Hodnotím kompletní první sérii!

Bez okolků mohu říct že Tales se řadí k nejlepšímu Monkey Islandu, což je dáno hlavně tím, že se tu tvůrci snažili, v rámci možností série, o trochu vážněji pojatý příběh. I tak ale celé dění začíná poměrně bizarně, jak už je u MI zvykem. Guybrush totiž bojuje s Le Chuckem, pro nějž má připravenou formulu, která by ho měla z našeho světa permanentně odklidit. Bohužel, jak je zvykem, tak Guybrush to celé posere, z Le Chucka udělá člověka a do Karibiku vypustí zmutovanou verzi na neštovice, která z pirátů dělá agresivní hovada.

No a tím začíná celé dobrodružství, které v rámci pěti epizod splní každý vlhký sen fanouška MI. Tvůrci totiž hravě využívají všeho co se událo v minulých dílech a tak se dočkáte nejen navrátivších postav, ale i tisíce easter eggů či narážek na dění z minula. Což naštěstí vůbec nepůsobí jako násilný fanservice, ale dokazuje to, jak celý tým, tuto sérii miluje. Opravdu humor, tu skoro vždy padne na úrodnou půdu a regulérně mi přijde že kadence a kvalita humoru je tu opravdu jedna z nejlepších z celé série. Za což hlavě můžeme děkovat skvěle napsaným postávám, v čele s zženštilým vědátorem De Singem, který si každou scénu kde je, krade pro sebe. No a staří známí jsou logicky zárukou kvality.

-Musím vyzdvihnout vtip kdy tvůrci (dle mého tomu opravdu tak je), udělali narážku na českou adventuru: "Záhada Oslího Ostrova". Guybrush: I want to know what is the Secret of Monkey Island, Postava: I can tell you what secret of Donkey Island is! Poté co to postava zašeptá Guybrushovi do ucha, Guybrush odpoví: "Ewww, nooo!- Tak mě jen zajímá jaký je váš názor na to, dle mého to opravdu narážka je.

Soundtrack jak je zvykem, je opět kvalitní, holt Michael Land nezklame a grafický kabátek se mi líbil také.

Jediné mínusy tak mohou být například: Zbytečně opakující se bludiště v džungli či trochu neprakticky vymyšlené kombinování předmětů. Jinak se ale jedná o jeden z nejlepších MI a to i díky vážnější zápletce co jde více do hloubky a asi i díky nejlepšímu uchopení Guybrushe, jako charakteru.

Pro: Příběh, postavy, dabing, soundtrack, narážky, humor

Proti: Bludiště a nešťastně vymyšlený inventář

Tak ako v prípade Sam & Max sa jedná o oživenie starej známej značky od LucasArts. Nikto povolanejší sa toho ani nemohol chytiť a tak aj tým najväčším skeptikom je naservírovaná kvalitná porcia monkeyislandovského humoru, čo ešte podtŕha (či možno vyzdvihuje) výborne zvládnuty dabing.
Je to síce len prvá epizóda, ale rozhodne ma chytila viac než Wallace & Gromit a minimálne tak, ako spomínaný Sam & Max. Stereotyp aký sa prejavil postupom času na Samovi a Maxovi nemožno zatiaľ súdiť, ale fakt, že na konci epizódy Guybrush odpláva z ostrovu svedčí v prospech menšieho opakovania sa. Na Tales of Monkey Island je vidieť, že napriek tomu, že engine hry nie je nablýskaný a podľa najnovších trendov, autori si ho vedia vymazliť, pridať nejaké tie efekty a pracovať aj s dynamickejším strihom a zároveň vyplniť prostredia väčším počtom objektov, skoro tak ako to bolo známe v starých Lucasovkách.
logické hádanky, ktoré síce majú tak trochu základ v klasickej praxi Telltale games (vybrať v rozhovore správnu odpoveď a následne na to vykonať niečo s určitým objektom či predmetom z inventára), mi pripadajú zábavnejšie a zlatým klincom epizódy je postava Marquisa De Singe, málokedy píšem o jednej hernej postave, ale táto bola ako humorný aj príbehový aspekt takmer dokonalá, či už hlasom, hláškami, alebo jednoducho náturou.

Pro: Marquis De Singe, starý dobrý Monkey Island, humor, strih

Proti: nie práve šťastne vymyslený inventár, kombinácia klávesnice a myši síce nie je tak otravná ako v Broken Sword 4, ale stále to nie je ono

Původní Monkey Islandy sem zatím nehrál, takže nehodnotím z retro pohledu klasika. Grafické zpracování je velmi hezké, barevňoučké a spolu se slušnou hudbou doplňují takovou "karibskou" atmosféru ostrova.
Ostrova, na kterém se nachází nemnoho zajímavých postav, ze kterých sem si oblíbil Marquise De Singe, zvlášť díky jeho pištivému francouzskému přízvuku. S Guybrushem jsem se sžil velmi rychle, protože je to takový nešikovný sympaťák.
Příběh dokáže zaujmout a měl by i solidní tempo, kdyby tu nebyly brzdy v podobě bloudění v jungly. Sice k pirátům patří, hledání pokladů podle mapy, ale tohle mě tak trošku štvalo. Plus ne vždy logické puzzly. Jak se dostat do starodávné jeskyně, na to už sem si musel vzít návod. Nepomohlo ani, že máme obrovské množství věcí v inventáři, takže když už sem ze zoufalství musel zkoušet "všechno na všechno", trvalo to taky dost dlouho.
Na inventář ani ovládání si nestěžuji. Zpočátku se mi zdálo celkem nepraktické, najíždět myší do pravého rohu, ale zvykl sem si. Stejně jako ovládání. (I když nechápu, proč nezachovali klik´n`myš only styl. V Samov a Maxovi fungoval dobře.)
Celkově veskrze pozitivní dojmy, hlavně díky atmosféře, postavé a dobrému příběhu (dokonce s cliffhangerem na konci).

Pro: Marquis De Singe, pirátská atmosféra, humor

Proti: Hledání pokladu, občas nelogické hádanky

Mňamózní, jak by někdo s vadou vyjadřovacích schopností řekl. Je to jiný, než Monkey Island, tedy v atmosféře, ve stylizaci a ve zpracování. Je to ale hodno názvu Monkey Island, a to z prostého důvodu: Má to šťávu! Dále je to neodmyslitelný humor, který čerpá z klasické série (sou tam odkazy), který může za mé štědré hodnocení. A v neposlední řadě tento vydařený pokus oživuje adventury takovým způsobem, že je dost možné, že to vyláká z páchnoucích nozder spícího obra (kterým adventury kdysi byly) další tituly a zejména takové, které by si fanoušci adventurních rituálů daly nejvíce, jako je např. Indiana Jones. Více kapitol, jen houšť, ať se opičky zapotí!

Pro: jemný humor, krásné prostředí

Proti: slabší grafička, otravné otvírání inventáře