Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

zkus ty AKG ... ty jsou zname jakozto jedny z nejlepsich stran ergonomie
ja jsem docela audiofil a pouzivam historicky jedine sluchatka od AKG ... Mam asi ctvery AKG K240 (z cehoz dvoje mk.2 - doma, v praci, ve zkusebne) a dostal jsem predloni k narozeninam AKG K702, musim ale rict, ze zvukove mi nejvic vyhovujou K240 ... mel jsem na usich nekolikatery sluchatka za mnohonasobne vic penez, pro me jsou AKG neprekonatelny kvuli tomu, ze to je proste supercistej studiovej zvuk ... (nejen na muziku, na hrani na kytaru, na hrani her, na mluvene slovo, na vse ...)
@7c (01.04.2025 16:57): Mají docela dost tlak na vršek hlavy zejména. Ale já na tohle nejsem citlivý. To je na vyzkoušení každého. Bývají ve slevě za šest tisíc. To mi pak přišlo fajn koupě.

Super je ale ta vydrž. To je na týdny použití (60-100 hodin podle ANC). Na hlavě ale vypadají obrovsky. Což může být pro mnohé u sluchátek na ven problém.

Za mě je tahák také podpora Aptx Lossless "kodeku". Kvůli tomu jsem je kupoval k Motorole Edge 50 Pro. Která jej nakonec také má. Byť delší dobu nefungoval.
@Jab (29.03.2025 14:25): Btw aby to taky nevypadalo, že mám ještě nějaké velké gaming cíle... Místo té dvojky Deathaddera používám spíše Logitech MX Vertical. Pravda, sám jsem si tuhle myš nekoupil. Ale oproti gaming myši vidím nulový rozdíl v mém použití. Ty časy jsou pryč. Na DH jsem přišel jako mladík. Teď jsem doživotně zadlužený čtyřicátník, jehož v životě čeká ještě tak operace kyčlí a pak smrt. :)

Jen škoda, že se mi nepodařilo ta Cambridge Audio Melomania P100 sluchátka také propojit přes bluetooth s počítačem. Mám je moc rád. AKG K371 jsou tak už jediná periferie, kterou mám ještě připojené drátem (s drátem jdou pak samozřejmě i ty Cambridge Audio).

P. S. A tak jde to! Jen jsme musel vypojit bluetooth na mobilu.
@Le0nidas (31.03.2025 10:53): jestli na ně nemáš vyloženě prostor, nemá význam to řešit. nehledě na to, že zadní bedny musíš vystředit, jinak tě to bude rušit - včera jsem seděl u známého a reprák za hlavou mě spíše sral.
osobně používám Samsung HW-Q800C
@Kwoky (30.03.2025 18:40): není zač. Jsem rád, že nejsem sám kdo provozuje staré PC na retro gaming. Krásná sestava, gratuluji!

BTW PS5 po půl roce finálně opravena! :) Oprava za 0Kč (lépe řešeno za dlouhodobé PC protislužby) díky kamarádovi z letky. Koupil něco tekutého co nahrazuje kalafunu a pomocí mikropájky na požkozenou část desky, kde byl utržený konektor napájení ventilátoru, za pár minut připájel 3 dráty a vytáhl je původním otvorem ven. Použil původní konektor aby řešení bylo rozpojitelné pro příští čistění.
PS5 je značně tišší, téměř neslyšitelná, je fakt, že jsem ji tenkrát rozebral a vyčistil opravdu důkladně. V zátěži se nevypíná, zkrátka byl ucpaný prachem děrovaný otvor pro chazení zdroje, a to způsobovalo vypínání během náročných her, přesně jak poradil reddit.
@Le0nidas (31.03.2025 10:53): Moc bych tomu virtuálnímu surroundu nevěřil, ale třeba technika pokročila. Já koupil 5.0, sloupy vepředu, dozadu natáhl kabely a je to. Že budou zadní repráky vedle tebe není takový problém, i taková konfigurace existuje a kalibrační sonda by si s tím měla poradit.
Řešil tu někdo soundbar a otázku, zda vzít pouze soundbar bez zadních bedniček nebo i s nimi? Řeším toto dilema už dlouho, jednak si nedokážu vybrat konkrétní soundbar a nedokážu se ani rozhodnout pro to, jestli by ty zadní bedničky měly pro mě dostatečnou přidanou hodnotu, nemám totiž v obýváku prostor dát si je za sebe, maximálně bych je mohl dát vedle sedačky po straně a to ještě docela výrazně nad úroveň uší. Z toho vyvozuju, že by to pro mě nemuselo mít dostatečný efekt a možná by pro mě byl lepší pouze soundbar pod TV (LG OLED C1 65), maximálně se subwooferem vedle TV. Využití hlavně na filmy a občasné hraní (více hraju na PC se sluchátky a v jiném pokoji). Máte někdo tip/radu?
@Kwoky (30.03.2025 03:31): socket A předpokládám? Nebo snad 754 nebo 939, ale to bys napsal Sempron 64 2400+? Každopádně hra byla špatně optimalizována na PC (špatný port), nic víc bych za tím nehledal.

