DeathSpank

13.07.2010
14.07.2010
26.10.2010

DeathSpank je akční RPG, které původně vyšlo pouze pro Xbox Live Arcade a PlayStation Network. Na PC byla tato hra konvertována až později. Často se o DeathSpanku mluví jako o mixu Monkey Islandu a Diabla, protože kombinuje klasickou hratelnost akčních RPG se svérázným humorem Rona Gilberta. Tento díl série DeathSpank je dílem první a je zasazen do fantasy světa. Příznivci sci-fi si pravděpodobně budou muset počkat na konverzi druhého dílu s podtitulem Thongs of Virtue.

Příběh se točí kolem DeathSpanka, který je již po dlouhá léta Vykonavatelem spravedlnosti, Přemožitelem zla a Hrdinou utiskovaných. Zhruba stejně dlouho také pátrá po mocném artefaktu jménem Artefakt, který byl vytvořen neznámo kým, neznámo kdy a za neznámým účelem. Jak tato zápletka dopadne se dozvíte po 10-20 hodinách hraní, kde herní doba závisí zejména na zvolené obtížnosti a rozhodnutích, která ve hře učiníte.

Kromě klasických vlastností, jež mají všechna dobrá akční RPG, jako jsou tuny různorodých zbraní, kusů brnění a unikátních předmětů, nabízí DeathSpank i jednu, pro PC hráče v dnešní době již poměrně neobvyklou, možnost. Tou možností je hrát ve dvou na jednom PC celou hru spolu, kdy druhý hráč zaujímá pozici jakéhosi sidekicka hlavního hrdiny. Tento herní mód vyžaduje externí ovladač pro druhého hráče, nelze tedy hrát ve dvou na jedné klávesnici či na kombinaci klávesnice a myši.

Jsem v půlce hry. Celou první půlku jsem projel pouze sekáním hlava nehlava. Nepoužíval jsem zbraně na dálku, štít ani "řetězení" útoků. Až teď jsem narazil na bosse, přes kterého se nemůžu dostat. Nepomohlo ani používání štítu, ani přepnutí na Easy. Jakmile se kousek vzdálím, abych se vyléčil, tak se vyléčí taky a můžu začít znova. A když se nevzdálím, tak mě trefuje nějakými firebally, což mi přerušuje léčení a umřu.

Předpokládám, že stačí udělat jednu věc jinak a půjde to. Jenže nevím jakou :) Prosím o radu.

"Tragédia je, keď sa vám dejú zlé veci. Komédia je, keď sa zlé veci dejú ostatným,“ Ron Gilbert.

Pamatáte si ešte, kedy ste sa naposledy u hry naozaj od srdca smiali? Nemyslím teraz na tie úškrny pri nejakom headshote alebo pri divnej zabugovanosti niektorých hier. Myslím na smiech počas celej hry, ako pri tých najlepších komédiách. Nemôžete si spomenúť? Nemusí to byť vaša chyba. Hry sú stále a stále vážnejšie. Odlahčenosť a vtipnosť je u hry obrovská vzácnosť. Na hernú scénu sa vracia tvorca prvých dvoch dielov (a najlepších) série Monkey Island. Ron Gilbert si povedal, že tej vážnosti je už predsa len veľa a tak otec Guybrusha Threepwooda vymyslel nového hrdinu.

Prichádza dozorca spravodlivosti, vymetač diabla a hrdina utláčaných. Prichádza DeathSpank. Máme tu mix hier Diablo a Monkey Island. Diablo vidno v celkovej akčnosti a Monkey Island zasa v prepracovanom a vtipnom scenári. Hra vás rovno vrhne do boja a všetko podstatné (aj nepodstatné) sa dozviete behom vášho putovania rôznorodým a veľkým svetom. Vydávate sa po stopách mocného artefaktu, ktorý sa volá "Artefakt". Po artefakte však pátra aj ohavný, zlý a zšenštilý Lord Von Prong a jeho armáda Orkov. Cestou vás čaká okolo 30 hlavných a vyše 80 vedľajších questov. Budete napríklad zachraňovať malé siroty, budete dávať dokopy pohádaných manželov, pôjdete po stopách chlapíka, ktorého zožral drak a on vám posiela správy o smere cesty v jeho exkrementoch, budete pomáhať postavičke inšpirovanej slávnym Indiana Jonesom pri získavaní vzácnych predmetov atď. Vtipných, rozmanitých a nezabudnuteľných úloh je tu naozaj veľa. Často sa však budete musieť vracať tým veľkým svetom po splnenej úlohe k určitej osobe. Svet je totiž otvorený a hocikedy si môžete behať kam chcete (pravdaže niektoré pasáže sa prejsť kvoli svojej obtiažnosti nedajú pred dosiahnutím vyššieho levelu). Autori nám na ulahčenie cesty pripravili teleporty vo forme kadibudiek, ktoré fungujú aj na uloženie hry.

