Tales of Monkey Island: Chapter 1 - Launch of the Screaming Narwhal

07.07.2009 PC
27.07.2009 Wii
15.06.2010 PS3
Tales of Monkey Island je epizodická adventúra z dielní Telltale, nadväzujúca na úspešnú sériu rovnakého mena.

Tales of Monkey Island sa odohráva niekoľko rokov po Escape from Monkey Island, resp. ako ktosi poznamenal až po nikdy nevzniknutom Monkey Island 5. V hre sa stretneme s niekoľkými známymi postavami. Guybrush Threepwood opäť bojuje so svojim večným protivníkom zombie pirátom LeChuck-om, ktorý uniesol jeho ženu, guvernérku Elaine. Po tom čo Guybrush konfrontuje LeChucka s prekliatou šabľou Kaflu, ktorá ma schopnosť zlikvidovať zombie piráta na večné veky...stane sa niečo, čo Guybrusha vyplaví na ostrove Flotsam.

Za Tales stojí mnoho autorov, ktorí sa nejakým spôsobom podieľali na predchádzajúcich legendárnych dieloch série. Dokonca – i keď nepriamo, len formou akéhosi brainstormingu – sa na epizodickom Monkey Islande podieľal aj Ron Gilbert. Michael Land, skladateľ hudby k predchádzajúcim dielom sa tiež vrátil, rovnako ako známe dabingové hlasy z The Curse of Monkey Island ako Dominic Armato (Guybrush), či Alexandra Boyd (Elaine).

Tak ako v prípade Sam & Max sa jedná o oživenie starej známej značky od LucasArts. Nikto povolanejší sa toho ani nemohol chytiť a tak aj tým najväčším skeptikom je naservírovaná kvalitná porcia monkeyislandovského humoru, čo ešte podtŕha (či možno vyzdvihuje) výborne zvládnuty dabing.
Je to síce len prvá epizóda, ale rozhodne ma chytila viac než Wallace & Gromit a minimálne tak, ako spomínaný Sam & Max. Stereotyp aký sa prejavil postupom času na Samovi a Maxovi nemožno zatiaľ súdiť, ale fakt, že na konci epizódy Guybrush odpláva z ostrovu svedčí v prospech menšieho opakovania sa. Na Tales of Monkey Island je vidieť, že napriek tomu, že engine hry nie je nablýskaný a podľa najnovších trendov, autori si ho vedia vymazliť, pridať nejaké tie efekty a pracovať aj s dynamickejším strihom a zároveň vyplniť prostredia väčším počtom objektov, skoro tak ako to bolo známe v starých Lucasovkách.
logické hádanky, ktoré síce majú tak trochu základ v klasickej praxi Telltale games (vybrať v rozhovore správnu odpoveď a následne na to vykonať niečo s určitým objektom či predmetom z inventára), mi pripadajú zábavnejšie a zlatým klincom epizódy je postava Marquisa De Singe, málokedy píšem o jednej hernej postave, ale táto bola ako humorný aj príbehový aspekt takmer dokonalá, či už hlasom, hláškami, alebo jednoducho náturou.

Pro: Marquis De Singe, starý dobrý Monkey Island, humor, strih

Proti: nie práve šťastne vymyslený inventár, kombinácia klávesnice a myši síce nie je tak otravná ako v Broken Sword 4, ale stále to nie je ono

Původní Monkey Islandy sem zatím nehrál, takže nehodnotím z retro pohledu klasika. Grafické zpracování je velmi hezké, barevňoučké a spolu se slušnou hudbou doplňují takovou "karibskou" atmosféru ostrova.
Ostrova, na kterém se nachází nemnoho zajímavých postav, ze kterých sem si oblíbil Marquise De Singe, zvlášť díky jeho pištivému francouzskému přízvuku. S Guybrushem jsem se sžil velmi rychle, protože je to takový nešikovný sympaťák.
Příběh dokáže zaujmout a měl by i solidní tempo, kdyby tu nebyly brzdy v podobě bloudění v jungly. Sice k pirátům patří, hledání pokladů podle mapy, ale tohle mě tak trošku štvalo. Plus ne vždy logické puzzly. Jak se dostat do starodávné jeskyně, na to už sem si musel vzít návod. Nepomohlo ani, že máme obrovské množství věcí v inventáři, takže když už sem ze zoufalství musel zkoušet "všechno na všechno", trvalo to taky dost dlouho.
Na inventář ani ovládání si nestěžuji. Zpočátku se mi zdálo celkem nepraktické, najíždět myší do pravého rohu, ale zvykl sem si. Stejně jako ovládání. (I když nechápu, proč nezachovali klik´n`myš only styl. V Samov a Maxovi fungoval dobře.)
Celkově veskrze pozitivní dojmy, hlavně díky atmosféře, postavé a dobrému příběhu (dokonce s cliffhangerem na konci).

