Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Věda a technika

@Ross (24.02.2025 12:13): úplně místní nejsem (cca 20 kilometrů), ale na gymplu jsem měl spolužáka z Rakvic. Popravdě jsem o žádných rýžovištích v okolí neslyšel.

V Hustopečích (12 km od Rakvic) se každopádně pěstovaly mandloně. A od minulé dekády se s tím zase začalo.
Video - Československá soběstačnost

VVelmi zajímavé video o tom, jak chtěli komunisté poroučet přírodě v rámci zemědělství. Příkladem bylo pěstování rýže na Jižní Moravě nebo Jižním Slovensku nebo pěstování tropického ovoce.
Vědci chtěli vypěstovat československou odrůdu rýže, což se jim nepovedlo. Na Jižní Moravě to bylo v JZD Rakvice. S tím souvisí i nutná infrastruktura v podobě zavlažovacích kanálů. Je něco takového dodnes zřetelné?
Nic se mi nepodařilo dohledat, třeba je tu nějaký místňák.
Na Slovensku se pěstování rýže dařilo lépe.
Hehe, chytrý hodinky... dva roky jsem si to vyzkoušel (měření všech věcí jsem vypnul asi po týdnu) a teď jsem zpátky u klasiky. Strašně moc času jsem věnoval hledání, zda se nedá sehnat něco jako takovýhle Casia, ale aby to umělo notifikace z mobilu. A ne, prostě nic takového není. Nechápu.
Já právě to měření kalorií chytrými hodinkami taky nechápu. Pokud vím neexistuje žádný jednotný standard. Všude jen máte kolik to měří sportů, ale když se nad tím člověk zamyslí, tak jedinej vstupní bod pro ty hodinky je váš srdeční tep a výběr toho sportu v aplikaci. Musí to házet úplný hausnumera. Pak máte drahý hodinky a hodinky za pár stovek. Oboje má umět to samý. Nevim no.

Já tedy používal na zkoužku levnej MiBand 6. Používal jsem ho na chůzi, kolo, rotoped, běžeckej pás a fitko. Naučil jsme se ty čísla číst tak, že když denně ujdete to samý podobnou rychlostí, tak ty čísla většinou byly stejný a je pak asi jedno jestli jsou správně nebo ne. Naučil jsem se s tím fungovat takhle. Jedním z důvodů proč jej používat bylo i že člověk nechtěl spadnout do červených čísel nulové aktivity a držel se v zelených. To pomáhalo jak bič sám na sebe.

Obecně mi ty čísla vždy přišli nadhodnocený. Jako abych se cejtil asi dobře. Kolikrát tam byly i nesmyslný extrémy, kdy jsem se prostým výpočtem spálených kalorií a porovnáním jídla dle kalorických tabulek dostával do větších kalorických deficitů, než mi dávalo smysl. Kolikrát jsem se i spotil a na měření to mělo vliv, že to buď neměřilo nebo měřilo nesmysly.

Takže z mé zkušenosti s jedním zařízením tyhle zařízení spíš vnímám jako motivační nástroj, kde to účel plní. To ale bude dost subjektivní. Naměřeným výsledkům moc nevěřím. Spíš vůbec. Ale ono je to asi jedno, protože když se člověk intenzivně hýbe, tak se prostě podle toho cítíte a ten efekt vidíte i bez hodinek. Ono jako upřímně k čemu někomu je jestli dostane informaci, že spálil 200 nebo 300kCal? Snad jedině k tomu, že si řekne že může víc zaprasit. A to měření spánku? K čemu to reálně někomu je? Mě třeba vadilo mít cokoliv ve spánku na zápěstí. A to byl jen ten MiBand. To jako opravdu někdo spí s Garminama?

Sledoval jsem tohohle týpka co se snaží měřit výsledky víc seriozněji. Obecně mu tam vycházení nejlepe Apple Watch. Chvilku jsem si je i kvůli tomu chtěl koupit, jenže když k tomu nemáte i telefon je to k ničemu. A já telefon nechci.
@strejdafido (25.01.2025 19:34): ono obecně kdekoliv čtu energetické výdaje na jakoukoliv činnost, chybí mi tam obvykle jasná informace o tom, zdá se jedná o součet bazálního metabolismu plus toho navíc, nebo jenom toho navíc.
Obávám se, jak jsou údaje typu 80kcal za hodinu při řízení auta, znamená to 70 kcal bazální plus 10 to samotný řízení auta.
Ale takový údaj je vesměs k ničemu a většinou chci vědět jen to, co je navíc.
@strejdafido (25.01.2025 19:34): @Kunick (25.01.2025 19:48)
A ty hodinky si nasadíš až ráno, nebo s nimi i spíš? Aktivní kalorie totiž nemají moc vypovídací hodnotu - když už, tak jsem je viděl společně s celkovými.