Bohužel však model konverze PC hry z původní PS2 s sebou přinesl problémy týkající se hardwarové náročnosti enginu a grafických prvků. Pravděpodobně nedotažená optimalizace jinak perfektního (nenarazil jsem nikde na vypadávající textury nebo jiné chyby) prostředí přináší tak značné nároky, že i na nadprůměrně výkonných strojích osazených GeForce3 a GeForce4 grafickými kartami může docházet ve vysokých rozlišeních (nad 1024x768) k nepříjemnému trhání. Na internetu se mezitím objevilo několik spekulací možných řešení, od nutnosti update driverů na nejnovější přes vypnutí některých efektů až po zprávy o připravovaném patchi. Žádné řešení bohužel není stoprocentně dostačující a pravděpodobně záleží i na dalších faktorech ovlivňujících, zda hra poběží plynule nebo ne. Velmi pravděpodobně zní i nejnovější teorie, která tvrdí, že zpomalení způsobuje rozšíření enginu o možnosti replay, který nebyl do PS2 verze implementován. Uvidíme, jaké změny případný patch přinese, zejména možnost vypnutí replay záznamu by potěšila. Zdroj:   https://www.idnes.cz/hry/recenze/grand-theft-auto-3-simulator-zlocinu.A020610_gta3_bw 
 

   Vysoké hardwarové nároky
Grafická stránka hry vypadá dost dobře i když nepřihlížíme k tomu, že jedná o port z PS2. Město je vymodelované pěkně a modely aut vypadají prostě perfektně, a to v jakémkoliv stádiu demolice. Snad jen postavy vám někdy budou připadat moc hranaté, ale pokud by měly být detailnější, hra by snad ani nešla spustit. Tady totiž přichází první z mála chyb GTA3 - má zcela šílené hardwarové nároky. Testoval jsem hru na sestavě s AMD Athlon XP 1700+, 256 MB DDR RAM, GF3 Ti200 a když jsem ji poprvé spustil, nemohl jsem věřit vlastním očím, protože cca 5 fps jsem opravdu nečekal. Poté, co jsem si s nastavením trochu vyhrál (viz   novinka ) se hra již dá skousnout na 1024x768x16 se zapnutým vykreslováním okolí přibližně na 4/5, přesto se jedná o evidentní programátorskou chybu, protože až tak náročnou grafiku GTA3 prostě nemá. Ale podle dosavadních zkušeností (viz   tato diskuse ) se hra chová každému o něco jinak, i když počet lidí s plynulou grafikou je minimální. 
Vracím se trochu do dětských let a zkouším retrogaming kolem let 1998-2003. Mám Sempron 2400+, 1 GB RAM (2x512), Radeon 9550 128 MB a Windows 98SE. Zkoušel jsem rozjet GTA 3. V 1600x1200 s vykreslováním vzdálenosti na max se to místy fest seká. Zkusil jsem přetaktovat grafiku (jádro z 250 na 350 MHz), ale moc to nepomohlo. Po snížení rozlišení na 1024x768 a snížení viditelnosti je to ok.

