Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Věda a technika

Jak zvládáte své zaměstnání v těchto horkách? Včera jsem myslel, že se upeču, když jsem neměl klimatizovaný vůz, ale přežil jsem to :D Lituji ty co musí makat venku na stavbách a podobně.
@Rapier (22.07.2022 14:58): tak, zrovna alca je v jednotková ceně snad stejně dráha jako gripen :) Stt tím tenkrát zachraňoval Aero. A bohužel opět se celý projekt nedotahnul takže to nemá skro žádné certifikace na výzbroj. Umí to jen hloupé bomby a hodně možná TV navadene mawericky. Hroznej provar. Ale tak Aero přežilo no a alky teď litaj pro draken při výcviku. Sice prodané za pár korun ale reklama je to, slušná.
@Jab (22.07.2022 12:09): stát se může ledacos, ale věřím, že nám američané udělají atraktivní nabídku a dost možná přihodí i nějakou tu slevu.

@Kunick (22.07.2022 13:05): to je důsledek rozhodnutí předcházejích vlád neinvestovat do obrany. Situace se změnila a zodpovědní činitelé se probudili. Ano nyní musíme řešit vpodstatě vše: PVO, letadla, tanky, BVP, dělostřelectvo (snad i to raketové časem). 

@Cobot (22.07.2022 12:33): Gripen AG umí, nicméně nás vyšlo levněji použít pro naše účely již vyrobené lehké bitevníky. Rozhodnutí poplatné době, nedostatku financí a bezpečností situaci v tehdejším světě.
Cobry v malém počtu zatím máme abych nepřišli o schopnost bitevních vrtulníků, protože Hindy dřív nebo později doslouží. Vládá už avizovala nákup dalších ks.
@Kunick (22.07.2022 13:05): tu opci na další dva roky z 2027 na 2029 100% využijeme. První "volné" F35 budou k dispozici nejdříve v 2028 spíš později. Ale to až tak nevadí výcvik pilotů a personálu zabere dva roky.

Jo bohužel když se něco roky zanedbava a ridej to diletanti, tak to pak tak vypadá.
@Cobot (22.07.2022 12:50): já myslel jen 27...

To samozřejmě ano. Jenže to rozhodně není nejpotřebnější akvizice. A nemá cenu utrácet za letadla, pokud budou ostatní součásti armády zaostávat...
@Kunick (22.07.2022 12:34): však je budeme mít do roku 29

Ono je to obecně mnohem složitější. Není to jen letadlo. Je to platforma plná moderních technologií, která vyžaduje moderní přístup. Už jenom z tohohle důvodu nás její provozování posune i myšlením na úplně jinou úroveň. Může to slušně nakopnout lidi pracující a studující obory, které se toho dotýkají.
@Rapier (22.07.2022 11:47): Nesouhlasím. Logisticky je nejvhodnejší mít ještě pár let (10?) Gripeny. Jednak na ně máme vybudovanou infrastrukturu a jednak mají mnohem nižší provozní náklady.
@Rapier (22.07.2022 11:47): gripen je na pozemní mise mnohem lepší než alca. Jenže my nemáme dostatečny počet letedel a z toho důvodu ani výcvik a munici. Za mě by bylo super si k těm 24ks 35 nechat i těch 12/14 gripenu místo alcy. A nutné udržovat dvě základny. Pak uz by se tomu dalo opět říkat letectvo.

Ty Cobry by taky mohli zvednout aspoň na dvacet.

Ale takhle by se dalo (a mělo) řešit holt všechno no.
@Jab (21.07.2022 12:08): samozřejmě, ale je to úplně totéž jako bitevní vrtutlníky AH-1 Cobra. Vládní dohoda a uzavře se kontrakt, je to jen otázka času.

