Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Všeobecně o DH

@Ringo (06.12.2022 23:17): Psala jsem v návrzích na nové funkce, ale nikdo nereagoval :(
Zkopíruji tedy ještě sem, třeba když nás bude víc, tak to prosadíme.

"20.11.2022 23:23 @ Memphis : Když už jste u toho přidávání nových žánrů, co přidat jasně definovaný subžánr taktických RPG pod RPG? Hry jako Jagged Alliance, Final Fantasy Tactics, FFXII Revenant Wings, Tactics Ogre nebo Fire Emblem jsou tu nesjednoceně jako RPG + strategie nebo strategie + RPG...

Nebo aspoň přidat možnost si vyselectovat hry, co mají konkrétní hlavní žánr a sekundární žánr, ať se to dá nějak hromadně sjednotit."
Nevím, jestli to třeba někdo už nezmiňoval, ale když už se tak rozsekaly ty žánry do dalších pod kategorií, tak by asi nebylo špatné přidat k RPG žánru možnost rozlišit Japonské RPG (RPGčka ve stylu Dragon Quest, Final Fantasy atd.) a pak Tactical Role Playing Games (hry typu Tactics Ogre, Final Fantasy Tactics, Shinning Forces, Fire Emblem atd.)
@Psyx (18.11.2022 18:01): @Drekt (18.11.2022 19:44): Je to stále v plánu, nicméně jsme se rozhodli tuhle potřebu vyřešit hned, než se stále odkazovat na plánovanou funkci. Některé ty věci už hodně chyběly a chceme aby DH v tomhle ohledu sloužila lépe už teď. A až na věc přijde, tyhle nové žánry pomohou i zmíněné transformaci na štítky.

@Fritol (26.11.2022 15:58): Díky za podněty, jsou vítány - až se toho zase sejde více, budeme se tím zabývat. Jinak se zánikem žánru "dětská" se počítá, všechny ty hry se později vrátí do svých původních žánrů a dá se jim štítek "pro děti" (či tak něco), přesně kvůli těm problémům a nekonzistencím co zmiňuješ. Jinak jak se toho teď měnilo a zařazovalo hodně, tak určitě došlo k nějakým chybám, rádi schválíme opravy!
A už jde vyhledat třeba hry co jsou dungeony? Jako v pravem slova smyslu, ne jako ze mi to najde dungeon crawler kde se slučuje kde co.
@Memphis (18.11.2022 12:59): Měl bych ještě dodatečně pár výhrad, které jste možná nezvážili a nebo jo, ale zavrhli.

Co shoot 'em up? Velmi rozšířený žánr, především na starších konzolích jsou shmup her stovky, možná tisíce. Na steamu mezi indie vývojáři taky poměrně rozšířený žánr i dnes. Rozhodně by zasloužil mít vlastní žánr i zde.

Pak by bylo fajn rozdělit bojové hry. Když chci vyhledat bojové hry jako DMC nebo Bayonetta, tak nechci vyhledávat hry jako Nekketsu, tedy beat 'em up hry. A stejně tak nechci vyhledávat "versus" hry jako Tekken. Nebylo by dobré tak mít "Akce - bojová" (což máme teď) právě pro hry jako DMC a pro beat em up hry a versus bojové hry mít vlastní žánr "Bojová - beat 'em up" a "Bojová - versus" nebo tak nějak? Rozhodně by to z hlediska vyhledávání dávalo větší smysl a databáze by plnila trochu líp svůj účel.

Osobně si myslím, že tyhle zmíněné žánry je zde mít mnohem důležitější, než tu mít rozdělený třeba hokej a golf, protože to množství her je nesrovnatelné.

A poslední věc, na kterou jsem si myslím stěžoval už když jsem byl v týmu a nějak se tehdá řeklo, že se daný žánr se štítky zruší, je "Dětská". Tenhle "žánr" je blbost, protože nelze určit, která hra je pro děti a která ne. Proč je Gigantosaurus dětská hra, ale Jak vycvičit draka nikoliv? A jediný argument, proč by tyhle hry měly být dětské je, že jsou dle animáku pro děti, ale z jakého důvodu pak není Spyro dětská hra? Protože neměla animák? A reálně je Pilgrims pro děti víc friendly hra, než Ratatouille. Proč tedy Pilgrims není dětská hra dle DH?

edit: A ještě druhá poslední věc. :D Všiml jsem si, že jak jste začali hojně upravovat žánry teď, tak jste tu nasekali mrdu chyb imo. Ne všechno, kde hraje hudba, je hudební hra a ne všechno, kde jsou karty, jsou karetní hry. Na Where Cards Fall není nic karetního. Že tam pro překonání překážek klikáte na karty, ze kterých se stane karetní domeček neznamená, že to je karetní hra. Nemá to vůbec žádný karetní systém. Ty domečky by mohly vznikat klidně z Lega a nic by to neměnilo. Stejně tak Sayonara Wild Hearts není hudební hra. Gameplay se nijak nepodřizuje rytmu. Že tam jsou grafické efekty do rytmu hudby nijak neovlivňuje hratelnost. Dávejte si na to bacha. Hlavně tým až to bude schvalovat.
Saints Row 2 a 3, GTA: San Andreas, popř. i jiné hry, mají nyní uvedeno jen third person akce. Závodní - nezařazeno je u Just Cause. Ale obecně je toto nové koncipování automobilových her sporné, neboť u jiných simulátorů zůstalo to předešlé označení.

