Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Back to the Future: The Game - Episode I: It's About Time

70
68 hodnocení Platformy
Žánr:
adventura > 3D adventura *
Forma:
freeware (dříve placená hra)
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
22.12.2010 PC
20.01.2011 PS3
17.02.2011 iOS
25.10.2011 Wii
13.10.2015 PS4X360XOne
Vývojáři:
Telltale Games, Iron Galaxy Studios (Wii verze)
Oficiální stránky:
http://www.telltalegames.com/bttf
První epizoda pětidílné herní série volně navazuje na filmovou trilogii Návrat do budoucnosti z let 1985-1990. V hlavních rolích opět účinkují Marty McFly (právě za něj budete hrát), Dr. Emmett Brown, Biff Tannen a jejich rodinní příslušníci. Navíc herec Christopher Lloyd namluvil svoji postavu Emmetta.

Necelý rok po skončení třetího dílu se představitelé města usnesli, postavit na místě doktorova domu garáže, a jelikož ho po celou dobu nikdo neviděl, rozhodli se i o rozprodání jeho majetku. Marty se veřejné dražby účastní jednak z nostalgie, ale i proto, aby zachránil nejdůležitější pozůstalosti. Nicméně se naprosto neočekávaně před laboratoří objeví DeLorean (stroj času), s věrným psem Einstenem uvnitř a žádostí o pomoc. Marty neváhá a při první možné příležitosti se vydává zachránit Dr. Browna do roku 1931, doby americké prohibice.

Hra je klasickou point&click adventurou z pohledu třetí osoby se statickou kamerou. Pohyb je umožněn dvěma způsoby. Buď čistě pomocí myši, jejímž poklepáním se přesunete na dané místo nebo pomocí klávesových šipek. V obou případech zajišťuje interakci s postavami a objekty pouze myš. Proti zakysnutí umístili tvůrci do hry i několikastupňovou nápovědu.


Poslední diskuzní příspěvek

LuccinyHry: Po napsání komentáře jsem o hře bavil s uživatelem KRoman47, který říkal, ať příběh neodsuzuju hnedka po první epizodě - takže…

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 75
Pokud nejste fanoušky filmové série, dál nečtěte a raději zapomeňte, že tato hra vůbec existuje.

Humor a nostalgie. O nic jiného v této adventuře nejde. Hra je totiž, i bez přítomnosti nápovědy, velmi lehká. Předmětů v inventáři nikdy nebudete mít více, než byste spočítali na prstech jedné ruky a ani je nejde mezi sebou kombinovat, pouze používat na okolní osoby nebo situace. Najednou se hra odehrává max. ve dvou lokacích, a dokud nesplníte aktuální úkol, dál se nedostanete. Přesto tato adventura nespadá do kategorie interaktivní film, i když k němu nemá daleko. Dobové reálie roku 1931 jsou vykresleny citlivě s důrazem na detail, bohužel jich ale mnoho neprozkoumáte. Jádro tvoří známá soudní budova, na které ještě hodiny tikají, a okolím. Ze "staronových " postav zde potkáte sedmnáctiletého Emmetta Browna a Biffova otce, který zde vystupuje jako mafiánský boss, jenž má pod palcem i Martyho dědečka. Žádného trapného humoru se ale obávat nemusíte, ten je dělán stejným stylem jako v předloze a užijete si ho, v dialozích a animacích, víc než dost.

Hra má, ale i několik negativ. Kromě obtížnosti se jedná o kurzor, který má sice trefný vzhled, ale při přejetí přes interaktivní objekty těsně vedle sebe, se ani na vteřinku nezmění z aktivního na neaktivní, čímž lze lehce minout některé předměty. Také vysvětlení, jak se dostal do hry DeLorean, který byl na konci filmové trilogie zničen, vypadá jako první blbost, která tvůrce napadla. Sporným prvkem je věrnost předloze, která může nostalgicky potěšit, ale i otrávit, jelikož se často jedná o použití různých scén z filmů v bleděmodrém.

Pokud budete chtít vyzkoušet všechny možnosti, což doporučuji, zabere vám hra cca 3 hodiny. To vypadá jako velmi málo, ale berte na vědomí, že v první polovině roku 2011, vyjdou další 4 epizody.