Nedaří se mi najít žádný program, který by mi pomohl odhalit úzké místo. Afterburner nebo GPU-Z nemají funkční verzi pro Win98. Máte tip na nějaký monitorovací program?

EDIT: Snížení dohledu na minimum nemá skoro vliv. Takže problém bude v tom vyšším rozlišení. Ale kruci to PC je 3x silnější než doporučená konfigurace...
@Fatality (25.03.2025 20:08): zrovna DS je nenáročná hra, ta by jela i s něčím pomalejším. Jestli chceš tu rtxku trochu prohnat, tak si dej KCD2 s experimental presetem nebo Cyberpunk s pathtracingem :)
@Fatality (25.03.2025 18:43): Koukám že nejlevnější jsou za 35K. Hmm, to není o tolik horší než 29K co jsem dal v roce 2018 za 2080Ti. A 5080 má výkonem vcelku blízko k 4090. Tak gratuluju a užívej :)
Upgradoval jsem gpu. Neměl by tu náhodou někdo zájem o asus tuf rtx 3070 za přijatelnou cenu? Než to nabídnu dál.
@Sasakr (24.03.2025 09:15): Koukal jsem i na tohle video s 9700X, kde testovali 6000/6400/8000 (a velmi spravne v "nizkem" rozliseni a v minimalnich detailech) a rozdil mezi nejhorsim a nejlepsim vysledkem je tam obvykle nizke jednotky procent (je tam nejaky vykyv u MS Flight Simulator, ktery ty prumerne vysledky na konci trochu zkresluje). Tady je nejake horsi (ultra detaily a neni tam zadny celkovy vysledek) video porovnavajici 4800/6000 na 9700X a okometricky jsou rozdily obvykle do 5%. I u AM4 existovala nejaka "tak akorat" konfigurace, ktera se vyplatila kupovat, a cokoliv vys uz melo (minimalne v porovnani s cenou) maly dopad na vykon. Nedivil bych se, kdyby to u AM5 bylo stejne.

Kazdopadne za me plati, co jsem psal nize. Zapnul bych EXPO, trochu bych to otestoval a nechal bych to byt.
@speedevil (23.03.2025 22:31): Takhle to ma fungovat, ano. Vliv na CPU - teoreticky pokud by te nekde mely zpomalovat RAM, jejich zrychlenim by se mohly zvednout teploty CPU, ale prakticky si myslim, ze to bude jedno. Vliv na rychlost - u AM4 platformy tam byl znatelny, u AM5 mi prijde, ze to dost zalezi na titulu - treba tady je nejake porovnani se 7800X3D a u nekterych her prakticky stejne vysledky, nekde az tech 10%. Obecne by RAM dany XMP/EXPO profil mely zvladat bez problemu, takze bych doporucil to zapnout, projet nejake benchmarky a dokud to bude stabilni, neresil bych to (a ani bych si s tim u bezne sestavy nejak rucne nehral, myslim si, ze pripadne zisky budou minimalni).
@Sasakr (23.03.2025 23:32): Vypadá to tam takhle > bios Teď už jen čekam, až se mi začnou ty RAMky rozpadat... jsem si toho nevšiml v recenzích dřív, ale několik lidí tam píše, jak se jim z nich odlupujou ty stříbrný plíšky, nevim jestli jsou tam jen "na parádu". nebo je to chladič.
@speedevil (23.03.2025 22:31): Ty tam máš EXPO i XMP? To je divný. EXPO je AMD název, XMP je Intel. Ale je to totéž. A ano, takhle to funguje. Ty paměti musí fungovat na té minimální frekvenci a to EXPO je de facto overclock a fungovat nemusí. Proto se nastavuje vždy manuálně. Vliv na výkon dost velký (otestuj si to), vliv na provozní vlastnosti procesoru žádný. Vyplatí se pohrát si i s časováním pamětí. To je klidně 10 % výkonu navíc taky.
A ještě prosím tedy něco o těch ramkách: jak jsem řikal, nikdy jsem v biosu nic ohledně CPU ani RAM nenastavoval, tak jsem myslel, že když MB umí až 6400MHz DDR5, šoupnu tam jednoduše např. RAM a pojede to na tý frekvenci, ale ono asi ne (?) - u RAM je v biosu hodnota 4800, na těch 6000 se to změní až když v biosu vyberu to EXPO nebo XMP - takže takhle to má fungovat? Dá se nějak zjednodušeně říct, kde a jak poznam rozdíl 4800 vs.6000? Např.ve hrách? A Expo nebo XMP, nebo je to jedno, co z toho v biosu nastavim? Zvýší toto nastavení spotřebu/ohřev CPU?
Ale stejně... předminulý procesor byl Phenom 955. To bylo 125 wattové hovado, které mělo bezpečnou teplotu do 61°C :-D I když jsem na něm nikdy nezvyšoval napětí, stejně se do ní skoro nedalo vejít.
@Sasakr (23.03.2025 19:32): jo, Primě je masakr. Taky mě ta teplota překvapila, ale všude jsem se dočetl že je to normál. Na druhou stranu, pokud je PC stabilní v Prime, tak má člověk jistotu že nějaký hry ho nerozhoděj :)
@speedevil (23.03.2025 12:55): Ano, bohužel, je to dnes normální, že to má vyšší teploty. Ale jsou to bezpečné teploty. Navíc starší z AMDčkových 3D měly 3D chache mezi čipy procesoru a chladičem, což zhoršovalo odvod tepla. Nové 3D v řadě 9000 už mají 3D cache pod čipy, takže se lépe chladí a mají díky tomu vyšší takty.