Adventury, z té definice, co tu byla zmíněna, vyplývá, že ji splňuje i The Talos Principle. Já vím, že do adventur přemýšlení patří, ale je to dále podmíněno i rozhovory a průzkumem. Takže označení logická - nezařazeno by muselo být tam, kde není splněna definice adventur.

Oktagon bude nejspíše tahová strategie, s tím nemám problém. U Darkened Skye se asi jeden žánr musí ubrat.
No vidim ze diky pridani novych podzanru se sprava databaze pekne zahlcuje. Snadna cesta jak si nahrabat body...
Stitky by byli lepsi reseni. To ted je dejmetomu 50 sportu, to bude 50 sportovych podzanru? Spatna volba.
@Pluto (18.11.2022 22:41): definice se mi líbí :-)

No v LBA skáčeš po plošinkách :-) Ale je fakt, že spíš v LBA 2 byly vyloženě části, kde se skákalo z plošinky na plošinky, ty třeba zároveň i jezdily a tak...
@Dan9K (18.11.2022 22:05): Tak samozřejmě, že každý vnímá žánry trochu jinak. Co se adventur týká, mě se líbí tato definice:

Adventure games are interactive player-guided stories of exploration, investigation and discovery whose primary motivation comes from uncovering further narrative and/or solving integrated puzzles.

More simply, the genre is built upon three essential pillars: exploration, story and puzzles. An adventure game can get away with utilizing only two, but any game with just one, or heavily supported by other pillars instead (combat, platforming, stealth, stats, resource management, etc.), has really become something else.

Kde jsi přišel na to, že by LBA měla být plošinovka? Když je Diablo izometrické, tak je to taky plošinovka?
@Pluto (18.11.2022 20:44): no, taky píšu, že bych u některých her spíš volil přehodnocení zařazení do žánru.
Pak to zase naráží na etymologii, ty pravděpodobně vnímáš adventury jako souběh určitých herních mechanik, pravidel a zvyklostí a někdo se zase může odpíchnout od toho, že adventura = dobrodružství a tím pádem je Tomb Raider největší adventura :-)

Pak můžem začít řešit i 3D adventury, respektive walking simulátory, které jsou vlastně taky v reálném čase a taky umějí být akční.

ale jasně, akční adventura je prostě fusion žánr s nekonečným množstvím variací, ale pak můžem dát úplně stejně i RPG do akčních her, minimálně ty v reálném čase. Proč není třeba Diablo akce, že :-)

Za mě je hlavní problém vlastně ten, že skutečné akční adventury tento žánr mají obvykle až jako druhý v pořadí, kdežto hry, které mají akční adventuru jako první v pořadí jsou vlastně úplně normální third person shooter s trochou větší akcentací příběhu.

btw. LBA je rozhodně spíš plošinovka než 3D adventura. Vždyť je to izometrický :-)
@Dan9K (18.11.2022 20:19): Tak zrovna u této změny jsem já strašně rád, protože takto spadaly do adventur (byť akčních) právě věci, které s adventurou nemají mnoho společného (právě jako zmíněný Tomb Raider). A hodně mě to iritovalo. Tímto krokem se to hodně zlepší.

U Little Big Adventure i dalších podobných her by se to dalo vyřešit tím, že to bude uvedené jako kombinace žánrů 3D adventura a akční adventura, což přesně odpovídá charakteru hry (mimochodem, současná kombinace u LBA v podobě 3D adventura a plošinovka je úěkný úlet, nejspíš překlep).
@Memphis (18.11.2022 12:59): teda ale ta akční adventura, je to úplně rozumné? Aby akční adventura nebyla v adventurách? Jsem dost proti, i když teda nic nezmůžu. Spíš bych některé konkrétní hry z akční adventury vyřadil a zařadil je do TPS, než dávat všechny akční adventury do akcí.

Je to problematické, některé akční adventury jako je starej Tomb Raider jsou de facto logické TPS, pak jsou věci typu Alone in the Dark, kdy je to fakt skoro ryzí adventura a v akcích to podle mě nemá co dělat. Pak jsou věci jako Little Big Adventure, který je pro mě etalonem akční adventury, kde je prostě všechno a je to nezařaditelné (teď jsem si všiml vtipné věci, že Little Big Adventure jednička ani nemá akční adventuru uvedenou a dvojka ano, což vůbec nedává smysl, když je gameplay totožný). Pak jsou hry jako Outcast, kdy je to de facto open world RPG bez vylepšování postavy.

Také nesouhlasím s tím, že karetní hry jsou logické hry. To s tím nemá nic společného. Jsou to jakože spíš strategie s obrovským prvkem náhody, než jakkoliv logické hry.

