Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Cobot (28.12.2022 00:14): to si děláš srandu ne. Srovnávat normální obchody kde prodávaj nový karty, jen jsou menší než czc a alza, s bazošem. Ale jinak teda i na tý alze je slušně vypadající 3060 za devět.
Ikdyž, ten bazoš je vlastně dobrej point, levnejch grafik i se zárukou tam je spousta, takže o to je to naříkání nad cenama vlastně ještě vtipnější.
@Paul (27.12.2022 23:45): naopak je treba koukat právě na czc a alzu, kde jsou "obvykle ceny". To bychom mohli rovnou jako normál brát ceny z bazoše.

V reálu je spíš relevantnější koukat na doporučenou prodejní cenu v USD v den vydání. Už jen proto, že u nás je "specifickej" trh.


btw z jiného soudku. Nevím jestli za tím stojí Sony, ale probíhá výkup starejch konzoli za ps5. Co jsem tam naklikal, tak za PS4 pro + dva dualshocky mi "nabízejí" cashback 6tis. Tedy možnost mít ps5 s jedním ovladačem za 11,5. Nic moc ale pro někoho možná zajímavé.

Já furt doufám v jinou revizi s jiným tvarem, větším ssd a ideálně rovnou pro verzi. Ale to má asi pár let ještě čas.
@Cobot (27.12.2022 23:21): 3060 ale není lowend. Je to ekvivalent 560, kterou jsem v roce 2011 kupoval za 5600. Dnes, o 11 let později stojí 8-9K (stačí koukat i mimo czc). Vzhledem k inflaci mi to prostě nepřijde jako kdovíjaká darda. Tou jsme si prošli během těžařský horečky, ale teď už je to celkem v klidu.
@TombSpirit (27.12.2022 23:11): už utíkám, držte mě... :D

@Paul (27.12.2022 17:48): 8tis stojí teď jeden model od palitu na czc. Vše ostatní stojí devět až deset. A sorry ale tohle nemá být kow end. Low end stával 3tis. Jako já tu nebrecim nad cenama jen se prostě doba u grafaren dost změnila. Lamalo se to právě u Pascalu, kterej byl trochu dražší ale tam to bylo díky značnému nárůstu výkonu ještě akceptovatelné. 20xx ráda už byl nesmysl a od té doby se utrhly ze řetězu. Obalujou to do RTX, které ale ty mainstreamová karty smysluplné používat nedokážou. Ještě bych bral kdyby byl, RT jen v xx80 a xx90 a jinde ne. Chceš to a máš na to ok, tady to máš. Jenže to by si pak nemohli říct o tolik i za karty pro "socky".
@Bursoft (27.12.2022 15:34): nejlevnější 3060 (což je spíš ekvivalent těch co postoval Cobot, než Ti) dneska stojí 8K, když člověk oželí RT tak AMD 6600 je za sedmičku. Ty ceny klesly v tomhle low/mainstreamu celkem výrazně. U výkonějších řad je to horší a jsem zvědav za kolik bude např. 4060 - při vydání tipuju tak 10-12K.
@Gordon (27.12.2022 15:08): I za ofi cenu 11,5k, za kterou jsem ji tehdy koupil já v Gainward edici je to furt o několik tisíc víc, než třeba ta 1060. A to se ještě bavíme o tom, že Ampere karty jsou mezi těmi výhodnějšími za posledních několik generací.
@7c (27.12.2022 13:50): chápu, ale já tím chtěl spíš ukázat, mainstream stál roky kolem 5k. Dneska stojí o deset víc. Tohle inflaci okecat moc nejde. Dřív bylo omezení spíš ve stínech, antialiasingu a samozřejmě počtu FPS. Což se tak nějak dalo zkousnout protože když tohle člověk povypinal zas tak o moc nepřišel. RT když vypnu tak ho nemám.

Je to ale kapitola sama pro sebe. Za mě je to spíš zajímavá technologická featura. Vypadá to dobře, ale co na to člověk potřebuje za HW je směšný. Karta za dneska 13k to uspokojivě nerozjede v 1080 a ještě smutnejc to působí v tom spojení že průměrná karta je ta 1650. A to v době, kdy by měl bejt standard 4k. Pro koho to dělaj.

Zrovna hraju The Last of Us 2 na PS4pro. Grafika super a nasvícení byť nereytracovane vypadají super. Jo asi to běží 30fps ale ta TV má nějakou funkci poltlacujici imput lag a hraje se to v pohodě. A to je HW oproti cenám pc hardwaru za pár korun. Ale nadruhou stranu jasně RT může být bráná jako exkluzivní featura. Nutnost to není. Hrubej výkon těch karet je dobrej.
Ceny mých grafik co jsem našel. Kdyby mi někdo řekl, že dám za GK stejně jako dřív za celej počítač... Jasný no 15,5k není stejnejch 15,5k co dřív, ale pak si člověk pustí Portal RTX v 1080p a neví jestlí se při těch 40-50FPS (s DLSS) a nebo 10-20 (nativ) smát a nebo spíš brečet :)

