Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Software

Po několika nevydařených pokusech o instalaci posledního updatu Windows 10 jsem se na to vykašlal... a po pár dnech se update úspěšně uskutečnil sám od sebe. Tak jsem zvědav, jestli to k něčemu bude...
Mám soubor s citlivými daty (osobní údaje,výplatnice atd) a chtěl bych ho zaheslovat. Jak to mám udělat?
@Gordon (22.08.2019 19:14): Ne, desítkama to fakt není :-) Na něco jsem asi zapomněl, ale nevim na co. Všechny předchozí kompy měly gpu, tohle jede přes grafický jádro cpu - nevim jestli se k tomu nemusí něco dotáhnout. Zvuk je pro mě taky záhada.
Hoj, už jsem zoufalej. Kámoš mi dal do správy jeho letitou plečku - HP 620. Po instalaci W10 nemakaj videa na yt, filmy se sekaj a nefaká zvuk. Driver Booster a SlimDriver hlásí veškeré ovladače aktuální, je tam flash player... Pohání to Intel Pentium T4500 s grafickým jádrem Mobile Intel 4 Series. Trošku nechápu :-/
Na internete sa nedávno objavil program, ktorý dokáže verne napodobniť hlas Jordana Petersona, viete si predstaviť, aké následky to bude mať v budúcnosti, keď sa takáto technológia zdokonalí?
@Fingon (20.08.2019 17:04): nevydýchal jsi ty dlaždice co? Škoda, protože v jádru je W8.1 velmi dobrý, bezpečný, a na rozdíl od Windows 10 také odladěný systém.
Aby taky ne když na jeho jádře běží drtivá většina serverů s Windows Server 2012/R2.
Mě dokonce pod ním jedou Jane's letecké simulátory co za boha nejdou na W7 SP1 spustit.
Jinak samozřejmě Hyper-V pro virtualizaci máš od Windows 7. Pro Tvoje účely bude stačit cokoliv na virtualizaci. Klidně tam dej Linux distribuci (pokud pod ním zprovozníš veškerý HW) a Windows XP/98 do virtuálek.
Mimochodem většina věcí mě lépe běží pod Windows ME, než W95/98/98SE. Nicméně já používám originál železo (Intel BX440, PIII 650).
@Fingon (20.08.2019 14:21): pamatuj si, že výrobce notebooku má vždy perfektně odladěné ovladače na OS v době kdy je notebook na trhu. Později sice obvykle podporuje novější OS ale ovladače už nejsou tak doladěné.

Ovladače grafické karty nemusíš nutně instalovat ty od výrobce tvého notebooku ale i ty přímo od Intel, Nvidia a AMD. Běžně to tak dělám, protože výrobce notebooku sere později na jakoukoliv podporu a hlavně nové GPU drivery. Takto lze instalovat i drivery chipsetu, zvukovky, apod.

Na starším notebooku mám raději Windows 8.1, než Windows 10. Zabírají méně místa na disku a žerou měně RAM.

V určitých edicích Windows OS jako Proffesional nebo Enterprise, Ultimate apod. máš možnost doinstalovat feature Hyper-V a virtualizovat.
Nevidím pro to ale žádný důvod, skoro cokoliv se dá rozjet v Dosbox nebo v režimu kompatibility a trochu toho kouzlení okolo jak jsem např. popsal u Command & Conquer v zajímavostech.
@Kwoky (20.08.2019 13:50): hlásí mi to hlavně 0x80070005 - access denied. Teď na to kašlu, zkusím to za měsíc, dva.

EDIT: Linux jsem měl zapnutý jednou virtualizovane, tak nevím, ale dá se obecně říct, že méně náročný na běh, než Windows 10 (vím, že existují mraky distribuci).

Vyplatilo by se u slabšího /staršího stroje zbavit se win10, dát nejakou malou distribuci a jet win 95/98/xp virtuálně?

A ještě jeden software dotaz : je normální, že přes scummvm jede ta samá hra plynuleji, než přes dosbox?
@Garret (18.08.2019 16:45): zatím nemám licenci :-) ale zrovna dneska jsem si říkal, že je čas si nějakou opatřit pro potřeby pozdější virtualizace. Před časem jsem si sehnal xp a 98SE, asi nejlepší bude Win7pro 64 bit. Oem klíče jsem viděl za 10 Euro, to je za pusu, spíš mě trápí otázka, jestli bych neměl radši shánět retail. Mam strach, že mi to v budoucnu nepůjde aktivovat.
@Garret (18.08.2019 13:20): večer jsem opravil a přes noc zase spustit update. Ráno přijdu, laptop vypnutý. Po zapnutí vidím, že proběhlo jen 35%. Pak se spustila instalace, ta zas po čtyřech hodinách dojela někam k 95% a zase fail. Kašlu na to.
@Fingon (17.08.2019 19:09): Hmm, tak co jsem našla k Toshiba a may 2019 windows 10 update je +/- doporučení ten update neinstalovat vůbec, lol.