EDIT 1: Opraven překlep.

Pro: Humor, věrnost předloze, dabing

Proti: Nízká obtížnost, nedostatek invence

+33 +41 −8
  • PC 75
Filmovou trilogii Back to the Future mám hodně rád a rozhodně je to jeden z těch filmů, které jsem viděl mockrát a ještě je mockrát uvidím. A proto jsem se na herní zpracování poměrně těšil a soudě dle první epizody půjde o velice solidní pokračování. V humoru je hra věrná filmům - je příjemný, vhodný pro rodinu a tak celkově inteligentní s minimem trapných momentů. Krom ucházející grafiky a velmi kvalitního nadabování mě potěšila i hudební stránka, která zachovává motivy z původní trilogie, což ve mě vyvolávalo pocity nostalgie. Krom soundtracku se fandové můžou těšit i na spousty odkazů. Samotný příběh ale nijak zvlášť nenadchl, dalo by se říct, že je to spíše taková solidnější fanfikce. Potěší, ale na zadek si z toho člověk nesedne. Ostatně tato věta platí i pro celou první epizodu...

... a nakonec i pro celou sérii.

Pro: vtipné dialogy, dabing, stylizace, původní Silvestriho hudba

Proti: slabší příběh, nehezký HUD

+20
  • PC 75
Ač nehraji adventury absolutně vůbec a vyhýbám se jim jako čert kříže (poslední byla Lula 3D :D ), byla pro mne naprostá povinnost si zahrát tuto první epizodu. Proč? Jelikož jsem velký fanoušek skvělé filmové předlohy. Velmi mi bylo líto toho, že kvůli zdravotnímu stavu M.J.Foxe se nenatočí 4tý film. Hra spadla z čistého nebe a svým způsobem mohla zalepit onu bolístku smutku. Ke hře jsem nepřistupoval zrovna 2x nadšeně(hlavně kvůli žánru), ale překonal jsem předsudky a pustil se do hry. Byl velký boj hru vůbec spustita také s češtinou:(, ale nakonec se podařilo(tímto ještě jednou děkuji Marlesovi).

Tak trochu jsem při hraní zavzpomínal na Poldu, ale hlavně jsem myslel na Návrat do budoucnosti, protože je opravdu zase s NÁMI! :) Atmosféra dýchá z každé místnosti. Jsou tu všichni i Einý! :) Jsem rád, že se o5 drží zajetého konceptu - rodina McFlyů proti Tannenovcům. Hráči je dána možnost procházet hlavní částí Hill Valey a poklábosit se známými i novými postavami. Jak jsem psal, adventury nehraji, nevím jak přísný bych měl být a co sledovat, ale já se skvěle bavil a zavzpomínal na každou narážku:). Vše tu funguje, i hratelnostně, nepotřebuji tu žádné složitosti, příběh mi vynahrazuje vše potřebné. Grafika je ucházejíci, ale chvíli jsem si zvykal. Taky jsem si zvykal na hlas Martyho, který mi moc nesedl. Ale máme tu pravého Emmeta, so...:P. Velmi jsem se bavil všemožným vtípkům, ale stará Edna byla naprosto nejlepší! :D Ve finiši je závěr brilantní a napínavý a taky vtipný. Hru jsem spustil po 12té, takže odhaduji něco k 2.5h, což na první část je solidní. Hrál jsem nepřetržitě od vytáčení Biffem(vpodstatě otcem) přes opětovné ohrožování časoprostorového kontinua až do konce. Hra mne chytla, nepustila, zaujala(ač je to adventura) a bylo to fajn. Pro fanoušky rozhodně povinnost, pro neznalce důvod, proč se podívat na excelentní trilogii :), už se těším na další dobrodružství Martyho a Doca! Už aby tu bylo všech 5 epizod a mohli jsme to dohrát v celku.

Ještě bych zmínil příjemný překlad i s "ingame" textama, jen tak dál s dalšími 4mi částmi.

Pro: je to BttF, Doc, stará Edna, atmosféra, příběh zatím vypadá slibně, možnost využití nápovědy(užitečné nakopnutí :), konec a dokončování experimentu při hádce

Proti: technické problémy(asi jen můj problém), Martyho hlas

+12 +13 −1
  • PC 55
Keďže filmovú trilógiu Back to the Future radím medzi svoje obľúbené snímky, bol som potešený správou, že Telltale spravia nejaké tie nové príhody z toho univerza, angažmá Ch. Lloyda, ktorý si nadaboval svoju postavu Doca Emmetta Browna bolo a je tiež fajn správou.