Určit skutečné kalorie je vskutku věda (spirometrie, testy s těžkou vodou), nicméně výsledek tohoto bádání je právě ten kvalifikovaný odhad v hodinkách... I ty různé tréninkové hodnoty u Garminu jsou podle různých vědeckých studií. Nebral bych tedy tu hodnotu skepticky.

I tak je ovšem otázka, co s tou hodnotou dělat, i když je přesná. :-)
@strejdafido (25.01.2025 19:34): Obecně ano, ale určitě záleží na tom, kterém výrobci a modelu. V manuálu by to mělo být uvedeno. Podle toho jak to poposuješ, tak to zní opravdu jako aktivní výdej navíc k tomu základu, kterému se říka bazální metabolismus (v angličtině je zkratka BRM).

Před závorku bych ale vytknul, že ať už to měří cokoliv, tak je to jen velmi nepřesný odhad - pravděpodobně založený na tom jakou si uvedl výšku a váhu při nastavování, na hodnotě tepu, předpokládám gyrometru a teoreticky teplotě. Zjistit kolik kalorií opravdu spálíš je ale seriózní věda, takže to číslo spíš ber jako informaci o tom jak jsi se hýbal.
Panstvo, prosím o radu. Na stará kolena jsem si koupil chytré hodinky a asi nejsem dost chytrý, prostě jsem nepřišel na jednu věc - co vlastně znamená ta hodnota kalorie? Začíná mi to měřit ráno, když se vzbudím, prakticky na ně zmáčknu, na dipleji je nula a od té doby to něco měří. Pak si jdu zasportovat, naměří to nějaké navýšení, pak to zase měří v klidovém režimu dál. Celkem to večer dá nějakou hodnotu. A mne zajímá, co je to za hodnotu? To jsou kalorie, které tělo spálí v aktivním režimu, tedy jen při pohybu? A takové ty kalorie, které si tělo bere aby bylo vůbec živé, ty se tam nepočítají? Prosil bych vysvětlení pro naprostého laika :-) Děkuji
@Jab (06.01.2025 14:04): rozdíl, co jsem tak vygooglil, že to používá jako vyhledávač bing a ne google. Nevím nakolik to může způsobovat rozdíly ale sám vím, jak moc nenávidím cokoliv hledat přes bing. :D Možná jsem si tímto odpověděl sám. Ale budu rád za jakýkoliv feedback.

Taky v tom lze asi zohlednit, že by brzy mohla být nová verze? A ta v copilotu třeba ze startu nebude? Právě jsem v této problematice trochu zaspal. :D
Vyplatí se platit si chat gpt oproti MS copilotu, který je zdarma? Obojí by mělo vycházet ze 4.

Plánuji se letos víc ponořit do A.I. zejména na poli usnadňování práce v SAPu a programování protože jsem za poslední měsíce zjistil, že je to z důvodu stále většího náporu práce docela fajn pomocník. Sice pozdě, ale přece. A sice občas kecá, ale většinou to poznám. :D
@Garret (30.11.2024 08:08): To přirovnání vůbec nesedí a ta částka taky nesouhlasí :-) Když lidé přecházeli z opratí na volant, byl to obrovský technologický skok; co se týká spalováků a dýzlů a elektroauta, jde tam jen o jednu menší část auta. Ale tak jako tak, šel bych do toho hned, jen kdybych měl sponzora :-)
@Sasakr (01.12.2024 01:30): měl si předchozí generaci nebo tu novou? předchozí měla strašnej krouťák, hrabalo to i v osmdesáti. bavilo mě s ní šikanovat mladý kluky v uřvaných bavoracich nebo spěchající pány manažery v audinach - než se jim nadechly turba, byl jsem v tahu :) nedávno jsem si zkoušel EV3, ma o 20kWh větší baterku než první Kona, ale stejný krouťák a je levnější. tak jen takový tip... ;)
Měl jsem tři týdny Kona Electric a taky jsem z toho byl nadšen. I ten dojezd by šel, dokud se člověk nedostal na dálnici. Neměl jsem dobíjecí kartu, tak jsem mohl dobíjet jen v práci a jedna cesta do Prahy s návratem s 6 % mě docela vyškolila. Paradoxně navzdory tomu odpichu jsem s tím jezdil strašně umírněně, furt adaptivní tempomat atd.... velký rozdíl oproti běžně používané Oktávce (o soukr. sporťáčku ani nemluvě), kterou honím co to jde.
Po zhruba 30 letech za volantem jsem byl stále nepolíbený motorem na baterky. To se dnes změnilo a zrovna s tímhle krasavcem:
Medvěd EQA 250 
No a za mě opravdu velice kladné zhodnocení, jízdní vlastnosti parádní, odpich perfektní, tichoučko, prostě super. Ovšem jsou tu dva velké nedostatky, cena přes 1mil a baterky na cca 350km. Samozřejmě v automatu, takže pohodlíčko. Umím si představit, že by mi to auto na baterky stálo v garáži :-)
@Cobot (10.09.2024 20:38): jen musím vytáhnout klávesy ze sklepa :-)