06/22 - RTX 3060 Ti - 15590,-
08/16 - GTX 1060 - 7599,-
10/12 - GTX 660 - 5138,-
11/10 - GTX 460 - 4381,-
11/06 - GeForce 7600GT - 5014,-
@TombSpirit (27.12.2022 11:10): Tak inflace se rozjela jenom tento rok, jinak se hýbala v procentech, nevím teda, jak na místech, kde se ty GPU vyrábí. Nicméně pokud mám RTX 3080 za 700 USD vs 4080 za 1200 USD, tak nedostávám za peníze vůbec nic navíc, inflace neinflace.
@TombSpirit (27.12.2022 10:18): To bych neřekl, lidi obvykle vyměňují karty za obdobnou cenu a čekají, že dostanou vyšší výkon. To už se jim nějakej ten rok nepoštěstilo. Zatímco třeba procesory mezigeneračně navyšují výkon v desítkách procent za stejnou cenu.
Nebude ten vyšší podíl 1650 danej tím že je to hlavní grafika v entry level laptopech? Kupovat za 5K GTX 1650 když za 6,5-7,5K je RX 6600, která je minimálně dvakrát rychlejší, to snad nikdo soudnej neudělá.
@Jab (26.12.2022 22:51): Zoufalí jsou hlavně oba výrobci GPU, kteří jsou prostě nenažraní. To, že se začíná high endem je klasika, ale ty ceny oba dva krásně posunují do sfér jen pro opravdový PC srdcaře, ale normální člověk, co chce levnej PC se slušnou grafikou nekoupí doslova nic momentálně, všechno se motá na aftermarketu. Ta 1650 je vizitka, jak ten trh pokurvili. Páč 1060 byla ve své době super karta za slušnou cenu, 1650 je low end za úlet cenu.
Tak či tak tenhle "pokrok" je dost zoufalost. Ale pravda, že jak někde klofnete dobrou kartu/konzoli, tak na ní můžete vydržet asi dosti let. Koneckonců Cyberpunk jsem dohrál na notebooku s 1070 v lednu (v QHD tehdy ještě - jiný externí monitor se 4K jsem připojil až pár měsíců zpět). A teď mi na něm ve 4K šlape i ten next gen Witcher 3 patch. Konzoli mám zatím zejména kvůli HDR obsahu, zdá se. :)

To snad mě k uložení toho notebooku donutí až v roce 2025 Microsoft, který mě na win 11 přejít nenechá. Nebo to hacknu. Páč trápit se na něm s Linuxem fakt nechci. To už jsem si vyzkoušel, co to všechno neumí.
Rád bych se skromně pochlubil touto klávesnicí , kterou mi na moje přání nadělil Jéžíšek. Trochu jsem se obával, že tím, že je mechanická, bude stejně poměrně dost slyšet, ale musím s radostí uznat, že ač má mechanické klávesy, na které jsem nikdy nebyl zvyklý, je opravdu "silent", jak má popravdě uvedeno ve svém názvu. Má skoro až příliš možností nastavení barevných kombinací pomocí softwaru a nejen, že se na ní dobře hraje, ale i velmi příjemně píše. Myslel jsem, že do ní půjdu někdy po Novém roce, ale Jéžíšek byl rychlejší. :-)
https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_a23_5g-review-2504p6.php

Trochu krutější recenze od gsmareny na něco, co měl být velmi slušný základní telefon od Samsungu. Nicméně stojí už u nás od cca 5,1 tisíce, kdy mi přijde stále jako slušná nabídka. I přes oněch pouhých 4 GB RAM a tím pádem méně svižné prostředí. Verze s více RAM u nás ani není, jen se 128 GB vnitřní paměti, která ale stojí nesmyslně o tisícovku více.

Jako konkurenci tam uvádí Moto G82, což je sice celkově lepší telefon, ale nemají pravdu v té obdobné ceně. Alespoň u nás je cca od 6,4 tisíce.

Každopádně... Stran funkčních telefonů nižší střední a střední třídy (s optickou stabilizací, jackem a 120 Hz displejem třeba ale!) to na závěr roku a pro rok příští vypadá dobře. Sám jsem hodně zvědav na Xiaomi Redmi Note 12 Pro, který se v Evropě také za několik týdnů objeví (anžto už je v Indii - což je pro Xiaomi důležitý mezikrok).
Ja mám třeba doma dva totožný ifouny a jeden má rozbitej display a blbne mu Wi-Fi,ale baterku má ok. Ten druhej funguje výborně ale baterka nic moc. Takže kdyby šli nějak snadno prohodit bez lopatky a fénu ( lol ) tak to hned udělám :)
@Jab (21.12.2022 12:46): viz @Garret (21.12.2022 11:15)

Mně třeba vadí úplně jiné praktiky - odstranění nabíječek z telefonu. Dvojí metr na jednotlivé trhy (když EU dostane horší CPU než USA nebo Korea). To jsou věci, které má EU řešit. Fixní baterie ve výsledku jen chrání koncového uživatele před jeho blbostí.

