Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Všeobecně o hrách

@Ringo (13.09.2023 17:42): Mám velmi podobný přístup. I k LEGU, i k hrám :)
Hry, o které nechci nikdy přijít, mám zálohované offline, protože si uvědomuju, že žádný "cloud" neexistuje. Existuje pouze cizí počítač, a ten se dá z různých důvodů vypnout.
@Dan9K (13.09.2023 15:53): Pokud tomu spravne rozumim, je to presne tak. Ty jako osoba vlastnici originalni medium musis kopii vytvorit, nikoliv pouzit kopii vytvorenou nekym jinym (at uz se k ni dostanes jakkoliv). A seda zona v tomto bylo (je) pouziti vypalovacich SW s nastavenim, ktere umoznuje zkopirovat medium vcetne jeho ochran (u her takove ty SafeDisc, SecuROM a podobne). Je to obchazeni ochrany proti kopirovani nebo se jen jedna o "absolutni" kopii fyzickeho media?
@Dan9K (13.09.2023 16:43): To já schraňuji všechno a s věkem roste intenzita, což je asi normální při vzpomínce na dědečky, kteří nic nechtěli vyhodit a vždycky to někam uskladnili na nějaké "co kdyby". Ale to bylo spíše na odlehčení, fakticky, proč schraňuji CD, knihy, hry, filmy, ale i oblíbené sety stavebnice Lego, je to, že kdykoliv jsem něco prodal s tím, že si to do hrobu nevezmu a na co to doma zabírá místo, tak o pár let později jsem toho krutě litoval a sháněl to znovu za 3x, ale někdy i 5x větší cenu. A proč ty věci potřebuji je asi pak už můj vnitřní pocit, že to, co se mi líbí, chci mít doma. Nechci to mít jen v nějakém virtuálnu nebo ve vzpomínkách. A samozřejmě respektuzji, že takové potřeby někdo nemá vůbec. Proč vznikl tenhle spor je vlastně jen o tom, že někteří tvrdí, že jak krabice, tak download, je minimálně totéž, protože výsledkem je hraní hry v obou případech. Ale to sakra opravdu není totéž a hlavně taky beru, že se mnohým, kteří jsou hrdí na své napěchované STEAM knihovny s představou absolutně věčné trvanlivosti a nezničitelnosti, nelehko poslouchá, že to nemají, že si to jen půjčili na dobu hraní od provozovatele webu/klienta:-)
@Dan9K (13.09.2023 16:43): Mám to stejně. S tím že pro mě ten moment kdy jsem přirozeně opustil křečkování fyzických médií byl právě moment kdy jsem se dostal k DC++ - protože to byl taky moment kdy jsem dostal k rychlému kolejnímu netu, a přirozeně jsem dospěl k tomu že kupovat nové harddisky a média na něco co se dá kdykoli stáhnout znovu je blbost. Schraňuju takhle už jen rarity které se blbě shání kdekoli, undergroundové filmy o kterých nikdo neslyšel nebo se blbě shání se sedící titulkovou stopou v nějakém lidském jazyce, a podobně.
Já jsem měl tuhle potřebu schraňovat v době, kdy to prostě nebylo raz dva dostupné. Schraňoval jsem všechno, muziku, filmy, hry, časáky, knihy. Člověk stahoval věc z DC++ 2 měsíce, nebo musel fyzicky do půjčovny s hudbou, kde to měl jen na jeden den. Pak je jasný, že si to člověk dal do sbírky. Ale hned, jak přišla lepší alternativa, tak jsem přestal schraňovat.
Je jasné, že je to krátkozraké a tahle možnost mít všechno raz dva dostupné tu třeba věčně nebude. Ale asi mi tohle potenciální riziko nestojí za to, si kvůli tomu vyčlenit 1 z pokojů.
Tuhle potřebu schraňovaní mi vlastně nahradily ty databáze. Schraňuji si to, co jsem reálně viděl/hrál/poslouchal/četl v rámci stastistiky, tuhle potřebu mám obrovskou. Ale přišel jsem o potřebu toho fyzického shromažďování. Naopak každá nová věc v bytě mě spíš štve :-)
@MickTheMage (13.09.2023 15:40): No ja nesúhlasím. Za mňa je napr. digitálne dobre aj z hľadiska úložného priestoru. Aj z hľadiska toho, keby som mal nejakú hru hľadať, vyťahovať disk, vkladať ho do mechaniky. Si zober koľko krabicových hier nemá plnú inštaláciu alebo má nejaké DRM, ktoré vyžaduje, aby si mal cd/dvd v mechanike a potom si chceš zahrať ty alebo niekto doma niečo iné a zas musíte s tým žonglovať. :) Toto je taká vec, ktorá mi nechýba. Krabicovky mám tiež doma pekné, kopec ich mám stále uskladnených v rodičovskom dome, lebo nemám na to miesto (až jedného dňa).