A ta představa, že bych skočil z okna rovnou ven mě docela začala lákat.

Ale oni zatím vůbec netuší, která část republiky to nejvíc odskáče, furt se to mění. Nejprve to vypadalo na Jeseníky, pak na Šumavu, pak na všechno najednou a taky nás to třeba úplně mine.
Uvidíme :)
@Dan9K (10.09.2024 20:25): při povodních v Praze jsem poskytoval nocleh kámošovi, co bydlel u Admirála v přízemí. Nakonec měl být v suchu. Ve čtvrtém patře můžeš být naprosto v klidu :)

I když zrovna Anděl by spláchnout zrovna potřeboval. Zvláště po setmění...
Já jako se přestěhoval dost blízko k Vltavě (mezi řekou a Andělem) , sice 4. patro, ale říkám si, jestli si nepořídit gondolu :-)

Ale aspoň to budu mít z první ruky...

Anebo se jako dycky meteorologové spletou no :)
@Dan9K (10.09.2024 19:21): netušil jsem, že se dá takhle sledovat hladina v přehradách. Super.

Já bych rád věřil tomu, že lidé co mají tu zodpovědnost a znalost, vědí co dělají. Jsem dalek vyjadřovat se k něčemu o čem nic nevím. Internet je chytrejch lidi s názorem plnej.
Nemáte někdo nějaké info či vysvětlení, proč, když víme, co má od čtvrtka přijít za hrůzy, nevypouští ve velkém přehrady? Abychom se zas nedivili, jak v roce 2002.

Například tady Slapy , které jsou aktuálně naplněné po okraj, nebo Lipno 1 je dva metry pod maximální hladinou.

Orlík se zdá celkem vypuštěný (8 metrů pod maximem), ale čet jsem, že se nějak opravuje či co. Lipno 2 taky je schopno něco nabrat.

Ale nevypadá to, že by se něco dělo.... ale tak já tomu nerozumím, tak se ptám :-)

Tady tenhle 11 let starý článek určitě nějaké odpovědi dává, ale čekal bych, že už jsme se právě poučili po tolika chybách a manipulační řád už nebude takové dogma.
@Ross (17.08.2024 03:35): právěže mám pořád to stejné číslo, udělám si kopii simky.
A to se vracíme krásně ne začátek, že bych se zbláznil, kdybych to musel furt měnit.
Prostě kopie simky, načtu google account a jedu jakoby se nic nestalo.
@Dan9K (16.08.2024 16:44): takže pokaždé měníš i telefonní číslo? To musí mít kamarádi a rodina radost, když jim co měsíc dáváš nové číslo :D

Pak obnovovat internetové bankovnictví nebo Steam guard na nových mobilech (a bez přístupu ke starému) je docela opruz.
@Jab (15.08.2024 14:13): když říkám odstřižený, tak odstřižený :-)

Posledně jsem si šel hned ráno radši koupit hned nový telefon, abych vůbec mohl dát vědět, že jsem naživu :)
Bez telefonu nemám internet. A ve tři ráno bych musel zvonit na zvonky, abych se někomu dovolal.