Sirota: „Ste tu, aby ste ma zachránil?”

DeathSpank: „Proste si vlez do vreca Ty budúci kriminálnik!”

Pri súbojoch môžete používať až 4 zbrane naraz a veľa z nich sa dá použiť na špeciálny útok (spomalenie nepriateľa, zasiahnutie všetkých naokolo, atď..). Levelovanie je dosť lineárne a je možné si vylepšovať len 6 vlastností (napr. silnejší útok na blízko, na dialku, rýchlejší pohyb hrdinu...) a na konci ich budete mať aj tak všetky na maxime. Je to trochu škoda a rozhodne sa s tým dalo pohrať oveľa viac. Akčné pasáže začínajú byť časom mierne stereotypné. Levelujete sa, zbierate nové zbrane, výzbroj a sekáte cestou veľké počty nepriatelov rôzneho druhu (na niektorých si môžete dovoliť naozaj až keď budete veľký level - jednorožci). Je dobré, že sa akcia pravidelne strieda s kľudnými časťami hry. V tých dôjde na rôzne rozhovory a ich geniálny scenár. S orkami sa budete baviť o kvalite World Of Warcraft, s kravou o zmysle života atď. Hra obsahuje rôzne odkazy na filmy, hry a na celý ten dnešný svet. Tu hlavne vidieť prácu Rona Gilberta. Jednoducho to baví. Smial som sa často a veľa. Hra má v sebe dokonca okrem prvkov RPG aj nejaké tie prvky z adventúr a tak občas budete nútení skombinovať pár predmetov aby ste dosiahli požadovaný výsledok.

Slepý predavač: „Už nevidím. Môj zrak je preč.”

DeathSpank: „Och...PREPÁČTE, TO MA VEĽMI MRZÍ.”

Slepý predavač: „Nie môj sluch ale zrak!”

DeathSpank: „PREPÁČTE!”

Graficky nie je hra vôbec náročná a kombinuje 3D svet s 2D objektami v ňom. Toto vážne nie je hra o grafických efektoch, ale aj napriek tomu komixová grafika vypadá veľmi príjemne. Dabing je jedným slovom - perfektný. Hlas hlavného hrdinu som si hneď zamiloval. Dohranie hry zaberie niečo okolo 10 - 12 hodín a cena je na Steame veľmi prijateľná. Hra obsahuje aj Co-op, pričom druhou postavou je kúzelník a tak sa hra dá prechádzať aj v dvoch hráčoch.

DeathSpank je teda veľmi vtipnou a príjemnou hrou. Prináša svieži vánok plný nadhľadu a irónie do príliš vážneho sveta počítačových hier. Bavil som sa a ak hľadáte niečo odľahčené, DeathSpank je stávkou na istotu.

Pro: skvelý humor, dabing, hlavný hrdina, vedľajšie postavy, nenáročná (ale pekná) grafika, prijateľná herná doba

Proti: mierny stereotyp pri súbojoch, Co-op mohol byť lepšie vyriešený, rozhovorov by som bral aj viac :)

Pozor obsahuje spoilery.
Dojmy z chvilkového hraní.
Ve hře se levluje automaticky, co se statů týče. Skilly hra nemá, vybírají se pouze Hero cards: ze tří si vyberete vždy jednu za level. Možnosti jsou věci typu +5% k mellee nebo blokování, rychlosti, pohybu apod.
"Quicktravel" travel po mapě se provádí pomoci kadibudek a pokaždý, když Deathspank vystoupí musí si zatáhnout poklopec (poprvý vtipný, pak už to jen zdržuje).
Questů je ze začátku hodně a člověk se v tom trochu ztrácí, takže musí konzultovat s deníkem, kde je možnost sníst Fortune cookie, který obsahujou nějaký hint k danýmu questu.
Ovládání je možný pomocí myši a klávesnice, kde "wasd" je k "strafovani". Blokuje se aktivně zmáčknutím mezerníku. Štít máte základní neměnný.
Zbraně sou mellee a střelný (na žádnou magii, krom magických předmětů, sem nenarazil). Je tu "speciálni úder" Justice, který se nabíjí předchozímy zásahy enemáků a úspěšným blokem(ne všechny zbraně toto podporují).
Vždy máte na výběr dual handed, běžně rozmístšné na levý a pravý myšítko.
Zatím se bavím víc než u Torchlight. Bez lepší znalosti angličtiny si hru moc
neužijete.Zatím tahle hra stojí za koupi. Bojím se že časem přijde stereotyp.

Pro: humor, odlehčené, nenáročné, zjednodušené, nízké hw nároky, dabing, stylizace,offline coop s gamepadem (zatím nevyzkoušeno)

Proti: konzolová konverze, kamera ,pathfinding, ovládání, špatná orientace, menu