Já s AMD zažil i další divnosti, třeba jako že můj procesor bez zátěže žere 30 W (podle HW info) a topí 60 °C s Noctuou, zatímco podle recenzí by měl žrát tak 5-10 W a mít tak do 50 °C . Zkusil jsem jiný kus a to stejné, zkusil jsem různé desky a rodzíly i 10 W. Uzavřel jsem to s tím, že to asi bude nějaká chyba vyhodnocování...


@Kwoky (23.03.2025 17:28): Intely už od 3. generace Core i, tedy od roku 2012, nepoužívají pájený IHS, ale pastu. V některých modelech a řadách to nebyl tak bolestivý problém, ale někde už ano. Co mě trochu zamrzelo, tak AMD na to přešlo minimálně u Ryzenů 7000.
@Paul (23.03.2025 18:57): No ty 3,14čo :-D Tak jsem zkusil Prime95 small ffts a za vteřinu tam bylo 90°, větráky na 100 % a aby to udrželo těch 90°, byl jsem cca. na 3,85 Ghz místo obvyklých 4,05 Ghz.

@speedevil (23.03.2025 18:37): Ano, je to de facto podvoltování. Díky tomu, že mé CPU zvládá -30 na všech jádrech, tak s tím žádná práce moc nebyla. Nahodit a je to.
@Sasakr (23.03.2025 18:05): ten cpuz bench je docela nenáročnej, můj 5800X3D v defaultu tam vyleze jen na 82. Prime95 small ffts je jiný kafe.

@speedevil (23.03.2025 18:37): jo, cpe tu CPU menší voltáž, takže pak teoreticky míň topí a víc boostuje, ale je to loterie, jádro od jádra a dost vopruz to testovat. Já to kdysi zkoušel ale stejně jsem se na to vykašlal a nechal to na default, kdy mám jistotu že to bude 100% stable.
@Gordon (23.03.2025 17:58): Dík. Jak už jsem psal, až tak se v tom nevyznam, v biosu jsem se nikdy předtim moc "nevrtal", takže přesně nevim, jak to myslíš s tim boostem. Zatim jsem tam fakt jen nastavoval výstupy pro fany.
No teda mně se ty teploty moc nezdají :-D 3500x topilo docela dost, byť to byl 65W procesor, takže při custom nastaveným křivkám spíš do ticha to lezlo třeba na 75.