Přes google účet jsem se posléze vždycky dozvěděl, kde můj telefon skončil, třeba v domě o několika poschodích, moh jsem zazvonit na každej byt :-)
@Ross (15.08.2024 12:44): tak jasně že občas si ho do ruky vezmu, třeba na semaforu. Ale hlavně ho mám jako navigaci. A bohužel mám jen držák na mobil v mřížce na topení a jakmile ho nepoužívám jako navigaci, tak ho hned sundavám z toho topení/klimatizace, protože tomu mobilu nedělá dobře když do něj pere klimatizace nebo topení. Takže když ho tam mám, mám to vypnuté. Proto ho pak švíknu na sedačku ;o)
@Jab (15.08.2024 10:55): tam je právě problém, že nemám jako koho kontaktovat, když nemám ten telefon, zůstanu sám úplně odstřihnutý od vnějšího světa, v tom je pěneženka lepší.
Problém je, že to většinou najde zákazník, ne řidič.
Ten by to asi vrátil.


@RomcaT (15.08.2024 11:01): to je takový anticool :-)
@Ross (15.08.2024 12:44): Takovou led diodu jsem měl i u nějaké šunky. Myslím, že to byl Huawei, skvělá věc. Když to vezmu kolem a kolem, no já vlastně mám mobily jen šunky. :D Nepotřebuji lepší.
@RomcaT (15.08.2024 11:01)Ale to byla fakt výjimečná situace kdy jsem ho musela švíknout na sedačku spolujezdce, protože dopravní situace nedovolila ho uklidit do kabelky

Čili ses veřejně přiznala, že si hraješ s mobilem při řízení :D Takoví řidiči, nebo lépe držitelé řidičského oprávnění jsou nejhorší.

Svůj první dotykový mobil se mi podařilo utopit v záchodu :D To bylo škody. Všichni minutu ticha na nebohou Xperii. Mimochodem v té době frčely LED diody na mobilech a ta Xperia byla fakt skvělá. Pokud začala svítit červeně, hrozilo vybití mobilu. Bliká bíle? Někdo psal na Messenger. Pokud modře, tak to bylo nějaké upozornění na FB. A spousta dalších zajímavých věcí. Na jiném mobilu jsem to neviděl (nejčastěji pouze bílá LED, která nereagovala na aktivitu aplikací a spíše reagovala na nabíjení). Jak na tom jsou nejnovější Xperie netuším.
@Dan9K (14.08.2024 23:35): tak si kup takovej ten nevlisnej kryt i s dlouhou šňůrkou, kterou máš okolo sebe jako kabelku. Teď je to asi nějakej hit, vídám to často. Mít na krku mobil... vždycky si vzpomenu jak jsme jako děti takhle nosili takové pouzdro na šroubování kde jsme měli klíče a prachy... Asi by ti to stačilo vzít jen v situacích kdy plánuješ jet tím tágem.

Já tohle neumím pochopit, mám k sobě mobil prakticky srostlý... Jsem z těch magoru co chodí po bytě s mobilem v ruce. Furt na něm něco řeším, nebo si píšu s kámoškou ;o) ale je fakt že se mi podařilo už asi 4x nechat ho v autě. Ale to byla fakt výjimečná situace kdy jsem ho musela švíknout na sedačku spolujezdce, protože dopravní situace nedovolila ho uklidit do kabelky a pak jsem nešla z auta sto věci a v závěsu děti, takže až doma mi došlo, že mobil leží v autem. Plus párkrát jsem ho nechala ležet u botníku, ale toho si všimnu pár metrů od domu. Holt závislák..
@Dan9K (14.08.2024 23:35): Zrovna Bolt nebo Uber ti jej skoro vždy pak doveze zpět. Tam je to fajn. Obyčejně mobily neztrácím, ale paní Jabová je v taxíku taky nechává celkem často.
@rikuhahl (14.08.2024 21:55): já právě vnímám auto jako bezpečný prostor, kde můžu cokoliv nechat a vždycky to tam najdu.Ve svém autě zcela běžně nechávám mobil, peněženku, klíče atd. Žiju holt rychle a jsem roztěkaný, třeba nakonec mám i nějaké to nediagnostikované adhd.
Mimo taxíky v podstatě nikdy nejsem spolujezdec, vždycky řidič.
No a když se k tomu přičte, že málokdy jsem při užití taxíku střízliv, neštěstí je snadno na světě.
Nejhorší je, že se mi to děje, přestože si 95 % cesty toho taxíku neustále připomínám, že se mi to nesmí stát.
Mám už i reflex, že hodím okem i rukou po místě, kde jsem seděl.
Jenže on posledně hajzl spadnul dolů pod přední sedadlo.