To mi připomíná poslední verzi iTunes, která zabraňuje synchronizaci s PC, takže pokud občas potřebujete např. připojit počítač přes mobil, nezbude vám než iTunes zase hezky downgradovat, protože už s nejnovější verzí se nepřipojíte.
Snažím se upgradovat Windows 10 na verzi z května (190x). Instalace přes noc - neúspěšná.
Zkusím to dopoledne - po čtyřech hodinách failne na 94%.

Tak to zkusím manuálně, nejdříve pres Windows update troubleshooter, po restartu notebooku se neděje nic. Tak že to stáhnu a spustim manuálně. Probíhá stažení, příprava, instalace, pak se otevře okno nové, přes celou obrazovku, a jede instalace od nuly. Ta zatuhne na 57%, dlouho se nic neděje, ale ukazatel se pořád točí. Zkusím, jestli jde alt-tab - a vidím že ta původní instalace běží paralelně a je na 96%. Co z toho bude, netuším. Ta druhá nabídla abort, tak jsem abortoval, ale jestli to Windows přežijí...
@valcik (13.08.2019 18:36): Jsem myslel globalne. Pouzivam Incognito Adblocker, ale zkusil jsem i ostatni a stejny. Zas to tam nejak postelovali. Nebo mam zas nejak doj... cookies a podobne. Budu se na to muset mrknou dukladneji.
To je nejaká featúra Windows 10, že software mi podľa toho akú mám zvolenú v systéme klávesnicu ukazuje aktuálne znaky klávesov, napr. spustil som Deus Ex MD so slovenskou klávesnicou (nechtiac) a v GUI mi ukazuje pri zbraniach namiesto skratiek 1234... +ľšč alebo Indesign mi tak isto ukazuje v klávesových skratkách namiesto "/" znak "ú" atď, to som si vo W7 nikdy nevšimol, že by robilo.
@SilentWolf (05.08.2019 15:17): A proc by to neslo? Dost mozna jednodussi nez napsat keylogger :) (Rychly Google search, nevim, jestli to API dela presne tohle - https://docs.microsoft.com/en-us/windows ... ser-getclipboarddata )

@Cobot (05.08.2019 15:18): Hmm, mozna jsem to v rychlosti spatne nasel - koukal jsem asi na prolomeni hesla, ne na prolomeni komunikace klienta s routerem. Vypada to ale, ze lze vnutit nejaky vlastni certifikat - https://www.krackattacks.com/ - potom uz neni treba nic prolamovat.

@valcik (05.08.2019 16:17): Je tam jeste ten (ne)trivialni krok vnuceni vlastniho certifikatu klientovi jako duveryhodneho, jakmile zvladnes tohle, nemusis vlastne ani byt na routeru, lze to udelat i treba ciste jako malware do PC. Takhle je to mozna jednodussi na provedeni :)
@Garion (05.08.2019 14:57): ...podvrzeni nejakeho HTTP zdroje ... tohle je zajímavé a řekl bych i že dost reálné. Jinak myslel jsem, že WPA2 je stále bezpečné.

Teď o víkendu jsem řešil takovou blbost, že jsem kvůli chromcastu dal někomu heslo do domácí wi-fi. (O režimu hosta jsme se dočetl až později). Načež jsem se dozvěděl že dotyčná má v telefonu nějakej vir (browser se furt někam přesměrovával). Takže se v domácí síti najednou připojio zavirovaný zařízení. Heslo k wi-fi jsem už změnil. Ale trochu lenost v tom byla. Asi jsem ale moc paranoidní.
A pomůže aspoň minimálně když si zas zaplatím eset? Podle mě je k ničemu, ale klidně mě vyveďte z omylu..

Jinak keylogger asi padá v případě že 99% hesel kopíruju, ne? Není možné aby šlo vydolovat to, co si zkopírujeme co schránky, nebo jo?
@Cobot (05.08.2019 09:26): Na WiFi bez hesla urcite zacne zabezpeceni neni, takze odposlouchavat v nekterych pripadech muze kdokoliv, kdo je k te siti take pripojen. WiFi s heslem ma pravdepodobne WPA2 sifrovani (lze overit i v telefonu po pripojeni na WiFi), ktere take uz neni kdovijake a lze si s tim pohrat, ale zajistuje to alespon nejakou minimalni formu zabezpeceni (tedy nezvladne to kazdy, ale treba kazdy sty). To se bavime o sifrovani komunikace s routerem obecne.

Potom samozrejme hraje roli sifrovani zdroju, kam chodis. Internetove bankovnictvi uz je ted vseobecne (doufam) na HTTPS a tam jsi docela v pohode kdykoliv ve smyslu prenosu dat (hesla).