Pro: Marquis De Singe, pirátská atmosféra, humor

Proti: Hledání pokladu, občas nelogické hádanky

Mňamózní, jak by někdo s vadou vyjadřovacích schopností řekl. Je to jiný, než Monkey Island, tedy v atmosféře, ve stylizaci a ve zpracování. Je to ale hodno názvu Monkey Island, a to z prostého důvodu: Má to šťávu! Dále je to neodmyslitelný humor, který čerpá z klasické série (sou tam odkazy), který může za mé štědré hodnocení. A v neposlední řadě tento vydařený pokus oživuje adventury takovým způsobem, že je dost možné, že to vyláká z páchnoucích nozder spícího obra (kterým adventury kdysi byly) další tituly a zejména takové, které by si fanoušci adventurních rituálů daly nejvíce, jako je např. Indiana Jones. Více kapitol, jen houšť, ať se opičky zapotí!

Pro: jemný humor, krásné prostředí

Proti: slabší grafička, otravné otvírání inventáře

Guybrush Threepwood lítá zase v problémech, nejen že vyhodil do vzduchu loď své manželky ale také proměnil Le Chucka v člověka a kvůli tomu se po celém Karibiku šíří Vúdú neštovice, které z pirátů dělají ještě větší agresory. Po výbuchu lodi se Guybrush ocitá na ostrově jménem Flotsman který je sužován velkými větry už hromadu let, díky těmto větrům původně neobsazený ostrov získal kupu nových obyvatel kteří ale už nikdy nemůžou z tohoto ostrova odejít. Navíc Guybrush náhle zjistí že jeho ruka je nakažená Vúdú neštovicemi a kvůli tomu se chová agresivně.

Upřímně zápletka v této epizodě patří k těm nejpovedenějším ze série a místy je příběh i napínavý, takže jsem neměl příležitost se nudit a to také díky skvělým postavám jako např: nezapomenutelný záporák Marquis De Singe, který podle mě patří k jedné z nejlepších herních postav, je vtipný,dobře napsaný a v neposlední řadě má také skvělý dabing. Samozřejmě i další postavy na které tu narazíte jsou svérazné a vtipné osoby, jenže De Singe je všechny hravě strčí do kapsy. Guybrush je samozřejmě sympaťák jako vždy a pro vtipnou hlášku či komentář nejde daleko.

Dabing je podle mě na špičkové úrovni jako třeba u série Sam and Max, dokonce některé hlasy už jsou profláklé právě ze zmiňované série. Takže k dabingu nemám jedinou vítku.

Humor na kterém hra staví je prostě klasický Monkey Island, takže pro absurdity se nejde daleko a humor je bláznivý, milý a konverzační.

Co je ale také klasický Monkey Island, tak to je obtížnost která je tu klasicky vysoká a to často kvůli nelogickým hádankám nebo nudným blouděním v džungli.

Grafická stránka je sice trochu zastaralejší ale hře sedne a já s ní neměl jediný problém,bylo to asi také způsobené tím že všude září barvy a hra vypadá hezky vesele a barevně.

Soundtrack je na výborné úrovni Michael Land je jednoduše jeden z nejlepších herních skladatelů, který bohužel v herním průmyslu nedostává tolik prostoru kolik by si zasluhoval, takže i na tomto soundtracku odvedl skvělou práci a hudba se vskutku skvěle poslouchá.

No to by asi tak stačilo, první epizoda je skvělá plná dobré atmosféry,vtipných postav,zábavných dialogů,dobré muziky a hlavně je to ten Monkey Island který máme rádi a to je podle mě to hlavní. Akorát první epizoda zabere kolem dvou hodin.

Pro: Marquis De Singe,příběh,soundtrack,dabing,postavy,humor,

Proti: nelogické hádanky,bloudění džunglí a délka hry.