Obvyklý sled událostí je takový, že si sednu dozadu, říkám si: "hlavně ty vole nevytahuj vůbec ten mobil z kapsy, znáš se", za deset sekund cesty se začnu nudit, vytáhnu mobil, koukám třeba na dh a vrátím mobil do kapsy. Vnitřně se pochválím, jaký jsem pašák.
Za dalších deset sekund cesty se začnu nudit, vytahuju mobil a jdu třeba na idnes přečíst si nějaký blitky v diskusi. Jsem tím zaujat a čtu blitky deset minut. Pozornost poleví, následně bezděčně položím telefon vedle sebe na sedadlo, v autě to přece můžu udělat, vždycky ho tam nakonec najdu přece! Moje podvědomí mi v tu chvíli už nesdělí, že je to sakra cizí auto!
Pokud mám štěstí, vzpomenu si, že jsem ho položil vedle sebe a dávám ho zpátky do kapsy/batohu, hurá.
Pokud mám smůlu, v podrouženém stavu to úplně pustím z hlavy a pokud mám tuplem smůlu, řidič zabrzdí a mobil padá dolů pod přední sedadlo.

Ztrátu zařízení si uvědomím vždy asi dvě sekundy poté, co taxík zajede za roh.

V prostředcích hromadné dopravy jsem obvykle obezřetnější, protože je to pro mě veřejný prostor. V taxíku ale zažívám iluzi, že jsem jako doma no...

Ale tak snad už jsem poučen, posledně to vyšlo dobře.

Edit: jel jsem radši na letiště nočním busem, jistota je jistota :)
já zapomínám mobil v Uberu v polovině případů.

kdyby to nefungovalo, tak sháním co dva měsíce všechny kontakty, to by bylo nemilé

(taky se už snažím nejezdit taxíkama, ale zrovna tak za pět hodin to asi poruším, tak jsem zvědavej, jestli mi mobil zůstane, nebo budu zase debil)
@Ross (14.08.2024 10:56): Ono je to úplne bežná vec. V google účte sa veci vždy synchronizujú na cloud a v rámci účtu (pokiaľ ich natvrdo nevypne človek a nemôže aj tak všetky). Synchronizuje sa to aj medzi počítačom a mobilom.
V pondělí mi natvrdo umřel mobil a tak jsem si další den objednal nový. Přišel až dneska ráno a co mě překvapilo byla synchronizace dat ze starého mobilu. Většinou jsem viděl, že musí být oba mobily zapnuté, aby se přenesla data. Mě se to podařilo udělat online, díky Google účtu. Starý mobil stihl v pondělí udělat nějakou synchronizaci a zálohu dat a opravdu vše se podařilo přenést, i když je ten mobil totálně nefunkční. Zázraky moderní doby :)
@John Mirra (31.07.2024 18:23): njn, jsou určitý věci typu elektrickej kartáček, boty, matrace nebo kondomy, kde kupování té nejnižší kvality může mít dlouhodobé neblahé následky :-)

ale tak u toho levnýho kartáčku bude pravděpodobně menší počet módů (třeba jen tři), což asi není problém, asi bude horší baterka (což může být problém dlouhodobě, protože výměna je asi dost nemožná), ale ten můj ORAL B je po roce a půl úplně v pohodě a bez nabíjení mi to vydrží i tejden, takže si na kratší výjezdy tu nabíječku ani neberu (a v nejhorším se to pořád dá použít normálně manuálně) a doma to mám konstantně na 100 %, protože to prostě na tu nabíječku pokládám.

Zásadní může být rozdíl v tom, co konkrétně ty štětinky toho kartáčku provádí, ale na to jsem málo expert, abych dovedl posoudit, co je dobrý a co ne a co je potřeba a co ne.

nechutné okénko: čistění kartáčku je trochu nechutná záležitost, pokud to člověk zanedbá. Špína má tendenci zalejzat do všech spór zařízení a vytvářet vodní kámen možná i s nějakou plísní, který po chvíli pěkně smrdí, což si pak do huby moc strkat nechceš. V okolí kartáčku, kam to pokládáš a nabíječky se taky vytváří hnusy. Chce to pravidelně čistit, včetně odpojování výměnné hlavice, tam to bývá nejhorší.
@Dan9K (31.07.2024 17:28): On mi právě říkal, že ty kartáčky jsou vlastně všechny stejné, tak stačí nějaký levnější a že s tou slevou se vejdu klidně do tisícovky :) Tak mi to bylo trochu divné, kdyby mi vnucoval něco drahého, tak to pochopím, že z toho má provize...
A prý stačí jen nastavit ten kartáček a jet zub po zubu 180 stupňů.
Každopádně díky, pouvažuju nad koupí (nebo si ho nechám darovat k Vánocům :D)