Po krátkom čase a prechode v čase však prišlo rýchle rozčarovanie. Všetky hry a série, ktoré som doteraz hral od Telltale mali humorné ladenie zamerané prevažne na dialógy, čím sa dal vždy aj ospravedlniť prípadný menší počet kombinácie predmetov alebo puzzlov a ich minimalistické poňatie.

Problém je, že BttF akosi ten humor nemá, to na čom sa Telltale pokúšaju stavať hru je veľmi silná nostalgia hráčov/divákov tým, že neustále pripomínajú a citujú nejaké tie filmové čriepky. AK si ale človek odmyslí túto predlohu, tak zistí, že táto hra nie je ničím výnimočná, ba je až fádna. Možno je to dané tým, že som hral až priveľa hier od Telltale a necítim sa preto prekvapený, no to vyvoláva ďalšiu otázku a herné mínus - prečo robia všetko podľa rovnakej šablóny? Predsalen staré hry od LucasArts a aj rôzne filmové značky a podobne sú všetky niečím špecifické, čo im vlastne nedovoľuje, aby sa na ne zabudlo. Tu sa to však akosi zlieva, máme tu rovnaké šablóny a postupy, ako sme mali v Tales of Monkey Island: Chapter 1 - Launch of the Screaming Narwhal, Wallace & Gromit's Grand Adventures: Episode 1 - Fright of the Bumblebees alebo Sam & Max Season One - Episode 1: Culture Shock. Pripadajú vám predlohy týchto Telltale hier rovnaké či podobné Back to the Future? Mne rozhodne nie. Tak prečo sa potom ako epizódne hry ROVNAKO musia hrať?

Minimalizmus tejto hre nesvedčí, pár postavičiek, okolo ktorých prebiehate a ktoré sú súčasťou, prvého, druhého ba i tretieho či štvrtého rébusu v epizóde, by bolo v prípade jednej postavy pochopiteľné, lenže tu to vyzerá ako dobrovoľnícke divadlo, kde si všetky úlohy musia rozdať štyria ľudia bez toho, čo by len i menili. Niektoré momenty či úkony dokonca nie sú ani vizuálne ukázané, asi z budgetových dôvodov alebo čo. Ono to ale naozaj potom vyznieva dosť lacno. Osobne by som asi prijal už skôr hru rozkúskovanú na viac častí, než to isté v tých istých priestoroch, ako si to stráca potom autenticitu jednotlivých častí a naozaj to už nepôsobí dobre, minimálne v prípade tejto časti.

Nepríjemnosťou bolo pre mňa aj to, že som zakysol v jednom momente, kde mi logicky doplo, čo mám urobiť, ale hra mi to jednoducho nedovolila, kým neprebehla jedna krátka cutscéna, ktorá prebehla asi až keď som bol v danej lokácii dvadsiaty raz.Prvá štvrtina hry ešte schováva aké také hráčske nadšenie z toho, čo sa asi bude diať a záverečná štvrtina má celkom zábavnú pasáž a určitú dynamiku, no jadro hry je nudné a ja som sa musel premáhať, aby som chcel vôbec takúto krátku epizódu dohrať. Hoci sa nejedná o zlú hru, je potenciál značky Back to the Future oveľa väčší a rozhodne zďaleka nenaplnený.

Pro: úvod a záver epizódy, dabing Dr. Browna

Proti: nulový humor, nezáživne jadro, absolútny minimalizmus a budget cuts vo všetkých smeroch

+10
  • PC 75
První epizoda startuje příběh Martyho McFlye a jeho přítele doktora Browna, známá dvojka z legendární filmové trilogie Návrat do budoucnosti. Kdo má rád tyto kultovní filmy, je předpoklad, že si oblíbíte i tuto hru Telltale games, která přistupuje k žánru adventur svým originálním způsobem.

Pro: universum Návratu do budoucnosti, dabing, vizuální stránka

Proti: pohyb postavy

+6 +8 −2