No a potom je tu ten faktor, že vďaka digitálnemu trhu sú hry lacnejšie, resp. idú rýchlejšie a častejšie do zľavy, sú bundles atď.. = hráč ušetrí.

A za kvalitatívnu devalváciu, že si jednotlivci, malé a veľké firmy vydávajú aj trash, tu máme zas šikovných jednotlivcov, indie štúdia, AA tvorcov alebo veľkých tvorcov, ktorí si strihnú menšiu hru a sú to skvosty, ktoré by bez digitálnej distribúcie nikdy nemohli vzniknúť alebo sa predávať inak, než lokálne v oblasti vydania.

Inak je to za mňa skôr debata, ktorú by som prebral pri pive (veľmi dávno sme neboli), tak to ber ako také pošťuchnutie z mojej strany, aby sme sa po dlhej dobe stretli. :)

EDIT: a ešte vždy ma neskutočne štvalo patchovanie, updatovanie hier. Keď sme nemali doma internet, tak som musel chodiť s disketami alebo neskôr s cd-rw ku kamarátom alebo tam kde internet mali, prípadne neskôr usb stick a stiahnuť si to. Keď už sme ho doma mali bol pomalý a trvalo to a potom som musel dávať niekoľko patchov po sebe v špecifickom poradí, ak je to hra, ktorú som práve nainštaloval, lebo ak nedám najprv patch 1.1, potom 1.1.2 potom 1.2 atď, tak mi to inštaláciu nedovolí alebo tam bude nejaký error.

A ja človek najprv unavený zo školy, potom z práce, som sa chcel hrať a nie robiť si it technika ešte aj doma. Ten autoupdate digitálnej distribúcie je luxus, ktorého sa už fakt nechcem vzdať.
@Garion (13.09.2023 14:00): děkuji, jak právě zdůrazňuješ to slovo vytvořit, tak tím asi myslíš právě, že to neplatí pro stahování, že? Takže jakože dejmetomu si to můžu vypálit CD-R, když mám original CD, ale už není halal si to samé stáhnout :-)
@Tulareanus (12.09.2023 21:56): Myslim, ze tu toho bolo povedane hodne, ale okrem ineho strasne devalvoval hodnotu hier, presytil trh strasnym trashom a naucil deti, ze digitalne je dobre (co uz z principu nie je). Takze ano, urcite nieco pozitivne priniesol, ale celkovo vnimam (a vzdy som vnimal, uz od zaciatku) Steam ako zlu vec :)
@Dan9K (13.09.2023 12:33): Logicky to dava smysl, ale pravne je to slozitejsi. Muzes si pro svou potrebu vytvorit kopii, ale nesmis pri vytvareni kopie obchazet zadnou ochranu proti kopirovani, coz si samozrejme v aktualnim tisicileti absolutne protireci a je otazka, jak by ktery soudce klasifikoval stazeni/pouziti cracku jako obchazeni ochrany. Realita je, dle meho, takova, ze v CR by za to nikdo obvinen nebyl, pokud to neni v kompetenci EU soudu (coz si myslim, ze aktualne neni).