Ostatní ok, ale tohle (zejména první věc) mě teda dost pálí. Další minoritní důvod, proč si myslím, že tato změna není šťastná, že pak je skoro každá hra "akce" a dost to devalvuje pak ty grafy, co máme v profilech. Každopádně nechápu důvod zrovna téhle konkrétní změny mého pravděpodobně nejoblíbenějšího subžánru :-)
Spíš bych uvítal redukci žánrů, všechny podžánry snad měly řešit štítky? Nebo to je první náznak, že od štítků upadlo? :)

Logické hry můžou být v pohodě bez podžánrů. Většina her pod logickým rychlíkem se dá zařadit do arkád a karetní imo patří spíš do strategií k deskovkám (obzvlášť deckbuildery). 

A například sportovní by byly v pohodě bez podžánrů taky. Jen manažerský podžánr bych přendal do strategií, ke všem ostatním manažerským hrám.
V tomto případě tam čárka samozřejmě být má.

"je to, jako byste sebrali" - obě části mají vlastní sloveso i podmět, jsou to tedy samostatné věty.
já se teda hrozně omlouvám, že jsem rozjel takovouhle diskusi, to nebylo v plánu :D
Jinak ta čárka tam bude každopádně, jelikož se jedná o vedlejší větu přísudkovou (nahrazuje část jmenného přísudku se sponou).
Urcite se najde nekdo, kdo ma vystudovanou cestinu, takze tady jen vlastne plkame :) Kdyby tam to vlastne melo byt, ta carka se mi tam nelibi, pokud vlastne odstranime, citim to spise naopak.
@Dan9K (13.11.2022 15:09): Ano, v neformálním textu je to tolerovatelné :) Ale zas je problém v tom, že slovo "jakoby" je taky vycpávkové, a i když v tomto kontextu se nejedná o vycpávkové slovo, tak foneticky po sobě znějící slova "vlastně, jakoby" už čtenáři mohou vnímat jako vycpávková :)
@USER47 (13.11.2022 15:14): Věta hlavní je „Ve chvíli (…) je to vlastně“, do ní je včleněna věta vedlejší, za ni je připojena spojkou „jako“ další věta vedlejší. Věty vedlejší se oddělují čárkami.
Tak ještě jednou: „Pokud spojka jako uvozuje celou větu, čárku píšeme.“

Žádný „vlastně“ s tím nemá co dělat.
@Tainaru (13.11.2022 14:50): ale plní to ten účel, když chceš mít komentář jakože méně formální, jako by (už zase!) ti to někdo vyprávěl :-)

Takže pokud tam to vycpávkové slovo dám, je tam čárka a když ne, tak tam čárka není? :-) Vlastně bych mohl dát tu čárku ještě před to vlastně, ne jen po něm :-)

no tak to nakonec je zapeklité.

mělo by to fungovat jako fotbalový VAR, když se na tom 10 lidí z 10 neshodne a není to zcela zjevna situace, jsou možné obě varianty a záleží na výroku pisatele :D
"Vlastně" je zbytečný slovo, který v tom souvětí nemá žádnou velkou roli. Pokud ho vyhodíš úplně, je pak zjevný, že čárka před "jako byste" bejt nemá.
Cože?

@Dan9K (13.11.2022 14:21): Čárka se tam samozřejmě píše.

Jinak se jedná o podmiňovací způsob, takže správně je pouze „jako byste“, „jakoby jste“ vyjadřuje zdánlivost, „jako by jste“ je tzv. hyperkorektní, považuje se za chybu.
Souhlasím s předřečníky. Btw na škole mě to tuším učili tak, že když si můžeš říct ve větě "jako kdyby", tak se "jakoby" píše zvlášť. Zatím mně tahle pomůcka fungovala a dotyčný kantor byl jazykovědec. Tak snad to nepíši celou dobu blbě. :)
jakože OT, ale potřebuji to do komentáře. Řeším specifický pravopisný problém, má být "jakoby jste" nebo "jako byste" nebo "jako by jste"? Všechno mi přijde divný :-) Ono se to určitě liší v závislosti na kontextu, tak ho přikládám: kontext: Ve chvíli, kdy je vám přehrána nová sekvence tónů, je to vlastně, jako byste sebrali nový předmět do inventáře v klasické adventuře.
@Jab (10.11.2022 11:24): Tá IP adresa ak sa neopakuje u už zaregistrovaných alebo minulých zabanovaných inak nemá žiadnu výpovednú hodnotu. Na dh chodia ľudia aj zo zahraničia alebo cez proxy a kopec internetových prevádzkovateľov dáva ľuďom dynamické ip adresy, čiže tie sa aj tak menia.

Aby mal mail správny formát, to je súčasťou registrácie. Ale čo tam už má napísané a aký je tvar, na to nikde nemáš guidelines, veľa ľudí má často dosť random emaily, ktoré si vymysleli narýchlo v danom momente tak, aby email nebol zároveň ich vlastným menom.

No a ešte je problém aj v tom, že delay spôsobený ručným overením, by mohol odradiť ľudí od registrácie/používania.

Google recaptcha je pre daný formulár lepšia voľba.
Poslední dobou se tu rozjíždí fake/bot účty co spamují do diskuzí odkazy pochybného charkteru, není v plánu nějaká captcha při registraci?