Btw, kdybych svou Lumii 820 vykoupal v bazéně tak jako současnou S9+, už bych kupoval nový telefon :)
@Jab (21.12.2022 12:17): mluvíš o ušetření elektroodpadu, ale jdeš hlavou proti zdi. když budeš mít více poškozených telefonů na smetišti, bude to mít nulový ekologický přínos. to už by se mohla EU zaměřit na tužkové baterie, kterých se denně vyhodí do směsného odpadu miliony kusů jen kvůli tomu, že si někdo potřeboval rozsvítit nějaké zbytečné světýlka za oknem a s nějakou recyklací si hlavu neláme.

něco si o tom přečti a dívej se na to optikou výrobce, né jednotlivce. pro majoritní část uživatelů je fixní baterie lepším řešením.
@Cobot (21.12.2022 10:53): Měl to tak LG G5. Imho celkem dobrej koncept. 

@Bursoft (21.12.2022 11:10): Dělali to dokonce jako skleněnou unibody konstrukci. :) Těžko ale říci. Za mě by samozřejmě bylo nejlepší, kdyby sklo ze zad zmizelo. 

@Garret (21.12.2022 11:15): To ti nevím. Já potřeboval vyměnit baterii víckrát než mi telefon spadnul do záchodu. Je ta statistika někde veřejně? Naposledy u Nokie 8 jsem měl mizernou baterii, když jsem ji na měsíc a půl vytáhl ze šuplíku, když byl Zenfone 8 v opravě. A ještě raz, však se to nevylučuje. Může být obé. Odolnost i vyměnitelná baterie. Bylo a zase bude. Spolu s tím mizejícím jackem, slotem na paměťovky je i nevyměnitelná baterie za mě oblast, kdy došlo ke změně v neprospěch zákazníka. Já tam ty možnosti chci. Někdo jiný ne. Když tam budou, používat je nikdo nemusí. Když nebudou, tak je používat nikdo nemůže.

Za mě více let povinné podpory a vyměnitelné baterie a ještě ušetříme za elektroodpad, neb nám telefony vydrží zase třeba pět let.
@Garret (21.12.2022 11:15): s prvním souhlas. Já to velmi pravděpodobně taky nikdy nevyužiju. Jen z principu mám rád tu možnost.

Výrobci jde logicky primárně o zisk. Snižuje náklady na výrobní proces a servis okolo. Na tom není vůbec nic špatného. Mě jako zákazníkovi vadí když mi chcipá baterka a musím kvůli tomu posílat telefon plný soukromých informací a ojebem s nastavování a obnovou dát někam do tramtarie. Raději si koupím baterku a vyměním si ji. Takhle jednoduchá ta konspirace je :)
@Cobot (21.12.2022 10:53): většímu množství uživatelů telefon spadne do hajzlu, než kolik jich reálně potřebuje výměnu baterie z důvodu její poruchy. to je statistika.

"komu tohle vyhovuje?". reakce jak v diskuzi konspirátorů na facebooku... :-)
@Jab (21.12.2022 10:31): Jasný, ale trend je hold takový, že sklo je cool a plast je uncool a do lepších telefonů se dává sklo. Stačil ten shitstorm u základní S21, že přešla ze skla na plast, přitom to nebylo ani poznat.

Takže toto nařízení povede k tomu, že se bude muset vymyslet mechanismus, který ponechá všechny současný fičury i s tou baterkou a skleněnými zády. Takže se baterie zmenší nebo telefony zvětší. Oboje špatně.
@Garret (21.12.2022 10:47): Já ti nepsal, že to je v pořádku. Já ti psal, že to nesouvisí s tím, zda je baterie uživatelsky vyměnitelná nebo není. Baterii, která vydrží jen pár měsíců, můžeš dostat i teď v servisu.
Uživatelsky vyměnitelná baterie je plus. Adorovat to že neni mi přijde zcestné. U notebooku to dřív taky byl standard a dneska smůla. Komu, kromě výrobců tohle vyhovuje? I tak si budou dál řídit životnost výrobků sw podporou. Což je ale samozřejmě taky špatně a měla by být po nějakou standardní dobu taky garantovaná. Aspoň z hlediska bezpečnostních aktualizací.

Je to trochu "komunismus" ale na trhu si telefon s vymenitelbou baterkou vybrat nemůžu. Kompletně vymřeli. A nejsem si jistě jestli tím, že to zákazníci nechtěli. Vymřel i 3,5 jack. Tam je to podobné. Drahý sluchátka ale furt jack mají. Proč asi? BT ho úplně nenahrazuje.

Stačí jen vymyslet způsob jak to hw udělat dobře. Mě by se líbil nějakej styl šuplíku kdy by baterka zajela dovnitř. To co bylo předtím negativni vlv na koncovy výrobek někdy mělo. Většinou nějaké to vrzání a i ta vodeodolnost. I když telefon do vody nehodim ani teď. Dalo se to ale udělat i dobře.
@Jab (21.12.2022 10:11): lépe to vysvětlit neumím a nechci se opakovat. pokud ti přijde v pořádku, že jsem vyhodil zbytečně peníze za "novou" baterii, která měla ve výsledku naprosto tragickou kapacitu, vymlouvat ti to nebudu. jen doufám, že budu mít možnost volby a že si i nadále budu moct koupit telefon s fixní baterií.