@Malignus (13.09.2023 12:53): Ani hru z fyzickeho nosice nesmis hrat paralelne na vice pocitacich, mas zakoupenou pouze jednu licenci. A pokud se bavime o Steamu, tak tam existuje neco jako family sharing, ktery ti pod ruznymi ucty dovoli instalovat hry z jinych uctu a vymaha se prave jen to, ze hrat muzes jen na jednom uctu najednou (je to aktualne myslim navazano na cele knihovny, takze uznavam, ze to neni to same, ale dost se to tomu blizi).
@Charllize (13.09.2023 13:01): Ano, obě formy distribuce mají své výhody i nevýhody. Já osobně preferuji mít doma krabicovku s médiem za plnou cenu a pak si klidně ve slevě koupit i "digitální kopii". Bohužel, distributoři se rozhodli podle toho, co je nejlepší pro ně a koncovým zákazníkům možnost volby upřeli.

@Fritol (13.09.2023 13:01): To není tak úplně pravidlem. Například co Ubisoft má vlastní distribuční platformu, ze který ti klidně hru smázne, zatímco třeba Steam či GOG ti ji ponechájí. Tudíž si myslím, že záleží spíš na majiteli distribuční platformy a jeho pozici vůči majitelům autorských práv + jeho míře inklinace k wokeismu.
@Malignus (13.09.2023 12:53): S tou hudbou to není tak úplně pravda. Hra se v takovém případě stáhne z distribuce, ale ti, kdo ji zakoupili, ji mohou hrát dál i s tou hudbou přece. Nebo jsou snad nějaké případy, kdy stažení hry vydavatel vyloženě zablokoval?

Ja mám takhle koupenou digitálně třeba Forzu, která už kvůli licencím nejde koupit, ale stáhnout a zahrat si ji mohu kdykoliv chci.
Digitální distribuce je u her v podstatě půjčování na neurčito. Mít hru na CD / DVD má obrovskou výhodu v tom, že ti ten fyzický nosič nikdo nevezme. Klidně si hru může nainstalovat a hrát táta, mám, já... Každý na svém PC. Zatímco u digitální distribuce si musíš ještě stahovat navíc další program, o kterým někdo na jih od prdele rozhodl, že nemůže běžet na více PC současně, takže si každý musí zaplatit extra a stejně smí hrát najednou jen jeden. Navíc, když nějakej veledůležitej nóbl hňup rozhodne, že třeba i jen minuta hudby ve hře začne být právně problematická, máš smůlu a můžeš si hrát max. tak s pindíkem. Tudíž nemožnost pořízení hry na disku je neskutečně zasraná sviňárna, ale chápu, že některým slabodušším stačí digitální distribuce.
@rikuhahl (13.09.2023 11:11): Ano, to se může stát u všeho, co vlastníš, ale více méně to máš ve svých rukou. To, jestli někdo někde vypne nějaký server, v rukou nemáš. Samozřejmě pokud chci hru vlastnit (a opět, nebavím se o právech, jestli mám hudební nosič toho či onoho alba taky není argumentováno tím, že hele, ale to přece nemáš, vlastníkem je vydavatelská společnost) a chci si ji zahrát i v budoucnu, přihlížím i na možnosti jakože to médium už nebudu mít na čem přehrát, protože vymře jako např. disketové mechaniky (i když jdou stále sehnat), pojišťuji si to zálohami DRM free instalačkami z GoGu a pokud nejsou na GoGu, tak na rovinu přiznám, že hry, které mám originál jen na disketách, řeším zálohami z abandonware, kde si je postahuji. V podstatě hodně krabicových her i PS1 her, které jsem nasbíral v posledních 15 letech jsem do žádné mechaniky necpal, protože jsem instalačkutahal z jiných zdrojů. Prostě jde pořád o to, že to chci mít a když tu hru hraji (z jakkoliv získaného SW na spuštění), chci ji mít podloženou originálkou. Něco jako když byla kdysi měna kryta zlatem :-)