@Cobot (21.07.2022 11:07): právě, že tam moc ale není. Letadla nekupuješ na 20 let, na to jsou příliš drahá. Gripeny dali našim pilotům možnost přeškolit se z technicky zastaralých východních Mig-21/29 na západní leteckou techniku.
V tomhle to Slováci mají nyní výrazně těžší, tudíž se nedivím proč zvolili "jen" F-16V, ačkoliv ten je tak trochu chudčí příbuzný F-35 co se týče avioniky. A navíc mám i pocit, že F-35 jim nebyl nabídnout.
Piloti Gripenu jsou primárně stíhači, pro AG boj máme L-159 Alca a jejich piloti mají zkušenosti s AGM-65 Maverick a LGBs.
Díky F-35 bude moc letectvo spojit obě funkce do jednoho (časem). L-159 nepochybně budou ještě nějaký ten pátek sloužit. BVP kontrakt je taky už daný, PVO jednoznačně musíme zmodernizovat (částečně už se na tom pracuje nákupem radarů z Izraele).
Vzhledem k situaci na Ukrajině se domnívám, že AČR přehodnotí spousty věcí včetně nákupu a dostatečných zásob munice. Z logistickoho hlediska bude kombinace moderních cvičně bitevních L-39NG (bez radaru na rozdíl od L-159) a F-35 pro naše letectvo to nejlepší.
@Rapier (21.07.2022 10:44): jo F35 je bezpochyby to nejlepší co se týká schopnosti a s ohledem na budoucnost, ale je tam spousta ale. Je to extrémně drahé. Aktuálně musíme kupovat všechno, protože prakticky každá složka armády je v řiti. Nemáme tanky, nemáme BVP, nemáme PVO, nemáme drony, nemáme děla, nemám raketomet, prostě nic...

Smutné ale je, že jsme nedokázali využít ani potenciál Gripenu. Útoky na pozemní cíle se tu prakticky necvičili. A další obrovský problém je nedostatek moderní munice. Prý máme asi 20ks AMRAMMů snad ve verzi D pro celé letectvo. Mám obavu že to s F35 nebude jiné. Koupíme si nejmodernější platformu a nebudeme mít na benzín natož si z toho pořádně vystřelit.

Ale jinak jasný, taky je chci. Jen jestli to dává smysl. Čtyři baterie Pattiotu bych možná koupil dřív...

Každopádně zbrojit je teď potřeba o106.
Včerejší oznámení o výběru F-35 pro letectvo AČR je zcela nepochybně nejlepší rozhodnutí co jsme mohli s ohledem na budoucnost udělat. Tohle éro je nadupané technologiemi, když jsem před pár lety ve Finsku na airshow v Helsinki měl tu čest vidět simulátor F-35 spadla mě málem brada. :)

Situation awareness na neskutečné úrovni, pilot ví úplně o všem o se děje na zemi, na moři, ve vzduchu a nejspíš i pod vodou, připomínalo mě to více než silně kokpit a zobrazení jako znám např. z F-22 Total Air War  jen vše v mnohem lepší grafice. To letadlo je koncepčně úplně jiná liga, podobně jako F-22 Raptor, opravdová 5 generation.

Izraelci s nimi mají jen ty nejlepší zkušenosti a tyhle éra mají tak dobrý radar (a nejen), že díky němu Izraelci sestřelují i drony, což běžně stroje 4 a 4,5 generace jen tak nezvládnou. Viz. video https://breakingdefense.com/2022/03/isra ... o-air-kills-for-jsf/ 

Komentář z idnes o bývalého vojáka AČR, cituji:
" Jen do toho, od bývalého vojáka máte maximální podporu. Mít tato letadla mi přijde důležitější než cokoli dalšího. Podporují i ty vrtulníky. Grippeny jsou fajn... na výcvik pilotů. A pro nevojáky: Česká doktrína stojí na tom, že věříme, že za veškerou poměrně velkou a obětavou pomoc na zahraničních misích nám Američani pomohou. Jak při napadení, tak v tom, že nám vůbec nabídnou, co jiným ne, tak slevou... Myslím si, že bychom si měli osvojit myšlení Izraele. A tudíž po nákupu jejich strojů neváhat a vyvíjet subsystémy ještě dál. Jdeme v tom dobří a USA to pak může taky odkoupit. A tak se budují vztahy! "
nevím, co tady teď řešíte, fungl nová jaderná elektrárna v Česku nebude v nejbližších 30 letech stoprocentně a ani o tom nebyla řeč :-)
@Dan9K (05.03.2022 14:44): Logicky to vidím v tom, že proste stúpa počet iných typov zdrojov, predsa len vodnú (a najlepšiu čo existuje) môžeš postaviť iba tam, kde to prírodné podmienky umožňujú, tzn. existuje nejaký "konečný počet možných" na nejakom území, kdežto jadrové, tepelné môžeš postaviť +- hocikde.

