Wallace & Gromit's Grand Adventures: Episode 1 - Fright of the Bumblebees

Wallace & Gromit: Fright of the Bumblebees, Wallace & Gromit in Fright of the Bumblebees

24.03.2009
27.05.2009

První díl "Wallace & Gromit's Grand Adventures" otevírá čtyřdílnou sérii, ve které se nám představí roztržitý vynálezce Wallace a jeho psí společník Gromit - dvojice, kterou možná znáte z filmů Prokletí králíkodlaka nebo Cesta na Měsíc.

Wallacovi se moc nedaří, ve West Wallaby Street obchod nekvete a ani jeho poslední vynález - čichač sýrů Sniffer 3000 - nesklízí příliš úspěchů. Spíše naopak. Wallace jako vždy zapomene doladit pár maličkostí a tak tato plechová myš obrátí místní obchod se sýry vzhůru nohama. A k tomu ty dluhy a nezaplacené účty...

Východisko z nepříjemné situace se naštěstí brzy nabídne samo. Majitel obchodu se sýry, pan Paneer, se dozví o přístroji, který má Wallace ve sklepě. Stačí do něj vkládat květiny a včely vyprodukují med. Pan Paneer potřebuje na lívancový festival 50 galonů (skoro 190 litrů) medu a to do večera. Na oplátku by zapomněl na nepříjemnosti se Snifferem 3000 a ještě by slušně zaplatil. Wallace jiné řešení situace nevidí, a tak na nabídku kývne. Ale kde tak rychle sebrat tolik kytiček na výrobu medu?

Hra svým humorem a technickým zpracováním (jednoduchá a účelná grafika) připomíná sérii Sam & Max.

Televízne príbehy Wallace a Gromit v malíčku rozhodne nemám (videl som jeden cca polhodinový príbeh pred rokmi), tým pádom asi nie som úplne cieľovým fanúšikovským publikom. Napriek tomu mala prvá epizóda svoje zábavné a humorné momenty, aj keď vzhľadom na to, že Gromit je nehovoriaci inteligentný pes nad vecou (ale robí fajn grimasy) a Wallace je tak trochu zakríknutý slušák, humor nedosahuje šialene sarkastických reálii Sama a Maxa, ani odľahčených pirátsky nepirátskych (a opäť crazy) výšin Tales of Monkey Island. Ťo ma trošku zamrzelo pretože humor sa narozdiel od nich snaží byť jemný, náznakový, čo sa občas podarí a občas nie.
Čo sa týka herného štýlu, bola to myslím prvá Telltale séria, ktorá kombinovala použitie myši a klávesnice (chcelo to trochu zvyku) a taktiež tam bol grafický posun oproti Samovi a Maxovi (páčilo sa mi, že postavy sú v podstate plasteliňáci a majú na sebe aj viditeľné odtlačky brušiek prstov, ako keby ich naozaj niekto ručne vyrobil z plastelíny).
Príbeh ako celok síce neohúri, ale niektoré momenty sú fajn, napr. príprava raňajok a scéna s vozidlom.

Pro: grafické spracovanie postáv, Gromit, občas pekné momenty

Proti: krotkejší humor oproti iným Telltale hrám, príbeh, ovládanie,