BTW Settlers 7 jsem si koupil, že si to někdy pořádně zahraji. Nainstaloval jsem, vyzkoušel a čekal pak na vhodnou chvíli, až bude čas. No za 5 let už jsem hru neměl. Takže asi tak k té elektronické věčnosti v případě, že je hra vázána na klienta (čili si ji jen půjčuješ). V podstatě je to jako u hudby Spotify, akorát si platíš každou hru zvlášť :-)
@Ringo (13.09.2023 10:48): Jeden rozdíl ale vidím. Hra na nějakém nosiči se může rozbít, ztratit, nebo prostě podlehnout zubu času a už si ji nikdy nespustíš. Chápu tu potřebu mít svou sbírku fyzicky, mám sbírku v něčem jiném než jsou hry, ale pro “běžného” člověka fakt stačí steam, GOG a podobné služby, kde prostě hru stáhne, zapne, odehraje, odinstaluje a někdy se k ní třeba zas vrátí (případné manuály a další doprovodný věci si přečte na netu). A i ta digitální “sbírka” ho může svým způsobem hřát ve smyslu, že má ke hře přístup všude tam, kde je schopen ji stáhnout a podpořil vývojáře. A k tomu, co jsem psal na začátku. Hra v digitálu je teoreticky nesmrtelná. Dokud nevypnou proud, nebude jaderná válka a nějaký vlastník autorských práv ji nějak nezablokuje apod.

Ideální stav pro tebe je asi mít hru v nějaké pěkné krabičce, bigboxu, sběratelce, rozbalenou, abys mohl študovat ty různý knížečky a ošmatávat a “čuchat” k ní, ale v zájmu jejího dobrého stavu mít ještě druhou kopii někde v digitálu, protože to je pohodlnější na spuštění a správu (rychlá instalace, patche, různé doplňkové služby herních klientů…). Plně ti rozumím, ale samotnýmu mi opravdu stačí mít hru na steamu a prostě “jen hrát” Na fyzično mám jinou sbírku ;)
@S4TW (13.09.2023 10:54): Jistě, že je to pocitová věc, kterou má každý nastavenou jinak. Je to asi jako dohadovat se, jestli je lepší bydlení vlastnit anebo se spoléhat na podnájem. Vždy budu na straně vlastnictví než na straně nejistoty při zapůjčení. Přesto mi můžeš tvrdit, že ať už já ve vlastním anebo ty v podnájmu, vlastně ve výsledku oba bydlíme, že :-)
Bývají dnes vůbec standardně v počítačích mechaniky? :D já je neviděl už pěkně dlouho. Ten zvuk startujícího letadla je něco, bez čeho se žije docela dobře. :D
@Ringo (13.09.2023 10:48): no zatím ten rozdíl je jen v tom, že ty máš v ruce CD, krabičku, manuál a mapu... jiný rozdíl v tom (zatím) není, zahrát si tu hru můžete oba úplně stejně... teda, když budeme slovíčkařit, tak on ještě musí mít připojení k internetu, stáhnout klienta a přes to, to nainstalovat :))... pořád nevidím ten rozdíl proti klientu, tam si to taky koupíš a "máš" to úplně stejně, tu hru si zahraješ úplně stejně a můžes si jí nainstalovat na 5 compů taky...
@Eru (13.09.2023 10:39): Jéžiši... :-) Jasné, můžeme si tady začít citovat nějaké paragrafy, které vlastně určí, jestli to doma v polici mám nebo ne. Chápej, bavím se o tom, že když si koupím hru v krabici napěchovanou manuálem, případně další dokumentací a mám tam médium s herou, které mohu dát do drivu jakéhokoliv počítače, nainstalovat a hrát, tak ji mám a když mi někdo, kdo si ji koupí jen v elektronické formě řekne, hele, tuhle hru mám taky, neznamená to zdaleka totéž.