Ovšem Nemecký nápad odstaviť jadro úplne považujem za totálnu kokotinu, Čo urobia ak bude 2 týždne pod mrakom a nebude fúkať moc vietor? (čo sa kľudne môže stať)
@AlieN (05.03.2022 14:40): nejsem expert, ale to, co jsem se dočetl, bylo to, že se odebíral, ale pouze do Temelína a i tak jsme přešli, snad i kvůli kvalitě, zpátky k ruskému. Dukovanská elektrárna americké palivo vůbec neumožňuje a jediný, kdo je schopen ho dodat, je ruská firma Tvel spadající pod Rosatom. Toť k "není problém" :-)


Edit: btw. když koukám na energetický mix, tak z něho vyplývá, že jsme v elektřině závislí na Rusku téměř přesně z 50 procent (jaderná energie zhruba 40 + zemní plyn a ropa zhruba 10 %). Co mi ale nedochází, proč se poměrně významně snižuje podíl vodních elektráren z 2,67 % v roce 2015 na 0,65 % v roce 2020 (o rok dřív dokonce 0,44)? Co je to za trend? Měl bych za to, že, když už ta vodní elektrárna stojí, tak poté je to úžasný a čistý zdroj. Ten útlum je způsoben tím, že to ostatní stoupá a voda stagnuje nebo to vyloženě tlumíme?
@Dan9K (05.03.2022 14:33): Dřív jsme brali palivo od Američanů, neměl by být problém se k nim vrátit.

Btw Elon Musk, který má jinak největší zájem na zelené energii, už začal volat po tom aby jsme (US) zvýšili produkci plynu a ropy. I on chápe že je to nezbytné protože obnovitelné zdroje tak rychle aby nahradily Rusko nebudou, zeleným v Evropě to dojde taky.
Co se týče energetické nezávislosti na Rusku, tak si nejsem jistý, jestli green deal něco řeší. Pro nás jsou nepostradatelné jaderné elektrárny a monopolním dodavatelem uranu do JE je pro nás ruská strana a dokonce i to obohacování dělá ruská firma. Asi bychom měli tedy vyřešit i tento detail...
@Kunick (05.03.2022 12:00): Každá mocnost se snaží udržet, či spíše posilovat svůj vliv, v tom se Rusko nijak nevymyká. Těžko mu to asi mít za zlé, pokud si chce udržet jistý status.

Maďarsko označuji za blízkého partnera právě z hlediska spojení ve Visegrádském spolku, kde jsme před lety jednoznačně deklarovali spolupráci a zdá se, že naše vztahy vcelku uspokojivě fungují. Přičemž nejde jen o obchod, nýbrž i o jednotnou zahraniční politiku a tak nějak celkovou spolupráci. Za Orbána se sice Maďaři kloní více k Rusku, než třeba my, není to ale natolik zásadní, abychom nemohli i nadále udržovat velmi dobré vztahy.

Nicméně, už se po kolena brodíme v politických tématech a o vědě a technice už to tedy příliš není... :c))
@samorost (05.03.2022 11:46): Někteří určitě. Nakolik jde ale o dobro jednotlivců nebo národa je věc druhá ;) A to, že stavba má být financována ruskou pujčkou naznačuje, že se Rusko jen snaží získat vliv. Ale s všemi těmi sankcemi jsem zvědavý, jak stavba bude pokračovat.

Ostatně úprk bývalých politikůl z dozorčích rad ruských firem naznačuje mnohé.

Jinak bych neoznačoval Maďarsko za blízkého partnera. V podstatě to je země, která byla užitečná jen A.Babišovi. O tom vypovídá to, že podobný zahraničníé obchod máme např. s Koreou, která je na druhá straně zeměkoule. Se Slovenskem nebo Polskem to je dvojnásobek.
@Kunick (05.03.2022 11:27): Nechal bych to na Maďarech, zřejmě mají pro svá rozhodnutí dost dobré důvody. :c)

@H34D (05.03.2022 11:30): Chápu a jsem si toho všeho vědom. Do politiky se ovšem hlouběji pouštět nehodlám, to je zde na DH zapovězeno. Tak se jen budu opakovat, pokud nevadí obchod (a chceš-li, tím i dejme tomu podpora současného ruského režimu) našemu velkému bratru za mořem, ani našemu blízkému partneru z Visegrádské čtyřky, proč by měl vadit nám. Nemusíme jít ve všem příkladem i za cenu zruinování vlastní ekonomiky. Ale je to jen můj názor, pokud se zbytek národa (skrz svou vládu) rozhodne jinak, tak si holt ten hořký mok vypijeme do dna, byť jsme si ho sami nepřipravili.
@samorost (05.03.2022 11:16): OK, rozumím a tiše tě soudím.