Co se ti ale dle vyse uvedeno stane na WiFi bez hesla o dost snaze je podvrzeni nejakeho HTTP zdroje a pres nej si "nevedomky" stahnes/nainstalujes/spustis treba nejaky keylogger. V tom pripade ti uz HTTPS nepomuze, neni problem v tom pripojeni samotnem, ale je kompromitovane tvoje zarizeni skrz nejake jine zarizeni v "tve" siti.

Ale obecne je to ve skutecnosti docela obtizne tema, vyse uvedene ber hodne zjednodusene :)
@Cobot (05.08.2019 09:26): K nezaheslovanému hotspotu by som sa nepripájal vôbec. Tam, kde si musíš od prevádzkovateľa vypýtať prihlasovacie heslo, máš aspoň istotu že sa nepripájaš na rogue hotspot, ale bez VPN sa aj tak musíš spoľahnúť na serióznosť prevádzkovateľa hotspotu.

@SilentWolf (05.08.2019 09:48): Keď sa k internetu pripájaš cez svojho mobilného operátora je to omnoho bezpečnejšie, všetky prenášané dáta sú zašifrované. Pre istotu ale zakáž v nastaveniach telefónu automatické pripájanie k dostupným wi-fi hotspotom.
@SilentWolf (05.08.2019 09:07): sms už prý v mobilu bezpečná není. Při trochu normálním používání je to asi málo ppavděpdobné, ale aplikace, která má přístup k sms není žádná rarita. Nedávno jsem četl článek, že aplikace získávají práva i když jim to vysloveně nepovolíš. Android je prostě děravej.

@Jab (05.08.2019 09:09): No jo jenže tohle už se právě dneska řeši moc nedá mít dvě zařízení. To mám nosit dva telefony? Dřív když člověk obshluhoval banku primárně na PC a ověření řešil mobilem, tak to šlo. Dneska? 90% operací dělám na mobilu. Navíc jak jsem psal otisk prstu pro mě není zabezpečení. Podle mě to lze řešit asi jenom pojištěním karty a rozumným limitem pro platby.

@valcik (05.08.2019 09:20): tohle mě vždycky zajímalo. To ale znamená nepřihlašovat se na žádný wi-fi ne? Nebo existuje něco jako bezpečný veřejný hotspot?
@SilentWolf (05.08.2019 09:07): Jako i s tím lastpassem fakt? To bych fakt projel avastem počítač po restartu (před naběhnutím windows).

To dvoufazové ověření má opravdu primárně smysl, když k němu používáš dvě různá zařízení. Čímž neříkám, že to občas sám nepouším. Ale třebas banku, která ověření chtěla až při platbě (nikoliv při přístupu na účet), jsem zrušil.
@Cobot (05.08.2019 09:02): právě o bankovnictví mi jde, stále mi chodí SMS, ale nějak si nejsem jistý naprostou bezpečností.

Ono přijít o steam a pročistit si tak backlog by nebylo zrovna na škodu. :D když to řeknu takhle blbě.

Třeba je chyba logovat se do stránek na mobilu (a mít třeba to dlouhé heslo nějakou dobu v "ctrl+c"? Není třeba naopak tohle bezpečnější než to opisovat? Mám zas zvážit eset? Mám radši koupit trezor a vše uvalit za zlato? :D :D

Je to blbé, nedávno jsem to půl dne řešil, instaloval ten lastpass a generoval taková hesla a teď tohle.
@SilentWolf (05.08.2019 08:54): jakože někdo uhodl heslo vygenerované lastpassem? To mě přijde celkem nemožný. Nemáš v kompu keylogger?

Já už už chtěl last pass používat a asi tomu ještě šanci dám. Ale jsou situace kdy heslo a to i do nekzerejch dulezitejch služeb potřebuju znát z hlavy. Ale trochu si myslím, že je to spíš že s tím neumím. Třeba to řešení má. Zatím kde to jde používám authentikator. Což mi vyhovuje. Ale zas ztráta mobilu znamená o to větší problém.

Mě se zas nelíbí jak jsem rezignoval na ochranu bankovního účtu. Respektive snížil ochranu. Platba mobilem, kdy stačí jen rozsvítit display. Odemčení otiskem prstů. Obojí je pohodlné, ale bezpečnost jde stranou.
@Cobot (05.08.2019 08:17): no že se někdo úspěšně "lognul" jen ho to nepustilo dál kvůli dvoufázovému ověření - tam se to jmenuje myslím steam guard.

Spíš mě zajímá, třeba jestli tu třeba nemá někdo zkušenost s programy jako lastpass, protože mě osobně to moc bezpečné (jedno ultimátní heslo na vše) nepřijde, ale zas je strašně dlouhé a generuju tam ještě delší hesla které jsou změtí náhodných znaků.
Hmm to ani lastpass a generování morbidně dlouhých hesel nestačí k tomu, aby mi nechodily jednou za čas maily steam guard služby, že byla shoda acc s heslem. Už fakt nevím co dělat - nějaké tipy?