@S4TW (13.09.2023 10:47): Nepostrádá, protože nějaké floskule, které mi někdo ocituje z nějakých pravidel, nemají vliv na to, jestli si z toho nosiče hru nahraji do jakéhokoliv svého compu. Hra takhle v krabici a s nosičem s daty toho programu mi dávají tu svobodu, koupím a mám. Pravděpodobně poruším autorské právo asi už jen tím, že jsem nikdy nevyplnil a neodeslal registrační kartu :-)
@Charllize (13.09.2023 10:14): dobře, ale to zase trochu postrádá tu Ringovu vizi tu hru fyzicky mít pořád k dispozici a kdykoliv si jí zahrát... já osobně jsem nikdy nechápal něco kupovat a nechávat si to zabalené, že bych to třeba jednou za 30 let mohl prodat... jasný, že zabalený Marion na NES bude mít velkou hodnotu, ale to proto, že v té době téměř nikdo neuvažoval, že to jednou prodá a zbohatne. Dnes takových kalkulátorů bude rozhodně víc, ale vlastně díky tomu se to nikdy nestane... Nedovedu si moc představit, že si dneska koupíš zabalené GTA 5 a za 30 let bude mít nějakou zajímavou hodnotu :)

pro mě je pořád rozdíl být sběratel a být investor, ale to je jen můj subjektivní pohled na věc. U mě sběratelství znamená i to, že se s tou věcí chci pomazlit, rozbalit si jí, zapnout hru, projít manuál a tak...
@Ringo (13.09.2023 07:29): Vlastníkem hry je vlastník autorských práv. I když si koupíš krabičku s ryze offline hrou, tak se jím nestaneš. Stejně na jako na Steamu si jen koupíš právo užívat kopii hry.
Jedinej kdo by tady dokázal "zbohatnout" ze sběratelek je Virus, a to jen proto že do nich nejdřív sám narval snad miliony :)
@S4TW (13.09.2023 09:47): Cenu mají hlavně original zabalené hry. Ani to nemusí být velká rarita. Pokud by někdo měl velkou sbírku třeba ps1/NES/SNES/PC her zabalených zbohatnout by na tom mohl. Jasne, stará zabalena hra je spíš výjimka a moc jich není.

Hodně starých her obrovskou cenu nemá, nebo je nižší než při vydání. Ale tam je zase třeba koukat na růst ceny postupem doby. Ony se ty hry totiž použité prodávali v době po vydání třeba za 150 korun a když dnes jdou prodat třeba za 1200 tak to nárůst proste je. Žádná sláva ale je to o stovky procent.

Zbohatne z toho asi málokdo, pravda, ale jsou sběratelské koníčky které na tom jsou hůř:)
Nedavno jsem na yt viděl sběratele co měl doma stovky her na konzole přes všechny možné platformy a počítal jejich současnou cenu. Vyšlo mu cca 150 000 dolaru. Což není doživotní bohatsví ale solidní částka to je. Otázka je kolik za to dal samozřejmě ale pořad to je dobrá záloha kdyby bylo třeba.
@S4TW (13.09.2023 09:47): Tak jistě, protože taky vyšlo mnoho blbostí, které tu hodnotu dnes nemají ani takovou, za jakou se prodávaly kdysi. Proto jsem měl na mysli hlavně áčkovýé tituly, o které je zájem i dnes a proto vyšlo x remasterů a remaků a dostávají se i na PC. No a pořád jde hlavně o to, že mi jde o ten princip, v jaké podobě tu hru vlastním. Já to nesbírám vlastně ani proto, abych na tom někdy v budoucnu zbohatl, já to sbírám proto, že tu hru, která se mi líbí, chci mít, proto taky nekupuji vše jen proto, že to má krabici, ale chci s danou hrou mít nějaký kontakt ve smyslu třeba - dohrál jsem a byla to pecka, musím zopakovat, nebo ve smyslu - po této léta toužím a chci si ji zahrát a konečně jsem ji sehnal v krabici. Mohu ji vzít do ruky a říci si, mám to. To mi nějaký seznam na STEAMu, ale ani na GoGu, jaksi nedává. Jasné, všechny staré pecky mohu koupit na GoGu a nic neshromažďovat po policích a skříních, nicméně i ten GoG je pro mě vlastně jen jakási záloha instalačky a stejně si sháním krabicové verze i těch her, co si mohu koupit na GoGu.
Mě třeba překvapilo, kolik her je na Steamu, které bych tam fakt nečekal. Mám na mysli ty prastaré DOS hry. Na Gogu nejsou, ale na Steamu ano. Zvláštní, že se majitel práv dohodl spíše se Steamem než s Gogem, protože fakt nečekám, že uživatelé Steamu si tyto hry kupují. Takže pár takových her tam mám a jsem za ně rád, i když bych je raději měl na Gogu.
@Ringo (13.09.2023 07:29): no, ono to zase tak slavné s tou hodnotou PS1 krabicovek není. Samozřejmě je zde dost her, co seženeš za tisíce, ale poměrově se jedná o pár procent z celkového počtu. Většina PS1 krabicovek seženeš dnes za menší peníze, než byla původní cena. Jasný, máš tu nějaké jRPG, kterých ovšem na západě vyšlo třeba jen pár kusů, nikdy se vlastně nedostali do slev a jejich cena tak nikdy neklesla pod 1500 a dneska je seženeš třeba až za 4-5000 (nebavím se o úplných extrémech), nicméně s ohledem na inflaci jsi pořád tak nějak na svém bych řekl... Jako asi takhle, z 20 krabicovek stejně nikdy boháč nebudeš, leda bys měl fakt extrémní štěstí na ty vůbec nejvzácnější kousky... a že cena poroste? jako asi jo, otázka je, jak moc vzhledem k inflaci a jak moc bude v budoucnu zájemců to vůbec koupit...