Na závěr jen poznamenám, že hluboce podceňuješ důsledky obchodu. Peníze podle tebe sice nemají národnost, ale mají politickou moc. Když podporuješ určitou technologii, musíš na ni nakoupit suroviny, když od někoho nakupuješ, děláš mu výdělek a zvyšuješ jeho moc. Když posiluješ někoho s kým si v opozici, oslabuješ svoji schopnost vyjednávat ve všech dalších odvětvích. Přijde mi, že to buď nevidíš, nebo si vlastně nemyslíš, že Ruský režim je špatný.
@samorost (05.03.2022 11:08): myslím, že ten vykřičník, by měl být u slova údajně ;)

Maďaři sice souhlasili, ale už ted je zřejmé, že s tím jsou problémy. Jak kvalita, tak cena. Asi jako když poláci nechali stavit dálnice číňanama.

edit: Opakovaně se ukazuje, že cena nesmí být nejdůležitějším parametrem. Nejsem odborník, ale co jsem přečetl, tak se zdá, že ideální by bylo klidně menší překlenovací dostavbu, a rychle naskočit na malé modulární reaktory. A taky je určitě zajímavý projekt teplátoru - kde máme své želízko v ohni.
@Kunick (05.03.2022 10:55): Pokud se budeme držet zemí podobné velikosti a potřeb jako my, tak třeba Maďaři se Ruska evidentně nebojí a Rosatom jim bude stavět Paks 2. Dokonce od nich i nadále budou brát plyn i ropu, údajně navíc za velmi (!) slušné ceny. A to jsou Maďaři členy stejných mezinárodních struktur, jako my. Je to prostě otázka volby, každá vláda se zodpovídá za svá rozhodnutí svým občanům.
Tu pisete, jako by ty JE byla lazo plazo pohoda. Nez se neco postavi(a kdo vi jestli), tak to jsou desitky let. Budovat JE, prezbrojovat, green dealovat.... vsak je to nerealne. Jak se rika, slibem neurazis :) A ze tech slibu bude.... :)
@samorost (05.03.2022 10:43): Hele, proč mi srozumitelně neodpovíš na jasně položené otázky? Co si mám z toho odnést? Že bys nesměšoval obchod s válkou a politickým režimem? Že bys neřešil závislost Evropy na Ruské ropě?
@Kunick (05.03.2022 10:39): Jako energetická soběstačnost je sen, také by se mi to líbilo, což o to. ;c) A klidně i v podobě, o které píšeš. Jen se obávám, že patřičné technologie na to, abychom nahradili vše špatné stávající, ještě prostě k dispozici nemáme. Je zde alespoň to jádro, ale i tam jsme Rusko zavrhli a nikdo další nám za rozumné peníze další bloky zřejmě nepostaví.
@H34D (05.03.2022 10:27): Obchod není kamarádství a peníze nemají národnost. Konečně, zatím vše z Ruska do Evropy proudí v souladu s objednávkami a všichni se modlí, aby to vydrželo co nejdéle. USA a Rusko si podělili sféry vlivu a čile obchodují války neválky, nějaké ty sankce jsou jen úlitba davům, sbírajícím toaletní papír pro Urajinu. Jen my se zde handrkujeme...
@samorost (05.03.2022 10:21): Tak asi záleží na zdrojích. Pokud bych věřil wiki, tak PoS má mít průtok asi jako NordStream2, a to rozhodně není ani většina kapacity dodávek. Na Kavkaz to je ale z Čeljabinsku ještě jednou tak daleko. Toho bych se fakt nebál. Další věc jsou ty 2-3 roky. - Jedničce trvalo od začátku stavby do spuštění asi 7 let. PoS2 byl zatím jen schválen. Zrychlit teď pod sankcemi výstavbu bybyl husarský kousek.

Lodní doprava je věc druhá - ale opět narážíme na potřebu flotily dopravních lodí.

Souhlasím, že to je problém, ale o to víc to podpoří vznik menších lokálních zdrojů. Dřív byl v každé větší vesnici mlýn, proč by tam teď nemohla být malá vodní elektrárna :)

edit: Nedalo mi to, protože jsem si pamatoval, že jsem o tom slyšel a četl něco jiného. Podle některých zdrojů bude mít PoS2 až 10x menší objem dodávek než je na wiki. To by pak bylo jen plyvnutí do moře.