Teď mám 5700x3D, což má 105W , v idle (při čtení tohoto fóra) tam bylo 44°, tak jsem zkusil stress test v CPU-Z a teplota se ustálila na 71°. CPU větrák (snad ten nejmenší věžovej Arctic Cooler, co existuje) běžel na 1560 otáček.

Myslím si ale, že velkou roli hraje curve optimizer na -30. V defaultu by to možná taky topilo na 90°. Speeddevile, na to bych se být tebou podíval. CPU bude míň topit a boostovat výš (u mě o 100 Mhz).

No a taky kdyby do toho topila i grafika. bude to asi jinde...
Dík všem za reakce. Vzhledem k tomu, že upřednostňuju ticho před nízkou teplotou, budu to brát tak jak píšete, klidně ho necham ohřát, když je na to dělanej a budu si užívat "ticho". Chladim ho taky DeepCoolem, ale jen "čtyřstovkou" se dvěma ventilátorama, myslim že na 65W CPU to stačí. Mě právě taky překvapilo, že při testu naplno to okamžitě vylítne skoro na 90, ale při hraní je to níž a stabilita OK. Mam tu nějakýho Fractala,  airflow podle mě neni problém.
Taky si upravuju křivku (kombinace bios+FanControl) pro co nejtižší provoz, takže to udělam jak píšete - pokud to bude stabilní, nebudu řešit vyšší teplotu. Taky mě napadlo téma tzv."delidování", měl jsem z toho přesně ten pocit, jakoby byl problém teplo převéct do chladiče - SW v PC ukazuje, že CPU "vaří", ale když šáhnu na chladič, je sotva vlažnej, takže přidánim otáček si pomůžu spíš jen k vyššímu hluku (hlavně při začátku zátěže, dlouhodobě se to pochopitelně prohřeje víc); vodníka nechci, takže ho ani nebudu zkoušet, ani nevim, jestli by měl význam u 65W CPU v "default" provozu.
@speedevil (23.03.2025 12:55): 45 - 50 stupňů je naprosto normální idle teplota. U nového procáku jsem teď nedávno taky řešil, proč je topí přes 90 stupňů (9800X3D) a stačilo nastavit nějakej mod v biosu a nyní nejde přes 70 stupňů a jede normálně na plný výkon, nedělá ti to náhodou taky boost? Můj chladič je za sedm stovek... :)

@Garion (23.03.2025 15:00): Jo, já to mám třeba tak, aby do 50 stupňů jel na minimálních otáčkách a pak pomalu přidával, do otáček dělající kravál ho ženu už jen v momentě, kdy ta teplota začíná být nepříjemná pro mou mysl. (75+)
@speedevil (23.03.2025 12:55): Podobný "šok" a rozčarování jsem utrpěl už u 3700x. Je to normální. Ty procesory mají malá jadérka a je celkem složité ty desítky wattů odvést pryč.

Pamatuju si, že i u Intelů byla jednu dobu vlna "delidování", tedy odvíčkování CPU a nanášení tekutého kovu. A tím se ten přenos tepla zlepšil. A to už je cca pět (nebo kolik) let.

Když zvýšíš otáčky ventilátoru nebo dáš vodní chlazení, nic moc se nezmění, protože to teplo je v procesoru, ne v chladiči.
@speedevil (23.03.2025 12:55): Musis se rozhodnout, jestli resis teploty nebo hluk. Mam krivku vetraku nastavenou hlavne na ticho (v idle jede na cca 350RPM, ventilator se nejak vic roztaci az kolem 80C na hodnotu kolem 650-700RPM) a ve skutecnosti ho prakticky neslysim (kdyz prijdu do mistnosti, musim se leckdy podivat, jestli je pocitac zapnuty). Teplotu neresim, dokud je to v zatezi stabilni.
@speedevil (23.03.2025 12:55): Jak psal Paul. Spíš je dobré mít vyřešený airflow ve skříni, aby to teplo šlo ven (obecně kromě CPU a MB hodně topí i M2 SSD). To může být občas problém u vodního chlazení - menší "průvan" ve skříni (když se s tím nepočítá).