Přijde mi, že sběratelé (sám jsem sběratel) dávají těm krabicovkám větší hodnotu/váhu, než ve skutečnosti mají... nedávno jsem třeba za 2500 koupil Eye of Beholder 1 a 3, což asi odpovídá tomu, kolik bych za to dal původně a to jsou přes 30 let staré hry...
@AlieN (13.09.2023 00:25): Podle mě špatně chápeš, co já píši. Když se někdo honosí sbírkou her na STEAMu, tak jen upozorňuji na to, že je bezcenná s ohledem na to, kolik po letech stojí např. taková PS1 hra, která na tom STEAMu je taky, nemluvě o PC big boxech her, které se poslední dobou dají sehnat elektronicky nejen na GoGu, ale i na tom STEAMu a je to dáno formou toho vlastnictví té hry. Hra na STEAMu je v podstatě forma zapůjčení (a chápu, že někomu to tak stačí), fakticky nemáš ale nic, jen tu možnost si to zahrát (i to chápu, že to takhle mnohým stačí). FF7 bude v PS1 verzi dražší než FF7 na STEAMu. Přitom řekněme, že na hraní to opravdu nemá vliv a jde o tu fyzickou vs virtuální formu, u které cena zákonitě poroste, jak budou tyhle fyzické kusy ubývat na trhu. To jen jedno z hledisek, které jsem uváděl. Další hledisko je to, že nehledě na sběratelskou hodnotu, já chci každou hru mít fyzicky, občas rád sáhnu po hře, kterou jsem dohrál, prohlédnu si cover na obale, vzpomenu si jak byla fajn a přivede mě to třeba k tomu, že si ji znovu nainstaluji a zahraji. Ve virtuálním senzamu stovek her se prohrabuji fakt málokdy, kolikrát už ani nevím, co tam mám.

Co se týče krabiček s hrami vyžadujících klienta, tak to už v podstatě nejsou krabicovky. Sám mám bohužel zkušenost s UBIsoftem, který mi z klienta odstranil Settlers 7 Kingdom edici, kterou jsem si poctivě zakoupil v kamenném obchodě v krabičce. Tohle beru za podvod a ne za krabicovku, pokud ti ji navíc někdo vypne, tak tě v podstatě okradl a nemáš nic, můžeš to hodit do koše. A navíc bych upřednostňoval v těchto případech výraz retail box nebo plastová krabička, protože pod výrazem krabicovka se myslí hra, která vyšla v kartonové velké krabici.

