nehráli." má být "ji"

@Crash (09.01.2017 09:16): 2017 je ok. Ale jsou podle me lidi kteri budou mit problem splnit treba hardcore mod a top 100 zaroven.

No ale i ty ostatni kategorie jsou na jedno brdo. Slovenske studio, seda myska atd, vse je to na stejnem principu jako loni. A treba doporuceni kamarada mi prijde jako velka znouzectnost :(

Edit: jo pozor on hardcore mod je ted soucast pravidel. Tak to vzhledem k top 100 kategorii je podle me nesmysl aby se to opakovalo kazdy rok.

Myslel jsem ze letos budou uplne nove napady a chapal bych opakovacky treba za rok, ale tohle je vlastne to same.
@Walome (09.01.2017 09:06): Fakt? V podstatě se opakují jen dvě, v rámci "hry vydané 2017" je to sice stejná kategorie, ale na výběr tam nemáš ani jednu stejnou hru jako loni. :) Těch Top 100 mi přišlo celkem logických ponechat. Rychlovka, no mě to přišlo jako celkem fajn nenáročná kategorie, kterou ale když chceš tak si jí můžeš udělat docela těžkou. Ale dobrá beru na vědomí.


ten titulní obr. nemusí být ozdrojován? nebo jak je to s licencemi?

Jinak SUPEER - hned to jdu pročíst a přihlásit se!
grammar nazi -> co (čárka; ...opravte co je špatně...); ji (4. pád; ...nebo jí klidně v průběhu roku...); atd. (bez čárky); co (čárka; ....děkuji všem co mi...) ;)
Škoda kategorie za jediný den, to je taková nic moc kategorie, kde si každý dá nějaký shit :) Jinak nejhorší asi bude "kamarád doporučuje", to je dobré síto pro opravdové kamarády :-D