A co se týče dnešních krabiček - uvedu příklad - když jsem si koupil 2DS, hry jsem si zásadně kupoval v krabičce, nikoliv z jejich virtuálního shopu. Přesně z důvodů, které jsem uváděl a není to o těch raritkách, ale o volbě formy vlastnictví hry s bonusem, že u fyzické ti ta cena časem poroste. Naštěstí u těch konzolí ta média ještě jakž takž stále běží i ve fyzické formě. Když mi pak někdo řekl, koupil jsem si tuhle a tuhle hru přes shop, bez krabičky, přišlo mi to, jakoby si nekoupil nic, jen si zaplatil možnost si hru zahrát. Budiž Nintendu k dobru, že sis hru stáhnul na kartu a zůstala ti tam.

Stále se jinak bavím o tom, jaká je forma distribuce a co je na ní špatně a za špatné považuji vytěsnění fyzické formy her. A když mi někdo argumentuje - ty si dál kupuj krabicovky, No rád bych, ale seženu na PC dnes big box hry Disco Elysium?
No pěkne to teď bylo videt v Rusku jak snadno lze přijít o digitální přístup k herním věcem.
@Ringo (13.09.2023 00:04): " nebavím, se o raritkách " No právě o raritách se bavíš, přesně tohle jsou ty krabicové hry na PS1 v hezkém kompletním stavu, přesně to je ten tvůj Kulhánek. To jsou muzejní kusy, to nepotřebuješ na to aby sis tu hru zahrál, nebo knihu přečetl, ale na to aby ses díval jak hezky vypadá na poličce. Sehnat si je můžeš levněji, což každý hráč udělá, prachy za tohle dává navíc jen sběratel.
Srovnání s knihami je úplně mimo, číst knihu z papíru a z displaye je úplně jiné, to je jako hrát hru na televizi vs hrát ji na emulátoru na mobilu. Nejsem indiferentní vůči tvému hateu na Steam, DRM a podobně, taky mám radši GoG, ale když už tak to kritizuj smysluplně.

A krabicovku ti vypnou když je to třeba nějaké Diablo, nebo spousta jiných novějších her, které potřebují připojení k tomu aby fungovaly nebo se aktivovaly. Pak ti zbyde krabice doma leda tak jako těžítko. Je to shit, ale je to realita (která se tě netýká protože hraješ jen hry 30 let staré, heh).
@AlieN (12.09.2023 23:26): Srovnávám formu vlastnictví her, tak jaképak nesmysly? Seznam her v tabulce knihovny na STEAMu prostě hodnotu hry v krabičce nebude mít, i kdyby ses na malinké nudličky rozkrájel :-) A nebavím, se o raritkách, které jsou dnes mimo dění, když vycházejí jejich remastery na nové platformy. Krabicovku mi může vypnout maxiálně to, že mi nepustí proud nebo mi odejde počítač/konzole a nebudu si moci kupit nový. Pokud mám médium a zálohy pro případ, že originál médium nějak odejde věkem, tak mi v případě krabicovky nikdo nic nevypne, pokud se teda nebavíme o dnešním stupidním přístupu, že v té krabičce ta hra není, ale můžeš si ji přes klienta na základě nějakého kódu teprve stáhnout a nainstalovat (což je mimochodem další zhovadilost STEAMu.

@Zx Atari 500 (12.09.2023 23:41): Tak jasné, můžeš třeba virtuálně sbírat i obrázky známek a jakou hodnotu budou mít, víme :-) BTW já se ničím neopájím, fyzická věc hodnotu má. Takže opájí se opravdu ti, kteří si myslí, že tu hodnotu má něco, co mají na seznamu v knihovničce nějakého klienta. Jinak uveď mi příklad vypnuté hry na STEAMu za 50 000, to mě docela zajímá (míněno fakt vážně).

@Paul (12.09.2023 23:44): Já se nedivím, za tím srovnáním v rámci výsledku pro hráče samotného si stojím s tím, že ten warez si mohu aspoň zálohovat a zahrát i za 30 let třeba pod nějakým emulátorem kdykoliv a kdekoliv :-) Zbytek v pohodě, já od počátku píši, že tohle má každý nastaveno jinak.

A tím bych to ze své strany ukončil, řekl jsem k tomu vše, Zase bojuji boj někoho jiného. Mick The Mage vykopnul, nahrál mi a já míč teď předávám dále :-)